Episoder
-
5,5 godziny - tyle w sieci spędzają dziennie polskie nastolatki według badań NASK-u, dlatego w listopadowych Polecajkach mówię o tym, jak ograniczyć czas przed ekranem.
Co w zamian? Dobra książka! Przygotowałam dla Was przegląd kilku ciekawych pozycji o bardzo różnej tematyce.
Jak wysocy byli ludzie w średniowieczu i w jaki sposób dbali o higienę? Jak nowe technologie mogą wstrząsnąć całym krajem? Dlaczego technologia pogłębia samotność? Zapraszam!
-
Czy czeka nas rewolucja komunikacyjna? Jak rozmawiać z samochodem bez kierowcy czy lodówką? Czy osobami starszymi będą opiekować się roboty? I kiedy robot humanoidalny będzie kosztował tyle co używany samochód? O tym rozmawialiśmy na ostatniej konferencji Masters&Robots, posłuchajcie wybranych wątków z tego wydarzenia.
-
Manglende episoder?
-
Dzisiaj w Digitalks przedstawię Wam 4 grupy w których będą pojawiać się nowe zawody związane ze sztuczną inteligencją. W jakich obszarach AI przejmie nasze zawodowe obowiązki? Jakie nowe zawody będą się pojawiać na styku kompetencji twardych i miękkich? Jak sztuczna inteligencja wpłynie na zawody kreatywne? Zapraszam do wysłuchania!
-
W dzisiejszym odcinku Digitalks moim gościem jest prof. Marek Kowalkiewicz - kierownik Katedry Ekonomii Cyfrowej na Queensland University w Australii, wcześniej kierownik zespołów ds. innowacji w Dolinie Krzemowej. Niedawno wydał książkę "The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions," w której analizuje, jak algorytmy kształtują współczesną ekonomię i nasze życie zawodowe. Już za 2 tygodnie wystąpi na naszej konferencji Masters&Robots 2024 i będzie mówił o zmieniającej się rzeczywistości zawodowej i definicji przywództwa w gospodarce rządzonej przez algorytmy. Czego nie wiemy o algorytmach? Co w nich ludzi najbardziej dziwi? O jakich zawodach marzą nasze dzieci? Dlaczego technologia ciągle nas zaskakuje i tak trudno przewidzieć jej rozwój? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w tym odcinku. Zapraszam do słuchania!
-
W tym odcinku polecam książki, które pomogą Wam gładko wejść w jesień. Co zrobić, by zadbać o swoją długowieczność i produktywność? W jaki sposób technologia wpływa na nasze wzorce piękna? Jak skutecznie dbać o zdrowie podczas jesiennego sezonu? Jakie zmiany czekają nas w relacji z technologią w przyszłości? Zapraszam do wysłuchania!
-
Jak włączyć AI w proces nauczania? Skąd nauczyciele wiedzą czego mają uczyć? Jaki jest poziom umiejętności cyfrowych w Polsce? Jakie programy realizuje Polski rząd w tym obszarze? Jak wypadamy na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiadam razem z moją gościnią - Pamelą Krzypkowską - Dyrektorką Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji oraz wykładowczynią. Zapraszam do wysłuchania!
-
Jak wygląda nauka na najlepszych uczelniach na świecie? Jak będzie zmieniało się szkolnictwo wyższe pod presją rozwoju technologicznego? Jak radzić sobie z fałszywymi informacjami i jak uwrażliwiać na nie nasze dzieci? Na te pytania odpowie nasz gość Dariusz Jemielniak – profesor, badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe, specjalizujący się w organizacjach otwartej współpracy i w badaniu społeczności internetowych, ekspert w Speakers Office Digital University.Zapraszam do słuchania!
-
Jaka jest rola nauczyciela/nauczycielki w zmieniającym się świecie edukacji? Czy nauczyciele są niezastąpieni? Jak nowoczesne technologie, wpływają na codzienną pracę pedagogów i jak mogą zmienić polską szkołę? Czy nauczyciele chcą się dokształcać? W pierwszym odcinku Digitalks na te pytania odpowiedzą Żyta Czechowska - Nauczyciel Roku 2019, współautorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci?", właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Jarosław Kordziński - były nauczyciel, edukator, trener zaangażowany w wiele projektów rozwijających kompetencje osobiste i społeczne nauczycieli oraz dyrektorów szkół - eksperci Fundacji Digital Univeristy.Zapraszam do słuchania!
-
W pierwszym odcinku po wakacyjnej przerwie - polecajki. Rekomenduję filmy dokumentalne, książki oraz podcasty, które pomogą Wam spojrzeć na dynamiczny rozwój technologii szczerzej i z innej perspektywy. Opowiadam też o lifehackach zdrowotnych i suplementach, które każdy z nas powinien stosować. Zapraszam do słuchania!
-
Dzisiaj w polecajkach Digitalks mniej technologii - zarekomenduję Wam książki które w swoim życiu uważam za najważniejsze, które po przeczytaniu zostawiły mnie z uczuciem smutku, że już do tego świata nie wejdę. Nie zabraknie też podcastów i filmów na YouTubie. Zapraszam!
-
Dzisiaj w Digitalks polecam Wam aplikacje i prompty do planowania wakacji. Te narzędzia pomogą Wam w zaplanowaniu trasy podróży, atrakcji do odwiedzenia, lokalny dań do spróbowania czy odnalezieniu ciekawych lokalnych wydarzeń. Zapraszam!
-
Wiele krajów w Europie wprowadza lub już wprowadziło do szkół zakaz wnoszenia telefonów. Czy Polska do nich dołączy? W dzisiejszym DIGITALKS przedstawię Wam 10 sposobów na cyfrowy detoks - sprawdzone sposoby na to jak możecie odpocząć od telefonów, uchronić dzieci przed uzależnieniem oraz spędzić całą rodziną czas bez elektroniki. Zapraszam!
-
Media społecznościowe czy własna strona internetowa? Gdzie warto być jako przedsiębiorca? Dobra strona internetowa to jaka? Co tam powinno się znaleźć? Na te i inne pytania w Digitalks odpowiada Artur Pajkert - członek zarządu cyber_Folks – firmy, która zdobyła tytuł “Masters of AI Experience” w Masters&Robots Awards. Zapraszam!
-
Dzisiaj w polecajkach Digitalks rekomenduję Wam książki, filmy oraz aplikacje które pomogą Wam zrelaksować się ale też rozwijać wiedzę z zakresu technologii oraz sztucznej inteligencji. Rozpocznę też nową tradycję - prompt miesiąca. Zapraszam do słuchania!
-
W tym odcinku Digitalks goszczę dr Kamilę Kloc – Dyrektorkę Dyrekcji B „Dekada Cyfrowa i Łączność” Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT) Z Kamilą rozmawiamy o transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej. Ekspertka tłumaczy jaką rolę w tych przemianach odgrywa łączność i kompetencje cyfrowe obywateli i obywatelek wspólnoty oraz jak mierzy się poziom rozwoju digitalowego krajów członkowskich.
-
Dlaczego uczniowie z Estonii to osiągają jedne z najlepszych wyników na świecie? Jak działa ich system edukacji? Jakie wrażliwe dane przechowują szkoły? I dlaczego w Singapurze łatwiej jest zostać lekarzem czy prawnikiem niż nauczycielem? Na te pytania odpowiadam w tym odcinku Digitalks. Zapraszam!
-
Dlaczego zróżnicowane zespoły są bardziej skuteczne? Dlaczego pokolenie Z jest tak bardzo krytykowane na rynku pracy? Czym są zainteresowane „Zetki” i jak dobrze wykorzystać to co mają nam do zaoferowania? Odpowiedzi na te pytania poznacie w dzisiejszym odcinku.
W tym odcinku Digitalks rozmawiam z Marią Belką - dr. nauk społecznych, założycielką i prezeską Mentors4Starters - pionierskiej inicjatywy edukacyjnej i akceleracyjnej, aktywną uczestniczką europejskiego ekosystemu startupowego i ekspertką w Speakers Office Digital University w obszarze kompetencji przyszłości, work-life integration, kultury organizacyjnej, gender pay gap i różnic pokoleniowych. Zapraszam!
-
Jak w codziennych zadaniach korzystać z modeli językowych? Jak customizować swoje interakcje ze sztuczną inteligencją? Dlaczego warto prosić ChatGPT o zadawanie pytań? Jak już niedługo będą wyglądały nasze codzienne interakcje z AI? Na te pytania odpowiadam w dzisiejszym odcinku Digitalks. Zapraszam!
-
Dzisiaj w polecajkach rekomenduję Wam narzędzia AI, materiały video i książki z których możecie skorzystać w długi weekend. Będzie oczywiście o technologii i sztucznej inteligencji, ale nie tylko. Polecam Wam materiały i książki o filozofii czy biohackingu oraz narzędzia ułatwiające codzienne życie. Zapraszam!
-
1 maja 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji postanowiłam przyjrzeć się cyfrowym korzyściom, jakie płyną z członkostwa w Unii dla jej obywateli.
Do rozmowy zaprosiłam Ewelinę Jelenkowską- Lucà - zastępczynię dyrektora Strategii Polityki Cyfrowej i Promocji oraz kierowniczkę Wydziału Komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG Connect) w Komisji Europejskiej.
Rozmawiamy o DMA Act, DSA Act, AI Act (spokojnie, tłumaczymy co się kryje pod tymi skrótami), wyjaśniamy jak te rozporządzenia wpłyną na życie nas - użytkowników internetu i innych technologii oraz o roli Europy w regulacji największych firm technologicznych.
Zapraszam do wysłuchania podcastu i dołączenia do dyskusji na temat cyfrowej przyszłości Europy!
- Vis mere