Episoder

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, WOJCIECH NADGŁOWSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    📚📚📚📚
    📚 Drugi innoświatowy live odbył się w sobotę, 11 stycznia. W "studiu": Paweł Mościcki i Roman Kurkiewicz - dziennikarz, redaktor. Wykładowca na kierunku Dziennikarstwo i nowe media Collegium Civitas. Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia i współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Współpracował także z działem publicystyki TVP 2, Polsatem, TVN 24 i TV 4. Pełnił funkcję zastępcy kierownika działu społecznego w tygodniku „Newsweek Polska” oraz redaktora naczelnego „Przekroju”. Prowadził w Radiu TOK FM programy: „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się” oraz „Pod tytułami” w Radiu dla Ciebie. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Przegląd”. Autor książek „Lewomyślnie” (2011) i „Klapsy polskie” (2009). Otrzymał nominację w plebiscycie MediaTory w kategorii ProwokaTOR.
    📚📚📚📚
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • "Przeobrażenia" zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”
    #####
    🧱 Achille Mbembe zadawał w głośnym eseju z 2010 roku pt. 𝘕𝘦𝘬𝘳𝘰𝘱𝘰𝘭𝘪𝘵𝘺𝘬𝘢 pytanie o to, „jaka jest relacja między polityką a śmiercią w systemach, które mogą funkcjonować wyłącznie w warunkach stanu wyjątkowego”. Czy i w jaki sposób można włączyć do refleksji na temat relacji między polityką a śmiercią działania, które bezpośrednio nie dotyczą jedynie ludzi. Strefa Gazy jest w tym kontekście przykładem emblematycznym. To przestrzeń precyzyjnie wydzielona, obudowana murami i zaporami, otoczona infrastrukturą militarną, do której wiedzie system checkpointów i przejść granicznych. To także miejsce, w którym mamy do czynienia z nieustanną kontrolą nad ciałami, prowadzoną na wszystkich możliwych poziomach i przez niemalże wszystkich obecnych tam aktorów – wojsko i pozostałe służby państwowe, oraz wszechobecne elementy infrastruktury, technologie graniczne i militarne, zaprojektowane do inwigilacji i stałego nadzoru. Co jednak kluczowe, Strefa Gazy jest poddawana nieustannej „spadającej z nieba” przemocy. Mamy tam do czynienia ze spadającymi z góry, w konkretny punkt, pociskami niosącymi śmierć ludziom, jak i z herbicydowymi opryskami, również rozpylanymi z powietrza, które zadają śmierć nie-ludziom.

    Maria Wodzińska PhD – doktorka nauk humanistycznych, niezależna badaczka.
    🧱🧱🧱🧱
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU .
    🧱🧱🧱🧱
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠ finansowanego przez Allianz Foundation.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.

    Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”
    #####

    🟡 W dyskusji na temat planetarnego kryzysu środowiskowego i antropocenu stopniowo artykułuje się już wyobrażenia najczarniejszych scenariuszy katastrofy. Naukowcy kreślą obraz świata bezprecedensowych trudności: zaniku nisz ekologicznych dla przetrwania gatunku homo sapiens, wymierania bądź też dziesiątkowania gatunków, utraty żyznych gleb i dostępu do wody pitnej, migracji oraz populizmu.

    Czy możemy jednak poprzestać na tak mrocznych impulsach przebudowy naszej wyobraźni? Wbrew opisanym tendencjom, a dzięki odwołaniom do najbardziej obiecujących ujęć ekonomii ekologicznej, będziemy próbowali mimo wszystko zawalczyć o optymizm. Podczas wykładu przedstawimy brzegowe warunki przebudowy wyobraźni społeczno-politycznej w epoce człowieka.

    Wykład: 𝗣𝗿𝗼𝗳. 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗘𝘄𝗮 𝗕𝗶𝗻́𝗰𝘇𝘆𝗸 (Instytut Filozofii UMK)
    🟡🟡🟡🟡
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
    🟡🟡🟡🟡
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.

  • Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.

    Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”
    #####
    🌳 U źródeł kapitalizmu leży oddzielenie dwóch sfer: umysłu i materii, (niektórych) ludzi i przyrody. Wywłaszczanie i akumulacja pierwotna oderwały społeczności od ziemi stanowiącej podstawę ich przeżycia, zaś przyroda została sprowadzona do roli zasobu, pracującego na rzecz kapitału. Lasy, dotąd zaspokajające szereg potrzeb lokalnych społeczności, stały się źródłem surowca drzewnego i przedmiotem uprawy, według logiki przemysłowej. Dziś doświadczamy odłożonych w czasie skutków tego rozdzielenia, zarówno w skali globalnej, ale i lokalnie, w postaci rosnących kosztów intensywnej gospodarki leśnej. Postulaty ochrony przyrody leśnej, skupiające się zazwyczaj na budowie sieci obszarów chronionych, często nie adresują tego dualizmu ani nie kwestionują zasad akumulacji kapitału. Jest i dewzrost, pomysł wyjścia poza kapitalizm i jego ekspansywne tendencje – ale przy przełamaniu dualizmu, akceptacji naszej materialnej współzależności od natury, w tym lasów. Choć nieraz traktowany jako naiwny lub utopijny, dewzrost istnieje już dziś. Wspólnoty leśne, lokalne protesty wiejskie przeciw fermom przemysłowym, odradzający się ruch spółdzielczy oraz tzw. ekologia życia codziennego – to działające już dziś przykłady gospodarowania w oparciu o faktyczne bycie w naturze oraz wartości: umiaru, troski o wspólne zasoby i sprawiedliwości społecznej. W trakcie spotkania porozmawiamy o warunkach ich upowszechnienia, w kontrze do hegemonicznej logiki kapitału.

    𝘄𝘆𝗸ł𝗮𝗱: 𝗗𝗿 𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗚𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗰𝗸𝗶 (ekonomista, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Rady Klimatycznej UJ oraz zarządu Polskiej Sieci Ekonomii, a także działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Prowadzi badania nad międzynarodową ekonomią polityczną, globalnymi łańcuchami dostaw i ekonomią wspólnych zasobów, w tym lasów.)
    🌳🌳🌳🌳
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
    🌳🌳🌳🌳
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.

  • Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.

    Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”
    #####
    🔴 A może to kryzys klimatyczny i kolonializm w czasach brytyjskiej hegemonii pod rządami królowej Wiktorii stworzyły współczesny świat? Na pewno ich splot stoi za podziałem planety na biedne Południe i bogatą Północ. Widać to przecież „gołym okiem”. Tam gdzie sięgała władza zachodnich imperiów, społeczeństwa postkolonialne ciągle mierzą się nie tylko z ubóstwem, ale też z katastrofą ekologiczną. Uderzające jest, że zmiany klimatyczne wypędzają dziś z domów miliony osób właśnie z krajów będących kiedyś perłami w koronach europejskich monarchii. Czy oznacza to, że wciąż tkwimy w epoce późnowiktoriańskiej?

    W swojej prekursorskiej książce „Późnowiktoriański holokaust” amerykański geograf i historyk Mike Davis szuka odpowiedzi na pytanie jak to się stało, że kraje takie jak Indie czy Chiny, które jeszcze w końcu XVIII wieku przewyższały Europę pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu życia, zostały zepchnięte na peryferia świata. Według Davisa korzeni współczesnych nierówności należy szukać w ukształtowanym w drugiej połowie XIX wieku splocie zbrojnej dominacji Zachodu, narzucanej przez Imperium Brytyjskie liberalno-maltuzjańskiej ideologii i protekcjonistycznej praktyce ekonomicznej oraz kryzysie klimatycznym związanym z zaostrzeniem zjawiska El Niño (oscylacji południowopacyficznej). Następstwem tych procesów były klęski głodu, które ogarnęły świat w ostatnich trzech dekadach XIX wieku pochłaniając ok. 60 milionów istnień. Klęska ta nie stanowiła jedynie epizodu w historii jednego stulecia. Mieszanka kolonializmu, kapitalizmu i ideologicznej arogancji stworzyła jeden z najbardziej ludobójczych systemów w historii ludzkości, który w dużym stopniu istnieje i działa także obecnie. Czy oznacza to, że późnowiktoriański holokaust może się powtórzyć? Co łączy nowoczesny kapitalizm i kryzys klimatyczny? Dlaczego przedkolonialne społeczeństwa radziły sobie z cyklicznymi nawrotami suszy? Czy dekolonizacja jest kluczem do złagodzenia skutków kryzysów środowiskowych?

    𝕎𝕪𝕜ł𝕒𝕕: Przemysław Wielgosz (Redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska)

    ℙ𝕣𝕠𝕨𝕒𝕕𝕫𝕖𝕟𝕚𝕖 𝕚 𝕞𝕠𝕕𝕖𝕣𝕒𝕔𝕛𝕒: red. Roman Kurkiewicz
    🔴🔴🔴🔴
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU. 🔴🔴🔴🔴
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.

  • Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.

    Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”
    #####

    🌍🌎🌏🌍
    W 1969 roku Sekretarz generalny ONZ U Thant zaprezentował raport, otwierający się słowami: “po raz pierwszy w historii ludzkości mamy do czynienia z kryzysem w skali światowej – kryzysem środowiska życia człowieka”. Przełom lat 60. i 70. to czas rosnącej świadomości, że problemy ekologiczne, wywołane działalnością człowieka mają charakter globalny, zagrażający ziemskim ekosystemom i w rezultacie – gatunkowi ludzkiemu. Publikacje takie jak 𝘚𝘪𝘭𝘦𝘯𝘵 𝘴𝘱𝘳𝘪𝘯𝘨 czy 𝘎𝘳𝘢𝘯𝘪𝘤𝘦 𝘸𝘻𝘳𝘰𝘴𝘵𝘶 ukazywały, jak produkcja przemysłowa, czy coraz bardziej uprzemysłowione rolnictwo obciążają środowisko, prowadząc do nieodwracalnych często zniszczeń i wyczerpywania nieodnawialnych zasobów. Był to też okres tworzenia pierwszych masowych ruchów ekologicznych, a kwestie związane z ochroną środowiska zaczęto postrzegać w coraz większym stopniu jako wyzwanie polityczne. W 1972 Konferencję ONZ w Sztokholmie zorganizowano pod znamiennym hasłem “mamy tylko jedną ziemię”.

    Wiele problemów ekologicznych postrzegano jako bezpośrednią konsekwencję systemu kapitalistycznego, opartego o stale rosnącą produkcję i konsumpcję, korzystającego w sposób marnotrawny z surowców nieodnawialnych i innych zasobów Ziemi i wytwarzającego przy tym ogromne ilości odpadów. Jak wskazują niemieccy badacze Ulrich Brand i Markus Wissen, kryzys początku lat 70.. “otworzył okienko możliwości”, by dokonać radykalnej zmiany hegemonicznego systemu polityczno-ekonomicznego.

    Z perspektywy wielu przedstawicieli lewicy kryzys ten był postrzegany jako szansa upowszechnienia na skalę światową socjalizmu. W czasie wykładu przyjrzymy się propozycjom takiego modelu socjalizmu, który łączyłby w sobie walkę o sprawiedliwość społeczną z postulatami ekologicznymi. Wysłuchamy głosów formułowanych w państwach socjalistycznych Europy Środkowej i Wschodniej, jak również przez lewicowych myślicieli i polityków z Europy Zachodniej a także przez działaczy i naukowców z państw Globalnego Południa. Porozmawiamy też o kryzysie ekologicznym doświadczanym przez państwa socjalistyczne i powodach, dla których “okienko możliwości”, o którym wspominają Brand i Wissen, zamknęło się tak szybko. Poszukamy też tych wątków myśli socjalistycznej lat 70., które wciąż są aktualne i stanowić mogą źródło inspiracji do walki z współczesnym kryzysem społecznym i ekologicznym.

    ​​dr Weronika Parfianowicz – członkini Zakładu Historii Kultury IKP UW, Pracowni Studiów Miejskich i Zespołu badań nad teoriami oraz praktykami socjalizmu i komunizmu. Zajmuje się mieszkalnictwem, historią nowoczesnej kultury czeskiej i problematyką środkowoeuropejską, a także ideą postwzrostu i ekologicznymi wątkami myśli socjalistycznej.
    🌍🌎🌏🌍
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
    🌍🌎🌏🌍
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.

  • Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠.

    Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”

    #####
    🍽️ Od momentu, gdy pierwszy Europejczyk postawił stopę na skrawku ziemi „Nowego Świata”, zaczęły plenić się opisy: zwierząt, roślin, ludzi, terenu, zjawisk przyrodniczych. Opisy często ujęte w kategorii „klimatu”, opisy, które opisami były tylko pozornie. Za niby-obiektywną kategorią klimatu: gorącego, zimnego czy umiarkowanego, kryły się bowiem tezy antropologiczne, a ich konsekwencją miało być rzekomo „naturalne” panowanie człowieka europejskiego nad człowiekiem klimatu gorącego czy zimnego. Bujność amerykańskiej przyrody, odmienność gatunków czy „zadziwiające” ukształtowanie terenu mogły być zinterpretowane zarówno jako oznaka pozytywna (świat młody, nowy, płodny), jak i negatywna (wszelki nadmiar jako przekroczenie normy). W renesansowej teorii klimatów nie ma neutralnego opisu: puma nie jest po prostu pumą, ale jest nie-lwem, na rajskich plażach grasują naturalni kanibale, a tropikalna Ameryka jest oczywiście naga.

    dr Iwona Krupecka, filozofka i historyczka filozofii, adiunktka w Instytucie filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książki „Kartezjusz i kanibale” (2021).
    🍽️🍽️🍽️🍽️
    Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU .
    🍽️🍽️🍽️🍽️
    Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠finansowanego przez Allianz Foundation.

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, WOJCIECH NADGŁOWSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net i Jarosława Pietrzaka jaroslawpietrzak.com
    ⚪⚪⚪⚪
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 📚 Podcast Inny Świat objął patronatem polskie wydanie książki Stephanie Kelton ⁠Mit deficytu. Nowoczesna teoria monetarna i gospodarka zaspokajania potrzeb⁠, wydanej przez Heterodox.

    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, WOJCIECH NADGŁOWSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    💰
    Najnowszy odcinek naszego podcastu poświęcamy rozmowie wokół książki Stephanie Kelton "Mit deficytu. Nowoczesna teoria monetarna i gospodarka zaspokajania potrzeb", wydaną przez Wydawnictwo Heterodox. Inny Świat objął nad nią patronat medialny. W rozmowie natomiast oprócz dyskusji nad głównymi tezami książki – dotyczącymi samego deficytu, ale też spojrzenia MMT na kwestię inflacji, deficyt handlowy, programy społeczne itd., rozmawiamy o globalnej sytuacji gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych i Europy. Nie jesteśmy wobec tez książki bezkrytyczni, ale staramy się spojrzeć z jej perspektywy na dzisiejszą dynamikę systemu ekonomicznego i jego polityczne uwarunkowania.

    Michał Możdżeń – doktor nauk ekonomicznych. Adiunkt w Katedrze Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalizuje się w problematyce ekonomii politycznej i instytucjonalnej, polityki fiskalnej, administracji publicznej i rynku pracy. Uczestnik krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, wdrożeniowych i ewaluacyjnych finansowanych m.in. z programów ramowych UE, NCN i NCBiR. Pracował na zlecenie Komisji Europejskiej, KPRM, Ministerstwa Rozwoju i innych ministerstw oraz jednostek samorządu regionalnego i lokalnego. W latach 2022-23 współpracował z PwC w stworzeniu modelu makroekonomicznego gospodarki polskiej. Współzałożyciel Polskiej Sieci Ekonomii.
    💰
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, WOJCIECH NADGŁOWSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    💥💥💥💥
    W tym odcinku „Lektur” (wreszcie dostępnym dla wszystkich) przyglądam się temu jak naprawdę rozpoczęła się wojna w Syrii, jakie są jej stawki i główni aktorzy. Znowu okazuje się, że narracja jaka dominuje w mediach korporacyjnych na Zachodzie znacząco odbiega od ustaleń niezależnych dziennikarzy i wniosków poważniejszych analiz. Zresztą z różnych względów wojna w Syrii jest PR-owym mistrzostwem świata, ponieważ niemal każdy element tej układanki jest zdecydowanie zniekształcony w przekazach, w które większość z nas wierzy.
    A czytam: https://libertarianinstitute.org/articles/salafis-throwing-bombs-how-american-and-british-planners-partnered-with-al-qaeda-affiliated-groups-at-the-start-of-the-syrian-civil-war/
    💥💥💥💥
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • ⚠️ ODCINEK W CAŁOŚCI [W WERSJI WIDEO BĄDŹ AUDIO] OBEJRZĄ / ODSŁUCHAJĄ TYLKO PATRONI I PATRONKI PODCASTU NA https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🔴🔴🔴🔴
    W najnowszych „Lekturach” dla patronów zastanawiam się dlaczego – pomimo wszystkich wydawałoby się racjonalnych argumentów – państwa zachodnie wciąż nie chcą słyszeć o jakimkolwiek pokojowym rozwiązaniu wojny na Ukrainie. Żeby to zrozumieć trzeba jeszcze raz przyjrzeć się jej rzeczywistym stawkom i przyczynom oraz temu, co kierowało krajami NATO w eskalowaniu napięć z Rosją. Dziś, gdy wojna zbiera coraz bardziej krwawe żniwo a na horyzoncie nie widać szans przełamania przewagi wojsk rosyjskich negocjacje mogłyby się wydawać jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem. Dlaczego więc nikt nie chce o tym słyszeć ani w USA, ani w Europie (poza paroma wyjątkami?). Będę się temu przyglądał biorąc za przykład Wielką Brytanię, być może najbardziej „jastrzębiego” członka NATO.
    🔴🔴🔴🔴
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ TOMASZ KOPOCZYŃSKI, ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🌐🌐🌐🌐
    W najnowszym odcinku rozmawiam z autorem książki 𝘙𝘦𝘸𝘰𝘭𝘶𝘤𝘫𝘢 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘢 𝘬𝘰𝘯́𝘤𝘢. Podróże w krainie buntu i nadziei, zbierającej eseje, reportaże i felietony poświęcone rewolucjom w Ameryce Południowej ostatnich dekad. Z tej obszernej i wielowątkowej książki wyciągamy kilka ważnych tematów do dyskusji na dziś. Czego uczą nas polityczne konflikty w Ameryce Łacińskiej między prospołecznymi ruchami i instytucjami neoliberalnego porządku? Jak patrzy się na nie z Polski, gdzie obowiązywanie kapitalistycznej doktryny wydaje się wciąż niekwestionowane a lewica słaba i pozbawiona głosu? Czy chcąc zmieniać świat w niesprzyjających warunkach lepiej opowiadać się za rewolucją czy liczyć na stopniowe, co nie znaczy powierzchowne, zmienianie systemu, które Domosławski nazywa w książce „refolucją”? Co czeka Amerykę Południową w najbliższych latach, gdy prezydentem USA zostanie Donald Trump a zmiany globalnego systemu zapewne przyspieszą? Czy jest szansa na zmienianie systemu również z Polski?
    𝗔𝗿𝘁𝘂𝗿 𝗗𝗼𝗺𝗼𝘀ł𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶 – pisarz, reportażysta, dziennikarz. Od 2011 dziennikarz tygodnika „Polityka”. Jest autorem wielu ważnych książek o polityce, ruchach społecznych, religii. Wśród nich: 𝘊𝘩𝘳𝘺𝘴𝘵𝘶𝘴 𝘣𝘦𝘻 𝘬𝘢𝘳𝘢𝘣𝘪𝘯𝘶. 𝘖 𝘱𝘰𝘯𝘵𝘺𝘧𝘪𝘬𝘢𝘤𝘪𝘦 𝘑𝘢𝘯𝘢 𝘗𝘢𝘸ł𝘢 (1999), 𝘎𝘰𝘳𝘢̨𝘤𝘻𝘬𝘢 𝘭𝘢𝘵𝘺𝘯𝘰𝘢𝘮𝘦𝘳𝘺𝘬𝘢𝘯́𝘴𝘬𝘢 (2004), 𝘒𝘢𝘱𝘶𝘴́𝘤𝘪𝘯́𝘴𝘬𝘪 𝘯𝘰𝘯-𝘧𝘪𝘤𝘵𝘪𝘰𝘯 (2010), 𝘚́𝘮𝘪𝘦𝘳𝘤́ 𝘸 𝘈𝘮𝘢𝘻𝘰𝘯𝘪𝘪 (2013), 𝘞𝘺𝘬𝘭𝘶𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪 (2016), 𝘞𝘺𝘨𝘯𝘢𝘯𝘪𝘦𝘤: 𝟤𝟣 𝘴𝘤𝘦𝘯 𝘻 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 𝘡𝘺𝘨𝘮𝘶𝘯𝘵𝘢 𝘉𝘢𝘶𝘮𝘢𝘯𝘢 (2021).
    🌐🌐🌐🌐
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net i Jarosława Pietrzaka jaroslawpietrzak.com
    👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
    Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć dlaczego dziś musimy porozmawiać akurat o prezydencie-elekcie USA, Donaldzie Trumpie. Jego wygrana w wyborach i pierwsze decyzje w sprawie stanowisk w nowej administracji wzbudzają zrozumiałe emocje i dyskusje. Pytanie więc nie "dlaczego" musimy porozmawiać o Trumpie, ale "jak". Bo wszelką dyskusję na temat jego planów czy decyzji przesłania nie tylko nasza nieznajomość przyszłości, ale też właśnie nadmierne emocje, medialne przekłamania i uproszczenia wynikające z politycznych afiliacji komentatorów czy polityków. Trzeba więc porozmawiać o Trumpie poważnie i spokojnie zastanowić się nad tym jaki projekt polityczny wyłania się z pierwszych decyzji i jaka przyszłość może w związku z nimi stać przed USA, światem, Europą i Polską.
    👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • ⚠️ ODCINEK W CAŁOŚCI [W WERSJI WIDEO BĄDŹ AUDIO] OBEJRZĄ / ODSŁUCHAJĄ TYLKO PATRONI I PATRONKI PODCASTU NA https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🔴🔴🔴🔴
    Link do tekstu Kita Klarenberga:
    https://www.kitklarenberg.com/p/how-zionists-invented-terrorism?utm_campaign=post
    🔴🔴🔴🔴
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🌐🌐🌐🌐
    W najnowszym odcinku podcastu podsumowujemy szczyt państw BRICS w Kazaniu, który odbył się pod koniec października. Jak rozwija się ta grupa, kto chce i kto może do niej dołączyć w najbliższej przyszłości? Jakie cele wyznaczone przed grupą zostały zrealizowane albo nakreślone w trakcie ostatniego szczytu? Jakie wnioski na temat ewolucji światowego systemu politycznego można wysnuć z obrad w Kazaniu. Czy to już koniec ery jednobiegunowej hegemonii i jeśli tak, co wyłania się na jej miejsce? Czy świat wielobiegunowy postulowany i urzeczywistniany przez grupę BRICS ma szansę być bardziej sprawiedliwy niż ten obecny? Na wszystkie te pytania poszukamy możliwie zniuansowanych i pogłębionych odpowiedzi.
    Gracjan Cimek – Politolog. Autor książek: Rosja – państwo imperialne? (2011), Podstawowe problemy geopolityki i globalizacji (2017). Jest członkiem redakcji czasopism naukowych: „Colloquium” oraz francuskiego „Outre – Terre. Revue europeenne de geopolitique”.
    🌐🌐🌐🌐
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net i Jarosława Pietrzaka jaroslawpietrzak.com
    👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
    W najnowszym odcinku naszego cyklu rozmawiamy z Jarosławem Pietrzakiem o tym, kto jest mniejszym złem spośród kandydatów na stanowisko prezydenta USA. Przyglądamy się temu zagadnieniu wychodząc z założenia, że zamiast cywilizacyjnej batalii mamy w tych wyborach do czynienia z przetasowaniem w ramach amerykańskiej oligarchii, które odzwierciedla przemiany zachodzące w tym kraju i na świecie. Na kogo powinien stawiać bardziej ktoś, kto przejmuje się nadchodzącymi i trwającymi wojnami i nie chce ich dalszej eskalacji? Na co powinna liczyć lewicowa wyborczyni? I jakie możliwości oraz zagrożenia rysują się na horyzoncie, gdy już Amerykanie dokonają swojego wyboru?
    👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • ⚠️ ODCINEK W CAŁOŚCI OBEJRZĄ TYLKO PATRONI I PATRONKI PODCASTU NA https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🔴🔴🔴🔴
    Specjalny odcinek Lektur tylko dla patronów i patronek naszego podcastu.
    🔴🔴🔴🔴
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    💥💥💥💥
    W najnowszym odcinku porozmawiamy o tym, jak narodziła się jedna z najpotężniejszych pozapaństwowych organizacji militarnych na świecie. Przez kraje zachodnie jako organizacja terrorystyczna, w wielu krajach globalnego Południa traktowana jest jak partyzantka narodowowyzwoleńcza albo ruch antyimperialistyczny. Jednak zamiast o militariach i terroryzmie będziemy mówić głównie o kulturowych, politycznych i teologicznych źródłach powstania Hezbollahu oraz o tym jaką rolę odgrywał i odgrywa w Libanie. Okazuje się, że nie da się zrozumieć aktualnych wydarzeń politycznych bez szerokiego rysu historycznego i zrozumienia czym świat islamski różni się od jego karykatury promowanej przez dużą część zachodniej opinii publicznej.

    Beata Abdallah-Krzepkowska – arabistka, adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe to język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu, w tym feminizm muzułmański.
    💥💥💥💥
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • 🔴 UWAGA. ODCINEK W JĘZYKU ANGIELSKIM.Ze względów technicznych nie mogliśmy zapewnić napisów w języku polskim. Bardzo przepraszamy🔴
    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    ⚔️⚔️⚔️⚔️
    In the first English-language episode of our podcast, I speak with a Ukrainian sociologist working at the Freie Universität in Berlin. Volodymyr Ishchenko is one of the most interesting commentators and analysts of Ukraine's recent history and the ongoing war in this country. He is also a leftist, anti-war, anti-imperialist, and universalist thinker, which makes his interpretations always surprising and fresh especially in the context of the increasingly shrinking public debate in Poland and the West more broadly.

    Volodymyr Ishchenko is a research associate at the Institute of East European Studies, Freie Universität Berlin. He defended a doctoral thesis in sociology at Taras Shevchenko National University of Kyiv (Ukraine). In Ukraine, he lectured at Kyiv-Mohyla Academy and Kyiv Polytechnic Institute as well as initiated and supervised "Ukrainian Protest and Coercion Data" project. His research focused on protests and social movements, revolutions, radicalization, right and left politics, nationalism, civil society. He authored many peer-reviewed articles and interviews on contemporary Ukrainian politics, the Euromaidan revolution, and the following war in 2013-14 published in "Post-Soviet Affairs", "Globalizations", "New Left Review", among other journals. He has been a prominent contributor to "The Guardian" and "Jacobin". In 2024 he published a book "Towards the Abyss: Ukraine from Maidan to War" (Verso Books).
    ⚔️⚔️⚔️⚔️
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast

  • ⚠️ ODCINEK W CAŁOŚCI OBEJRZĄ / ODSŁUCHAJĄ TYLKO PATRONI I PATRONKI PODCASTU NA https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
    Wesprzyj nasz podcast ➡️ ⁠⁠https://patronite.pl/innyswiat⁠/
    🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem!
    Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
    👨‍💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 ⁠pawelmoscicki.net
    🔴🔴🔴🔴
    🔴 W najnowszym odcinku specjalnym opowiadam o tym, jak Izrael blokuje pomoc humanitarną dla Gazy oraz o tym, że amerykańscy politycy najwyższego szczebla – w tym sekretarz stanu Anthony Blinken – mają tego pełną świadomość i ukrywają ten fakt. Wysyłając broń państwu, które dokonuje takich czynów USA łamie własne prawo, nie mówiąc o tym, że kompromituje się etycznie.

    Opowiem o tym na podstawie tekstu opublikowanego na portalu „ProPublica”:
    https://www.propublica.org/article/gaza-palestine-israel-blocked-humanitarian-aid-blinken
    🔴🔴🔴🔴
    Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
    ✔️ ⁠Facebook⁠ ⁠https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/⁠
    ✔️⁠ Instagram⁠ ⁠https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/⁠
    ✔️⁠ ⁠YouTube⁠ ⁠https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat⁠
    ✔️ Twitter ⁠https://twitter.com/inny_swiat⁠

    Inny Świat do słuchania:
    🔥 SPOTIFY: ⁠https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba⁠
    🔥 APPLE PODCASTS: ⁠https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p⁠
    🎧 I NIE TYLKO: ⁠https://linkin.bio/innyswiatpodcast