Episoder
-
Veselimo se ko obhajamo praznik Kristusa Kralja vesoljstva ob sklepu cerkvenega leta. Hvaležni za prehojeno pot bogoslužnega dogajanja, ki je za nami, vabljeni k poslušanju.
-
Mesec november je posvečen našim rajnim, s smrtjo pa ni konec temveč začetek novega, večnega življenja. Vabljeni k poslušanju.
-
Manglende episoder?
-
»Ta uboga vdova je vrgla več kot vsi, ki so metali v zakladnico.« (Mr 12,43)
Duhovni nagovor za 32. nedeljo med letom je pripravil upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek.
-
Duhovni nagovor za 31. nedeljo med letom je pripravil upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek.
-
Ustavili smo se pri odlomku o slepem beraču Bartimaju in njegovem pogovoru z Jezusom, ki simbolizira iskanje upanja in trpljenje.
-
»Kako težko bodo tisti, ki imajo premoženje, prišli v Božje kraljestvo!« (Mr 10,23)
Duhovni nagovor je pripravil generalni vikar celjske škofije Rok Metličar.
-
Mnogi so na Jezusove trditve, da morajo jesti njegovo meso in piti njegovo kri, odreagirali z nejevero in zapustili Jezusa. Kljub temu ni popustil in je tvegal celo izgubo svojih apostolov.
-
Misijonsko nedeljo je papež Frančišek obeležil s geslom Pojdite in povabite vse na gostijo. Papež nas v poslanici spodbuja, da se zavedamo klica evangelija, ki nas vabi na božansko gostijo, kjer prevladata veselje in bratstvo.
-
In na vso moč so strmeli, govoreč: »Vse je prav storil: gluhim daje, da slišijo, nemim, da govorijo.« (Mr7,37).
Duhovni nagovor je pripravil ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore.
-
Tokrat se osredotočamo na evangelij po Marku, pri čemer ga analiziramo v okviru Jezusovega življenja in službe. Poudarjamo pomembnost avtoritete in pripadnosti, ki se kaže v kontekstu izganjanja hudih duhov, ter kako Jezusovi učenci doživljajo negotovost ob uspehih nekoga zunaj njihove skupine.
-
Nagovor je pripravil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Osredotoča se na Jezusove besede iz Janezovega Evangelija, razmerje med božjimi zapovedmi in človeškim izročilom. Poudarja pomen obredne čistosti in nevarnosti absolutizacije tradicij ter spodbuja k ljubezni in spoštovanju v vzgoji in odnosih.
-
Nagovor je pripravil Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Tokrat obravnava sporočila 24. nedelje med letom, vlogo mladih, aktivno poslušanje Božje besede ter identiteto in poslanstvo Jezusa. Razpravlja o nasledstvu in odgovornosti, poziva k življenju Evangelija ter bodoči angažiranosti.
-
»Če kdo hoče biti prvi, naj bo izmed vseh zadnji in vsem služabnik.« (Mr 9,35)
Duhovni nagovor je pripravil ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore.
-
Osrednja tema meseca oktobra je sinoda, ki se odvija v Rimu, s posebnim poudarkom na geslu Svetega očeta: Pojdite in povabite vse na svadbo. Poudarja pomen bližine, usmiljenja in nežnosti, kot temeljev za gradnjo Božjega kraljestva, ki temelji na pravičnosti, bratstvu in ljubezni.
-
Kako Jezus skozi svoje besede in dejanja vabi ljudi, da bi vedno globlje razumeli Božjo prisotnost in življenjsko moč?
-
»Kdor jé moje meso in pije mojo kri, ostaja v meni in jaz v njem.« (Jn 6,56)
Duhovni nagovor je pripravil ljubljanski pomožni škof msgr. Franc Šuštar.
-
Današnja sveta beseda nas nagovarja k skrbnosti in ozaveščenosti o božjem delovanju v našem življenju ter v nas vnaša razlago evharistije. Gospod nas uči o pomembnosti evangelizacije ter o tem, kako nam je Jezus vedno na voljo in pripravljen priti naproti.
-
Podobno kot ljudstvo v puščavi, tudi ljudje ob Jezusu doživljajo iskanje in lakoto, kar se izrazi v čudežni pomnožitvi kruha. Jezus s tem dejanjem ne želi le nahraniti množice, temveč sporočiti globlje sporočilo o veri in Božjem delu v nas. Pomembno je, da verujemo v tistega, ki ga je poslal Oče, in se pogovarjamo z Jezusom v molitvi, saj nas le tako poveže z božjo ljubeznijo in skrbjo.
-
Mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl se ustavi pri odlomku Janezovega evangelija, kjer Jezus govori o Evharistiji. Evangelist dogajanje poveže s praznikom pashe, kar globok simbolni pomen daje tudi čudežu pomnožitve kruha. Kruh tako ni le hrana za telo, ampak simbol Jezusa kot Odrešenika človeštva. Izpostavi tudi pomen sodelovanja učencev pri Jezusovih čudežih, kar nakazuje, da je naše sodelovanje in darovanje ključno za doživljanje Božje dobrote in ljubezni ter za postajanje znamenje te ljubezni v svetu. Dejanja iz ljubezni, pa čeprav skromna, so pomembna in ključna pri gradnji solidarnosti in ljubezni med ljudmi.
-
V tokratnem nagovoru se mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl ustavi pri pomenu počitka in samote ter odkrivanju Boga v življenju - skozi delo in počitek. Sprašuje se kakšno mesto imata nedeljskem počitek ter duhovnost v moderni družbi? Kakšen je pomen stika z Bogom? Razmišljanje pa pridigar sklene z mislijo, da so sočutje, molitev, ljubezen ter nedeljska sveta maša ključni elementi osebnega razvoja posameznika. Odkrivanje svojih korenin ter življenjske poti pa je ključnega pomena za doseganje pravega razmerja do sebe in sveta.
- Vis mere