Episoder
-
Manglende episoder?
-
Czy Juliusz Cezar faktycznie powiedział "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem"? I co wspólnego ma ten słynny rzymski przywódca z piratami? W najnowszym odcinku Ciekawostnika z serii "Telefon do przeszłości" Marta i Krzyś cofają się w czasie, by porozmawiać z samym Gajuszem Juliuszem Cezarem!W tym fascynującym epizodzie dowiecie się:
Jakie były prawdziwe osiągnięcia Cezara Dlaczego wprowadził nowy kalendarz Co wydarzyło się podczas jego spotkania z piratami Jak doszedł do władzy w Rzymie Co oznacza słynne powiedzenie "przekroczyć Rubikon"Nie zabraknie też niespodzianek i śmiechu, gdy nasi prowadzący próbują ostrzec Cezara przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Czy uda im się zmienić bieg historii?Dołączcie do Marty i Krzysia w tej niezwykłej podróży w czasie i odkryjcie fascynujące fakty o jednej z najbardziej wpływowych postaci starożytnego świata. Subskrybujcie Ciekawostnika, lajkujcie i udostępniajcie, a jeśli chcecie więcej takich historycznych przygód, zostańcie naszymi Patronami!
-
Przygotujcie się na niesamowitą podróż w czasie, podczas której odwiedzimy jednego z największych zdobywców w historii ludzkości – Aleksandra Wielkiego! Marta i Krzyś zapraszają na pełen humoru i ciekawostek odcinek, w którym poznacie nie tylko wojenne strategie Aleksandra, ale także jego niezłomnego towarzysza – konia Bucefała. Czy wiedzieliście, że konie mają wbudowane okulary przeciwsłoneczne? A może chcielibyście usłyszeć o legendarnym rozplątaniu węzła gordyjskiego? To wszystko i jeszcze więcej w naszym najnowszym odcinku.
Dołączcie do Marty, Krzysia, Revelki i oczywiście Aleksandra Wielkiego, by zanurzyć się w fascynujących opowieściach z przeszłości. Czekają na Was epickie bitwy, intrygujące anegdoty i… sporo konnych żartów. Nie przegapcie tej wyjątkowej rozmowy – startujemy w galopie!
Posłuchajcie demo naszej piosenki, pomóżcie wybrać jedną z nich.
-
Witajcie w kolejnym odcinku Ciekawostnika z serii “ALE HISTORIA według Krzyśka”!
Tym razem zanurzymy się w fascynujący świat starożytnej Grecji. Poznacie początki cywilizacji minojskiej i mykeńskiej, odkryjecie, jak Grecy budowali swoje imponujące miasta i tworzyli wspaniałe mity. Dowiecie się, kim był król Minos i co wspólnego miał z labiryntem i straszliwym Minotaurem. Zajrzymy też na Olimp, gdzie bogowie kierowali losami ludzi, oraz poznamy, jak wyglądało życie codzienne kobiet i niewolników w starożytnej Grecji. Na koniec przybliżymy Wam, jak Grecy wynaleźli demokrację. To odcinek pełen niesamowitych historii i ciekawostek, który na pewno Was zaciekawi!
A ja wracam do Marty i pracujemy nad kolejnymi odcinkami.
-
Witajcie w kolejnym odcinku “Pytania do Ciekawostnika”. Tym razem odpowiadam na pytania naszych wspaniałych patronów, a Krzyś gdzieś w oddali przygotowuje nowy odcinek “Ale Historia”. Przygotujcie się na solidną dawkę ciekawostek i niesamowitych faktów!
Na wstępie pozdrawiam naszych Mecenasów - Dawida i Rafała, którzy inspirują nas swoimi niesamowitymi pytaniami. Między innymi, dowiecie się, czym jest konstytucja, jaką rolę pełni i jakie były pierwsze konstytucje na świecie.
Następnie zgłębimy fascynujący świat ślimaków. Dowiecie się, ile jest gatunków ślimaków, jakie mają zwyczaje i dlaczego są tak ważne dla ekosystemu. Rafał odkrył przed nami niezwykłe ciekawostki na temat tych niepozornych stworzeń.
Przeniesiemy się też do laboratorium, aby poznać pracę naukowca. Jak wygląda dzień paleontologa? Jakie wyzwania stoją przed badaczami odkrywającymi tajemnice dinozaurów? Odpowiemy na te i inne pytania, przybliżając Wam fascynujący świat nauki.
Gabrysia zadała pytanie o nasiona - jak powstają, czym są i dlaczego są tak ważne. Wyjaśnimy też, czym można zniszczyć metal, oraz jak to jest, że z chmur spada grad, a nie deszcz.
Ziemek zadał pytanie o balony - dlaczego jedne lecą do góry, a inne spadają? Zdradzimy sekret unoszących się balonów i dowiemy się, gdzie Marta i Krzyś lubią jeździć na wakacje.
Wojtek pyta o upadek Starożytnego Egiptu - rozwiniętej cywilizacji, która mimo swoich osiągnięć, zniknęła z kart historii. Przyjrzymy się teoriom naukowców na temat przyczyn upadku tego wspaniałego państwa.
Franek zadał dwa smerfastyczne pytania - dlaczego klocki Lego są twarde i jak robi się niebieskie lody smerfy? Odkryjemy tajniki produkcji Lego oraz sekretny składnik lodów o niebieskim kolorze.
Na koniec odpowiemy na pytania naszych słuchaczy: skąd się bierze grawitacja w kosmosie, dlaczego koale mogą jeść trujący eukaliptus, a dla nas jest on szkodliwy?
Dzięki, że jesteście z nami i nadsyłacie swoje pytania! Pamiętajcie, że możecie nas znaleźć na Facebooku i Instagramie. Do usłyszenia w następnym odcinku!
- Vis mere