Episoder
-
Zdarza się, że dziecko nie mówi ani tak wcześnie, ani tak dobrze, jak byśmy tego oczekiwali. Kiedy zaczyna to niepokoić i z czego może wynika? Jeśli już okaże się, że mamy do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy, to warto zwrócić się do specjalisty i zacząć nad tym pracować. Alina Dąbrowska, neurologopedka, opowiada o tym problemie i sposobach radzenia sobie z nimi. Przestrzega też przed zagrożeniami. Z niektórymi my i nasze dzieci spotykają się codziennie!
-
Mózg nastolatka potrafi prowadzić do autodestrukcji, samookaleczeń, czasem do samobójstw. Okres dojrzewania jest trudny zwłaszcza w obliczu braku zrozumienia otoczenia. Na skutek strachu, bólu, stanów depresyjnych młody człowiek może atakować sam siebie. To początkowo przynosi tylko chwilową ulgę, a następstwa mogą być dewastujące. O diagnozowaniu i leczeniu zachowań autodestrukcyjnych mówią specjaliści z Clinical Emotions Neuroscience Lab Instytutu Psychologii UKSW.
-
Manglende episoder?
-
Wokół logopedii narosło wiele mitów. Chłopcy później zaczynają mówić? Dzieci dwujęzyczne też? Nic z tych rzeczy. Alina Dąbrowska, neurologopedka, wyjaśnia na co zwracać uwagę i kiedy warto się do niej zgłosić. Czasem wystarczy półgodzinna wizyta, żeby się po prostu uspokoić. W innych przypadkach warto zacząć przyjrzeć się, jak dziecko je albo co robi w tym czasie. Przy tym specjalistka pomaga nie tylko dzieciom.
-
Autodestrukcja jest bardzo poważnym problemem społecznym, badawczym, medycznym. Prof. Katarzyna Kucharska, psychiatrka, mówi o najczęstszych formach autodestrukcji, a zwłaszcza tych związanych z zaburzeniami odżywiania. Objadanie się jest coraz większym problemem w szczególności dla młodych kobiet. Zespół kierowany przez prof. Kucharską zaprasza do wzięcia udziału w badaniu, które m. in. pozwoli uczestniczkom uzyskać diagnozę i pomoc.
-
Do Polski trafiła ogromna liczba uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich doświadczyło wojny i związanego z nią stresu. Dlatego pomoc musi obejmować wsparcie psychologiczne. Joanna Daniel, psycholożka, tłumaczy jak zająć się osobami, które doświadczyły traumy, na co zwracać uwagę. Podkreśla przy tym, że także wolontariusze udzielający wsparcia uchodźcom powinni zwracać uwagę na to, co się z nimi dzieje, a w razie potrzeby, samemu szukać pomoc psychologicznej.
-
Psycholożka Magdalena Wayda-Zalewska i dietetyczka kliniczna Aleksandra Jakóbczak podkreślają, że "anoreksja nie jest sierotą". Podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, nie występuje sama i dlatego do walki z nią potrzebny jest zespół specjalistów.
Psycholożka i dietetyczka opowiadają o współpracy i o swoich rolach oraz metodach walki z zaburzeniami odżywiania. Opisują pracę w ośrodku Gedeon Medica i znaczenie grupy, bez której pojedynczej pacjentce czy pacjentowi jeszcze trudniej byłoby pokonać chorobę.
-
Karolina opisuje anoreksję jako bezwzględną, złą i podstępną osobę, która zawładnęła jej życiem. Mogła ją zabić. Z kolei leczenie było zagrożeniem dla choroby. Broniła się. Teraz nastolatka mówi o swoich przeżyciach w ciągu miesięcy walki, które dr Elżbieta Bonder przyrównuje do zmagań gladiatorów.
Dzięki wsparciu rodziców, pomocy lekarzy i terapeutów, oraz społeczności w ośrodku Gedeon Medica, Karolina wraca do zdrowia. Chce znowu wyglądać i czuć się jak nastolatka, a to czego się nauczyła, wykorzystać w przyszłości. Rozumie jak niebezpieczna jest anoreksja i dlatego dzieli swoją wiedzą i emocjami.
-
Alkoholizm potrafi zaatakować znienacka. Niewinne, wydawałoby się, piwo czy lampka wina potrafi nagle stać się najważniejszą rzeczą w życiu. Ważniejszą niż rodzina. Bez drinka spotkanie ze znajomymi traci sens. To sugeruje, że sprawy zaszły bardzo daleko.
Internistka, dr Elżbieta Bonder i terapeutka uzależnień Kaja Funez Sokoła wyjaśniają, jak alkohol działa na ciało i psychikę. Na co należy zwracać uwagę oraz kiedy i gdzie szukać pomocy oraz dlaczego ważne jest skorzystanie z ośrodka leczenia uzależnień. Podkreślają jednak, że pacjent najpierw musi chcieć sobie pomóc.
-
Człowiek uzależniony od sportu czy zdrowego żywienia może zachowywać się jak alkoholik czy narkoman. Uzależnienia są podobne i mają takie samo źródło. Terapeutka Kaja Funez Sokoła mówi czym są nałogi i jak im zapobiegać. Opowiada także o leczeniu i trwającej latami regeneracji. Wyjaśnia, dlaczego kluczowe znaczenie ma 90 spędzonych w ośrodku leczenia uzależnień i jaką rolę do odegrania mają bliscy pacjenta.
-
Reakcja stresowa wywołuje kaskadę hormonów. Każdy to zna. Czuje. O ile na krótko taka odpowiedź organizmu na bodźce może być korzystna, to na dłuższą metę jest niszczycielska. Prowadzi do poważnych chorób. Istnieją jednak techniki pozwalające ją wyhamować. Dr Elżbieta Bonder opowiada o stresie i o wykorzystaniu potęgi ludzkiego mózgu do zapanowania nad nim.
-
Psychodrama leczy głęboko zakorzenione urazy. Problemy często sięgają dzieciństwa. Dr Elżbieta Galińska jako jedna z pierwszych zaczęła tę metodę stosować w Polsce po upadku komunizmu. Opowiada na czym polega terapia, która pomaga także w leczeniu anoreksji, bulimii i innych zaburzeń odżywiania.
-
Dr Wojciech Pawlak mówi, czym jest współczesna psychiatria i obala stereotypy. Odpowiada na pytania, czy depresja to problem „mięczaków”, z którym można poradzić sobie samemu. Czy leki psychiatryczne, to „prochy na otumanienie”? Tłumaczy, że pacjent szukający jego pomocy wcale nie jest „wariatem”.
-
Dr Agnieszka Chruścikowska, dietetyczka, opowiada o diecie, która nie wyklucza czekolady i kawy. Jedzenie to przyjemność. Ważny jest jednak umiar i rozsądek. Przedstawiamy też dwa z jej przepisów na dobre, zdrowe potrawy, w tym dietetyczną czekoladę i wiosenne pesto.
-
Muzyka wpływa nie tylko na emocje, ale także na ciało każdego z nas. Krzysztof Pietrucha gra i mówi jak się to dzieje. Wyjaśnia, jak samemu z niej korzystać i w jaki sposób wspiera rozmaite terapie. Czasem niemal czyni cuda. Nie trzeba przy tym umieć grać, by korzystać z tej niezwykłej siły. Co więcej, muzyka jest lekarstwem dostępnym bez recepty.
-
Niekiedy dobrze jest się wykrzyczeć – byle nie na kogoś. Innym razem konieczna jest rozmowa z psychologiem. Każdy z nas, w rzeczywistości koronawirusa, boryka się z burzą emocji, ale złość nie zawsze jest zła, a strach nie musi przerodzić się w niszczący lęk. Specjalistki Gedeon Medica opowiadają, jak psychicznie poradzić sobie w obliczu choroby.
-
Koronawirus jest groźniejszy niż zwykła grypa, ale to nadal jest choroba.
Dr Elżbieta Bonder tłumaczy, jak pomóc sobie w obliczu pandemii. Opisuje objawy, na które uważać i sposoby reagowania. Proponuje proste metody, jak samemu bronić się przed chorobą. Lekarka rozprawia się też z popularnymi mitami.