Episoder
-
Wybory do europarlamentu
Wybory do Europarlamentu w Bułgarii będą niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na specyfikę bułgarskiej sceny politycznej. Jak już wspomniałem, w ciągu ostatnich 2 lat mieliśmy do czynienia z permanentnym kryzysem politycznym z brakiem możliwości utworzenia sprawnie funkcjonującego rządu. Nadzwyczajną koncentracją władzy w rękach prezydenta. Dopiero w czerwcu ubiegłego roku w Bułgarii doszło do bardzo specyficznej sytuacji, w której dwaj główni rywale polityczni utworzyli rząd rotacyjny. Porozumieli się, że jego zakres czasowy,18 miesięcy, ma służyć przede wszystkim temu, żeby ustabilizować Bułgarię i żeby przejąć władzę od prezydenta – wyjaśnia Domaradzki.
Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Dzieje się świat" jest dr Spasimir Domaradzki, Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Europy Środkowej.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Donald Trump nie rozumie, co oznaczają wydatki 2 proc. PKB na NATO
Opinie Donalda Trumpa na temat sojuszu transatlantyckiego, na temat NATO, na temat kwestii związanych z zaangażowaniem Stanów Zjednoczonych w Europie są znane nie od dzisiaj. Donald Trump przypomnę, chciał przecież wycofywać wojska amerykańskie z terytorium Niemiec. Miał pomysły i odgrażał się, że wycofa Stany Zjednoczone z NATO. Tylko że w czasie jego pierwszej kadencji był on otoczony szeregiem doradców zarówno w samym Białym Domu, ale też jako sekretarzy obrony, którzy rozumieli wartość dla Ameryki sojuszu transatlantyckiego, którzy rozumieli znaczenie NATO dla bezpieczeństwa nie tylko Europy, nie tylko całego regionu, ale świata i bardzo skutecznie przeciwdziałali wszelkim ruchom, które w sposób realny przyczyniłyby się do osłabienia NATO. Przy okazji wykorzystano bardzo mądrze tę niechęć Donalda Trumpa, aby naciskać na państwa europejskie, które tego 2 proc PKB na obronność nie wydawały. Sam Donald Trump wydaje się nie rozumieć, co to znaczy to 2 proc. PKB. On wydaje się przekonany, że to jest jakaś składka, którą się płaci do wspólnego budżetu. A przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, ile dane państwo wydaje ze swojego budżetu na własną obronność – mówi Katarzyna Pisarska.
Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Dzieje się świat" jest prof. Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Przewodnicząca Warsaw Security Forum.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Manglende episoder?
-
Czy Ukraińcy chcą, żeby Polacy odbudowywali Ukrainę? Krym sukcesem rosyjskiej propagandy. Czy jesteśmy na kolizyjnym kursie w relacjach z Ukrainą?
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Najważniejsze wybory w 2023 roku?
Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Dzieje się świat" jest Jerzy Drożdż, Ambasador Tytularny, Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Dla Rosji mówienie o broni atomowej jest ostatnim szczeblem w drabinie eskalacyjnej. Miejmy nadzieję, że nigdy nie zapadnie decyzja o jej użyciu, a gdyby tak się stało, to raczej zakładamy że byłaby to forma eskalacji poniżej klasycznego rozumienia użycia broni atomowej. Nawet użycie małego pocisku z głowicą nuklearną mogłoby wywołać lawinę zdarzeń, które zmieniają świat w ruinę. Ale już teraz słowa Putina budują rzeczywistość polityczną np. w Azji, przenoszą wyżej szantaż atomowy – mówił Zbigniew Parafianowicz.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
- Rosją nie da się rządzić bez spokoju w stolicy i w dużych miastach - mówi Zbigniew Parafianowicz. Tłumaczy też dlaczego Samarkanda odmieniła Putina i dlaczego Rosjanie nie protestują. Przybliża rosyjski projekt Mechaniczna Pomarańcza i wyjaśnia co przemawia "za" a co "przeciw" scenariuszowi użycia broni jądrowej przez Kreml.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Kryzys polityczny we Włoszech
– To już któryś sezon takich gorących wakacji we Włoszech. To rzeczywiście nietypowy okres na prowadzenie intensywnych kampanii wyborczych, więc można powiedzieć, że nie był to wymarzony moment, żeby w trakcie wakacji decydować o rozwiązaniu parlamentu, decydować o wyznaczeniu terminu przedterminowych wyborów. Planowe, konstytucyjne wybory miały się odbyć wiosną 2023 roku. Perspektywa w sumie nie, aż tak odległa, można by próbować utrzymać ten skład parlamentu i szeroką koalicję tzw. Jedności Narodowej do tego czasu. Jednak należy zwrócić uwagę, że ta koalicja była bardzo zróżnicowana pod względem politycznym, ideologicznym i to, co ją spajało to była osoba ciesząca się dużym autorytetem w Europie, ale też we Włoszech, czyli premier Mario Draghi – mówi dr hab. Izolda Bokszczanin-Gołaś.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Kryzys polityczny w Bułgarii
– Ta historia zaczyna się 18-20 miesięcy temu i związana jest przede wszystkim z atrofią reżimu Bojka Borisowa, który rządził z krótkimi przerwami 15 lat. Dla wszystkich obserwatorów spraw publicznych w Bułgarii było jasne, że gdzieś ta sprawa musi skończyć. Wszyscy, łącznie ze mną przejawialiśmy takie naiwne nadzieje, że ta wielka smuta po transformacyjna odejdzie i pojawi się szansa na coś nowego. Rzeczywistość sprowadziła nas na ziemię i pokazała, że coś nowego jest, ale nie musi być o wiele lepsze niż to, co mieliśmy wcześniej, a może nawet być gorsze. O jakości postborisowskiej Bułgarii nie ma jeszcze jasności. Natomiast przede wszystkim czynnikiem, który należy brać po uwagę są międzynarodowe centra władzy. W Bułgarii, 60%-70% kwestii, które mają poważny polityczny ciężar decyduje się nie w samej Bułgarii, ale gdzieś za granicą. To może być Waszyngton, Berlin, Bruksela, to zależy o jaką konkretnie sprawę chodzi. Może zabrzmieć to szokująco dla polskiego odbiorcy, Bułgaria jest krajem bardzo niesamodzielnym jeżeli chodzi o własną polityczną i państwową funkcjonalność – mówi Bojan Stanislawski – korespondent bułgarskiego radia w Warszawie, dziennikarz.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Pierwsza faza wojny, będąca próbą jednoczesnego podbicia najważniejszych miast Ukrainy, zakończyła się wycofaniem Rosjan spod Kijowa. W drugiej fazie początkowo dążyli oni do okrążenia ukraińskiego zgrupowania na Donbasie, ale skończyło się zredukowaniem ambicji do wyparcia obrońców z obwodu ługańskiego. Wszystko wskazuje na to, że obecnie jesteśmy świadkami przejścia do trzeciej fazy rosyjskiej inwazji. Dotychczas oczekiwano, że Kreml nadal będzie się koncentrował na Donbasie i postara się podbić resztę obwodu donieckiego. Jednak ostatnie doniesienia wskazują, że równie dobrze ciężar wojny może się przenieść na front południowy albo pod Charków.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Białoruś stała się mniejszościowym partnerem Rosji w jej agresji przeciwko Ukrainie. Alaksandr Łukaszenka podzielił się z Rosjanami swoimi szpitalami wojskowymi, kolejami, bazami i lotniskami, a przede wszystkim swoim terytorium, z którego 24 lutego rosyjskie kolumny pancerne poszły na Kijów. I choć ostatecznie Kreml musiał wycofać wojska spod ukraińskiej stolicy, nie oznacza to, by rola Białorusi znacząco zmalała. Przeciwnie; Mińsk w ostatnich tygodniach skierował na ukraińską granicę siedem batalionowych grup taktycznych. Nie po to, by wkroczyć na Wołyń i Polesie, ale raczej po to, by Ukraińcy czuli presję od północy i część swoich wojsk musieli trzymać wzdłuż granicy z Białorusią, zamiast skierować je na wykrwawiający się Donbas. Gościem Szymon Glonka w najnowszym podcaście DGPTalk Dzieje się świat jest Michał Potocki, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
– Od momentu uświadomienia sobie, że z Twoimi założeniami strategicznymi coś idzie nie tak, co chyba wszyscy zauważyli już w 2012 roku, do momentu kiedy w całej elicie powstaje na tyle konsensus, że może się ona przyznać do błędu i stwierdzić, że musimy radykalnie zreorientować naszą politykę, jest daleka droga. Przyznanie, że nasza polityka wobec Rosji była błędna i teraz musimy ją całkowicie zmienić, wbrew interesom ekonomicznym oraz zwykłej trudności nie tylko przyznania się do błędu ale podjęcia wysiłku do zmienienia tej polityki, jest to bardzo ciężkie do zrobienia – mówi Wiktor Babinski, doktorant Yale.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
- Gdy coś zacznie się „sypać”, to z pierwszej osoby popierającej Putina, może przemienić się w krytyka Kremla i flirtować z innymi krajami – mówi Zbigniew Parafianowicz.
Niezależność Czeczenii ( o co walczono zwłaszcza w I wojnie czeczeńskiej) nie była do zaakceptowania dla Kremla. Należało wypracować model wasalizacji tej republiki, co udało się m.in. dlatego, że przekupiono część dowódców czeczeńskich i skaptowano ich na stronę Rosji. Moskwa wiedziała, że ten region w każdej chwili może być rozsadnikiem destabilizacji dla całej federacji.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
- Należało podjąć decyzję, czy wybiera się śmierć i symbole, czy szuka racjonalnego rozwiązania, by ratować życie ludzi. Sytuacja, w której dalsza obrona Azowstalu nie miała znaczenia militarnego, uzasadnia „zgniły kompromis”. Uratowanie życia kilkuset osób ma sens – mówi Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Dzieje się świat" jest Wojciech Grzędziński, fotoreporter pracujący w Ukrainie na zlecenie Washington Post. Fotograf nagradzany w konkursach takich jak World Press Photo, Visa D'Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i wielu innych.
– Od początku wojny jestem w Ukrainie na zleceniu Washington Post, pracujemy w bardzo klasycznych zespołach dziennikarskich (dziennikarz, fikser, fotograf). Owocem współpracy tych zespołów są reportaże, mniej newsy. Jesteśmy skupieni na opowiadaniu historii, jak najbardziej ciekawych, które się dzieją nie tylko na linii frontu, ale które są spowodowane przez wojnę – mówi Wojciech Grzędziński, fotoreporter pracujący w Ukrainie na zlecenie Washington Post.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
- Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO to ponad 1300 km nowej granicy z Sojuszem i porażka Rosji -– mówi Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej w rozmowie Lidią Raś.
Putin spodziewał się rozbicia Zachodu i debat na temat tego jak ma wyglądać bezpieczeństwo euroatlantyckie, a osiągnął efekt odwrotny od zamierzonego – dodaje Parafianowicz.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Ukraińcy obawiali się, że Rosja 9 maja szykuje jakąś formę eskalację konfliktu. Nic takiego nie nastąpiło: Władimir Putin nie anektował kolejnych części Ukrainy, nie ogłosił mobilizacji ani nie użył broni masowego rażenia, choć w przededniu Dnia Zwycięstwa nasilił ostrzał rakietowy ukraińskich miast. Tymczasem nad Dniepr wraca normalna polityka. Coraz głośniej słychać pytania o poszczególne decyzje władz cywilnych i wojskowych. Pojawiają się wątpliwości związane z nieudolną obroną obwodu chersońskiego w pierwszych dniach wojny, o politykę kadrową i decyzje polityczne obozu władzy. Politycy opozycji pozostają wstrzemięźliwi w krytyce, ale ich otoczenie coraz częściej podnosi wątpliwości.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Kijów w środku stanu wojennego. Lwów, który zmienił się w drugą stolicę Ukrainy. Czernihów, przez miesiąc blokowany przez rosyjskie wojska. Trzy różne miasta Ukrainy, które w mijającym tygodniu odwiedził korespondent DGP Michał Potocki. W najnowszym podcaście opowiada, jak wygląda życie codziennie w ukraińskich miastach. Jak Ukraińcy poruszają się po kraju? Jak można znaleźć na sklepowych półkach? Z czego wynikają kolejki przed stacjami benzynowymi? Czy działają restauracje i kawiarnie? Co ze sprzedażą alkoholu? Do tego rzut okiem na perspektywy rozmów pokojowych, sytuację na froncie i obawy, co Rosjanie mogą zrobić w okolicach Dnia Zwycięstwa 9 maja.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Vis mere