Episoder
-
Początek przemysłu motoryzacyjnego wytyczali dwaj wizjonerzy, obaj noszący imię Henry, obaj urodzeni w roku 1863. Ich pomysły na to, czym ma być samochód, po co i jak to produkujemy były różne niczym dzień i noc. Jeden stworzył najlepsze auto na świecie, bo tak mówiono właśnie o tym jedynym jego modelu na początku XX wieku, ale później o wielu kolejnych. Drugi, najbardziej masowy w produkcji samochód rewolucjonizując w ten sposób sam proces powstawania aut, ale i zasadniczo cały przemysł XX wieku. Dwóch ojców motoryzacji. Amerykanin i Anglik. Złote rączki, geniusze, dla których żadna samochodowa śruba, sworzeń i łożysko nie miały tajemnic.
Mowa oczywiście o Henrym Fordzie i Henrym Royce. Pierwszy to założyciel Ford Motor Company, który zmienił świat dostarczając masowo produkowanego Forda T. Drugi, Henry Royce mistrz precyzji, który owładnięty obsesją jakości stworzył Rolls-Royce'a, auto które stało się klasą dla siebie samego i jeżdżących nim elit XX-wiecznego, ale i obecnego świata. Henry Ford produkował dla milionów, Henry Royce dla milionerów. Ci dwaj rówieśnicy nigdy nie nie spotkali, ale toczyli chyba najważniejszy i najbardziej pasjonujący korespondencyjny pojedynek w historii motoryzacji.
Materiał powstał we współpracy z Bo.wiem. Link do zakupu książki: https://wuj.pl/ksiazka/sila-precyzji
Zapraszam Cię do wsparcia kanału poprzez jednorazowy blik o niewielkiej kwocie na https://suppi.pl/historia
albo do stałego wsparcia na:
https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Film historyka Aleksandra Goguna o tym, jak Stalin planował III wojnę światową z użyciem broni jądrowej. "Apokalipsa Stalina. III wojna światowa" opowiada o tym, jak Dżugaszwili przez dziesięciolecia przygotowywał atak na Stany Zjednoczone i jak na przełomie lat 40. i 50. polityka ta nabrała ram konkretnych praktycznych kroków w gospodarce, dyplomacji i na arenie międzynarodowej, w budowie sił zbrojnych. Tylko śmierć despoty zapobiegła katastrofie. W filmie wykorzystano kroniki filmowe, dokumenty w języku rosyjskim i angielskim oraz dzieła "sztuki" stalinizmu, w szczególności piosenkę o bombie atomowej, napisaną przez Siergieja Michałkowa, autora hymnu ZSRR.
Аutor, znany historyk II wojny światowej Aleksander Gogun, autor książki "Partyzanci Stalina na Ukrainie. Nieznane działania 1941-1944" (Bellona, 2011) oraz "Między Hitlerem a Stalinem" zbiera datki na napisanie książki na ten sam temat.
WAŻNE - ZBIERANIE DATKÓW NA BADANIA.
https://gogun.org/pl/
/ oleksandr.hohun
https://www.paypal.com/paypalme/Alexa...
/ alexander_gogun
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Manglende episoder?
-
Dlaczego jedno z najważniejszych świąt narodowych współczesnej Rosji to rocznica wygnania z Kremla polskiej załogi przez 767 dni stacjonującej w Moskwie. Czy na pewno ta załoga "zdobywców" była polska, a słynne powstanie ludowe roku 1612 było wymierzone przeciwko Polakom?
W dzisiejszym odcinku odpowiemy na pytanie czy naprawdę zdobyliśmy Moskwę, czy było nam to do czegokolwiek potrzebne i dlaczego Zygmunt III Waza był zazdrosny o zaszczyty mające spaść na jego syna, potencjalnego cara Rosji?
Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Literackie którego nakładem ukazała się książka Sławomira Leśniewskiego "Ku Moskwie". Autor jest naszym gościem, a książkę możecie znaleźć tu:
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5437/na-moskwe-polacy-na-kremlu-w-xvii-wieku
Zapraszam Cię do wsparcia kanału poprzez jednorazowy blik o niewielkiej kwocie na https://suppi.pl/historia
albo do stałego wsparcia na:
https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie
Odcinków możesz słuchać także jako wideocasty na Spotify:
https://open.spotify.com/show/5kwBGbxDDcCZOkVTPrnt2g
Zapraszam także do śledzenia profilu na FB:
https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
W tym odcinku przybliżę nie tylko kulisy nuklearnego wyścigu zbrojeń po drugiej wojnie światowej, ale także symulację zagrożenia związanego z rozpętaniem wojny nuklearnej. Co może stać się gdy jedno z dziewięciu państw posiadających jądrowy arsenał wystrzeli choćby jeden niewinny ładunek w kierunku innego. Jakie konsekwencje dla miasta takiego jak Warszawa mogłaby by mieć tego rodzaju wojna, w czym różnią się bomby zrzucone na Japonię w czasie II wojny światowej w porównaniu do dzisiejszych? O tym w dzisiejszym odcinku w którym gościmy znakomitą autorkę, finalistkę nagrody Pulitzera Annie Jacobsen, której książka "Wojna nuklearna" ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa Insignis.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Finlandia w latach 1940/1944/1948 była bliska podzielenia losów państw demokracji ludowej, czyli takich jak choćby Polska, Czechosłowacja czy Węgry. Zbiegiem dziwnych okoliczności przetrwała zakusy Stalina, nie zapanował tu siermiężny socjalizm, nie stacjonowały radzieckie wojska. Po wojnie była wprawdzie częściowo uzależniona w polityce międzynarodowej od ZSRR, ale zachowała demokrację i wolnorynkową gospodarkę. To pozwoliło stać się Finlandii w drugiej połowie XX wieku jednym z najzamożniejszych państw Europy. Dlaczego Finom udało się to, o czym nie mogły marzyć narody w środkowej Europie. O tym w dzisiejszym odcinku, w którym naszym gościem będzie prof. Kimmo Rentola, autor książki "Finlandia kontra Stalin. Od wojny zimowej do zimnej wojny, 1939‒1950"
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Okoliczności tej śmierci nie zostały do końca wyjaśnione. Twierdzono, że Marek - Karp niewygodny czy dla GRU, czy białoruskiego KGB - przed śmiercią próbował coś przekazać najbliższym. Czy szef jednego z najważniejszych ośrodków tak zwanego Białego Wywiadu w Europie Środkowej mógł być ofiarą zamachu? Postaramy się odpowiedzieć także i na to pytanie, ale przybliżyć również czym był sam Ośrodek Studiów Wschodnich i jak powstawała tak instytucja tak zwanego Białego Wywiadu, której praca była szalenie ważna dla naszego kraju wychodzącego z radzieckiej strefy wpływów i próbującego pociągnąć za sobą także i byłe sowieckie republiki w tym Litwę, Białoruś czy Ukrainę.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Operacja desantowa Market Garden z udziałem polskich spadochroniarzy we wrześniu 1944 roku miała być przełomem II wojny światowej. Gdyby się powiodła, droga do przemysłowego centrum Niemiec byłaby otwarta, a sama wojna mogła się zakończyć się jeszcze przed świętami. Już od 17 września pierwsze rzuty spadochroniarzy lądowały koło holenderskiego Nijmegen nad rzeką Waal, 100 km za linią wroga. Podoperacja Market w swoich założeniach na papierze i umyśle aroganckiego marszałka Bernarda Montgomery'ego była genialna, opanowanie dziewięciu mostów miało pozwolić w ramach drugiej podoperacji “Garden” na ofensywę wojsk zmechanizowanych. Wszystko wyglądało świetnie w planach. Szybko okazało się, że realia pola bitwy wyglądają inaczej. Niemcy w tym miejscu mieli zgrupowane nieoczekiwanie duże siły. Na spadochroniarzy wręcz czekały dywizje pancerne.
Czy to możliwe, że był jeszcze ktoś komu zależało na tym, aby alianci zbyt szybko nie weszli do Niemiec? Informacje o planach aliantów zachodnich miał wykraść agent o kryptonimie “Josephine”. Tylko komu je przekazywał. Niemcom, a może Sowietom którzy w tym czasie już nie byli zainteresowani sukcesem Amerykanów i Brytyjczyków na zachodzie. Wszystko wskazuje na to że mógł to być major MI5 pracujący dla sowieckiego wywiadu Anthony Blunt.
Czy to zatem możliwe aby zafascynowany komunizmem zdrajca w gruncie rzeczy przekazał Rosjanom informacje, które ci dla własnej korzyści przekazali Niemcom? O tym w dzisiejszym odcinku, w którym moim gościem będzie Robert Verkaik, brytyjski dziennikarz, autor książki która w samej Wielkiej Brytanii stała się bestsellerem.
Odcinek powstał dzięki wsparciu moich Patronów w serwisie Patronite. Jeżeli chcesz bym poruszał tego rodzaju tematy zapraszam Cię do wsparcia kanału w serwisie Patronite.
https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Poza tym, że wojna na toczona na Ukrainie jest militarnym przełomem technologicznym w historii XXI wieku, to nie wiadomo dokąd zmierza. Jak to wszystko wygląda z okopów? Gdzie w tym są ludzie, żołnierze i cywile. Najemnicy i ochotnicy walczą na Ukrainie, a część obywateli Ukrainy unika poboru przebywając w krajach zachodu.
Co o tym wszystkim myśli człowiek, który postanowił stanąć po stronie zaatakowanej Ukrainy i naraża swoje życie na froncie.
Zapraszam na wyjątkową rózmowę. Moim gościem jest Piotr Mitkiewicz.
Fragment o technologii: (35:30)Wesprzyj zrzutę projektu polskich dronów FPV: https://zrzutka.pl/9c248b
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Jeżeli podoba Ci się formuła tego programu, pisz komentarz. Odcinek w lepszej jakości wideo na moim kanale https://youtu.be/FizIsqsluRk?si=lbLefQT9EEpUiPMj
Jak walczyli XV wieczni rycerze i czy wszyscy Krzyżacy nosili białe płaszcze? Ile minut walki z mieczem wytrzymałby dzisiejszy przeciętny 20-latek i dlaczego wojna trzynastoletnia może być uznana za jedną z najbardziej udanych w naszej historii. W tym odcinku przeniesiesz się ze mną na północno zachodnie rubieże dawnego Państwa Zakonu Krzyżackiego. Z udziałem rekonstruktorów i pasjonatów historii z Lęborka zabiorę Cię w podróż do epoki późnego średniowiecza. Stoczymy kilka walk, a przede wszystkim porozmawiamy o tym czy w istocie był zakon krzyżacki.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
🙏 Dziękuję za komentarze i subskrybowanie kanału. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć zapraszam na ➡️ Mój PATRONITE: https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie📌 https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie📌 https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
🙏 Dziękuję za komentarze i subskrybowanie kanału. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć zapraszam na ➡️ Mój PATRONITE: https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie📌 https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie📌 https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/UWAGA. Jeżeli nie chcesz słuchać wstępu to zapis nagrania z gen. Stanisławem Maczkiem jest od (05:41)W dniach 18−22 sierpnia 1944 polska 1. Dywizja Pancerna działająca w składzie Armii Kanadyjskiej miała za zadanie wziąć udział w starciu o o korytarz Falaise. Batalia ta doprowadziła do zniszczenia większości sił niemieckich na zachód od Sekwany, co otworzyło drogę do Paryża i granicy francusko-niemieckiej armiom alianckim na froncie zachodnim. W decydującej fazie bitwy Polacy musieli przejść do zaciętej obrony i byli atakowani z obu stron (przez jednostki usiłujące wydostać się z okrążenia oraz spieszące na odsiecz), m.in. 1. Dywizję Pancerną SS ,,Adolf Hitler”, 12. Dywizję Pancerną SS ,,Hitlerjugend" kilka dywizji piechoty i trzy dywizje spadochroniarzy.Oddajmy głos najważniejszemu autorowi wspomnień, czyli samemu dowódcy polskiej dywizji pancernej, który opowiadał także i o wcześniejszej historii formowania jego związku taktycznego.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Armia Krajowa, podejmując walkę w Powstaniu Warszawskim choć była zorganizowana na wzór regularnego wojska, nie miała zaplecza logistycznego i materiałowego. Nie posiadała systemów łączności, obrony przeciwlotniczej, broni pancernej, ani nawet takiej liczby broni aby dać ją do ręki każdemu ze swoich żołnierzy. Wcześniejsze zrzuty alianckie były wielokrotnie mniejsze niż wsparcie przeznaczane dla partyzantki francuskiej czy jugosłowiańskiej, ponadto w 1944 roku na mocy niezrozumiałego rozkazu duża część broni powędrowała na wschód. 1 sierpnia Armia Krajowa podjęła zryw zbrojny, który już po kilkunastu godzinach zapowiadał wielką tragedię. Dlaczego walka trwała 63 dni i jakie błędy popełniło dowództwo, czy gdyby powstanie wybuchło w innym momencie wojny miało by większy sens militarny, ale i polityczny.Gościem odcinka test Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski. Polecam zakup książki: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/decyzje-bora/🙏 Dziękuję za komentarze i subskrybowanie kanału. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć zapraszam na ➡️ Mój PATRONITE: https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie📌 https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie📌 https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Rzeczpospolita postawiła Tadeusza Komorowskiego w najwyższych swych rolach. Obiektywnie rzecz biorąc to postać pierwszoplanowa, o wyjątkowym znaczeniu w polskiej historii XX wieku, a przy tym człowiek, który jak gdyby odruchowo sam schodzi z cokołu - napisał Zbigniew Gluza w przedmowie do książki "Decyzje Bora". Kim był tak naprawdę Tadeusz Bór-Komorowski? Kawalerzysta, olimpijczyk, dowódca, komendant Armii Krajowej w czasie okupacji, Wódz Naczelny, a później także i premier rządu na uchodźstwie. Chyba żaden inny z Polaków nie był aż tak układny w naszą najnowszą historię. Już w latach 50., czasach Zimnej Wojny Komorowski na Zachodzie był symbolem niepodległej Polski.
Ten film to jego biografia powstała na bazie książki wydanej przez Fundację Ośrodka KARTA <<Decyzje „Bora” (Auto)biografia Tadeusza Komorowskiego>> (Wybór i opracowanie Wojciech Rodak) .
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Gościem odcinka jest Wojciech Rodak, autor książki "Decyzje Bora".
Co znajdziecie w odcinku:(1:33) Ciekawe szczegóły biografii Tadeusza Bora Komorowskiego(10:30) Dlaczego powstanie warszawskie trwało aż 63 dni(19:00) Ile jest prawdy w twierdzeniu o braku pomocy Armii Czerwonej w sierpniu 1944(24:08) Kto wymyślił historię, że Rosjanie w sierpniu byli na Pradze(29:15) Jak powstańcy szydzili z komendanta AK, a grupa oficerów chciała dokonać przewrotu(34:30) Kulisy nominacji Bora na Wodza Naczelnego👉📖 Książkę wydaną przez Fundację Ośrodka Karta zamówisz tu: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/decyzje-bora/🙏 Dziękuję za komentarze i subskrybowanie kanału. Jeżeli chcesz mnie wesprzeć zapraszam na ➡️ Mój PATRONITE: https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie📌 https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie📌 https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Wraz z autorem książki „Barykady’44” Sebastianem Pawliną przenosimy się w miejsca powstańczej Warszawy, podążamy szlakiem barykad i na ulicach Starego Miasta opowiemy o tej mało znanej historii. W materiale zobaczycie także unikatowe fragmenty prasy wydawanej w sierpniu, a także usłyszycie oryginalne instrukcje walki ulicznej, z książki napisanej na kilkanaście lat przed powstaniem przez ówczesnego podpułkownika wojska polskiego Stefana Roweckiego, późniejszego komendanta głównego AK. Mój gość Sebastian Pawlina jest polskim pisarzem, publicystą, historykiem i muzealnikiem.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Służył Polsce przed wojną i w czasie okupacji. Zapłacił za to najwyższą cenę. Nigdy nie zawiódł ani przełożonych z Armii Krajowej, ani swoich podwładnych. W lasach świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie Niemcy bali się go, jak ognia. Dokonaniami Jana Piwnika "Ponurego" można by obdzielić całą kompanię. W historii Polskiego Państwa Podziemnego jest jednym z największych bohaterów. Kim był, jak tropili go Niemcy i jak wygladal szlak bojowy "Ponurego". Dziś ruszymy śladami niezwykłego polskiego dowódcy.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Japońskie wojsko eksperymentowało z balonami już na początku lat 30. Lekka papierowa konstrukcja będąca nośnikiem dla bomb nosiła nazwę fūsen bakudan, czyli bomba balonowa. Były to stosunkowo niewielkie balony, mogące transportować kilkukilogramowy ładunek zapalający lub odłamkowy, w nomenklaturze wojskowej nazywały się one Fu-Go. Broń przyjęto na stan wyposażenia armii, jednakże nie wdrożono do produkcji masowej ze względu na zasięg zaledwie 110 km. Pomysł odkurzono po odkryciu dokonanego przez japońskiego meteorologa Wasaburo Oishi. Odkrył on silne wiatry, niezmiennie wiejące na wysokości 9.000 m, znane dziś jako prąd strumieniowy.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Zapraszam na rozmowę z Timothym Gartonem Ashem, brytyjskim historykiem, profesorem Uniwersytetu w Oksfordzie, znawcą Europy Środkowo-wschodniej, zwłaszcza najnowszej historii Polski i Niemiec. Mój gość jest uznany za jednego z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie i laureatem licznych nagród, m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za The Polish Revolution: Solidarity, 1980–82, a także ostatnio Lionel Gelber Prize za Homelands.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Polska weszła na ścieżkę gwałtownych zmian. Na meandrach transformacji chodziło o prędkość i mało kto przejmował się tymi , którzy wypadali na zakręcie. To jak dziś zmieniła się Warszawa oczywiście nadal zaskakuje, ale przecież Polska to nie Warszawa. Polska przechodziła przyspieszony kurs z demokracji i wolności, którymi można było się wręcz zachłysnąć. Szybkie przygotowanie do przedsiębiorczości, czy raczej przeżycia w dżungli kapitalizmu. Szybkie ścieżki kariery dla jednych i kuroniówka dla reszty. Tak możemy pamiętać początek lat 90. Czy transformację ustrojową wspominamy z rozrzewnieniem czy przerażeniem ze względu na terapię szokową jaką nam zafundowali politycy. No właśnie, czy politycy, czy międzynarodowe instytucje finansowe? Kto decydował jak ma wyglądać Polska?Książkę "Dziki wschód" możesz kupić tu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5303/dziki-wschod-transformacja-po-polsku-1986-1993
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Żołnierze majora Władysława Smrokowskiego od koloru beretów nazwani „zielonymi diabłami” wcześniej jednak stanowili jeden z ośmiu oddziałów Międzysojuszniczego Number 10 Commando utworzonego w Wielkiej Brytanii już w roku 1940. Jednostki Commando zostały stworzone na wyraźne zlecenie premiera Winstona Churchila – tak przynajmniej brzmi wersja oficjalna, choć bardziej można by w tym widzieć rolę hrabiego Louisa Mountbattena. Miały one na celu działania dywersyjne, z ukierunkowaniem na rajdy na drugą stronę kanały La Manche. Komandosi oczywiście zawsze kojarzą nam się z jednostkami elitarnymi i faktycznie przyjmowani do tych oddziałów ochotnicy nie dość, że musieli posiadać wyjątkowe predyspozycje to jeszcze przechodzili zaawansowane szkolenie przygotowujące fizyczne, mentalnie, przysposobienie do obcowania z wszelkiego rodzaju, także niemiecką bronią, stosowania szyfrów, działaniach z materiałami wybuchowymi, czy oczywiście walki wręcz.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Vis mere