Episoder
-
A Dunakavicsok 36 epizódjának vendége Mark Huber magyar származású ausztriai szállodás szakember, hoteligazgató, cluster-manager, aki első kézből mutatja be a hallgatóknak, miként sikerült egy általa vezetett bécsi szállodát hozzájuttatni az osztrák fenntarthatósági védjegyhez. Megtudhatjuk, milyen elvárások, útvesztők, folyamatok vezettek el az Österreichisches Umweltzeichen zöld minősítés megszerzéséhez. Az adás első felében a hallgatók az interjún kívül megismerik az újturizmus „szabásmintáját” is, amelyen 32 olyan trend került berajzolásra, amelyek jelentősen meghatározzák Ausztria turizmusának jövőjét. Az Österreich Werbung szakemberei által kidolgozót jövőtérkép - Zukunftsmap - alapján a podcast műsorvezető párosa, Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember a GIG-economy, new work, az MI és az adatvezérlet folyamatok jelentette megatrendek mögött meghúzódó kihívásokat és hajtóerőket is részletesen bemutatják. A megtrendek közül külön kitérnek a coopetition jelenségének is az elemzésére, amely a verseny és együttműködés szavak angol megfelelőjéből alkotott szóösszetétel. A turisztikai megatrendként azonosított coopetition kifejezés arra utal, hogy az újturizmus világában a hálózatosodás követelménye nem képzelhető már el a versenytársakkal való együttműködés nélkül.
Az adásból megismerhetjük még a kreatív turisztikai marketing gyakorlatának mesterfogásait: konkrét tippeket kapunk, hogy miként tudunk szabad asszociációk segítségével páratlanul egyedi marketingtevékenységet végezni. Hazai és ausztriai szakmai szervezetek (MSZÉSZ, Maresz, ÖRV) előrejelzései alapján a szerkesztők kitekintenek a nyári és őszi turisztikai prognózisokra, megismerjük a soros magyar EU-elnökség várható turisztikai hatásait. Olyan új jelenségek is beazonosításra kerülnek továbbá, mint a „hőségszökevények” vagy a „prepper életfoma” előretörése a turizmusban. Az adásban innovatív start up cégek friss találmányaként bemutatásra kerülnek olyan jó gyakorlatok, amelyek kivitelezése az e-bikeosok és a kempingezők számára soha nem tapasztalt eljárásokat és lehetőségeket biztosíthat. Az epizód végén a „kis színes” szekcióban a hamarosan kezdődő párizsi Olimpia turizmus területén tetten érhető fenntarthatósági törekvései kerülnek terítékre.
36. podcast adását 2024. június 7-én, - a dunai árvíz bécsi és pozsonyi tetőzése utána, de még a budapesti tetőzés előtt, - a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 36. epizód elérhető és a legkedveltebb alábbi csatornákra kattintva. -
A Dunakavicsok turisztikai podcast 2024 áprilisi adásában a turizmus tematika mentén frissen megnyitott két bécsi kiállításról hallhatunk beszámolót, valamint bemutatásra kerül az Österreich Werbung (ÖW) „Fenntarthatóság Ausztriában” című jó gyakorlat gyűjteménye. Az adás szerkesztői és műsorvezetői, Kovács Balázs és Nagy-Szász István elsőként a Holidays in Austria tárlatra kalauzolják el a podcast hallgatóságát. Érdekes kordokumentumokon keresztül az adásból megismerhetjük Ausztria turizmus-marketingjének elmúlt hét évtizedét, köztük filmtörténeti kuriózumokkal és a modern kori történelem első turisztikai forgalom-élénkítő kampányáról is hallunk beszámolót. Továbbá képet kapunk Ausztria jelenkori identitását meghatározó összetevők alakulásának históriájáról, választ kapva arra a kérdésre, hogy miből áll(t) össze az osztrák országimázs.
Ezt követően a „Turizmus jövőjéről” szóló kiállításra látogatunk el, ahol a fenntarthatóság és a turizmusgazdaság összefüggései kerülnek szemléletes és érdekes példákon keresztül feltárásra. Történelmi perspektívában megismerhetjük a szállodai építészeti és design trendek változását és jövőjét. A tárlat külön foglalkozik Bhután boldogságközpontú turizmus-stratégiájával, amely a „high value, low volume” mottó jegyében foglalható össze és a fenntarthatósági fejlesztési hozzájárulás (SDF) koncepciójában ölt konkrét formát. A kiállítások kapcsán a műsorvezetők sorra hoznak olyan szemléletformáló példákat, amelyekben közös a „more fun with less stuff” elv érvényesülése.
Az adás második felében az ÖW jó gyakorlat gyűjteményből „creme de la creme” válogatást hoznak a szerkesztők. A szállodai matracok újrahasznosításának technológiájtól kezdve, az első zéró CO2 kibocsátású fesztiválon keresztül a podcast műsor hallgatói „ellátogatnak” egy „megjavítjuk kávézóba” is, ahol nem működő háztartási eszközök életre keltésében segédkeznek önkéntesek a fenntarthatóság elvének társadalmi népszerűsítése érdekében. Az adás végén bejelentésre kerül, hogy Csendes Olivér, az Österreich Werbung digitális és innovációs igazgatója nyártól a Visit Hungary vezérigazgatójaként folytatja munkáját. Vele készült korábbi interjút a Dunakavicsok 28. adásában hallgathatják meg.
35. podcast adását 2024. április 22-én (Föld-napján) a reggeli órákban rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 35. epizód elérhető és a nyílra kattintva hamarosan indul. -
Manglende episoder?
-
Az újturizmus világával, a jövő turizmusával foglalkozó Dunakavicsok turisztikai podcast 34. adása a globális-, regionális- és nemzeti szintű turisztikai szabványok és védjegyek rendszerével foglalkozik. Az adás szerkesztői, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsdó és Nagy-Szász István szállodás szakember - hiánypótló jelleggel gyűjtötték össze egy helyre azon információkat, amelyek a fenntarthatósági védjegyekről, tanúsítási eljárásokról és a szabványok rendszeréről tudni érdemes. Az adás bevezetőjében a műsorvezetők kitérnek az első hazai turisztikai „Fenntarthatósági-díj” pályázatával, zsűrizésével kapcsolatos tudnivalókra, illetve bemutatják a shortlistára került nyerteseket. Ezt követően az adáshallgatói megismerkednek a Fenttartható Turisztikai Világtanács, a GSTC munkájával, a szabványügyi szervezet küldetésével, valamint eligazítást kapnak a fenntarthatósági turisztikai szabványok szintjeiről, funkcióiról és kategóriáiról. Az aktuális epizódbólkiderül továbbá a minősítésekét végző tanúsító testületek működési mechanizmusa, nevesítésre kerülnek olyan zöld turisztikai védjegyek, mint a Green Key, a Good Travel Seal, vagy éppen a TourCert. A gyakorlati példákkal gazdagon illusztrált műsorból érdekes összefüggéseket is megismernek az adás hallgatói, osztrák és svájcijó gyakorlatok mellett szlovén és dán példákat is hallhatunk.
A regionális védjegyek közül az EUEcolabel kerülbemutatásra, míg a nemzeti védjegyek közül a legjobb osztrák gyakorlatnak számító ÖsterreichischesUmweltzeichen keletkezéstörténetét és napi gyakorlati hasznát is megérthetjük. Az adás rávilágit arra, hogy nemcsak szállodákat, éttermeket, térségeket, hanem rendezvényeket és múzeumokat, illetve termékeket is el lehet környezeti fenntarthatósági védjeggyel látni. Bécs vonatkozásában a fenntartható turisztikai városkártya koncepciója és a visitor economy (látogató-gazdaság)stratégia környezeti célkitűzései is feltárásra kerülnek. A rengeteg szakmai adatot és dokumentumot bemutató adás aktuális, témába vágó utazási tippekkel ésajánlásokkal is segíti a hallgatók minél intenzívebb ráhangolódását és bevonódását a témára. Megtudhatjuk azt is, hogy miért érdemes megszerezni aMagyar Szállodák és Éttermek Szövetségének ZöldSzálloda minősítését, illetve mi hiányzik ahhoz, hogy ez a védjegy is megkaphassa a GSTC akkreditációt?
Az adás második felében a szerkesztők kronológiai éslogikai összefüggésekben mutatják be a környezeti fenntarthatósági szabványokmögött meghúzódó hajtóerőket. Az ENSZ fenntarthatósági célkitűzései mellet az EU Green Deal célrendszere, valamint a fenntarthatósági jelentéskét kikényszerítő CSRD EU-s irányelv és az azon nyugvó magyar „ESG-törvény”részletei és a turisztikai szektorra való kihatása is alaposan feltárásra kerül. Szokás szerint a podcast mostani adásából sem hiányoznak a színes történetek a történelmi összefüggéseket felvillantó érdekes sztorik.
A 34. podcast adását 2024. március 13-án délutánrögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsokturisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedInprofilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTubecsatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 34. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.
-
2024 február elsején immáron hároméves Dunakavicsok turisztikai podcast 33. adásához érkezett. Az újturizmus világával, a jövő turizmusával foglalkozó műsor szerkesztői a 2024-es évet leginkább meghatározó utazási trendeket gyűjtötték össze globális és regionális elemző cégek kutatásaira egyaránt támaszkodva. Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsadó és Nagy-Szász Istvánszállodás szakember az iparági előrejelzéseket, illetve a mögöttük
meghúzódó jelenségeket konkrét gyakorlati példákon keresztül mutatják be Hallgatóiknak. Az epizód elején megállapításra került, hogy az emberiségso ha nem látott komplexitású válságoknak van kitéve, amely jelenség leírásra a polikrízis fogalma használható. A turisztikai trendek közül az individualizmus, rugalmasság iránti vágy erősödése, az egészségtudatosság előtérbe kerülése, vagy éppen a klímaváltozáshoz való adaptáció mind-mind a polikrízisre adott válaszként értelmezhető az utazók szempontjából. A műsor során 10 megatrend kerül beazonosításra mind globális, mint pedig a Duna-régióra jellemző lokális szinten. Az adás szerkesztői hosszabban elidőznek a fenntartható hedonizmus kifejezés mellett, amely az utazó hedonisztikus törekvéseit igyekszik a fenntarthatósági elvekkel összeegyeztetni. Hogy miként lehet a látszólag ellentmondásos viszonyrendszerben harmóniát teremteni? - megtudható a podcastban felsorolt jó gyakorlatokból. Végezetül a hallgatók megismerik azon fogyasztóvédelmi praktikákat, amelyek figyelembevétele fontos, hogy az ugyancsak trendként azonosított kritikus fogyasztói elvárásoknak megfelelhessenek a turisztikai szolgáltatók. Végzetül az ESG nem-pénzügyi beszámoló készítés követelményének a turizmust is érintő hatásait is megérthetik a hallgatók, a podcastban elhangzott információk segítik őket az új jogszabályi környezetre való felkészülésben.
A 33. podcast adását 2024. január 31-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket a szerkesztők várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai
podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt
formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 33. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul... -
Ünnepi hangulatban készült a Dunakavicsok turisztikai podcast 32. epizódja, amely egyben a 2023-as esztendő évzáró adása. Az podcast elején a szerkesztők első kézből számolnak be a közelmúltban Ausztriában megrendezett, az újturizmus gyakorlata szempontjából meghatározó szakmai konferenciáról. A podcast házigazdái - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser – tolmácsolásában elsőként Bécsi Turisztikai Hivatal, a Wien Tourismus novemberi szakmai konferenciáján elhangzott trendekről és bejelentésekről esik szó. Az aktuálisadás hallgatói megtudhatják, hogy a Bécs belvárosi lakosság életminőségének javítása érdekében jövőre a város Heartbeat Streets néven kampányt indít, amelynek célja, hogy jelentősebb látogatóforgalmat a belvárosból a külvárosba tereljenek. A vendégforgalom terelés eszközeként a külvárosi bevásárló utcák és terek üresen álló üzlethelyiségeibe pop up szállodai szobákat rendeznek be, amelyek lehetővé teszik, hogy a vendégek szó szerit elmerüljenek, belekerüljenek, illetve bepillantást nyerhessenek a bécsiek mindennapi pulzáló életébe. Hogy ez a gyakorlatban ez miként néz ki, és milyen jó gyakorlok hangoztak el még a konferencián? - megtudható az aktuális adásból.
Hasonlóan első kézből származó információk hangoztak el arról a linzi konferenciáról, amelyen Felső-Ausztria hétéves turizmus-stratégiáját mutatták be. Az innovatív stratégia kapcsán megtudhatjuk, hogy célrendszerére és indikátoraira nagy hatást gyakoroltak az ENSZ fenntarthatósági (SDG) irányelvei. A stratégia kapcsán az adás hallgató megismerik a „turizmus társadalmi elfogadottsági index” mérőszám tartalmát, célját és jelentőségét. A harmadik részletes beszámolót pedig a december elején ugyancsak Linzben megrendezett Nemzetközi Dunai Hajózási- és Turisztikai Konferenciáról kapják a podcast hallgató. Megtudhatjuk, hogy a nagy hajózási társaságok és a hajózási útvonalak mentén fekvő települések milyen erősfeszítéseket tesznek a fenntarthatósági és környezetvédelmi elvárások és előírások teljesítése érdekében. Ebben részben érdekes adatokat és összefüggéseket ismerünk meg az energiafelhasználás és a hajózás vonatkozásában. A podcast hallgatói elsőként értesülhettek arról a döntésről is, hogy a jövő évi, nemzetközi hajózási konferenciát Budapesten rendezik meg 2024. november 24 és 27 között. Ez alkalom kitűnő lehetőség, hogy a soros magyar EU-elnökség programjához illeszkedve fókuszba kerülhessenek a közép-európai régiós turisztikai együttműködések.
Az adás második felében Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 évad tapasztalatait, eredményeit és hagyatékát mutatják be az adás szerkesztői. Megtudhatjuk, mitől volt unikális a VEB2023 projektsorozat, milyen alternatívái vannak a hagyaték továbbvitelének és miért
számít a veszprémi összefogás nemzetközi jó gyakorlatnak? Az adás vége felé a műsorvezetők előre tekintenek a 2024-es évre, amikor Bad Ischl viseli majd az EKF címet. Megtudhatjuk tovbbá, hogy készülnek az osztrákok a kulturális évadra és milyen témák szerepelnek majd az újturizmus világával kapcsolatban a napirenden. Az epizód végén a 150 éves Budapest előtt tisztelegnek a podcast házigazdái, felvillanta a Duna-királynőjével (Budapest) és nővérével (Bécs) kapcsolatos párhuzamosságokat. Korábbi sajtóból kis színes híreket szemlélgetve igazi történelmi perspektívájú karácsonyi hangulat alakul ki az éterben, amelyet kihasználva az adás szerkesztői megköszönték hallgatóik egész éves és kitartó
figyelmét és hűségét. Áldott Karácsonyt és Prosit 2024!
A 32. podcast adását 2023. december 20-án délelőtt
rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket. -
Mitől lesz turisztikailag is jó egy HELY, mi a jó helyek definíciója és arcéle – többek között ennek ered utána a Dunakavicsok turisztikai podcast 31. epizódja. Az adás szerkesztői- Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser – ismertetik a közelmúltban megrendezett hazai szakmai konferenciák témáit, beszámolnak az ott elhangzottakról. Az adás elején tudósítást hallhatunk a Metropolitan Egyetem (METU) idei turizmus világnapjára szervezett ünnepi eseményéről, majd a Dunakavicsok
stábja kilátogatott a Planet Budapest2023 fenntarthatósági expóra. A kiállításon látott és hallott meglepő és sokkoló adatok mellet ismertetésre kerülnek azon új technológiák és cselekvési
lehetőségek, amelyek reményt adhatnak a klímaválság enyhítésére, Földünk megbolydult társadalmi-, gazdasági- és ökológiai rendjének helyreállításra. Ezt követően a Kodolányi János Egyetemen szervezett Turizmusföldrajzi Szimpóziumról hallhatunk beszámolót, lehull a lepel, hogy mitől lesz egy hely JÓ HELY? Milyen ismérvei vannak a turisztikai jó helyeknek és kiderül az is, hogy mi a párhuzam Ray Oldenburg „harmadik hely” elmélete és az osztrák turizmus stratégiai mesterterve (Masterplan T) között. Az adás második felében beszámolót hallhatunk az osztrák utazási irodák szövetségének,
az Österreichischer Reiseverband (ÖRV) őszi itáliai kongresszusán megtapasztalt szakmai aktualitásokról. A podcast
hallgatói megismerkedhetnek a kongresszus helyszínének, - a dél-olaszországi Kalábria régió - turisztikai
adottságaival és jövőbeni terveivel. Természetesen a mostani adásból sem hiányozhatnak a „kis színes” történetek.
Az adás vége felé közeledve a szerkesztők elárulják: milyen nagy dobásra készül a Michelin-útikalauz, illetve mit kapnak az osztrák államtól ajándékba a jövőre 18. születésnapjukat ünneplő fiatalok, s mi az ajándék relevanciája az újturizmus szempontjából. A friss
Dunakavicsok podcast adást meghallgatva megérthetjük, hogy a turisztikai termékfejlesztés csúcsa az élményfejlesztés,
a legtökéletesebb élményfejlesztés pedig az, ahol egyfajta transzformáció történik. Megtudjuk azt is, milyen tényező szükséges ahhoz, hogy az élmények hatása maradandó legyen.
A 31. podcast adást 2023. október 30-án délelőtt rögzítették
online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok
turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket!
Az aktuális 31. epizód a nyílra kattintva indul. -
A szeptember 27-ei UNWTO Turizmus Világnapjához időzítve készült el a jövő turizmusával, az újturizmus világával foglalkozó podcastunk 30. adása. Az aktuális epizód a gyökeresen átalakuló utazási szokásokat és fogyasztói elvárásokat veszi szemügyre. Az adás szerkesztői olyan kérdésekre keresik a választ, mint pl. a megbolydult világban az ősz az új nyár, avagy szeptember az új augusztus? Az elmúlt hetek krónikáiból válogatva az adás plasztikusan bemutatja azon katasztrófákat, természeti és társadalmi jelenségeket, amelyek a klímaváltozásra vezethetőek vissza és gyökeresen hatnak a turisztikai trendekre és fogyasztói szokásokra is. A friss podcast epizódból megtudhatjuk, hogy a klímaváltozás és a túlturizmus szorításában miként készül a jövő évben Európa Kulturális Fővárosa címet betöltő Bad Ischl városa a programsorozatra, milyen válaszokat kívánnak adni az utazási trendeket feje tetejére állító anomáliákra? A podcast két házigazdája, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser - könnyed és közérthető stílusban ismertetik a turisztikai ágazatban a világjárvány utáni években lejátszódó rapid visszapattanás jellemzőit és mérőszámait, külön kitérve a légiközlekedés helyzetére és a sorozatosan megdőlő rekordokból kiolvasható folyamatokra. A Turizmus Világnapja idei zöld turizmust és a körforgásos gazdaságot népszerűsítő mottójához kapcsolódva az adásban megismerjük a jövőben egyre nagyobb szerepet kapó új indikátorokat, úgymint a turizmusintenzitást és az életminőség aspektusait visszatükröző mérőszámokat.
A Dunakavicsok hallgatói szemléletes példákon keresztül megérthetik, miért időszerű és szükséges a turizmus célrendszerével kapcsolatos szemléletváltás, illetve miként oldható fel a fogyasztói társadalom paradoxona, miért fontos mielőbb kilépnünk a hedonisztikus taposómalomból. Az utazás erkölcsi és etikai feltételeinek vizsgálata során elhangzik: - az újturizmus világában - az utazás már nem jog, hanem privilégium. Fontos megértenünk, hogy jóllétünket nem a fogyasztás, hanem a társas kapcsolataink és időtöltésünk minősége határozza meg. Az adás szerkesztői az adásban elkalauzolják hallgatóikat a horvátországi Plitvicei-tavakhoz, ahol a nemzeti park látogatómenedzsmentjét tanulmányozzák, illetve a járatlan útról letérve a szomszédos Bosznia-Hercegovina UNA nemzeti parkját is „bebarangolják”. A fenntartható turizmus mérését szolgáló indexek segítségével a szerkesztők elárulják, a „fenntartható turizmus” szempontjából mely országok tartoznak a világ élvonalába. Bíztató tendenciák is beazonosításra kerülnek a nagyvilágban, amelyek mentén a zöld szemléletű és a kalandokra épülő élményajánlatok számára egyre nagyobb teret kapnak majd a jövőben.
Természetesen a Turizmus Világnapjára időzített adásból sem hiányozhatnak a meglepő összefüggéseket bemutató „kis színes” történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, mivel jellemezhető az újturizmus marketingjének nyelvi és eszközrendszere, megismerhetjük a Linz Tourismus új kampányai mögött meghúzódó narratívákat. A műsor végén meglepetésként egy játékos gondolatkísérlet részeként a podcast hallgatói bepillanthatnak az idei sajtófotó kiállítás kulisszatitkai mögé is.
Az UNWTO Turizmus Világnapja előtt tisztelgő harmincadik adást 2023. szeptember 25-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Az adás elkészültét a Plitvicei Nemzeti Park turisztikai igazgatóság egynapos családi belépővel támogatta. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 30. epizód a nyílra kattintva indul. -
Az aktuális epizód a turizmus, valamint az életminőség és boldogság összefüggéseit, objektív és szubjektív mérhetőségét vizsgálja. Mi köze Arisztotelésznek az újturizmushoz? Az adás szerkesztői Dániából és az úgynevezett „kék zónákból” hozott személyes beszámolóik és példáik alapján rávilágítanak arra, hogy miként lehet a turisztikai termékfejlesztés és a kommunikáció során az életminőség javítását és mindennapi boldogságunk növelését a fókuszba helyezni? Az új epizódban a podcast két házigazdája, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser - könnyed és közérthető stílusban ismertetik a boldogságkutatás mögött meghúzódó filozófiai áramlatokat az ókortól napjainkig. Közösen vallják: a régi szép idők most vannak, illetve életünk minőségét az élményeinken keresztül tudjuk növelni. A Dunakavicsok hallgatói megérthetik, miért időszerű és szükséges a turizmus célrendszerével kapcsolatos szemléletváltás, illetve miként oldható fel a fogyasztói társadalom paradoxona, hogyan léphetünk ki a hedonisztikus taposómalomból? Ennek kapcsán feltárásra kerül miért fontos az, hogy jóllétünket ne a fogyasztás, hanem a társas kapcsolataink és időtöltésünk minőségi határozza meg. Az aktuális podcastepizód rádöbbenti a hallgatóit, hogy milyen tényezők különböztetik meg a turizmus régi szerepfelfogását az újturizmus világától. Az újturizmus és a boldogság receptje mellet megismerjük a dán hygge és a japán ikigai fogalmak jelentését és az ezekből a mindennapokra adaptálható praktikus eljárásokat és bölcsességeket. Az Economist friss jelentése apropóján áttekintést hallhatunk arról is, hogy milyen összetevők alapján rangsorolhatóak a városok életminőség szempontjából, illetve mitől számít Koppenhága a világ legboldogabb, illetve Bécs a világ legjobb életminőségű városának.
Természetesen a nyári főszezon közepén rögzített műsorból sem hiányoznak a további meglepő összefüggéseket bemutató „kis színes” történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, miként csökkenthetjük a jövőben bőröndjeink méretét, illetve milyen erények gyakorlása járulhat hozzá a társadalmi bizalom erősítéséhez és a hazai szakmai közbeszéd színvonalának javulásához?
A huszonkilencedik adást 2023. augusztus 9-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Az adás elkészültét a Wonderful Copenhagen turisztikai egyesület egy 3 napos Koppenhága-kártya (CPH CARD) biztosításával támogatta. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 29. epizód a nyílra kattintva indul.
-
Az aktuális epizód a digitális turisztikai ökoszisztéma kérdéseivel foglalkozik behatóan. Az adás vendége az osztrák nemzeti turisztikai szervezet, az Österreich Werbung digitalizációért és innovációért felelős igazgatója, Oliver Csendes. A vele készült interjúból megtudható, miért szükséges a természeti, földrajzi, szektorális és mentális határokat a digitális térben felülírni, hogyan építhető fel hatékonyan, s milyen a turizmus optimális ökoszisztémája. A podcast hallgatói megtudhatják továbbá, hogy az EU által szorgalmazott egységes digitális adattér (tourism data space) hol és hogyan működik már Ausztriában? Az adásban elhangzik: az osztrákok sok szempontból úttörőnek tartják a magyarországi turisztikai adatközpont (NTAK) működését, amelyből pár elemet jó gyakorlatként átvettek. Az adás vendége érdekes példákon keresztül szemlélheti, miként hasznosíthatóak a digitális térből nyert információk a buszjáratok sűrűségének optimalizációjánál, vagy pl. a sípályák energiaellátását szabályozó vízierőművek teljesítményigényének előrejelzéshez. Természetesen a mesterséges intelligencia (MI) turizmusra való hatása is szóba került az aktuális epizódban. A Dunakavicsok friss adását meghallgatva megnyugtató példák alapján megérthetjük, miért nem kell félni attól, hogy az MI elveszi a turizmusban dolgozók munkáját és milyen területeken lenne szüksége nemzeti határokat felülíró kooperációkra. Az adás bevezető, illetve fennmaradó részében a műsor készítői - Nagy-Szász István szállodás szakember és Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsadó - részletes beszámolókat hoznak az elmúlt hónapban a nagyobb szakmai rendezvényeken elhangzott prezentációk és kutatások eredményeiből. A podcast hallgatói a beszámolók alapján pl. az osztrák turizmusnapon a kiterjesztett virtuális technológia segítségével bemutatott „jövő turisztikai standján” is "látogatást” tehetnek. Az ÖRV kongresszusán hallottak alapján bemutatásra kerül egy egyszerű magatartástudományi összefüggés, amely felismerésével globálisan és jelentősen csökkenteni lehetne az utazás ökológia lábnyomát és növelni az utazási kényelmet és élményt. Az aktuális adásból megismerjük,milyen jövőképpel rendelkezik az Európai Bizottság a turisztikai ágazatról és milyen gyakorlatias eszközök és dashbord segítségével mérhető a célokteljesítése. Természetesen a mostani műsorból sem hiányoznak a meglepő összefüggéseket bemutató számok és színes történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, miként mártózhatunk meg idén nyáron a svájci szökőkutakban? A huszonnyolcadik adást 2023. május 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben, míg az interjút május 16-án Bécsben vették fel. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 28. epizód a nyílra kattintva indul.
-
Elkészült a jövő turizmusával, az úgynevezett újturizmus világával foglalkozó népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast 27. adása, amely egyfajta esszenciáját nyújtja az eddigi epizódoknak. Az adás szerkesztői egy helyen foglalják össze azt a 27 tételt és alapelvet, amely nélkül nem képzelhető el a sikeres turizmusmenedzsment a jövőben. A podcastban felsorolt tételek és alapelvek egyrészt elméletei kapaszkodókat jelentenek, másrészt segítenek megérteni, hogy a kihívásokkal terhelt komplex világunkban milyen összefüggések felismerése vezethet el a sikerhez.
Az elméleti alapelvek alkalmazását hiteles gyakorlati példák bemutatásával is segítik az adás készítői, Nagy-Szász István és Kovács Balázs. A friss epizódban többek között Szókratész, Periklész, Deák Ferenc, JF. Kennedy, Albert Einstein, Josef Schumpeter, Albert Schweitzer bölcsességei is megidézésre kerülnek, rácsodálkoztatva a Hallgatókat arra, hogy a bölcsek gondolatai mennyire aktuálisak a jelenben, s milyen fontos üzeneteket, tanácsokat hordoznak a jövő turizmusának szempontjából is. Az adásból megértjük, hogy a jövő turizmusa miért a „turisták nélküli (!) turizmusról” szól, mi a látogató-gazdaság (visitor economy) alapja?
Természetesen a mostani epizódból sem hiányozhatnak a színes történetek, megtudhatjuk hol és hogyan épül a világ első 3D-nyomtatású szállodája, illetve javaslatot is hallhatunk a jövő évi soros magyar EU-elnökség narratívájával kapcsolatban is. Az adás végén megtudhatjuk, ki lesz következő adás vendége, aki CDIO stratégiai igazgatói pozícióban dolgozik az Österreich Werbungnál?
A huszonhetedik adást 2023. április 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesen és Bécsben. Észrevételeiket várjuk a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn
profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 27. epizód a nyílra kattintva indul. -
Színes történetek, jó gyakorlatok az újturizmus világából…
Az aktuális epizód szerkesztésébe a podcast házigazdái - Kovács Balázs és Nagy-Szász István - első alkalommal vonták be a mesterséges intelligenciát (MI). A
műsor elején a ChatGPT és a Bing elnevezésű alkalmazások által javasolt témaként a szállodai belsőépítészetet meghatározó trendeket járja körül a két műsorvezető. Ezt követően színes és érdekes történeteket, jó ausztriai gyakorlatokat ismerhetünk meg a fenntartható és körforgásos gazdaságfejlesztés területéről. A hallgatók gyakorlati példán keresztül megtudhatják, hogy miként toborozza az osztrák kormány a befektetőket az országba, milyen praktikákkal csábítják a külföldi tőkét az ausztriai gazdaságba? Megtudhatjuk, hogy milyen ismérvek és mérőszámok alapján jelenthető ki, hogy Bécs város látogatógazdaságának motorja mára megint elérte az üzemei hőmérsékletét, miben áll a minőségi szintlépés? Az adásból megismerjük azt a koncepciót is, amely mentén Bécs lett az első város a világon, amely fenntartható turisztikai városkártyával rendelkezik. E tények mentén az adás szerkesztői rámutatnak a magyar turisztikai ágazat akut versenyképességi anomáliáira is. Az adás második felében bemutatják a klímavédelmi intézkedésként a Lufhansa-csoportnál bevezetett zöld repülőjegy konstrukciót, amelynek felára is tesztelésre került. További zöld színű „kis színesek” az adás végén. Az aktuális epizódban a szerkesztők megemlékeznek a podcast szülinapjáról is. Isten éltesse a Dunakavicsok Közösségét és Hallgatóságát ezúton is!
A huszonhatodik adást 2023. március 21-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Pozsonyból és Bécsből. Észrevételeiket várjuk a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB
oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a
visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 26. epizód a nyílra kattintva indul. -
A jövő turizmusával, az úgynevezett újturizmus világával foglalkozó népszerű Dunakavicsok podcast idei első adása a változások jegyében indít. Az aktuális epizódban a podcast szerkesztői, Kovács Balázs és Nagy-Szász István sorra veszik azon változásokat, amelyek a jövőben meghatározzák az ágazat keresleti és kínálati viszonyait. A szerkesztők friss meteorológiai prognózisok alapján foglalkoznak a klímaváltozásnak a sí-turizmusra gyakorolt hatásával, valamint ausztriai példák alapján bemutatják az alkalmazkodási best practicokat, illetve a kapcsolódó szakmai-, társadalmi „vitalavinát“. Ezzel összefüggésben hallhatunk olyan ötletről is, amely reklámtilalommal sújtaná a repülős utakat. A bécsi, budapesti és pozsonyi repülőterek forgalmi adatait indikátorként használva elemezést hallhatunk az idei év régiós vendégforgalmának várható alakulásról, illetve megismerjük, hogy ezen trendek miként illeszkednek a globális folyamatokba. Az évindító adás második felében helyszíni tapasztalatok alapján kaphatnak a podcast Hallgatói betekintést a frissen elstartolt Európa Kulturális Fővárosa Veszprém-Balaton 2023 (VEB2023) projekt ünnepi megnyitó eseményeibe. Európai összehasonlításban feltárásra kerül: miben egyedei és újszerű a VEB2023 kulturális évad más, az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) címet korábban elnyert városok programjaihoz képest? Az ausztriai Linz és Bad Ischl példáján keresztül kiderül az is, milyen konkrét hálózatépítési lehetőségeket rejt az EKF cím magában, illetve miként lehet a kis ékszerdoboz Veszprém városa a jövőben fordítókorong a Duna-régiós együttműködésekben? A huszonötödik adást 2023. január 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében Pozsonyban és Bécsben. Észrevételeiket várjuk a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 25. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. #dunakavicsok #turisztikai #podcast #újturizmus #veb2023 #veszprém #ekf #ecoc
-
A Dunakavicsok podcast 2022. évi utolsó adása a 150 éves kerek évforduló jegyében telik. Az adásban bemutatásra kerül Bécs Turisztikai Hivatala, (Wien Tourismus) jövő évi tematikus évének koncepciója, amely keretében a 1873-as Bécsi Világkiállítás vívmányait mutatják be a turisztikai infrastruktúra fejlesztése jegyében. Megismerkedhetünk azon víziókkal, amely 150 ével ezelőtt megindították a mai Duna-menti metropoliszok, Bécs és Budapest fejlődését. A tematikus évnek külön aktualitást ad, hogy 2023-ban Budapest fennállásának ugyancsak 150. évfordulójára készül. Az újturizmus világával foglalkozó podcast utolsó óévi adásában bemutatják még a frissen elfogadott osztrák körforgásos-gazdaság stratégia célrendszerét, és azon jó példákat, amelyek segítenek a fenntarthatósági elveket a napi gyakorlatba átültetni. Egyik ilyen a bécsi „javítási bónuszrendszer”, amely a háztartási gépek javítási költségeinek a felét átvállalja a lakosságtól. Az ünnepi adásban a szerkesztőktől, Kovács Balázstól & Nagy-Szász Istvántól megtudhatjuk, hogy a Dunakavicsok podcast hallgatottsága a Spotify friss globális statisztikái alapján a podcastok felső 15 százalékába tartozik. A Spotify éves jelentésének bemutatása mellett az adásban felcsendül a Dunakavicsok „nem hivatalos” himnusza is, amellyel a szerkesztők megköszönik a Hallgatók egész éves kitartó és aktív figyelmét. Az adás végén egy játék keretében 3 meghívó kerül elajándékozásra, invitálás a Duna leggyorsabb hajójának a fedélzetén egy szilveszteri budapesti városnézésre és pezsgős fogadásra. A jelentkezés részletei az adásban. Az évzáró epizód hallgatói beavatást nyernek abba is, mi a módja, hogy jelen lehessenek a soron következő bécsi újévi koncertek valamelyikén.
A huszonnegyedik adást 2022. december 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. A podcast végén felhangzó Johann Strauss: „An der schönen blauen Donau" tétel a Schönbrunni kastélykoncert honlapjáról szabadon felhasználható változatban itt érhető el teljes terjedelemben: https://www.imagevienna.com/de/services/downloadarea/downloads.html. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 24. epizód a nyílra kattintva indul. -
Turisztikai podcastunk 23. epizódjában a fenntartható turisztikai védjegyék dzsungelébe kalauzolják el hallgatóikat az adás műsorvezetői: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember. Az adás elején osztrák utazási irodák szövetségének (ÖRV) legutóbbi svájci kongresszusáról hallatunk első kézből élmény- és szakmai beszámolót. Megtudhatjuk, hogy miként lehet a fenntartható turizmus kívánalmainak megfelelően megszervezni egy konferenciát és tanulmányutat. Ennek kapcsán megismerkedhetünk a Swiss Travel Pass integrált jegyrendszer gyakorlatával, amely a svájci közösségi közlekedési szolgáltatások kedveltségének egyik kulcsa. Az ÖRV kongresszuson elhangzott előadások kapcsán megtudhatjuk, hogy hányféle fenntarthatósági védjegy létezik a turizmus terültén, s miként lehet el-, illetve kiigazodni közöttük? Megoldásként bemutatásra kerül a Fenntarthatósági Turizmus Világtanács, a GSTC védjegy minősítési rendszerének célja és működési mechanizmusa. A minősítési rendszerek kapcsán aktualitás témaként hallhatunk még a Michelin Guide zöld csillag védjegye mögött meghúzódó szempontokról, illetve megismerkedhetünk a körforgásos vendéglátás terén a jó konyhai gyakorlatok kritériumaival is. Az adásban hallhatunk még a munkaerő-piaci folyamatokat stabilizálni kívánó szerviz robotok térnyeréséről, illetve az okokról, amelyek miatt a Japánban korábban elterjedt szállodai robotok visszaszorulóban vannak. Megismerkedünk a „munkanélkülivé” vált Churi chan szállodai robotasszisztens sajátságos történetével is. Természetesen ebből az adásból sem hiányoznak a színes történekek, hallhatunk még érdekes és friss Guinness rekordokról is a turizmus világából. Hangoljanak a Dunakvavicsok hullámhosszára, amely az összes ismert podcast csatornán elérhető és lejátszható🎙️🎧
A 23. adást 2022. november 18-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. A Telekom segítségével az adások a podcast.hu oldalon hamarosan leiratozva is megtalálhatóak lesznek. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 23. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. -
Dunakavicsok szakmai podcast Turizmus Világnapjára időzített 22. epizódjában a turisztikai ágazatot több irányból is sújtó kínálati válság okait, tendenciáit vizsgálják az adás beszélgetőpartnerei: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember. Az Európát sújtó példátlan energiaválság közgazdaságilag is nehezen modellezhető kihívás, amely hatalmas terhet ró az olyan energiaigényes vállalkozásokra, mint pl. a wellness szállodák, fürdők, közlekedési társaságok és a sífelvonók üzemeltetői. Az adás nemzetközi kontextusba helyezve részletesen bemutatja az energiaválság történelmi analógiáit és a jelenségre adható lehetséges válaszokat. A podcast szerkesztői konkrét példákon keresztül bemutatják, hogy napi szinten milyen hatása van egy szálloda üzemeltetésére a meglódult energiaáraknak. Főleg osztrák példák alapján megoldási javaslatok, tippek és ötletek is elhangoznak a kialakult nehéz helyzet orvoslása érdekében.
A turizmust sújtó kínálati válság másik oldalát a munkaerő, azaz a humán erőforrás hiánya jelenti. A podcast hallgatói megismerhetik azon összefüggéseket, amelyek a jelenlegi krónikus munkaerőhiányhoz vezetettek a legtöbb európai országban. Megtudhatjuk, hogy Magyarországon - csupán demográfiai okok miatt - évente mintegy 50 ezer munkavállaló tűnik el a munkaerőpiacról . Ha az agyelszívást is hozzászámítjuk még drámaiabb a helyzet. A harmadik piacról „importált munkaerő” mellett más megoldások is léteznek az akut helyzet kezelésére, ám ezek már nemzetállami keretek között nem kivitelezhetőek - érvelnek az adás szerkesztői egy Duna-régiós együttműködés mellett. A podcast friss adásában bemutatásra kerülnek továbbá olyan kézenfekvő, bár eddig nem alkalmazott kooperációs lehetőségek, megoldások, amelyek intézményesített keretek között látványos javuláshoz vezethetnének a szűk erőforráskínálat rendezése érdekében.
Az adás második felében a „kis színes és érdekes” történetek mellett első kézből megismerhetjük, hogy milyen stratégia mentén készül a Twin City Liner katamaránt üzemeltető bécsi hajózási társaság új jártatokat indítani Budapestre és Győrbe. A Dunakavicsok podcast 22. epizódjának vendége Eva Badr, - a Central Danube GmbH cégvezetője - informálja a témában a hallgatókat. Az adás végén a szerkesztők megemlékeznek az idei Turizmus Világnapról, amelynek „Rethink tourism” mottója új megoldásokat, friss és újító gondolatokat szorgalmaz, hogy mielőbb magunk mögött hagyhassuk a letűnt korszakot, s együtt léphessünk át az újturizmus világába. Az „igazi boldogság nem akkor van, amikor valami jó dolog történik, hanem akkor, amikor valami rossz véget ér.” E gondaltok jegyében kívánnak bíztatást adni turizmust szívügyüknek érző valamennyi Kollegának a Dunakavicsok turisztikai szakmai podcast szerkesztői.A felvétel interjú részét 2022. szeptember 13-án, míg kifejtős részét szeptember 23-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. A Telekom segítségével az adások a podcast.hu oldalon hamarosan leiratozva is megtalálhatóak lesznek. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 22. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.
-
Mostani epizódban a Duna turisztikai jelentősége és folyóban rejlő lehetőségek kerültek a fókuszba, stílusosan mondva, az adás fősodrába. A podcast szerkesztői, Nagy-Szász István és Kovács Balázs aktuális kutatások alapján mutatják be a dunai hajós turizmus perspektíváit, illetve kitérnek az aszály sújtotta felszíni vizek állapotának a turizmusra is gyakorolt kedvezőtlen hatásaira is. A nyári forróságban frissítőnek is szánt epizódból többek között megtudható, milyen jó gyakorlatokkal védekeznek a hőség ellen Pozsonyban és Bécsben, a városvezetések milyen hosszú távú stratégiákban gondolkodnak, hogy az aszály és a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait a városlakók és az oda látogatók számára ellensúlyozzák. A podcast Duna tematikájú adásának hallgatói betekintést kapnak az idén nyáron rekord részvétel mellett megvalósított ulmi Nemzetközi Duna-fesztivál történéseibe, ahol fenntartható turizmus témában bemutatkozott a jövőre Európa Kulturális Fővárosa 2023 címet viselő Veszprém-Balaton régió is. A műsorvezetők kalauzolásában barangolhatunk a frissítő vizek városnak is tartott Ulmban, de az adás keretében a hallgatók még Günzburgban, Linzben, Pozsonyban, Bécsben és Győrben is elidőznek egy-két további turisztikai jó gyakorlat megismerésének erejéig. Megtudhatjuk, milyen új narratívák készülnek, hogy a Duna, mint nemzetközi kulturális vízi út jelentőségét tovább növelhessük, illetve miért lenne érdemes a kisebb Duna-menti városokat, a rejtett kincseket hálózatba szervezni. Soha nem hallott történeteket és magyar kapcsolódási pontokat is feltárunk Albert Einstein-el, - Ulm város szülöttével - kapcsolatban is. A „kis színesek” ezúttal sem maradnak el, míg a legutóbbi adásban a napdoktor Rikli és a wellness pápa Kneip életét ismertük meg, a mostani frissítő adásban Vincenz Prießnitz (priznic), a vízdoktor munkásságáról tudunk meg megdöbbentő részleteket. Az adás legvégén optimista prognózisokat hallhatunk az Accor és a Marriott szállodaóriások frissen publikált előrejelzései alapján A felvételt 2022. augusztus 11-én délben rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. A Telekom segítségével az adások a podcast.hu oldalon hamarosan leiratozva is megtalálhatóak lesznek. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 21. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. *az adás 01:55 percében nyelvbotlás történt, természetesen Bécs és Pozsony közötti hajóútról van szó.
-
Elkészült az újturizmus világával foglalkozó népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast legfrissebb adása, amely reflektál a klímaváltozás és turizmus jövőjetémában érkezett hallgatói felvetésekre. Ezt követően Kovács Balázs és Nagy-Szász István műsorvezetők az adásban feltárják, miként érhető el, hogy a kívánt pozitív folyamatok beinduljanak, mit tehetünk mi magunk is a kívánt változásokért? – például a tömegturizmus jelenségének újbóli fellángolása ellen. Aktualitásai miatt műsor szerkesztői foglalkoznak a Magyarországon frissen bevezetett légiközlekedési adóval, bemutatnak olyan globális trendeket és konkrét gyakorlatot, amelyek a légiközlekedési ágazat globális megadóztatása irányába mutatnak. Az okfejtések kapcsán a műsorban szóba kerül a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia (NTS2.0.) szerepe és a fenntarthatósági ösztönzök kérdése. Az adás második felében a szlovéniai Bled üdülő-település példáján hallhatunk sikeres példákat a zöld turizmus gyakorlatából. Történelmi kitekintésben megismerkedhetünk a mai is népszerű „riklizmus” természetgyógyászati módszer lényegével, amelyre építkezve Bledben már másfél évszázada lerakták a modern egészségturizmus alapját és azóta is következetes narratíva mentén történik a termékfejlesztés, illetve az azt támogató marketingaktivitás. Természetesen a 20. adásból sem hiányozhatnak az olyan színes és érdekes történetek, jó gyakorlatok, amelyek utat mutatnak és kedvet csinálnak az újturizmus világábanvaló kalandozáshoz. Az adás végen Bécs város lakóinak életminősége kapcsán tudunk meg kerek 100 évet átívelő meglepő tényeket és összefüggéseket.
A felvételt 2022. június 28-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 20. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. -
A Dunakavicsok turisztikai podcast jelen adásában a jövő turizmusát meghatározó trendek mellett a klímaváltozás utazási szokásokra gyakorolt hatását is elemzik a szerkesztők. A 19. epizódban Kovács Balázs és Nagy-Szász István műsorvezetők saját tapasztalataik alapján számolnak be a közelmúlt olyan jelentősebb ágazati eseményeiről, mint az Osztrák Utazási Szövetség (ÖRV) Linzben tartott közgyűlésén, vagy a magyar szállodaszövetség (MSZÉSZ) kecskeméti taggyűlésén elhangzott újdonságok és trendprognózisok. A Hallgatók ugyancsak első kézből hallhatnak beszámolót az első Futourism digitális turizmus konferencia előadói által levont következtetésekről, az ágazat jövőjét meghatározó hajtóerőkről. Az Osztrák Turizmusnapok (ÖTT), mint a régió legnagyobb turisztikai seregszemléjén bemutatott friss kutatások eredményeivel, az uralkodó trendeknek az újturizmus világára ható részleteivel szintén külön blokk foglalkozik az adásban. A klímaváltozás és a turizmus összefüggéseinek és következményeinek tárgyalása, a cselekvési opciók felvázolása az egész adáson végighúzódó horizontális téma. Az adásban többek között kimondásra kerül: a jövőben egy Dubai-szelfi elkészítése a jövő utazójának lelkiismeretével már nem lesz összeegyeztethető és elegendő utazási ok. Az utazók és az utaztatók számára mostantól egyaránt morális kérdés: hová és hogyan utazunk, utaztatunk?A szerkesztők egyes filozófiai példákat is bemutatnak, hogy miként változott és változik a turizmus, az ember és a természet kapcsolatának megítélése az elmúlt évszázadok és napjaink során. A podcast friss adásának fő következtetése: „mi vagyunk az első generáció, amelyeik már a bőrén érzi a klímaváltozás hatásait és az utolsó, amely még aktívan tehet a káros folyamatok megállításáért.” A friss epizódban megismerhetünk olyan új fogalmakat mint a „new work korszaka”, „terrán utazás”, vagy a „turista nélküli turizmus” jelensége, illetve az új, - a nagy multinacionális online vállalkozásokat megrendszabályozni szándékozó - Európai Uniós DMA jogszabály-csomag célja és jelentősége.
A tizenkilencedik adást 2022. május 30-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 19. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. -
A Dunakavicsok 18. epizódjában Bécs és Budapest fővárosok között nemrégiben aláírt turisztikai együttműködési megállapodás részleteiről, illetve kulisszatitkairól esik szó. Az együttműködés hátteréről és a benne rejlő lehetőségekről beszélgetnek az adás szerkesztői és műsorvezetői: Nagy-Szász István és Kovács Balázs. Az adás Hallgatói megismerhetik azt az utat, amely elvezetett oda, hogy a két főváros turisztikai vezetői, Faix Csaba és Norbert Kettner egy budapesti Andrássy úti palotában, 2022. március 25-én aláírjanak – a szerkesztők által – történelmi jelentőségűnek nevezetett megállapodást. A turisztikai együttműködési megállapodás dokumentuma számos, eddig kiaknázatlan lehetőséget sorol fel, amelyek a két város versenyképességét és látogatóforgalmát kölcsönösen erősíthetik. Melyek ezek a lehetőségek és a megvalósulásukra milyen esély van? – ez is megtudható a műsorból. Az aláírási ceremónia helyszíne apropóján a Dunakavicsok szerkesztői tisztelegnek Andrássy Gyula gróf nagysága előtt. A „bohém zseni” példás életútja ugyancsak szimbolikus jelentőségű, a nemzetek közötti együttműködés, az osztrák-magyar kapcsolatok erősítése és a Duna-menti népek egymás közötti párbeszédéhez jelentős mértékben hozzájárult. Az adás végén a kis színes témakörben egy érdekes kísérlet erejéig az űrbe repítik a Hallgatókat, majd megismerhetjük az első bíztató eredményeket, hogy a légiközlekedés terén milyen egyszerű és már kipróbált, igazolt megoldással lehet akár 80 százalékkal is csökkenteni a káros anyagok kibocsátását. Tartsanak velünk, a mostani adásból sem hiányoznak a jövőbemutató történelmi adomák, a városi legendák, valamint körforgásos gazdaságot és az újturizmus világát érintő legfrissebb információk sem. A tizennyolcadik adást 2022. április 23-án délután rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 18. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.
-
Turisztikai podcastunk aktuális epizódjában az utazás jövőjéről, a jövő turistájáról beszélgettek az adás szerkesztő-műsorvezetői: Nagy-Szász István és Kovács Balázs. Az adásban felrajzolásra kerül a jövő utazóinak arcéle, bemutatásra kerülnek az utazás iránti keresletet és kínálatot befolyásoló trendek. Az podcast szerkesztői olyan kérdésekre keresik a választ, hogy mennyire individualizálódik a turista a jövőben, illetve miként lehet, szükséges-e a tömegturizmus individualizálni? Bemutatásra kerül Stephen Hawking fizikus professzor rafinált kísérlete, amelyben bizonyítékot keresett az időutazás lehetőségére és az időgépe létére. A jövő turizmusa kapcsán a turizmus, illetve a látogatógazdaság fogalmak definíciós újértelmezésre is kíséretet tesznek a műsorvezetők, alternatív fogalmi meghatározások is bemutatásra kerülnek, amelyek jobban passzolnak a megváltozott mindennap élet- és munkarendünkhöz. Bemutatásra kerülnek továbbá azok a „forradalmi” társadalmi és technológiai hajtóerők, amelyek egyrészt a biotechnológia, másrészt az informatika oldaláról változatják meg a jövő utazójának igényeit és lehetőségeit. A Travel Market Report kutatása kapcsán a Hallgatók megismerhetik azt a 7 megatrendet, amelyek az utaztatási szektort 2040-ig várhatóan befolyásolják. Az adás végén a "kis színes történetek" között a négynapos munkahét turisztikai ágazatban való elterjedésének okait és példáit mutatják be, valamint megtudhatjuk, hogy miként és mikortól lesz lehetséges a karbon-mentes repülés? A műsor szerkesztői az adás végén megemlékeztek arról is, hogy immáron a legnagyobb hazai podcast megosztókon (podcast.hu, podpad.hu) is elérhető váltak a népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast epizódok.
A tizenhetedik adást 2022. március 30-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a [email protected] címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 17. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul. - Vis mere