Episoder
-
Tylko 2% społeczeństwa w Polsce decyduje się na psychoterapię! Jak wygląda psychoterapia w praktyce? Jak młoda osoba może uzyskać pomoc psychologa? Kiedy warto to zrobić? Co zatrzymuje nas przed dbaniem o zdrowie psychiczne? Czy będziemy pokoleniem, które będzie mówić o psychoterapii głośno? Mamy taką nadzieję!
Joanna Przystał, która była naszym gościem jest na drugim roku socjologii, ma doświadczenie w pracy w marketingu (2 lata) oraz w teatrze (6 lat), a na psychoterapii jest od 9 miesięcy! <3 Każda z nas ma swoje doświadczenia związane z psychoterapią. Mieszając nasze obserwacje z danymi z badań oraz raportów, mocno eksplorujemy temat zdrowia psychicznego wśród pokolenia Z.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 20% dzieci i młodzieży na świecie doświadcza problemów natury psychicznej. Co więcej, badania naukowe pokazują, że większość dzieci młodzieży, która doświadcza problemów psychicznych nie otrzymuje właściwej pomocy. 60% Generacji Z odczuwa zaniepokojenie pandemią COVID-19, a prawie połowa z nich doświadczyła podczas pandemii stanów lękowych i/lub depresji (Drenik, 2020). A standardowy pacjent psychoterapii w Polsce (około 2% społeczeństwa) ma 30-40 lat, najczęściej jest menedżerem lub wykonuje wolny zawód i częściej jest kobietą niż mężczyzną. -
"Jak wchodzisz na scenę, mówisz jakiś żart i nikt się nie śmieje, to już naprawdę nic Cię nie może zniszczyć." - usłyszałyśmy od Mayi Upchurch, stand-uperki występującej na Kraków Standup Comedy od lutego 2020 roku. Maya jest pół-Polką, pół-Amerykanką, absolwentką "The British International School of Krakow". Rozmawiamy o tym czego potrzeba, by wyjść na scenę i zacząć żartować, jakie to uczucie, gdy cała sala się śmieje oraz gdy sala milczy. Czym różni się żartowanie po polsku od żartowania po angielsku? Jak to się dzieje, że ludzie angażują się w stand-up? Jak się czuje jako jedna z najmłodszych?
Maya rekomeduje spróbowanie stand-upu każdemu. Dlaczego? Wysłuchajcie odcinka, by się dowiedzieć! -
Manglende episoder?
-
Dlaczego pokolenie Z decyduje się na studia i czy robi to świadomie? Jakie są oczekiwania naszego pokolenia względem edukacji wyższej? A nawet... jakie chcemy przeżyć życia jako pokolenie Z? O tym i o wielu innych aspektach związanych z wyborem studiów rozmawiamy z Natalią Jarosik, studentką Zarządzania i Przywództwa Uniwersytetu SWPS, byłą koordynatorką wydarzenia Studia na Horyzoncie Kraków! Według badań, aż 72% studentów chciałoby samodzielnie planować programy studiowania. Należycie do tej grupy? :)
-
76% osób z pokolenia Z uważa, że jeśli aktywność wymaga regularnego ćwiczenia pewnych umiejętności, to można ją uznać za sport. Naprzeciwko nas siedzi chłopak, który w wieku 14 lat pojechał na Mistrzostwa Polski w jednym z popularnych tytułów gier. A my, z marnym doświadczeniem w zaledwie kilku najpopularniejszych tytułach pytamy: jaka jest różnica między e-sportem a gamingiem? W co gra generacja Z? Jak w ogóle można sklasyfikować typy gier? W końcu dochodzimy do tego, jakie kwoty mogą zarobić profesjonalni e-sportowcy na najważniejszych zawodach w tytułach takich jak LoL, CS, czy Dota. Jakub Stawowy, który był naszym gościem bardzo szeroko rozwija temat gamingu i jego roli w pokoleniu Z. Do czego przekonuje zarówno rodziców GenZ, jak i samych przedstawicieli tej generacji? Dowiecie się na końcu odcinka!
-
Cała trójka przedstawicieli generacji Z dyskutuje na temat Sztucznej Inteligencji. Wśród nas jest specjalista z tej dziedziny, Daniel Mika. Na Facebooku zadaliśmy naszym rówieśnikom pytania dotyczące lekarza AI, uniezależnienia się technologii od człowieka, czy tego co uznają za przełomowe. Zderzyliśmy opinie młodych ludzi z wynikami badań czy artykułami z sieci. To była dobra dyskusja. Doszliśmy do tego, że jednak może są powody, by uznać nas za roszczeniowych. Pozostaje tylko pytanie: co z kolejnym pokoleniem, zwanym pokoleniem alfa?