Episoder
-
M. Zuckerbergas pranešė, kad Facebook ir Instagram JAV atsisakys trečiųjų šalių faktų tikrintojų, vietoje jų naudos X (buvusio Twitter) stiliaus bendruomenių užrašus. Kiek tai susiję su į valdžią tuoj sugrįšiančiu D. Trumpu ir jo politika? Facebook taip pat atisako dirbtinio intelekto personų. O gal šiai idėjai tik daro pauzę? Las Vegase vyksta kasmetinė buitinės elektronikos paroda CES 2025. Apsilankėme per atstumą ir dalinamės įdomiausiais ir keisčiausiais pristatytais įrenginiais. Floridoje advokatas kaip ginamąją medžiagą teisėjui pateikė virtualios realybės patirtį.
-
Lukas ir Jonas įsijaučia į futuristų rolę ir mėgina nuspėti, kas technologijų pasaulyje nutiks 2025-aisiais. Spėjimai konkretūs ir drąsūs. Kiek kartų bus pataikyta? Bet prieš tai – o kurie iš spėjimų 2024-iesiems išsipildė..?
-
Manglende episoder?
-
Tradiciškai metų pabaigoje apžvelgiame svarbiausius įvykius technologijų srityje. Kas nutiko, kas atrodo svarbiausia, kaip atsiminsime? Lukas ir Jonas dalina savo subjektyvius apdovanojimus subjektyviose kategorijose.
-
Dvyliką dienų iš eilės OpenAI pristato įvairias naujoves – naujus modelius, brangią prenumeratą, komandinius projektus, video generavimo įrankį Sora ir dar šį tą. Google bando skelbti “agentų erą” pristatydami Gemini 2.0 modelį bei parodydama savarankiškai naršyklėje veikti galinčio plėtinio prototipą. Europa kurs savąjį Starlink – kelių šimtų palydovų tinklą, kuris jau 2030-aisiais turėtų skleisti europiečiams palydovinį internetą (Kinija praėjusią savaitę jau paleido pirmuosius jų kuriamo tinklo palydovus). Patas Gelsingeris atleistas iš Intel vadovo pareigų.
-
OpenAI pristatė devynis mėnesius lauktą video generavimo įrankį pavadinimu Sora. Kaip jis atrodo tarp konkurentų? Kokie yra kiti video generavimo įrankiai ir ką su jais jau galima nuveikti? Ar netolimoje ateityje bet kas galės sugeneruoti bet ką..? Lukas kalbina dirbtinio intelekto entuziastus ir animuotojus Arminą Valiūną bei Tomą Sakro.
-
Australija priėmė įstatymą, draudžiantį jaunesniems nei 16 metų asmenims naudotis pagrindinėmis socialinių tinklų platformomis. Ar tai išvis įmanoma įgyvendinti? Dirbtinis intelektas ir dronai padėjo atrasti šimtus naujų Naskos dykumos geoglifų. Monopoline pripažinta Google gali būti priversta atsisveikinti su savo naršykle Chrome. Runway pristatė estetikos nuoseklumą išlaikančius paveikslėlių generavimo „pasaulius“. Salesforce pristato DI agentų testavimo platformą. Ar taip ir gimsta naujos specialybės ir industrijos?
-
TIME paskelbė tradicinį įdomiausių šių metų inovacijų sąrašą, jame – du šimtai įrenginių, atradimų, iniciatyvų ir mokslinių pasiekimų. Atsirinkome kelias įdomiausias!
-
Stipriai striginėjusią 27 metų YouTuberio ir 58-erių Mike Tyson bokso dvikovą stebėjo rekordinis skaičius Netflix žiūrovų. The Onion perka InfoWars ir tai iš karto tampa daugiasluoksniu juokeliu. TikTok leis visiems reklamdaviams kurti virtualius, šūdniekius jums parduoti bandysiančius avatarus. Po rinkimų X (buvusį Twitter) apleidžia naudotojai, dalis jų keliauja į Bluesky. Moksliškai pagrįsta – dirbtiniu intelektu sukurta poezija gali būti geresnė nei žmonių poetų. Meta gavo 800 mln. eur. baudą už savo monopolišką prekyvietę. Gandai – OpenAI jau sausio mėnesį pristatys savo DI agentą pavadinimu Operator.
-
Internetai gausiai kikeno iš Luko deepfake video, kuriame valdančiosios koalicijos politikai šoka techno vakarėlyje. AirPods Pro 2 atnaujinimas jau prieinamas ir Lietuvoje – su ausinėmis galima atlikti sertifikuotą klausos testą ir turėti savom ausim pritaikytą garsą. Kriptovaliutų rinkos teigiamai sureagavo į D. Trumpo ir Respublikonų pergalę JAV rinkimuose, kurių baigtį Polymarket lažybų platforma nuspėjo itin taikliai. ChatGPT giriasi, kad ieškančius informacijos apie rinkimus vijo lauk iš savo pokalbių roboto. Netflix mažina interaktyvių filmų skaičių. Europoje galime sulaukti nepertraukiamų reklamų per visą ekraną.
-
„Apple“ perka lietuviškos grafinio dizaino programos kūrėjus Pixelmator“. ChatGPT nuo šiol turi internetinės paieškos funkciją ir gali googlinti. Ketvirtadalį Google programinio kodo jau rašo dirbtinis intelektas. Žmones pakeitę dirbtinio intelekto vedėjai vienoje Lenkijos radijo stotyje buvo atšaukti, pavadinus tai eksperimentu. Į kosmosą pakilo pirmasis medinis dirbtinis palydovas. Jonas dalinasi gandais apie gruodį laukiančias DI naujienas.
-
Helovynui labiau tinkančios istorijos: intymesnėse situacijose Apple Intelligence pranešimų apibendrinimas gali būti labai nejaukus… Į avariją patekęs Tesla automobilis – galbūt vienas pirmųjų, kuriam aktualūs Moralinės mašinos filosofinio eksperimento iškelti klausimai. Išskirtinis vartotojo vardas gali tapti ir prakeiksmu… Floridoje tiriama byla, kuomet paauglys pasitraukė iš gyvenimo po ilgų ir itin įtraukių susirašinėjimų su Character.AI pokalbių robotu.
-
Išbandėme lietuviškomis tarmėmis kalbantį ChatGPT balsą. Jonas pasakoja apie kriptovaliutomis pagrįstas varžybas dėl JAV prezidento rinkimų nugalėtojo. Lukas pasakoja apie smegenų veiklos duomenis JAV saugantį įstatymą. Abu lenda į dirbtinio intelekto agentų temą: Microsoft pristatė įmonėms skirtus automatizacijos pagalbininkus, o pokalbio robotas Claude palengva bando perimti kompiuterio kontrolę. Geros naujienos – vadinamasis Interneto Archyvas, nukentėjęs nuo hackerių atakos, vėl veikia.
-
Harvardo studentai pademonstravo, kaip su išmaniais akiniais ir veidų atpažinimo (bei informacijos internete išknisimo) programa galima identifikuoti daugumą nepažįstamųjų gatvėje. Patys išbandėme panašius įrankius, tame tarpe ir kuriamus lietuvių. Tesla renginyje Elonas Muskas pristatė autonomišką automobilį be vairo ir pedalų CyberCab, kiek didesnį Robovan ir išdavė humanoido roboto Optimus kainą. Lukas pasakoja apie stebinančią sukčiavimo schemą, kai gausybę dainų su dirbtiniu intelektu sukūręs ir botais jas daug kartų perklausęs amerikietis taip užsidirbo dešimt milijonų dolerių. Apkalbame dar vasarą išbandytą, dirbtinį intelektą naudojantį išmanų diktofoną pavadinimu Plaud Note.
-
Kol nesulaukiame kokybiškų video generavimo įrankių, žaidžiame su (bent jau) prajuokinti galinčiais, video iš paveikslėlio generuojančiais įrankiais. Pika Art 1.5 leidžia susisprogdinti arba supjaustyti, o Meta pristatytas Movie Gen kitais metais turėtų veikti Instagram socialiniame tinkle. Ką mes su tuo veiksim? Jonas jau išbandė Apple Intelligence beta versiją ir gali papasakoti, kokios dirbtinio intelekto gudrybės atkeliauja į iPhone kitapus Atlanto. ChatGPT pristatė mažą naudingą funkcionalumą pavadinimu Canvas. Google JAV teismas nurodė leisti kitoms programėlių parduotuvėms leisti konkuruoti su Play store – bet ar tai išties ką nors keičia? Nobelio premija fizikos srityje apdovanoti prie mašininio mokymosi pagrindų prisidėję kompiuterių mokslininkai, tikriems fizikams tai nepatinka.
-
Lukas gavo savo balso sintezės programą – įrašai tekstą ir gauni laidos vedėjo balsą. Ši technologija JAV jau naudojama apgavystėms skambučių metu. Ar pavyks išvilioti pinigų iš nieko neįtariančių draugų ir artimųjų? Ne ką prasčiau lietuviškai šnekėti pradėjo ir ChatGPT 4o versija, galinti ir šnabždėti, ir miauksėti, ir aprėkti. Meta pristatė papildytos realybės akinius Orion. Nors nebus pardavinėjami viešai, akiniai suteikia viltį telefoną pakeisti siekiančioms technologijoms ir spiria Apple Vision Pro į minkštąją.
-
Savaitgalis buvo produktyvus – baigėme Bepiločių orlaivių kompetencijų centro organizuojamus dronų valdymo kursus. Naikinti priešo per dvi dienas neišmokome, bet dronizmo pagrindus užsitvirtinom diplomu. Google NotebookLM įrankis leidžia dokumento klausytis kaip tinklalaidės (Dviejų bitų vedėjai ima stipriau prakaituoti). Jungtinėje Karalystėje kameros su vaizdo atpažinimu fiksuos ar vairuotojai segi diržus ir nenaudoja telefono vairuodami. Snapchat pristatė atnaujintus Spectacles – tik programuotojams skirtus papildytosios realybės akinius. Kada sulauksime proveržio šioje srityje?
-
Libane ir Sirijoje vienu metu sprogo tūkstančiai peidžerių, kuriais daugiausia naudojosi kovotojų grupuotės „Hezbollah“ nariai. Sofistikuota ataka įtariamas Izraelis ir jo tarnybos, galimai į peidžerius įdėjusios sprogmenų. OpenAI pristatė savo naują dirbtinio intelekto modelį o1. Nors veikia lėčiau, jis gali samprotauti sudėtingomis temomis ir įveikė net Jono testą. Ką keičia tokio DI modelio atsiradimas? Ką veiksime su visu dirbtinio intelekto kuriamu žinojimu? Pabaigai – Lukas išbandė populiarią programėlę, neva vien iš lūpų atspėjančią, ką kalba vaizdo įraše matomas žmogus.
-
Įvyko svarbiausias Apple metų renginys, jo metu pristatyti nauji iPhone 16 ir iPhone 16 Pro, laikrodžiai Apple Watch Series 10 ir Apple Airpods 4 ausinės. Ar tiesa, kad renginio akcentu tapusios Apple Inteligence dirbtinio intelekto funkcijos nebus prieinamos europiečiams? Apkalbame iOS 18 programinės įrangos atnaujinimus, tarp kurių – antivimdymo funkcija, telefono valdymas akimis ir… lietuvių kalba. O pabaigai – pastarąjį mėnesį išbandinėtų Google Pixel 9 telefonų ir Pixel Watch 3 apžvalga bei trumpas pokalbis su Google Gemini asistentu.
-
Vasarą pailsėjome ir grįžtame su technologijų naujienomis. Susirašinėjimo programėlės Telegram vadovas Pavel Durovas buvo suimtas Prancūzijoje ir yra kaltinamas nebendradarbiavimu stabdant per programėlę vykstančias nusikalstamas veiklas – narkotikų, ginklų prekybą ir kitas blogybes. Patobulėjo įvairūs dirbtinio intelekto modeliai – Jonas pasakoja apie Claude 3.5 Sonnet, Gemini 1.5 Pro, GPT 4o-mini, Llama 3.1 ir Grok 2. Lukas atkreipia dėmesį į didėjančias investicijas į DI infrastruktūrą ir su tuo kylančias energijos sunaudojimo ir ekologijos problemas. Prisimenam CrowdStrike programinės įrangos naujinį, po kurio vieną liepos dieną neveikė daugelis Windows kompiuterių.
-
Google paieškos rezultatų apibendrinimas su dirbtiniu intelektu Jungtinėse Valstijose davė ne vieną anekdotą. Užbaigdami trečiąjį sezoną Lukas su Jonu vienas kito klausia – o kaip mes jaučiamės dėl plačios dirbtinio intelekto pažangos? Apie ką nespėjome pakalbėti tarp naujienų aptarimo? Dėkojame visiems, kurie klausėte ir tikimės susigirdėti rudenį!
- Vis mere