Episoder
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Politika”.
„Jokio prezidento kalbõs iki galo negaliu išklausyti, nes žinau, kad tai dažniausiai yra parašyta, suformuota komandos. Dėl to „Facebook“ yra gerai. Gali pamatyti autentišką politiko veidą“, – sako viešųjų ryšių specialistas, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis Žukauskas. Jis ir pats aktyviai dalyvauja socialinių tinklų gyvenime, kaip pats sako, „vis įsiveldamas ir į karus, ir geras temas“.
„Būnant šalia mero matomumas, natūralu, didesnis. Žmonės įpratę mus „taginti“ kartu, meras gali atrašyti tik į mažą dalį, todėl man tenka. O kai su telefonu esi praktiškai visą parą, laiko nebeskaičiuoji. Jei pirmą nakties „užtagin'o“, tu ir atsakai“, – sako pašnekovas.
Šio epizodo epicentre – Remigijaus Šimašiaus knyga „Meras ir miestas“ (2022).
Knyga: https://vaga.lt/miestas-ir-meras-vilniaus-pokyciu-istorijos
Pokalbis įrašytas 2023-01-27 studijoje PUNKTAS
Žymos:
00:00 Kodėl atsirado knyga „Meras ir miestas“? 07:50 Apie mero patarėjo kasdienybę, „naktinę“ komunikaciją „Facebook“ ir autentišką kalbėjimą 18:06 Krizių komunikacija: svarbiau greitis ar faktinis tikslumas? / Greitos „twitterinės“ žinios versus „long read'ai“ 28:00 Komunikacinė krizė – kaip elgtis, patekus į ją? 37:24 K. Žukausko knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Politika”.
„2008-ųjų metų krizė, Donaldas Trumpas, „Brexit“ nusiuntė signalą autoritarams, jog Vakarai silpnėja, jų epocha baigėsi, galima kurti naują pasaulio tvarką, kuriame Rusijos, Kinijos, Irano imperijos (ir panašios) nustatinės darbotvarkę, kaip dabar tai daro Vakarai. Reikia pripažinti, iki šiol gyvenome pasaulyje, kuris yra sukonstruotas Vakarų ir jų interesų naudai“, – sako politikas, knygos „Pasaulio pabaigos istorija“ autorius Matas Maldeikis.
Šiame pokalbyje – daug vingių: Ar be Putino karas Ukrainoje vis tiek būtų? Kodėl autokratai „lūžta“ krizių metu? Ar smurtas – žmogaus prigimties dalis? Kokia dabarties kapitalizmo ateitis, ir kokia – demokratijos?
Knyga: https://vaga.lt/pasaulio-pabaigos-istorija
Pokalbis įrašytas 2023-01-05 VAGA studijoje
Žymos:
00:00 Knygos pavadinimo (ir žanro) išaiškinimas 08:08 Ar be Putino karas Ukrainoje vis tiek būtų? 14:59 Kodėl autokratai „lūžta“ krizių metu? 19:48 Ar „911“ ir panašios grėsmės – jau praeityje? 22:58 Kodėl (liberalioji) demokratija nėra mūsų genuose? 32:25 Ar smurtas – žmogaus prigimties dalis? 36:10 M. Maldeikio knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
Manglende episoder?
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas”.
Kokios kulinarinės mados vyrauja šių dienų virtuvėje ir kokią ateitį Lietuvos gastronomijai prognozuoja Z kartos virėjai.
Deividas Latyšovič laimėjo jaunų šefų konkursą būdamas 12-kos. Nuo 15-kos jis dirba įvairiuose Lietuvos (o dabar – ir Olandijos) restoranuose, jungdamas gyvą patirtį su „Youtube“ paskaitomis. „Šio amato neišmoksi iš knygų. Maisto gaminimas – praktikos dalykas. Turi atsistoti virtuvėje ir parodyt, kad moki supjaustyti svogūną“, – sako jis.
Tačiau gaminti skaniai galima ne tik restorano virtuvėje. „Namuose pagamintas maistas turi didžiulę savo dvasią, nes yra ruošiamas mylimiems ir artimiems žmonėms“, – sako Deividas. Šią mintį knygoje „SKONIS: maistas mano gyvenime“ vaizdžiai iliustruoja italų kilmės aktorius ir maisto fanatikas Stanley Tucci.
Knyga: https://vaga.lt/skonis-maistas-mano-gyvenime?search=stanley
Pokalbis įrašytas 2022-12-27 VAGA studijoje.
Žymos:
00:00 Kaip Deividas Latyšovič atrado save virtuvėje 07:02 Ekologiški produktai – vertybė, mada? 13:45 Namų virtuvės dvasia, arba kodėl restorano įranga – dar ne viskas 17:29 Elitinis maistas, arba susintetintos emocijos patiekale 26:29 D. Latyšovič knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Menas”.
Siaubo žanro tikslas nėra pigiai gąsdinti, o veikiau sukelti tam tikrą netikrumo emociją, pastebi filosofas, kino režisierius prof. dr. Nerijus Milerius. „Kodėl mes mėgstame baimes ir baimių sukėlėjus? Todėl, kad tai – būdas jas pažinti, priimti“, – sako jis.
Visgi, kartais pats gyvenimas sumaišo šiurpų kokteilį, prieš kurį fiktyvūs siaubai nublanksta. „Pirmieji ryškesni siaubo filmai buvo sukurti ekspresionistinės estetikos įtakoje. Tarkime, „Nosferatu“ (1922) yra ne kas kito, kaip grafo Drakulos variacija. Šiame filme siaubas yra lokalizuotas apleistoje gotikinėje pilyje, už devynių jūrų, devynių marių – ten, kur gali vykti absoliučiai bet kas. Tačiau Antrasis pasaulinis karas sudaužė šią formulę. Žmonės patyrė tiek siaubų, kad visokie drakulos pradėjo kelti šypseną“, – sako Nerijus Milerius.
Pokalbį įkvėpė amerikiečių rašytojo, vieno ryškiausių gotikinės siaubo istorijos žanro kūrėjų – Edgaro Alano Poe – novelių rinkinys „Auksinis vabalas“.
Knyga: https://vaga.lt/auksinis-vabalas
Žymos:
00:00 E. Alanas po ir siaubo žanro pradmenys mene / gotikinio žanro elementai 12:11 Kodėl patiriame siaubą net ir žinodami, jog istorija – fiktyvi? 18:53 Kai siaubas ekrane persikelia į gyvenimą 26:17 Ar N. Milerius režisuotų lietuvišką siaubo filmą? 28:47 N. Mileriaus knygos rekomendacijaPokalbis įrašytas 2022-12-01 VAGA studijoje.
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Auginantiems mažuosius”.
„Saugome vaikus nuo bet kokių grėsmių, tiek realių, tiek įsivaizduojamų, o kai vakare paguldome juos į lovą be įpjovimų, sužeidimų ar emocinių sužalojimų, galime pasidžiaugti, kad išgyvenome dar vieną dieną“, – pastebi amerikiečių pedagogė, rašytoja Jessica Lahey.
Sakoma, jog jauniausioji alfa karta* – ypatingai jautri, pasižyminti dėmesio ir motyvacijos stoka, o ją auginantys tėvai – perdėtu rūpesčiu, atsargumu. Labai „saugomiems vaikams“ trūksta pažinties su realaus gyvenimo rizika, nesėkmės patirtimi.
„Vakarų pasaulyje (nuo kurio mes dar šiek tiek „atsiliekame“ – ir gerai, kad „atsiliekame“), jeigu vaikai varžosi tarpusavyje, stengiamasi neparodyti tiems, kurie yra paskutiniai, kad jie yra paskutiniai. Visiems duodami medaliai. Tai, mano galva, apsaugo vaiką nuo blogo išgyvenimo tuo momentu, bet ilgalaikėje perspektyvoje – neužgrūdina, o galbūt formuoja ir neadekvatų suvokimą apie save“, – antrina sportininkas, rašytojas Andrius Pauliukevičius.
* Vaikai, gimę po 2010 metų
Knyga: http://bit.ly/3gsIPZj
Pokalbis įrašytas 2022-11-03 VAGA studijoje.
Žymos:
00:00 Įkvepiančių vyrų portretai 04:08 Pirmosios nesėkmės patirtys 09:57 Iš kartos į kartą: auklėjimas pavyzdžiu 15:01 Kaip auginti atsparius ir motyvuotus vaikus? 17:55 Varžybos – saugi nesėkmės patyrimo aikštelė? 24:35 A. Pauliukevičiaus knygos rekomendacijaGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Keliauju”.
1960-ųjų Paryžiaus aistros ir naktinio gyvenimo šurmulys. Idiliškos kavinės, ikoniškos mados, nepailstantys pokalbiai bei meilės aktai iki paryčių. Tokią senojo Paryžiaus legendą kuria šiuolaikinė kultūra, pavyzdžiui, režisierius B. Bertolucci filme „Svajotojai“ (orig. The Dreamers). O kaip šį laiką prisimena patys prancūzai?
Apie nostalgiją senajam Paryžiui ir menininkų troškimą išgarsėti šiame mieste – pokalbis su dainininke, Lietuvoje gyvenančia prancūze Clotilde Solange Rigaud.
Šio epizodo epicentre – maištingos prancūzų rašytojos Françoise Sagan romanas „Truputis saulės šaltam vandeny“, kuris skaitytoją nukelia į septintojo dešimtmečio Paryžiaus kasdienybę.
Knyga: https://vaga.lt/truputis-saules-saltam-vandeny
Pokalbis įrašytas 2022-10-20 VAGA studijoje.
Žymos:
0:00 Svarbios F. Sagan biografijos detalės 4:20 Ar prancūzai jaučia nostalgiją 1960-ųjų Paryžiui? 9:46 Kur galima įsikvėpti senosios Prancūzijos dvasios šiandien? 12:28 Du prancūzių portretai: manekenė, dirbanti „Vogue“, ir intelektualė, išlaikoma vyro 15:58 Ar sunku tapti žinomu artistu šių dienų Paryžiuje? O Vilniuje? 24:05 C. Rigaud knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas”.
Su šio pokalbio svečiu – Europos sąjungos analitiku Giedriumi Alasevičiumi – kalbama apie ryškiausias R. Schumpeterio idėjas, jų tęstinumą bei aktualumą krizės metu; svarstoma, kur šiandien nužengęs kapitalizmas, – ar jis toks, kokį mūsų laikams prognozavo Johnas Keynsas prieš beveik šimtą metų.
Knyga: https://vaga.lt/zemiskieji-mastytojai
Pokalbis įrašytas nuotoliu 2022-10-07.
Žymos:
0:00 Kur slypi knygos „Žemiškieji mąstytojai“ vertė? 4:12 J.M. Keyneso žvilgsnis į 2030-iuosius 9:42 Kūrybinė destrukcija ir kapitalizmo ateitis 12:09 Kaip mąstyti apie krizę? 17:05 J. Schumpeterio aktualumas šiandien 22:19 G. Alasevičiaus knygų rekomendacijos / ekskursas į T. Peine biografijąGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Emocinė gerovė”.
Tinklalaidės epicentre Gwen Strauss knyga „Devynios“. Tai kūrinys, kuris atkuria tikrą autorės močiutės sesers Hélène Podliasky istoriją ir pasakoja apie jos suburtą jaunų moterų devynetuką, kuris pabėgo iš nacių stovyklos ir leidosi į dešimties dienų išlikimo žygį per Antrojo pasaulinio karo fronto linijas: iš Vokietijos atgal į Paryžių.
„Skaitant „Devynias“ nejučia pagaugais nueina oda. Pradedi galvoti, kaip TAI iš viso buvo įmanoma... Kad jos pabėgo, išsigelbėjo... Sunku (net fiziologiškai) suvokti jų stiprybę“, – sako socialinė aktyvistė Dovilė Filmanavičiūtė.
„Daugelis save saugome nuo tų emocijų, kurias patiri, skaitydamas tokias knygas kaip „Devynios“, nes tai, tai ką perskaitai, yra blaiviu, sveiku protu NESUVOKIAMA <...> Ir, saugodami save, turbūt, netenkame galimybės pažinti savo šaknų, suprasti, kur tas [žmonijos] stuburas sutrupėjo“, – kalba pašnekovė.
Knyga: https://vaga.lt/devynios
Pokalbis įrašytas 2022-09-08 VAGA studijoje.
Žymos:
0:00 Knygos atsiradimo kontekstas 3:39 Skaityti knygas apie karą (karo metu) 8:23 Kai knygos personažai turi Facebook paskyras 13:16 Verslo interesai kare 18:53 Kaip jos pabėgo nuo nacių 21:51 D. Filmanavičiūtės knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Emocinė gerovė”.
Jie nelankstūs ir nelinkę keisti nuomonės. Jie neatlaiko streso. Jų veiksmus gena nepatogumo jausmas. Jie egoistiški. Jie yra įsitraukę ir susitelkę į save. Jie – emociškai nejautrūs.
Šiuos asmenybės bruožus, siejamus su „emocine nebranda“, išskiria klinikinės psichologijos mokslų daktarė Lindsay C. Gibson. Remdamasi ilgamete praktika, knygoje „Suaugę emociškai nebrandžių tėvų vaikai“ ji paaiškina, kodėl nebrandūs tėvai stokoja gebėjimo atsiliepti į svarbiausius savo vaikų emocinius poreikius.
Vaikų ir paauglių psichoterapeutė Aušra Kurienė antrina, jog ryškūs emocinės nebrandos (kitaip – emocinio nejautrumo, neadekvatumo) simptomai – stiprus, nevaldomas emocijų išgyvenimas, kurį lydi atsakomybės neprisiėmimas už savo veiksmus. Tokiame santykyje augantys vaikai susiformuoja tam tikrus išgyvenimo įpročius.
Kuo skiriasi „brandus“ savęs pažinimas nuo „nebrandaus“? Kodėl dalis suaugusiųjų niekada iki galo nesubręsta? Ir kokią trauminę patirtį neša nebrandžių tėvų namuose užaugę vaikai?
Knyga: https://vaga.lt/suauge-emociskai-nebrandziu-tevu-vaikai
Pokalbis įrašytas 2022-09-05 VAGA studijoje.
Žymos:
4:38 Emocinio nebrandumo simptomai 7:07 Kokias problemas sukelia emocinis nebrandumas? 11:02 Ką reiškia būti emociškai nebrandžių tėvų vaiku? 19:42 Kodėl tiek daug tėvų – emociškai nebrandūs? Kultūrinės, istorinės regiono ypatybės 27:56 Emocinis nebrandumas ar emocinis šaltumas? Dvi trumpos istorijos. 32:14 A. Kurienės knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Istorija”.
Panerių memoriale – ramybė, kurią pertraukia nebent geležinkeliu riedantys traukiniai. Vieta šiandien primena parką su plačiais takais ir suoliukais miško paunksmėje. „Vaikštant gali apimti romantiškas, ko ne idiliškas jausmas“, – pastebi memorialo biografiją tyrinėjęs istorikas dr. Zenas Vitkus.
Nacių okupacijos metais Paneriai tapo stambiausia holokausto aukų žūties vieta Lietuvoje. Tačiau apie tai – žino nedaugelis.
„Naciai stengėsi nuslėpti patį nusikaltimą, o sovietai – deformuoti, perkeisti nusikaltimo atmintį, parodyti, kad čia buvo žudomi tarybiniai piliečiai, užmaskuojant, retušuojant faktą, kad dauguma aukų buvo žydai, ir ši vieta visų pirma yra holokausto vieta“, – sako istorijos mokslų daktaras.
Pokalbio epicentre – 2022-ųjų vasarą leidyboje pasirodžiusi Z. Vitkaus monografija „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“, kurią autorius dedikavo aukų atminimui.
Knyga: https://vaga.lt/atminties-miskas-paneriai-istorijoje-kulturoje-ir-politikoje
Pokalbis įrašytas 2022-08-26 VAGA studijoje.
Autorystė: Gintarė Grigėnaitė / Leidyklos LAPAS nuotr.
Žymos:
0:00 Koks „miškas”, kokia „atmintis”? 10:15 Trauma po traumos: įtampa, kuri tęsiasi dešimtmečius 15:40 Monografija Ukrainos karo kontekste 18:33 Atminties vietos – kaip jas įprasminti ir atminti? 26:22 Z. Vitkaus knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Menas“.
„Pasinaudodamas vos keliais Gauguino biografijos momentais, Maughamas sukuria pasakojimą apie talento įkaitą – tai, kiek menininkui kainuoja grožio kūrimas. Tas pridėtinis dramatizmas, kurio tikrai netrūksta Maughamo pasakojimui, yra pagrįstas, jis įtraukia. Iš dalies, tai yra Maughamo populiarumo paslaptis – kad jis leidžia pamatyti ypatingą gyvenimą ir daro tai meistriškai“, – sako dailės istorikė, prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė.
Kas kuria didžiųjų menininkų legendas? Kiek jos atitinka realias kūrėjų biografijas? Kaip šios istorijos veikia meno vartotoją, žiūrovą? Kaip prisideda prie kūrėjo žinomumo? Apie tai – pokalbis su prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė, kurio epicentre – W. S. Maughamo romanas „Mėnulis ir skatikas“ (2019)
Knyga: https://vaga.lt/menulis-ir-skatikas
Pokalbis įrašytas 2022-08-16 VAGA studijoje
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Emocinė gerovė“.
Kas yra nerimas? Ar tai – šiuolaikinio gyvenimo būsena? O gal – liga? Kokių baimių vedini mes pradedame nerimauti? Kaip atpažinti ir prisijaukinti nerimą? Išmokti jį stebėti per saugų atstumą? Apie tai – šis pokalbis su smuikininke, tyrinėjančia nerimą medijų ir muzikos performanse „This Order Goes Wrong“ Laura Kmieliauskaite, pokalbio epicentre – psichiatro J. Brewer knyga „Laisvi nuo nerimo“ (2022).
Knyga: https://vaga.lt/laisvi-nuo-nerimo
Pokalbis įrašytas 2022-07-25 VAGA studijoje.
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Auginantiems mažuosius“.
Motinystė – intuityvi, instinktyvi? Ar jos reikia mokytis? Į ką verta atsižvelgti labiau – vyresniųjų kartų išmintį ar „Google“ rekomendacijas? Ir ką daryti, jeigu nei vieni, nei kiti patarimai neveikia?
Auginti vaikus greitų pokyčių, informacinio triukšmo bei didelio nerimo laikais yra nelengva. Norint nepasiklysti motinystės labirinte, svarbu klausytis savo širdies balso, sako tinklalaidės „Kalba mamos“ kūrėja, dviejų vaikų mama Marija Keršanskienė.
Apie motinystės kryžkeles kalba ir radijo žurnalistė, knygos „Primirštas auklėjimo menas“ (2022) autorė Michaeleen Doucleff. Pasak jos, didžiausią galvos skausmą dabarties tėvams kelia vaikų auklėjimo instrukcijos (neretai – prieštaringos), kurių gausu mūsų kultūroje.
Knyga: https://vaga.lt/primirstas-auklejimo-menas
Pokalbis įrašytas 2022-07-08 VAGA studijoje.
Žymos:
0:00 Ar motinystė – instinktyvi? 4:35 Mamų dilemos: kokiais (ir kieno) patarimais pasikliauti? 24:45 Lėta motinystė ar karjera? Laisvės kartos vertybės 32:52 Marijos Keršanskienės knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Emocinė gerovė“.
„Liaupsinamas atleidimas kaip kelias į išgijimą; tačiau atleidimas dar niekam nepadėjo išgyti“, teigia lenkų-šveicarų psichoterapeutė Alice Miller. Tarpukario Lenkijoje, žydų šeimoje gimusi ir augusi 13-kos knygų autorė savo gyvenimą dedikavo vaikystės kančių neigimo temai. „Man pasirodė, jog neatsitiktinai žmogus, kuris yra kilęs iš Rytų Europos, tuo laiku kėlė pakankamai nepatogias idėjas apie vaiko skriaudimą, tai, kiek vaikas gali patirti kažkokių traumų šeimoje. Juk gyventi šioje geografinėje, geopolitinėje vietoje, kur mes gyvename, yra nelengva. Čia – daug traumų...“, – sako psichoterapeutas, filosofas Gediminas Milašius.
„Suaugti – tai nebeneigti tikrovės, pajusti išstumtas kančias, istoriją, kurią kūnas žino emociškai, suvokti ir protu, su ja susigyventi ir jos nebestumti. Nuo esamų aplinkybių priklausys, ar pavyks išsaugoti ryšį su tėvais, ar ne. Šiaip ar taip reikia atsisakyt sargdinančio prisirišimo prie viduje slypinčių vaikystės tėvų. Tas prisirišimas vadinamas meile, bet toks nėra. Jis susideda iš įvairių dalių, kaip antai dėkingumas, užuojauta, lūkesčiai, neigimas, iliuzijos, klusnumas, baimė ir bausmės vengimas“, – knygoje „Kūno maištas“ rašo autorė (p. 69, 2022).
„Ką buvo sunku išgyventi, esu linkęs nustumti ar kur nors padėti toliau, į kažkokį stalčiuką, ir to neišsitraukti. O kam išsitraukti dalykus, kurie nemalonūs? Ir visgi – tam stalčiuke jie, nors ir saugiai padėti, mus veikia. Veikia, kaip A. Miller rašo – per kūną, arba kitokius kasdienio gyvenimo nepatogumus – aš kažko bijau, nedrįstu, neleidžiu sau ir t.t.“, – antrina G. Milašius
Pokalbio tema – trauminis (suaugusių) vaikų santykis su tėvais; ją diktuoja A. Miller knyga – „Kūno maištas“.
Knyga: https://vaga.lt/kuno-maistas-385302281
Pokalbis įrašytas 2022-06-22 VAGA studijoje.
Žymos:
0:00 Svarbios A. Miller biografijos detalės 7:03 Kaip dažnai komplikuoti santykai su tėvais sukelia fizines ir psichines ligas? Paolos istorija / foninės muzikos aut. L. Kešytė 14:42 Ar įmanoma atleisti tėvams? Ką pataria psichoterapeutai? Elizabetos istorija / foninės muzikos aut. L. Kešytė 28:15 Mįslingas Sigmundo Freudo posūkis. Psichoterapijos kėlionė 33:53 Gedimino Milašiaus knygų rekomendacijosGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas“.
Japonų tarptautinė korporacija „Toyota“ – pirmoji, kuri pradėjo gaminti 10 milijonų automobilių per metus. 2021 metais pralenkusi „General Motos CO“, ji pirmąkart tapo JAV automobilių rinkos lydere.
Globalaus japonų verslo šerdis – vadybos filosofija, kitaip vadinama LEAN, kuri leidžia efektyviau valdyti gamybos procesus.
Apie tai, kodėl „Toyota Prius“ vairuoja net ir Leonardo DiCaprio, dėl kokių priežasčių diegti LEAN sistemą tapo madinga visame pasaulyje, ir ar LEAN pasiteisina lietuviškame versle – diskusija su rašytoju ir žurnalistu Giedriumi Drukteiniu.
„Japonai, gyvendami palyginus mažame plote, buvo priversti sukurti LEAN arba analogiškas sistemas tam, kad žmogus, kuo mažiau pajudėdamas savo darbo vietoje, galėtų pasiekti visus jam reikalingus darbo įrankius. Viskas, ko reikia, turi būti prieinama per ištiestos rankos ilgį. Tai pasirodė esąs iš tiesų našus būdas pagerinti bet kokį gamybos procesą bet kurioje pasaulio dalyje ar bet kurioje srityje.“
Šio epizodo temą padiktavo knyga: „Toyota pagal Toyota“ (Samuel Obara, Darril Wilburn, VAGA, 2015)
Knyga: https://vaga.lt/toyota-pagal-toyota
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Istorija“.
„Pasakos yra skirtos be kita ko ir gąsdinti, ne tik sudominti. Labai natūralu, kad pasekus pasaką, vaikas bijo nuleisti kojas nuo suolo. Žiaurumų buvo visokių, ir niekas to neslėpė, nes ir paslėpti nebuvo galima. Vaikai nuo mažumės susidurdavo ir su seksualumu, nes visas gyvenimas buvo vienoje patalpoje, be to, aplink naminiai gyvuliai ir kiti gyvūnai, skerdimas, medžioklė, knibždantys gyviai rūsyje... Mūsų šiandienis pasaulis yra daug sterilesnis. Žmonės ieško siaubo filmų galbūt kartais ir dėl to, kad to adrenalino niekas nebepagamina kitose gyvenimo situacijose“, – sako literatūrologas, prof. Paulius Subačius.
Su juo Laura Kešytė kalba apie (lietuviškų) pasakų ištakas, jose veikiančius archetipinius personažus, tvyrantį siaubą ir santykius steigiančią moralę.
„Egzistuoja tokia naujoji mitologija, kad senovėje tai žmonės buvo kantrūs. Jie išlaukdavo, jie neskubėdavo, buvo gyvenimas planingas... Aš šiek tiek kritiškai bandyčiau sakyti, kad tai, ką sako pasaka, ar apskritai, tas įsivaizdavimas apie tradicinę moralę, tai yra norma. Sako: taip reikia. O juk norma, ypatingai tradicinėje kultūroje, įvedama ne tada, kai jos visi laikosi (to nereikia įvedinėti, tai savaime suprantama), o tada, kai nesilaiko.“
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas“.
„Bijau, kad pamiršiu, ką norėjau pasakyt, bijau, kad pasirodyti kvailai, bijau, kad išgirsiu klausimą, į kurį neturėsiu atsakymo, bijau, kad esu per mažai pasiruošęs, bijau, kad kažkas pradės komentuot, ir aš nežinosiu, ką atsakyt, bijau, kad pradės drebėt balsas… Mūsų visų (viešo kalbėjimo) baimės – labai panašios“, – sako retorikos ir sąmoningo kvėpavimo mokytojas, trijų knygų apie retorikos meną autorius Donaldas Duškinas.
Jo įsitikinimu, mokydamiesi retorikos, ne tik mokomės kalbėti ir įtikinamai gint savo argumentus, bet ir geriau pažįstame save. Mokomės atsipalaiduot, atpažint, ko bijome ir ko trokštame.
Šiame pokalbyje L. Kešytė su D. Duškinu diskutuoja, kokios yra didžiausios viešojo kalbėjimo baimės, kas sudaro geros kalbos pagrindą, kodėl svarbu praktkuot sąmoningo kvėpavimo technikas. Aptariama ir tai, kaip atrast kelią į auditorijos širdį, paruošt save kalbėjimui, kai norime sklandžiai ir aiškiai išsakyt savo poziciją, pavyzdžiui, verslo susitikimo ar tėvų susirinkimo metu. Epizodo epicentre – pirmoji autoriaus knyga „Retorika. Retoterapija“ (VAGA, 2019).
Tinklalaidės sukurta remiantis leidyklos „VAGA“ knyga „Retorika. Retoterapija“.
Knyga: https://vaga.lt/retorika-retoterapija
Audio knyga: https://audioteka.com/lt/audiobook/re...
Žymos:
0:00 Retorikos ištakos 3:56 5 retorikos apibrėžimai 9:17 Viešojo kalbėjimo baimės 13:04 Retoterapija ir sąmoningo kvėpavimo praktikos 29:28 8 elementai, sudarantys geros kalbos pagrindą 36:43 Iškalbingi oratoriai bei kalbos, kurių verta pasiklausytiGERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas“.
Su filosofu Pauliumi Gritėnu meno publicistė Laura Kešytė kalbasi apie du pasaulio patyrimo būdus – skaitymą ir rašymą bei jų santykį kūrybinės ir intelektualinės brandos kelyje. Prisimenama ir vaizduotę kutenančią vaikystės literatūrą.
Pokalbis įkvėptas literatūrine Nobelio premija įvertinto kūrinio – Jean-Paul Sartre autobiografinės apysakos „Žodžiai“ (Les Mots, 1964). Jeanas Paulis Sartre'as (1905–1980) – garsus XX amžiaus filosofas ir rašytojas, egzistencializmo filosofijos kūrėjas ir atstovas.
Autobiografinėje apysakoje „Žodžiai“ J. P. Sartre'as aprašo pirmojo savo gyvenimo dešimtmečio paveikslą – žavų, jaudinantį ir kiek liūdną. Gimęs knygų mylėtojų šeimoje, augintas našlės motinos ir mylinčių senelių, jis nuo mažumės skvarbiai tyrė būties ir buities detales; apmąstė kalbos, žodžio ir knygų reikšmę žmogiškajai patirčiai.
„...pažinęs pasaulį per žodžius, aš dar ilgai laikiau žodžius pasauliu. Egzistuoti – reiškė turėti kur nors begalinėse žodžio lentelėse tam tikrą, nustatytą pavadinimą; rašyti – reiškė graviruoti jose naujas būtybes arba – ir tai buvo mano atkakliausioji iliuzija”
Tinklalaidė sukurta remiantis leidyklos „Vaga“ knyga „Žodžiai“.
Skaitykite: https://vaga.lt/zodziai-143466297
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Emocinė gerovė“.
„Jau pasirodė žinutės apie ukrainiečių pabėgeles moteris, kurios yra įtraukiamos į prekybos žmonėmis, seksualinio išnaudojimo tinklus. Karų tyrinėjimo patirtis sako, kad ne tik agresoriai smurtauja prieš moteris, pasilikusias karo lauke, karo erdvėje. Jungtinių Tautų „židrieji šalmai“ neatsiplauna savo dėmių, kai įvesti į kariaujančią šalį palaikyti taikos irgi smurtauja prieš moteris. Galime tik įsivaizduoti, kiek tokių nuslėptų ir baisių dalykų kare daroma moterims“, – sako visuomeninės organizacijos Moterų informacijos centro valdybos narė Ugnė Dalinkevičiūtė.
Seksualinės prievartos aukų kančios iki šiol lieka karo žiaurumų paraštėse. Žinutės, apie seksualinius nusikaltimus šiuo metu karo niokojamoje Ukrainoje masinės medijos kanaluose pasirodo tik epizodiškai. Kodėl tiek mažai dėmesio skiriama prievartos temai? Ar seksualiniai nusikaltimai – vis dar tabu? Kokia pagalba yra būtina prievartą patyrusioms aukoms, ir kiek bendrai organizuotos pagalbos yra teikiama Lietuvoje? Apie tai – pokalbis su visuomenininke.
Temą diktuoja du dėmenys – Rusijos vykdomas karas Ukrainoje ir mokslų daktarės Judith Lewis Herman knyga „Trauma ir išgijimas“ apie pačių sunkiausių traumų psichologiją, bendrumą, kuris sieja prievartos aukas ir karo veteranus, smurtą patiriančias moteris ir politinius kalinius.
Tinklalaidė sukurta remiantis leidyklos „Vaga“ knyga TRAUMA IR IŠGIJIMAS.
Skaitykite: https://vaga.lt/trauma-ir-isgijimas
Pokalbis įrašytas 2022-04-11 VAGA studijoje.
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
-
GERO POKALBIO VAGA tinklalaidės rubrika „Asmeninis tobulėjimas“.
Įprasta manyti, jog vienas svarbiausių lyderio bruožų – charizma (šis žodis, verčiant iš graikų kalbos, reiškia ypatingą Dievo malonę). Charizmatiniais lyderiais yra linksniuojamos tokios istorinės asmenybės, kaip Adolfas Hitleris, Winstonas Churchillis, Martinas Lutheris Kingas ar Steve Jobsas. Kuo ypatinga charizma grįsta lyderystės forma? Kokiomis savybėmis pasižymi charizmatiniai lyderiai bei jų sekėjų auditorijos? Ir ar charizmatiniais lyderiais galime vadinti „niolikmečius“ influencerius, socialinių tinklų paskyroje turinčius milijonus sekėjų?
Apie tai – pokalbis su vadovavimo ir lyderystės eksperte, knygos „Lyderystė“ (2019) bendraautore dr. Alisa Miniotaite.
Tinklalaidė sukurta remiantis leidyklos „Tyto alba“ knyga „Lyderystė“.
Skaitykite: https://vaga.lt/lyderyste
Pokalbis įrašytas 2022-02-04 VAGA studijoje.
GERO POKALBIO VAGA – tai knygynų tinklo VAGA kuriama tinklalaidė, kurioje svečiuojasi žinomi autoriai, visuomenininkai, meno bei mokslo atstovai. Pokalbius veda meno publicistė Laura Kešytė.
- Vis mere