Episoder
-
Nie widzisz się już dłużej na obecnej ścieżce zawodowej? A zza horyzontu nie wyłania się jeszcze nowa wizja? Jeśli jesteś właśnie w tym punkcie pomiędzy, to zapraszam Cię na serię odcinków “Ćwiczenia z widzenia”.W tym odcinku posłuchasz o decyzjach w procesie zmiany zawodowej. Szczególnie polecam ten odcinek osobom, które:- od dłuższego czasu nie mogą podjąć decyzji co robić dalej w sferze zawodowej- wierzą, że zmiana zawodowa składa się z jednej decyzji - są zmęczone tym, że już zdecydowali, a zmiany nie udało się wprowadzić w życie Zapraszam do słuchania,Anna Łyszczek-Majewska
-
Nie widzisz się już dłużej na obecnej ścieżce zawodowej? A zza horyzontu nie wyłania się jeszcze nowa wizja? Jeśli jesteś właśnie w tym punkcie pomiędzy, to zapraszam Cię na serię odcinków “Ćwiczenia z widzenia”.W tym odcinku posłuchasz o tym, jak zobaczyć możliwości, kiedy jesteś w jednej z dwóch sytuacji. Masz poczucie, że nie masz żadnej dostępnej opcji, albo masz tak dużo pomysłów, że nie wiesz co wybrać.
Zapraszam do słuchania,Anna Łyszczek-Majewska
-
Manglende episoder?
-
Nie widzisz się już dłużej na obecnej ścieżce zawodowej? A zza horyzontu nie wyłania się jeszcze nowa wizja? Jeśli tak, to mini-serii “Ćwiczenia z widzenia” jest dla Ciebie. W tym odcinku opowiadam o trzeciej perspektywie: widzeniu różnicy. Żeby nasza sytuacja mogła się celowo zmienić, potrzebujemy najpierw jasno określić, co będzie inaczej w naszej nowej zawodowej rzeczywistości. Przekonaj się dlaczego określenie różnicy jest tak istotne, a także dowiedz się jak to skutecznie zrobić. Zapraszam do słuchania,Anna Łyszczek-Majewska
-
Ten odcinek jest częścią mini serii - “Ćwiczenia z widzenia”. Tworzę go z myślą o osobach, które nie widzą się już dłużej na obecnej ścieżce zawodowej. Ale zza horyzontu nie wyłania im się jasny plan działania.
Jeden odcinek to jedna perspektywa, którą możemy przyjąć, żeby oświetlić swoją zawodową sytuację. W tym odcinku poznasz drugą perspektywę. Dowiesz się dlaczego jest ważna, a także poznasz ćwiczenie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć jaka jest Twoja obecna zawodowa rzeczywistość. Zapraszam do słuchania! Anna Łyszczek-Majewska
-
Ten odcinek oraz 6 kolejnych połączyłam wspólnym motywem “Ćwiczenia z widzenia”. Tworzę go z myślą o osobach, które nie widzą się już dłużej na obecnej ścieżce zawodowej. Ale zza horyzontu nie wyłania im się jasny plan działania.W tym cyklu opowiem o kilku różnych perspektywach, które pozwolą nam zobaczyć nowy obrazek i wizję nowego rozdziału zawodowego.Ten odcinek, to pierwsza perspektywa, od której wszystko się zaczyna. Zapraszam do słuchania!Anna Łyszczek-Majewska
-
Tym odcinkiem zaczynam nową serię: "Ćwiczenia z widzenia". Ten i 7 kolejnych odcinków szczególnie kieruję do osób, które patrząc na swoją obecną sytuację zawodową, mówią: “Ja już się tutaj nie widzę za pół roku, czy rok”.
W sferze zawodowej jest wiele miejsc, w których chcielibyśmy, żeby ktoś nam włączył światło. Pokazał nam możliwości, kierunki, konsekwencje, czy potencjalne scenariusze. Bo dzięki temu, że widzimy, możemy podejmować lepsze decyzje zawodowe. W tym odcinku zapraszam Cię do ćwiczenia, które pomoże Ci ustalić, co właściwie chcesz zobaczyć. A od tego wszystko się zaczyna. Najpierw uchwycimy pytania, a później będziemy patrzeć tak, żeby zobaczyć odpowiedzi. A pomoże nam w tym nie magiczna kula, ale strategiczna perspektywa.
Zapraszam do słuchania,
Anna Łyszczek-Majewska -
W tym odcinku zapraszam was do wykonania trzech ćwiczeń, które pomagają w ustaleniu obecnego punktu zawodowego. Czyli pomagają nam w odpowiedzi na pytanie: gdzie teraz jestem? To bardzo ważne, bo bez dobrego zdiagnozowania tego miejsca, trudno ustalić właściwy kierunek dalszego rozwoju. Zapiszcie sobie obecny punkt w zeszycie, w kalendarzu, albo w komputerze. Najlepiej w miejscu, do którego łatwo możecie wrócić - zapewniam, że w grudniu będziecie szukać tej notatki. Żeby ocenić progres i przypomnieć sobie z jakiej pozycji ten rok się rozpoczynał. Zapraszam do słuchania, Anna Łyszczek-Majewska
-
Jeśli do tej pory podsumowania kojarzyły wam się z nieprzyjemnym rozliczaniem siebie z całorocznej listy obowiązków, to mam nadzieję, że ten odcinek to zmieni. Podsumowania w obszarze zawodowym pełnią bardzo ważną rolę. Jeśli nie zbierzemy faktów, informacji, nie zauważymy kontekstu, wyników, to nie da się dobrze zdiagnozować sytuacji, w której jesteśmy. A tym samym nie da się zaplanować strategii dalszego rozwoju, czy zmiany. Dlatego warto się z podsumowaniami zaprzyjaźnić. I uczynić z nich swój własny rytuał. W tym odcinku posłuchacie m.in o tym jakie są korzyści z robienia podsumowań zawodowych. A także 3 kroki, które moim zdaniem są kluczowe w użytecznym podsumowaniu. Żeby zamiast przytłoczenia uzyskać lekkość i klarowność.
Zapraszam do słuchania. Anna Łyszczek-Majewska
-
Jaką supermoc ma doradca zawodowy?
Gdyby wyobrazić sobie, że każdy z nas jest superbohaterem z unikalną mocą, to doradca zawodowy jest kimś, kto wie jak sprawdzić w jakich zadaniach i wyzwaniach tą moc uaktywnić.
Wie gdzie szukać zasobów i informacji. I jak zamienić nasze "nie wiem" w "wiem" wypowiadane z entuzjazmem. Niestety to nie magia. Ale efekt narzędzi i tematów, z którymi doradcy zawodowi pracują.
W najnowszym odcinku podcastu usłyszysz m.in:
- jakie informacje o nas samych są przydatne do podejmowania dobrych decyzji zawodowych?
- z jakimi tematami pracują doradcy zawodowi? Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Doradców Zawodowych.
- jak krótki rytuał może pomóc Ci w tworzeniu świadomego życia zawodowego?
Zapraszam,
Anna Łyszczek-Majewska -
Co można zrobić w 12 tygodni? Pewnie mniej niż w rok. Ale na pewno więcej niż w rok, w którym o noworocznych postanowieniach zapominamy już w lutym.Dlatego dzisiaj przedstawiam wam najbardziej skuteczną metodę planowania, którą do tej pory testowałam. I którą celowo powtarzam. W ramach tej metody powstał m.in ten podcast. Nie chciałam w nieskończoność zastanawiać się co zrobić i jak. Zamiast tego zapisałam cel, dałam sobie 12 tygodni i zrobiłam to. Dlatego jeśli na waszej liście postanowień noworocznych są jakieś tematy związane z rozwojem zawodowym, chęcią zdobycia nowych kompetencji, zmianą pracy, czy zmianą branży. To świetnie. Przed wami piękne 12 tygodni. Zapraszam do słuchania.Anna Łyszczek-Majewska
-
W tym odcinku zatrzymujemy letnie obrazy w pamięci, przywołujemy zapach pięknych kwiatów, chwile spędzone w ogrodach. A później na bazie tego momentu uczymy się czegoś ważnego o swoim życiu zawodowym. Zapraszam was do zapoznania się z tą metaforą a także z tematem przewodnim, który wprowadziłam we wrześniu w "Celowości". Zapraszam do słuchania, Anna Łyszczek-Majewska
-
Punktem wyjścia do osiemnastego odcinka podcastu jest moja obserwacja związana z reakcjami na tematy rozwojowe, które obserwowałam zarówno u siebie, u swoich znajomych, ale też podczas konsultacji doradczych. Pierwsza reakcja to alergia na rozwój. A druga to traktowanie rozwoju jako waluty. Opowiem o nich dzisiaj, żeby odkryć pewne szanse i zagrożenia jakie się pod nimi kryją. A także żeby zwrócić uwagę na to, jak dużo możemy zyskać obserwując swoje reakcje związane z podejściem do pracy.
Zapraszam do słuchania, Anna Łyszczek-Majewska
-
Zapraszam was na kolejny odcinek podcastu pod parasolem "celowej struktury". Przedstawiam w nim krótki przepis na strukturę, która pomaga stworzyć zawodowe historie. Kiedy celowo je wypracujemy, mogą być one dla nas przydatne podczas rozmów rekrutacyjnych, ale również mogą wpływać na nasze myślenie o sobie. Przedstawiają naszą sprawczość, a także umiejętność osiągania konkretnych celów. Warto podjąć się tego ćwiczenia, bo dzięki niemu możemy lepiej opowiadać o tym, co już składa się na nasze doświadczenie zawodowe.
-
Na początek przedstawiam wam motyw przewodni lutowych odcinków: celowa struktura. Tworząc strategię, często posługuję się różnymi strukturami. Pozwalają one pokazać pewną całość, rozszerzyć spojrzenie, ale też upewnić się, że mamy jasność jakie elementy składają się na całość, którą tworzymy. Dlatego pomyślałam, że w lutym - kiedy styczniowe magiczne myślenie trochę już osłabło, przyda nam się struktura - do dobrego wnioskowania i podejmowania decyzji. W pracy nad rozwojem zawodowym, możemy wykorzystać celową strukturę, żeby jeszcze lepiej siebie poznać, albo zaplanować konkretne kroki swoich działań. W lutowych odcinkach przedstawię wam pomocne struktury składające się z różnych pytań, które pomagają wypracować dokładny obraz sytuacji.
W 16. odcinku przedstawiam wam ćwiczenie kwiatowe. Jest ono bardzo pomocne do określenia parametrów i konkretnych cech pracy, która odpowiada na nasze potrzeby. A zrozumienie czego szukamy, jest niezwykle ważne w podejmowaniu decyzji o zmianie, czy wyborze konkretnych propozycji.
-
Hasło przewodnie stycznia w podcaście to celowy początek. A dzisiejszy odcinek będzie moim celowym początkiem w praktyce. W tym roku przyłączam się do globalnego wyzwania: #the100dayproject. Punktem wyjścia do realizacji tego projektu jest moje przemyślenie, że czytając opisy zawodów, poznajemy dosyć ogólną charakterystykę tego, z czym wiąże się dana praca. Dzięki social mediom, możemy natomiast zobaczyć jak wygląda życie zawodowe osób, które zdecydowały się na taką czy inną drogę. Możemy zobaczyć co zatrzymuje ich w codziennej pracy. Jak to wygląda, nie tylko jako zapis w biogramie, ale jako proces.
-
Każdego roku, tysiące ludzi na całym świecie wyrażają się twórczo, jednocześnie angażując się w swoje kreatywne projekty codziennie, przez 100 dni. Projekt, o którym wam dzisiaj opowiem, powstał w celach inspirowania do wyrażania swojej kreatywności poprzez różne formy ekspresji. Sztukę, poezję, kolaż, ale także dowolną technikę, na którą mamy obecnie ochotę. Zasady są proste - trzeba wybrać swój kreatywny pomysł, który chcemy zrealizować, następnie rozwijać go codziennie przez 100 dni i dzielić się swoimi działaniami w sieci. Inicjatywa, o której wspominam, to: https://the100dayproject.org/.Najbliższa edycja rusza 31. stycznia 2021.
-
W trzynastym odcinku, chcę spotkać się z wami przy kawie i podzielić się moimi lekcjami, które wiążą się z tematem rozwoju zawodowego i dbania o siebie na tej drodze. Mam nadzieję, że to zainspiruje was do zastanowienia się nad lekcjami, które wy zamierzacie zabrać dalej ze sobą. Nowością w podcaście będzie motyw przewodni na każdy miesiąc, wokół którego będą zorganizowane tematy poszczególnych odcinków. Motyw na styczeń, to celowy początek. Zapraszam do słuchania!Anna Łyszczek-Majewska
-
W tym odcinku chcę was zaprosić do zadania sobie pytań o swój styl pracy. O wartości, które w pracy realizujemy. O to wszystko, co dotyka nie tylko tego czym się zajmujemy, ale też jak. Bo 'jak" to niezwykle ważny składnik. W odcinku przedstawię wam też koncepcję "kotwic kariery" według Scheina. Jeśli chcieliście pod koniec roku zastanowić się nad swoimi wartościami związanymi z pracą, to ten odcinek będzie pomocny. Zapraszam do słuchania! Anna Łyszczek-Majewska
-
Jeśli szukaliście sposobu na to, żeby stworzyć jasną wizję swoich marzeń, to mam dla was rozwiązanie, które zdecydowanie zasługuje na uwagę. Mapa marzeń, to jedno z przyjemniejszych ćwiczeń rozwojowych. Pod pozorem lekkiego, kreatywnego zajęcia, zachęca nas do zadania sobie ważnych pytań, o to czego chcemy. A przede wszystkim o nadanie tym marzeniom kształtu i większego konkretu. Wizualna manifestacja działa inspirująco. Obrazy stają się nośnikiem emocji, a luźne myśli nabierają koloru i kształtu. Mapy marzeń możemy dowolnie konfigurować konkretyzując wizję zarówno zawodową jak i dotyczącą różnych sfer życia prywatnego. W podcaście opowiadam o tym w jaki sposób ja tworzę mapy. Póki co zdradzę tylko, że najchętniej ostatniego dnia roku i przy dźwiękach jazzu. Reszty dowiecie się z podcastu.
-
"Celowość" to podcast o strategicznym podejściu do zmiany zawodowej. Dziesiąty odcinek to kolejny z "serii jesiennej", w którym skupiamy się na ważnych pytaniach. Pytania są bardzo prostym, ale efektywnym narzędziem, które pozwala zapanować nad chaosem w głowie i zaplanować dalsze działania. Szczególnie kiedy pracujemy z pytaniami "mocnymi", takimi, które nie zadowalają się naszym "nie wiem". Pytania kartezjańskie to formuła czterech pytań, która pozwala spojrzeć na temat z różnych perspektyw konfrontując nas z zyskiem a także stratą po podjęciu decyzji. Jeśli koniec roku stawia przed wami trudne decyzje, to warto spróbować się z nimi zmierzyć korzystając z pytań kartezjańskich.
Powodzenia! Anna Łyszczek-Majewska
- Vis mere