Episoder
-
W najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl gościmy biegaczkę przeszkodową, mistrzynię świata biegów OCR w swojej kategorii wiekowej - Julię Maciuszek!
Julia jest występującą wiele razy w Ninja Warrior wszechstronną sportsmenką, która sama mówi o sobie, że jest “hybrydowym sportowcem”, ponieważ jest zarówno tancerką, akrobatką [na linie, na trampolinie, na kole], karateką, crossfiterką jak i biegaczką OCR.
6 października zdobyła tytuł MISTRZYNI ŚWIATA na dystansie 15 km podczas Mistrzostw Świata OCR w Stanach Zjednoczonych. Jak tego dokonała?
Z rozmowy z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik dowiesz się m.in.:
- Jak wiele miejsca w Jej sercu zajmuje bieganie?
- Co bieganie zmieniło w jej życiu?
- Jaka była droga do zdobycia medali na Mistrzostwach Świata biegów OCR w USA?
- Jak „przeżyła” na Fiji w programie „Wyspa Przetrwania”?
- Jak wytłumaczy transformację z „Akrobatki z żelkami, nie rękami” w ręce z żelaza?
- Jak wyglądała jej kariera modelingu w Mediolanie i jej trudna wtedy relacja z odżywianiem?
- Jaki ma stosunek do biegów z przeszkodami vs biegów płaskich?
- Czy jest w pełni szczęśliwych sportowcem?
- Jak rodzice ukształtowali ją jako człowieka w sporcie?
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej bardzo inspirującej rozmowy!
-
W odcinku specjalnym podcastu Bieganie.pl, nagranym tuż przed wrześniowym Nationale - Nederlanden Maratonem Warszawskim rekordzista Szost rozmawiał z dwukrotną olimpijką Angeliką Mach o tym co za nią, a także o jej planach na najbliższy czas. Prowadzący, jak i jego rozmówczynią strasznie zmarzli, jednak możecie dzięki temu oglądać podcast w formie wideo z miejsca położonego tuż przy starcie i mecie maratonu w Warszawie.
Z tego odcinka dowiesz się m.in.:
- W jaki sposób ocenia swój start na Igrzyskach?
- Jaka była forma przygotowana na maraton olimpijski?
- Jak trenuje Angelika Mach?
- W jaki sposób przeprowadza roztrenowanie?
- Co dalej przed zawodniczką?
Partnerem rozmowy jest New Balance.
-
Manglende episoder?
-
Julita Ilczyszyn przebiegła niedawno, jak twierdzi, swoją najtrudniejszą dotychczas pustynię, a na swoich koncie ma już ich sześć: Namib w Namibii, pustynny, górzysty teren w Gruzji, Atacama w Chile, Antarktyda, Gobi oraz Wadi Rum w Jordanii. Na każdej z tych pustyń pobiegła dystans 250 km. Czy było łatwo? O jej doświadczeniach z pierwszych biegów możecie posłuchać w naszej pierwszej rozmowie (link: https://youtu.be/7AF73W-WerM?si=0YwMg5rReo4qIfZ7 ), natomiast tu usłyszycie o tym, jak przyjęła ją pustynia Wadi Rum oraz z czym musiała się zmierzyć. Jest jedyną Polką, która tego dokonała i jedną z siedmiu kobiet na całym świecie z takim dorobkiem.W tym podcaście jednak zostawimy również dla Was przygodę Julity z programem „Siły Specjalne Polska”, które wymagały od Niej wejścia na zupełnie inny level ludzkiej wytrzymałości, odporności i fizycznego wysiłku. Jak sama twierdzi - to właśnie przebiegnięte pustynie pozwoliły Jej na to, żeby „przetrwać” ten program i dokonać w nim rzeczy, które na pierwszy rzut oka były dla Niej absolutnie niemożliwe do wykonania. Posłuchajcie o tymjak wypada się z helikoptera, jak to jest być zatapianym w jeziorze, ile godzin morsowania może znieść ludzki organizm oraz o wielu innych ekstremalnych wyzwaniach.Zapraszamy!
-
Sezon startowy powoli dobiega końca, a wielu biegaczy już teraz planuje swoje starty w kolejnym roku. Prawidłowe zaplanowanie całego sezonu startowego pozwoli cieszyć się formą i wynikami przez cały rok. O tym jak to zrobić porozmawialiśmy z Pawłem Wysockim znanym jako Lubelski Biegacz, który od wielu lat pracuje jako trener biegaczy amatorów.
W tym podkaście usłyszysz m.in. o tym:
Czy planowanie całego roku startów ma sens Jak ułożyć roczny plan startów Czy roztrenowanie jest dla każdego Czym charakteryzuje się skuteczny trening amatora Jak trenować prawidłowo W jaki sposób różnią się przygotowania do startu wiosną i jesienią Kiedy wprowadzić siłownię dla biegaczyRozmowę prowadzi Bartek Falkowski
Parterem rozmowy jest Under Armour
-
Startując w biegach górskich, wielu z nas zadaje sobie pytanie: jakim trzeba być zawodnikiem, by walczyć o podium? Co napędza nas do ciągłego rozwoju i dążenia do wyznaczonych celów? Jak ogromne znaczenie ma wsparcie bliskich w tej drodze?
W najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl Women naszym gościem jest Marcin Kubica, 25-letni biegacz górski z Bielska-Białej, najmłodszy członek Salomon Team. Marcin odniósł znaczące sukcesy w ramach Golden Trail World Series (GTWS), a w 2023 roku wyróżnił się w takich biegach jak kultowa Zagama, gdzie zdobył znakomite 12. miejsce, oraz na maratonie du Mont-Blanc, gdzie uplasował się na 14. pozycji. W tym roku zaskoczył wszystkich, wygrywając skrócony bieg podczas Tatra Sky Marathon w Zakopanem, a sezon zakończył na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej GTWS.
W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik Marcin dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami, poruszając również trudne tematy. Jako dziecko zmagał się z podejrzeniem białaczki. Lekarze orzekli: „z tego chłopaka już nic nie będzie…” Na szczęście, trafna diagnoza toksokarozy umożliwiła mu powrót do zdrowia.
Słuchając tej inspirującej rozmowy, odkryjesz jego sportowe początki, opowieści o szczęściu do ludzi, którzy pojawili się na jego drodze, oraz o niezłomnej sile i determinacji w dążeniu do celu. Marcin podkreśla również, jak ogromną rolę odgrywa w jego życiu rodzina i jak wiele wsparcia mu udziela.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu!
Na koniec, nie mogło zabraknąć przepisu na pyszną szarlotkę, z której Marcin się szczyci.
Przepis na szarlotkę by Marcin Kubica:
Składniki :
mąka pszenna (około 500g) 1 jajko 3 żółtka 1 szklanka cyrku 2 łyżki kwaśnej śmietany lub jogurtu greckiego 250g masła/ margaryny 2 łyżeczki proszku do pieczenia NAJWAŻNIEJSZE około 800g owoców (jabłka) 🍎* Uwaga warto mieć więcej tych wszystkich składników, o tym dowiecie się w dalszej części
Wysypujemy na blat lub wsypujemy do miski większą część mąki, cukier i proszek do pieczenia (można dać więcej niż 2 łyżeczki), następnie dodajemy masło lub margarynę. Wszystko mieszamy. Margarynę najlepiej pociąć/posiekać nożem na malutkie kawałki. Wbijamy jajko, można dodać drugie, nic nie zaszkodzi, następnie żółtka. W przepisie są 3, ale też spokojnie można dać więcej 😁 tak właśnie jest u mnie ze składnikami, daje ich tyle na ile oczko chce dać. Wracając do ciasta 😀 został jeszcze jogurt lub śmietana, jej też dajemy na oko, nigdy nie wiem ile czego dokładnie dodaję 😂
Po czym dłońmi pięknie wyrabiamy ciasto kruche, gdy w trakcie się zbyt mocno lepi dodajemy odrobinę mąki i tak je wyrabiamy aż poczujemy że jest git 🙂
Ciastko dajemy do lodówki (zazwyczaj ja daje na czas przygotowania owoców).
W tym czasie szykujemy jabłka, około 800g, możemy je zetrzeć na tarce 😀 Gdy to zrobimy , wyciągamy ciasto z lodówki, następnie przygotowujemy sobie formę prostokątną, na której wyklejamy na dnie (oczywiście wcześniej na niej dajemy papier do pieczenia) 2/3 ciasta. Po czym rozsypujemy jabłka, które można później posypać resztą ciasta. Ja zazwyczaj robię to drobno takimi kuleczkami. Dodatkowo pozostałe białka można ubić i później polać jeszcze dodatkowo ciasto 😀
Wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika ciasto na około 50’ w temperaturze, oczywiście góra dół.
Gdy już jest gotowe, można jeść na ciepło, chociaż dla mnie najlepiej smakuje gdy kilka godzin odczeka 😀
-
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, dziesiąta edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Od lat partnerem największych krakowskich wydarzeń biegowych jest ASICS. Z tej okazji porozmawialiśmy z przedstawicielem marki, Danielem Bogackim, który pełni funkcję PR & Sports Marketing Specialist. Głównym tematem rozmowy był krakowski półmaraton, jednak z naszym gościem wędrowaliśmy między Polską, Japonią a Europą, by przybliżyć, jak działa jedna z największych marek biegowych na świecie, która doskonale rozumie, że w zdrowym ciele kryje się zdrowy duch.
Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.:
Czy sportowiec to dobry pracownik? Jak przebiega współpraca z władzami Krakowa przy organizacji imprez biegowych? Skąd pomysł, by w pakietach startowych nie umieszczać obowiązkowej koszulki? Co wyróżnia projektantów marki ASICS? Dlaczego japoński producent przywiązuje tak wielką wagę do kwestii zdrowia psychicznego? Jak wyglądają relacje między ASICS a wspieranymi zawodnikami i Frontrunnerami? -
Zastanawiasz się, czy zapisać się na maraton? Jak podejść do tego wyzwania? Czy warto trenować w grupie? Jakie korzyści niesie przynależność do biegowej społeczności?
W najnowszym podcaście Bieganie.pl Women rozmawiamy z Oliwią Predenkiewicz i Olgą Kowalczyk, biegaczkami z grupy biegowej Swords Athletics. Choć są zupełnie różne, łączy je jedna pasja – bieganie. Już wkrótce staną na linii startu swojego pierwszego maratonu. Gdzie? W NOWYM JORKU! Wraz z New Balance przebiegną trasę jednego z najbardziej popularnych maratonów na świecie. Czy to spełnienie marzeń? Oczywiście!
Z rozmowy dowiesz się, jak przygotowują się do maratońskiego debiutu, jak zareagowały na wieść o wyjeździe i jakie mają nastawienie na sam start. Podzielą się również swoimi doświadczeniami z przynależności do grupy biegowej Swords Athletics oraz tym, co można zyskać dzięki temu. Poruszymy tematy związane ze sportem kobiet, tatuażami, biegową modą… i wiele więcej!
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy! Może zainspiruje Cię do zapisania się na swój pierwszy (a może i kolejny) maraton.
Partnerem podcastu jest New Balance w ramach kampanii Run Your Way.
-
Mateusz Kałuża to biegacz amator, który łączy pracę jako analityk inwestycyjny w zagranicznej firmie z bardzo szybkim bieganiem. Jego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:28:11. We wrześniu tego roku ukończył kolejny maraton, tym razem w Berlinie. Podczas jubileuszowej 50. edycji BMW Berlin Marathon uzyskał czas 2:29:08. Z Mateuszem porozmawialiśmy o tegorocznej edycji maratonu, jego treningach oraz o tym, jak łączy intensywne przygotowania z rekreacyjnym bieganiem w ramach towarzyskich spotkań.W rozmowie dowiesz się m.in.: • Jak Mateusz zamieszkał w Hiszpanii • O jego starcie w maratonie • Jak ocenia organizację maratonu w Berlinie • Czym są Robota Robiona i Razze Club • Skąd Mateusz czerpie wiedzę na temat treningu • Jak trenuje na co dzień • Jakie znaczenie ma bieganie w grupie • O treningu na wysokości dla biegacza amatoraRozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski.
-
Niniejszy podcast został nagrany na okoliczność Międzynarodowego dnia zdrowia psychicznego, który wypada 10 października.
Jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma aktywność fizyczna?Do czego może prowadzić nieleczona choroba dwubiegunowa, osobowość borderline, ADHD? Co może pomóc w walce z uzależnieniem?
Przed Wami wyjątkowy odcinek podcastu Bieganie.pl z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Do rozmowy o trudnych dla wielu tematach zaprosiliśmy Bożydara Iwanowa – popularnego dziennikarza i komentatora sportowego specjalizującego się w piłce nożnej, związanego z telewizją Polsat.
W 2016 roku Bożydar zniknął z anteny telewizji na 18 miesięcy. Dotychczas uśmiechnięty, energiczny i pełen życia dziennikarz nie dawał po sobie poznać, że dzieje się coś złego. Zmagał się z wahaniami nastroju, przechodząc od skrajnej euforii do głębokich stanów depresyjnych. Po okresie, w którym czuł się niezniszczalny, nadchodziły ogromne spadki nastroju. W końcu ta huśtawka zatrzymała się w najgorszej fazie, gdy Bożydar nie mógł już się podnieść. Wpadł w nałóg alkoholowy i spiralę pogłębiających się ruminacji.
Diagnoza: choroba dwubiegunowa, osobowość borderline, ADHD. Pomogła mu tylko wizyta u psychiatry. Sam twierdzi: „Gdyby nie to, nie wiem, co by się stało…”.
W tej rozmowie usłyszysz szczerość człowieka, który poradził sobie z postępującą chorobą i jej skutkami.
Mamy nadzieję, że dla wielu będzie ona pomocna i otworzy oczy na problemy, które mogą dotknąć każdego z nas.
Partnerem podcastu jest New Balance w ramach kampanii Mental Health Day.
-
W najnowszym odcinku naszego podcastu gościmy Jakuba Pateckiego – jednego z najpopularniejszych twórców internetowych w Polsce, który zasłynął dzięki swoim niezwykłym wyzwaniom. Jakub to człowiek, który nie boi się przekraczać granic, zarówno w sporcie, jak i w życiu. Przebiegł maraton w Walencji, ukończył pełnego Ironmana, zdobył szczyt Mount Everest, a teraz przygotowuje się do kolejnej spektakularnej przygody – wyprawy na Antarktydę, gdzie planuje zdobyć biegun południowy i Mount Vinson, a może nawet spotkać pingwiny cesarskie!
Jakub opowiada o swoich motywacjach, o tym, skąd czerpie siłę do podejmowania ekstremalnych wyzwań, oraz o swojej pasji do biegania i inspirowania młodych ludzi do aktywności fizycznej i odkrywania świata.
Jak wygląda jego przygotowanie do wyprawy na koniec świata? Jakie emocje towarzyszą mu przed kolejnym wyzwaniem? Posłuchajcie tej niesamowitej rozmowy i dajcie się porwać jego opowieściom!
Zapraszamy!
-
Jakub Wiśniewski to były wyczynowy biegacz z życiówką 8:35,05 na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Bieganie zna również jak trener amatorów oraz od strony organizacyjnej jako współorganizator biegów, obozów biegowych, a także działacz w KS Warszawianka Warszawa. To także były Redaktor Naczelny naszego portalu. Bieganie poznał z każdej strony i jest on idealnym gościem do rozmowy na temat kondycji polskiego biegania, a także o perspektywach na zmianę obecnej sytuacji.
Poza swoją szczerą diagnozą o stanie polskiego biegania, Kuba Wiśniewski opowiedział też, jakie recepty, ze swojej perspektywy, ma na zaistniały stan.
Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.
Jak ocenia występ polskich biegaczy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu Od kogo w pierwszej kolejności zależy przyszłość polskiego biegania Czy wyszkolenie nowego rekordzisty polski jest drogie Co powinno się zmienić w strukturach polskiego sportu Jaki poziom należy prezentować by zarabiać na bieganiu Skąd zawodnik może czerpać finansowanie swoich przygotowań Czego brakuje polskim trenerom Jak dziennikarze mogliby pomóc polskiemu bieganiuPodcast prowadzi Bartłomiej Falkowski
-
Czy sport może pomóc w codziennym funkcjonowaniu? Czy rzeczywiście jest wsparciem leczenia depresji? Gościem naszego kolejnego podcastu Bieganie.pl Women jest Marek Plawgo – były lekkoatleta, który, jak sam mówi, „miał najlepszy zawód świata”. To multimedalista mistrzostw świata i Europy w biegu na 400 metrów przez płotki oraz w sztafecie 4 x 400 m.Po zakończeniu kariery sportowej ukończył studia dziennikarskie i podążył w tym kierunku zawodowym. Jako młody człowiek miał okazję spotkać się z wybitnym sportowcem, co wywarło na niego tak duży wpływ, że sam postanowił obrać podobną drogę. Dziś "spłaca dług" i z pełnym zaangażowaniem promuje sport wśród dzieci i młodzieży.W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik dowiesz się m.in. o jego debiucie maratońskim, przygotowaniach i podejściu do biegu, wpływie sportu na zdrowie psychiczne oraz planach i wyzwaniach sportowych na przyszłość.Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!Partnerem podcastu jest marka New Balance w ramach kampanii Run Your Way. #zdrowiepsychiczne #bieganie #zdrowie #leczeniedepresji
-
Chcesz poprawić swoją szybkość w bieganiu? 🏃♂️ W dzisiejszym odcinku Szymon Połednik, doświadczony fizjoterapeuta, dzieli się z nami kluczowymi poradami, które pomogą Ci biegać szybciej i efektywniej! Dowiesz się o:
Prawidłowym ustawieniu stopy i miednicy, które jest fundamentem zdrowego biegania. Zbalansowanej pracy ciała, aby uniknąć kontuzji. Najczęstszych wadach postawy i ich wpływie na biegaczy. Które partie ciała warto wzmocnić, aby zwiększyć swoją wydajność.Nie przegap cennych wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu lepszych wyników! 💪
Partnerem podcastu jest firma New Balance.
-
Podcast Bieganie.pl tym razem wyjątkowo w formule live, prosto ze sklepu New Balance, który jest partnerem audycji. W tym odcinku propozmawiamy o tym, jakich błędów uniknąć na ostatniej prostej przed jesiennymi maratonami, jak pokonać ten dystans, ale także, co robić po maratonie. Gośćmi podcastu są osoby będące twarzami Bieganie.pl - Joanna Jóźwik, Aleksandra Guzik i Henryk Szost. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski.
W tym odcinku dowiesz się m.in. o tym:
Jak spędzić ostatnie chwile przed startem; Jakich błędów uniknąć w ostatnich chwilach przed maratonem; W jaki sposób uniknąć błędów już w trakcie maratonu; O czym pamiętać podczas swoich jesiennych startów; Czy maraton to już koniec sezonu.Serdeczenie zapraszamy do wysłuchania podcastu!
-
Czy uprawianie sportu może sprawić, że dłużej będziesz czuł_a się młoda_y? Dlaczego bieganie jest tym sportem idealnym?Marcin Szczurkiewicz to dobrze znana postać ze sceny kabaretowej jako część drużyny Kabaretu Skeczów Męczących, ale również z nowych mediów jako "biegam i piję". Nie zaskoczymy Was zatem treścią rozmowy, która również jest bardzo humorystyczna i i ma charakter w wielu wątkach sarkastyczny. Marcin jak sam twierdzi, bieganie z piciem alkoholu w parze nie idzie, dlatego zdecydowanie częściej wybiera to pierwsze. Na początku sport był dla niego po to, "aby nie zdziadzieć". Z czasem jednak postanowił poświęcić temu więcej czasu po tym, jak ukończył swój pierwszy, zorganizowany bieg. Long story short - od dychy, do maratonu. Jak wygląda życie kabaretowego artysty? Czy da się rozmawiać z nim na poważnie? Jakie ma cele w bieganiu? Jak się do nich przygotowuje? Jakie biegi chciałby ukończyć?Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!Rozmowę prowadzi Joanna Józwik i Katarzyna Zawistowska. #podcast #rozmowa #bieganie #kabaret #biegamipije
-
Aleksandra Lisowska, Mistrzyni Europy w maratonie po udziale w swoich drugich Igrzyskach Olimpijskich poinformowała kibiców, że dobiegła końca współpraca z jej wieloletnim trenerem Jackiem Wośkiem. Wśród kibiców rozgorzała dyskusja, kto będzie dalej prowadził karierę rekordzistki Polski.
Jak wyglądały badania wydolnościowe Aleksandry Lisowskiej? Skąd pomysł na wdrożenie takich badań? O tym jakiego trenera potrzebuje? Czym różnią się zagraniczni i polscy trenerzy? Jak zawodniczka ocenia swój wynik z Walencji, który jest rekordem Polski? W jakie wyniki celuje w przyszłości? Co sądzi o kwalifikacji do imprezy mistrzowskiej z rankingu? Gdzie zobaczymy ją w najbliższym czasie?
W naszym podcaście rozmawiamy m.in.:Rozmowę prowadzi Bartek Fałkowski. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
-
Justyna Święty-Ersetic to wybitna polska lekkoatletka, czterokrotna olimpijka, która reprezentowała Polskę na igrzyskach w Londynie, Rio de Janeiro, Tokio i Paryżu. Najcieplej wspomina jednak igrzyska w Tokio, gdzie zdobyła dwa olimpijskie medale: złoty w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrny w sztafecie kobiecej 4x400 m.Ta niezwykła zawodniczka w zaledwie 90 minut zdobyła dwa medale podczas Mistrzostw Europy w Berlinie, dwukrotnie stając na najwyższym stopniu podium – w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4x400 m.Choć jej kariera jest pełna sukcesów, nie obyło się bez trudnych momentów. Zmagała się z kontuzjami i otwarcie mówiła o walce z depresją. Mimo zdobycia najcenniejszego trofeum – złotego medalu olimpijskiego – oraz niemal 20-letniej kariery, nie planuje jeszcze zakończyć sportowej drogi. Jak sama mówi, jest niezwykle uparta i dąży do celu za wszelką cenę, a każdy nowy sezon stawia przed nią kolejne ambitne wyzwania.W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in.:- Jakie zmiany wprowadziłaby w systemie szkolenia, by w przyszłości osiągać jeszcze więcej sukcesów w lekkoatletyce?- Jak przez lata zmieniło się podejście młodych zawodników do sportu zawodowego?- Jak radzi sobie ze stresem przed startem?- Jak biegać luźno i szybko?- Jak spędza czas wolny od treningów i zawodów?- Jak motywuje się do kolejnych wyzwań po zdobyciu złota olimpijskiego?- Czy lubi rywalizację?- Czy planuje kiedyś przebiec maraton?Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
-
Wanda Panfil i Jan Huruk to legendy polskiego i światowego maratonu. W swoich czasach byli ścisłą, światową czołówką maratonu. Pani Wanda Panfil to Mistrzyni Świata z 1991 roku, zwyciężczyni maratonów m.in. w Nowym Jorku, Bostonie czy Londynie. Pan Jan Huruk to siódmy zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Rok wcześniej był czwarty na MŚ. Stawał też na podium maratonów w Tokio czy Londynie. Podczas odsłonięcia Alei Sław Polskiego Maratonu w Warszawie, spotkaliśmy się na rozmowie, która jest wstępem do dłuższych materiałem z udziałem tych wybitnych osób.Rondo Polskich Maratończyków i Aleja Sław Polskiego Maratonu to inicjatywy Fundacji Maraton Warszawski związane z obchodami setnej rocznicy pierwszego maratonu w Polsce. Dwa z dębów posadzonych w Rembertowie przypadły Wandzie Panfil i Janowi Hurukowi. Z jednymi z najlepszych maratończyków przełomu lat 80 i 90. na świecie porozmawialiśmy o przeszłości, ale i teraźniejszości polskiego biegania. Nie zabrakło też wskazówek dla amatorów.
Z tej rozmowy dowiesz się m.in.:
- Czy Panfil i Huruk mają jakiś niedosyt po swoich karierach?
- Co musiała zrobić Wanda Panfil, by pojechać na igrzyska do Seulu?
- Dlaczego wg Jana Huruka wyczynowi biegacze są skazani na bieganie do końca życia?
- Jak legendy polskiego maratonu oceniają współczesnych biegaczy?
- Co zrobić, by być lepszym maratończykiem?
- Czy trzeba biegać bardzo długie treningi do maratonu?
- Jak się regenerować?
Podcast prowadzi Bartłomiej Falkowski
-
„Wszystko dzieje się po coś” – to maksyma, która towarzyszy Kasi od kilku lat. A jak było wcześniej?
Katarzyna Krupicka to biegaczka ultra, która swoją przygodę z biegami górskimi rozpoczęła 11 listopada 2021 roku, kiedy ukończyła swój pierwszy bieg i... przepadła bez reszty. Choć wciąż nie jest pewna, czy bardziej kocha biegi uliczne czy górskie, jej pasja do biegania nieustannie rośnie.
Kasia od dziecka była pełna energii, jednak żaden sport nie zainteresował jej na tyle, by poświęcić mu się na poważnie. Siłownię i sporadyczne biegi traktowała raczej jako sposób na utrzymanie sylwetki. Z czasem odkryła, że bieganie nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także wspiera proces terapii psychologicznej.
Po przeprowadzce z Krakowa do Wrocławia Kasia musiała podjąć się dodatkowej pracy – sprzątania, by móc finansować swoją biegową pasję. Dodatkowe środki pozwoliły jej na zakup odpowiedniego sprzętu biegowego, a jej zaangażowanie i determinacja doprowadziły do licznych sukcesów. Kasia triumfowała m.in. w Garmin Ultra Race w Myślenicach (78 km), ustanawiając rekord trasy, wygrała Vertical Bieg na Ślężę, Bieg Jaskiniowego Niedźwiedzia (40 km) oraz Maraton Sudeckiej 100. Zdobyła także miejsca na podium podczas takich wydarzeń jak Sowiogórski Festiwal Biegowy, Grand Prix Krakowa w biegach górskich (35 km), Bieg 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc czy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, gdzie zajęła III miejsce w swoim debiutanckim biegu na dystansie ponad 100 km.
Po wysłuchaniu tego podcastu, z pewnością zgodzicie się z nami – przed tą biegaczką jeszcze wiele sukcesów!
Z rozmowy dowiesz się m.in.:
Jak przygotować się do swojego pierwszego biegu górskiego? Jakie cechy pomogą w rozwoju przyszłego biegacza górskiego? Jak wygląda jej dzień treningowy? Jak radzi sobie z kontuzjami?To rozmowa szczera, pełna emocji i pozytywnej energii. Gwarantujemy, że po jej wysłuchaniu będziesz chciał założyć buty i wyjść pobiegać!
Piosenka, o której mowa w podcaście: Phoria - Loss
-
Twoją pasją jest bieganie? Chcesz pobiec maraton w ciekawym miejscu? Marzysz o tym, aby wystartować w największym maratonie świata? Mamy dla Ciebie podpowiedź, jak to zrobić!
Gośćmi dzisiejszego podcastu są Marta Zadroga i Robert Szych, touroperatorzy z firmy Raz Event Marathon, zajmującej się organizacją od A do Z wyjazdów na największe maratony świata i nie tylko.
Pomysł o założeniu biznesu urodził się jakieś 20 lat temu w trakcie wyjazdu na maraton do Nowego Jorku w czasie, kiedy amatorskie starty w maratonach za granicą popularne nie były. Pasja do biegania i stawania na linii startu biegów na całym świecie posłała ich do rozwinięcia swojej działalności na wszystkie kontynenty. W tym momencie razem z Raz Event Marathon można pojechać na maraton do: Nowego Jorku, Berlina, Bostonu, Paryża, Sidney, Kapsztadu, Walencji, Chicago, Rio de Janeiro, ale również polecieć do Honolulu!
Posłuchajcie jak wyglądały początki organizacji sportowych wyjazdów w czasach, gdy trudno było zdobyć visę, czy zieloną kartę do Stanów Zjednoczonych, jak wygląda to teraz, ile kosztuje wyjazd na maraton oraz dlaczego warto.
Link do strony Raz Event Marathon: https://razeventmarathon.pl/maratony/
#marathon #bieganie #touroperator
- Vis mere