Episoder
-
Egy miniszter távozott, a helyére új érkezett, a támogatások elosztása jelentős felháborodást váltott ki, Szente Vajk színháza kapott, Herendi Gábor nulla állami forrásból forgatott sikerfilmet. Idén annyi minden történt a magyar kulturális életben, hogy felsorolni is nehéz volna. Az Index kultúra rovatának munkatársai azért felidéznek néhány fontos pillanatot.
-
Karrierje eddigi legnagyobb önálló koncertjére készül a Parno Graszt és a Bohemian Betyars. A két zenekar igazi lakadárét tervez 2025. január 18-ra a Papp László Budapest Sportarénába, ennek kapcsán pedig a Parno Graszt alapítója, Oláh József volt a vendégünk az arútluK podcastjében. Szó esett egy meglepetésvendégről, tánckarról, disznóvágásról, Parno Graszt musicalről, de még arról is, mi lesz, ha a betyárok véletlenül pogózni kezdenek a színpadon.
-
Manglende episoder?
-
Orosz Dénes, Kormos Anett és Márkus Luca az arutlúK vendége. A Hogyan tudnék élni nélküled? alkotói – és egyik főszereplője – kulisszatitkokról, kedvenc jelenetükről, Demjén Ferenc zenéjéről és a kilencvenes évek derekához fűződő viszonyukról is beszéltek az Index kulturális podcastműsorában. Még az is kiderül, hogy miért volt jó Marics Petit belökni a Balatonba.
-
A nagy boldogságban is meg lehet találni, hogy mi az, amin érdemes vívódni és gyötrődni, de szerencsére mindig marad egy tábla csoki az asztalon a nap végén. Valahogy így éli meg mindennapjait Szabó Balázs, aki zenekarával hat év után adott ki új lemezt Keringés címmel. Ennek kapcsán ültünk le beszélgetni az arútluK legújabb adásában.
-
Az elképesztő (szakmai és közönség) sikernek örvendő dokumentumfilm, a KIX alkotói voltak az Index kulturális podcastjának, az arutlúK-nak a vendégei. A rendező, Mikulán Dávid szerint az alkotás mögé nézve rájöhetünk, hogy világunkban milyen fontos szerepet kéne játszania az elfogadásnak és a megbocsátásnak. Muhi András Pires pedig az igazságszolgáltatás működésére és a sajtó szerepére hívta fel a figyelmet a beszélgetésben.
-
A napokban jelent meg Lovasi Eszter debütáló lemeze The Greatest Climber on Earth címmel. Lovasi András lánya Jules War néven kezdte meg szólóelőadói pályafutását, ennek apropóján beszélgettünk vele az arútluK podcast műsorában.
-
A színház veszélyes üzem. Mindig is az volt. Manapság, a színpadtechnika rohamos fejlődése miatt különösen az. Az elmúlt időszak súlyos színházi, színpadi baleseteit követően (tovább)képzést tartottak biztonságtechnikai szakembereknek. Vajon a színházak biztonságosak? Erre is választ ad Lakatos Gergely, a Magyar Színháztechnikai Szövetség elnöke, aki az Index kulturális rovatának vendégeként az arútluKban arról is beszél, hogy veszélyes-e a zenekari árok és a vasfüggöny.
-
„A könnyűzenei tehetségkutatók mostanában kicsit vulgárisabbak, de még mindig van értelmük, mert a nagy tehetségeket így lehet elérni”– mondta az Index kulturális podcastműsorában Balázs János, Kossuth-díjas zongoraművész, aki szerint a társadalomnevelés szempontjából is fontos, hogy ezek a műsorok igényesek legyenek.
-
A hírhedten rejtőzködő író, Thomas Pynchon Súlyszivárvány című, a világ irodalmát máig meghatározó alkotása ötven évvel ezelőtt nyerte el az Egyesült Államok legrangosabb irodalmi elismerését, a Nemzeti Könyvdíjat. Az alkalomból, a hírhedten bonyolult és összetett regény fordítójával, Széky Jánossal beszélgettünk az Index kulturális rovatának podcastjában. A posztmodern irodalom egyik legmeghatározóbb alkotása magyarul mind ez idáig csak egy kiadást ért meg, alig fellelhető, az interneten pedig egészen elképesztő összegekért értékesíthető.
-
Az, hogy tehetség alatt szimpla ösztönösséget vagy az adottságok tudatos kiaknázását értjük, nem mindig egyértelmű. Időről időre feltűnnek új zsenik, de a lehetőségek, a támogató közeg és az adott korral való rezonálás ritkán jár együtt. Hogy az öröm forrása-e a siker, vagy szimplán az alkotás és a közösségi élmények megélése? Az Index Kulturális rovatának podcastjában többek között ezekről beszélgettünk Andrásik Remóval, az Öröm a zene tehetségkutató-sorozat vezetőjével.
-
Rendszeresen becsapjuk egymást és önmagunkat – ezzel szembesít bennünket Rényi Ádám. Az önmagát csak szerzőként aposztrofáló író novelláiból Kapzuzárási pánik címmel készül előadás, és Rényi Ádám azt ígéri, hogy aki a 6SZÍN-ben megnézi, az alighanem jól fog szórakozni önmagán is.
-
Fájó kérdés, hogy miért nem rendezhetek, de hát így van, és most már nekem is el kell fogadnom, mert telnek az évek – mondta az Index kulturális rovatának podcastjában Török Ferenc filmrendező. A Balázs Béla-díjas alkotó megosztotta, hogy miért készít filmet a Fészek Művészklubról, és arról is beszélt, hogy a több mint százéves szervezetnél jelenleg milyen állapotok uralkodnak.
-
Az amerikai kiadójuk felterjesztette őket Grammy-díjra – ez még nem hivatalos jelölés, de óriási megtiszteltetés, és az első lépés a ragos kitüntetés felé. A délszláv zenét játszó Söndörgő zenekar két tagjával, Eredics Áronnal és Eredics Salamonnal az Index Kultúra rovatának podcastjában többek között az elismerést kiváltó Gyezz című lemezről beszélgettünk, és arról, hogy a szerbek miért tartják őket magyarnak, a magyarok pedig szerbnek.
-
Eltűnt, a jómódú emberek ma nem gondolkoznak kultúrában. Ezt mondja a mecenatúráról Bank Tamás a Játékszín tulajdonos-igazgatója. Ő az, aki a nyár végén Szegeden, az Országos Színházi Évadnyitó egyik beszélgetésén kijelentette, hogy Magyarországon nincs olyan, hogy mecenatúra. Eltnűnt. Pedig kellene, lehetne. De vajon kellene és lehetne? Erről beszélgettünk az artútluKban, az Index kultúra rovatának podcastműsorában.
-
A Dreher-szimfónia után új kötettel jelentkezik Iglódi Csaba, ami ráadásul egy sorozat első darabja. Az ígéret szép szó című könyv egy bizonyos Késmárki Bertalan kalandjairól szól, ahogyan majd a további kötetek is. Iglódi Csabával az arútluK podcastban a korabeli Pest-Budáról, a regényíró magányosságáról és arról a komplex marketingstratégiáról is beszélgettünk, amivel manapság egy írónak rendelkeznie kell, ha azt akarja, hogy a művei eljussanak az olvasókhoz.
-
Szeptember 12-én jelenik meg a HIPERKARMA legújabb albuma, SZÓLNI KELL címmel. A debütálás alkalmából Bérczesi Róbert, a zenekar frontembere volt az arútluK vendége, aki többek között arról is beszélt, hogyan írta meg a lemez dalait, mikor, miért szakított nemcsak a drogokkal, hanem az alkohollal is.
-
Ritka lehetőség hullott a magyar banda, az Ivan & The Parazol ölébe, bár talán túlzás azt állítani, hogy az ölükbe hullott, hiszen kőkemény munka áll mögöttük. A zenekar új menedzsmenttel szerződött, ismét megpróbálják bevenni a Brit-szigeteket. Legfrissebb daluk, a Breeze a BBC Radio 1, Anglia egyik leghallgatottabb adójának műsorában debütált, közben pedig már szervezik klub- és fesztiválturnéjukat az Egyesült Királyságban. Ennek apropóján ültünk le beszélgetni a zenekar két tagjával, Simon Bálint dobossal és Kalmár Botond billentyűssel.
-
Megérdemli, nem érdemli meg. Ezúttal egy állami elismerés osztja meg a közbeszédet. Fásy Ádámot a Magyar Érdemrend lovagkeresztjének polgári tagozatával tüntették ki augusztus 20-a alkalmából, s bár ennek visszhangja ezúttal nem vezetett odáig, mint Bayer Zsolt 2106-os lovagkeresztes kitüntetése, amikor is száznál is többet jelezték, hogy a publicista személye és munkássága miatt visszaadnák állami elismeréseiket, a kitüntetések odaítélésnek kérdése ezúttal is téma lett.
- Vis mere