Episoder
-
Predstavte si školy vybavené inteligentnými kamerami, ktoré dokážu rozpoznať potenciálne nebezpečenstvo skôr, než k nemu dôjde. Znie to ako sci-fi? Nie je to tak ďaleko od reality. V dnešnom podcaste ITAPA sa ponoríme do sveta moderných technológií v školách. Budeme diskutovať o výhodách a rizikách týchto systémov, o ochrane súkromia a o tom, či je skutočne možné nájsť rovnováhu medzi bezpečnosťou našich detí a ich slobodou.
Chcete vedieť, čo si o kamerových systémoch v školách myslia odborníci, riaditelia škôl a rodičia? V podcaste ITAPA sme sa aj o tom, ako tieto systémy fungujú, aké údaje zbierajú a ako sú chránené, rozprávali s expertom a dodávateľom moderného kamerového systému Andrejom Aleksievom z firmy Cogitans, generálnym riaditeľom Sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti Ministerstva vnútra Martinom Hrachalom a s riaditeľkou základnej školy, kde už je tento systém nasadený – Sylviou Leškovou.
#itapapodcast #itapa #podcast #ai #kyberbezpecnost #bezpecnost #kamery #digitalizacia
-
Ako zvládnuť rastúcu dopravnú zápchu, zároveň podporiť udržateľnú mobilitu a nezruinovať pritom mestskú pokladnicu? Odpoveď hľadá aj primátor Trnavy, Peter Bročka. V našom podcaste sa dozviete, aké inovatívne riešenia mesto zavádza, aby zvládlo tieto výzvy a vytvorilo príjemnejšie prostredie pre všetkých obyvateľov. Chcete vedieť, ako sa Trnava stáva skutočným smart city? Nalaďte si náš podcast ITAPA.
#itapapodcast #itapa #podcast #smartcity #ai #digitalizacia #doprava
-
Manglende episoder?
-
"Want to know why we might soon live in a world with no secrets? How quantum computers could change your life? And what it means for our online security?
In our latest ITAPA podcast, we chat with cybersecurity guru Ramsés Gallego. He breaks down why he calls quantum computing a 're-evolution' and the dangers it poses. Plus, we'll give you the lowdown on how to get ready for this quantum leap.
The future is here, and it's quantum. This game-changing tech could revolutionize everything from medicine to climate change. But it also brings new threats. According to Ramsés Gallego, a cybersecurity legend who's had the American flag raised in his honor at the US Capitol, we need to be prepared. In this podcast, you'll learn how to harness quantum power for good and how Slovakia can compete on the global quantum stage. There's a twist, though...
#itapapodcast #itapa #podcast #quantumcomputing #quantum #quantumtech #ramsesgallego #ai #innovations
-
Na digitalizáciu štátu už išli miliardy eur a ďalšie desiatky až stovky miliónov ešte pôjdu. Kam smerujú tieto peniaze a čo za ne dostávame?
Kto poháňa digitalizáciu Slovenska? Štátna správa alebo skôr súkromný sektor?
Prečo musel skončiť projekt Slovensko IT a bude projekt Slovensko 3.0 revolúciou, alebo len ďalším nenaplneným sľubom?
Kedy sa pri komunikácii so štátom dostaneme od zastaralých čítačiek k smartfónom a kedy sa konečne dostane do centra pozornosti občan?
V dnešnom podcaste ITAPA sa aj o týchto témach rozprávame so štátnym tajomníkom pre informatizáciu na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Ivanom Ivančinom.
"My sa ako štátny sektor nevieme rovnať súkromnému sektoru." - Ivan Ivančin o potrebe spolupráce.
"Pred letom v roku 2026... budú môcť nechať notebook doma." - o používaní portalu Slovensko v mobile.
"Projekty, ktoré boli realizované v rámci Slovenska IT, sú dodané a sú na produkčných prostrediach NASESu."
"To, ako to bolo robené v rámci akciovej spoločnosti, bolo najhoršie z oboch svetov." - tvrdí Ivan Ivančin o neefektívnosti bývalého modelu Slovensko.IT.
"Viete, ten Rím sa nepostaví za noc." - hovorí Ivančin o výzve zmeniť myslenie v štátnej správe.
Súvisiace epizódy:
V digitalizácii musíme prejsť od slov k činom, inak zostaneme na úrovni 90. rokov, tvrdí Steinhübl zo Slovensko Digital
Niektoré IT systémy bude lepšie vypnúť než ďalej udržiavať, hovorí o digitalizácii štátu Ištván z Partnerstiev pre prosperitu
#itapapodcast #itapa #podcast #digitalizacia #mirri
-
Lekárne budúcnosti? Viac ako len výdaj liekov! V rozhovore pre podcast ITAPA generálny riaditeľ Dr. Max Slovensko Marián Jánoš predstavuje, ako sa vo svete a postupne zrejme aj u nás mení úloha lekární a farmaceutov. Zistite, ako presne by nám mohli byť lekárne viac užitočné a akým výzvam pritom čelia.
Prečo sa nehovorí o nedostatku farmaceutov a ako by sa tento problém dal riešiť?
A ako vníma Marián Jánoš problematiku slabej dostupnosti inovatívnych liekov?
A akú úlohu môže vo farmácii zohrať AI a automatizácia?
#itapapodcast #podcast #itapa #farmacia #zdravotnictvo #health #inovacie
-
"Kybernetická bezpečnosť je ako bezpečnostný pás: Možno ho nebudete potrebovať ani raz za život, ale keď ho potrebujete, chcete, aby tam bol."
Chcete vedieť, ako chce malý slovenský startup Excalibur zmeniť svet kybernetickej bezpečnosti? Eduard Paček, špecialista na partnerstvo a podnikanie v tejto inovatívnej firme, nám prezradil, ako ich riešenie PAM spojené s multifaktorovou autentifikáciou mení pravidlá hry. Zistite, prečo je Excalibur viac ako len technológia a ako sa pripravuje na nástup kvantových počítačov. Chcete vedieť, ako môže váš podnik ušetriť peniaze a pritom výrazne zvýšiť svoju bezpečnosť? Vypočujte si podcast ITAPA, aj o tom, ako môže byť kybernetická bezpečnosť inteligentnou obchodnou investíciou.
#itapapodcast #itapa #podcast #kyberbezpecnost #cybersecurity
-
Krízový stav v zdravotníctve pokračuje. Vyše 3300 lekárov stále trvá na svojich výpovediach a neodradil ich od nich ani represívny nátlak vlády a ministra zdravotníctva Kamila Šaška, nominanta koaličnej strany Hlas, v podobe trestov väzenia, ak do práce nenastúpia.
Najviac sa hovorí o požiadavke lekárskych odborárov na zvýšenie platov, podľa už skôr podpísaného memoranda. Lekári však majú ďalších 18 požiadaviek na najakútnejšie systémové zmeny v zdravotníctve, ktoré by mohli zastaviť približovanie sa ku kolapsu.
Minister Šaško však už dal lekárom konečnú ponuku na dohodu a tvrdí, že väčšinu požiadaviek už plní, odborári ale ministra kritizujú, že zavádza a osobne už s nimi nerokuje, hoci aj na Jessenej ITAPA v polovici novembra, kde vznikol nasledujúci rozhovor, deklaroval, že do poslednej minúty s nimi rokovať bude."Dialóg so všetkými zúčastnenými stranami je pre mňa prioritou."
"Audit nemocníc je nevyhnutný krok."
"Centrálne obstarávanie prinesie úspory."
#itapapodcast #itapa #podcast #health #zdravotnictvo #podcaster
-
"Zamestnanci sú stále najslabším článkom v kybernetickej bezpečnosti," tvrdí Zuzana Holý Omelková, obchodná riaditeľka spoločnosti GAMO.
Skúsená odborníčka na kybernetickú bezpečnosť, v rozhovore pre podcast ITAPA odhalila znepokojujúce trendy v oblasti kybernetických hrozieb. Podľa jej slov, kybernetické útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšie a ich dopady sú ďalekosiahlejšie než kedykoľvek predtým.
Zuzana Holý Omelková upozorňuje na rastúcu hrozbu, ktorú pre súčasné systémy šifrovania predstavujú kvantové počítače. V rozhovore sa tiež venuje možnostiam, ktoré v oblasti kybernetickej bezpečnosti a najmä optimalizácie procesov ponúkajú tzv. digitálne dvojčatá. Predstavuje konkrétne príklady, ako môžu tieto technológie pomôcť firmám ušetriť náklady a zvýšiť svoju odolnosť voči kybernetickým útokom.
citáty:
"ChatGPT výrazne zvýšil rýchlosť, akou dokážu byť prelomené heslá."
"Vďaka digitálnemu dvojčaťu sme ušetrili viac ako 100 000 eur ročne."
"Musíme sa pripraviť na post-kvantovú éru."
Digitalizácii a kyberbezpečnosti sme sa venovali aj na konferencií Jesenná ITAPA 2024 a zaujímavé prezentácie a diskusie z nej už môžete nájsť na stránke www.itapa.sk alebo na našom YT kanáli. Zároveň vás pozývame na naše najbližšie podujatie venované AI už zajtra, 12. decembra v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Tešíme sa na vás.
#itapapodcast #itapa #podcast #ai #kyberbezpecnost
-
Mohli by sme diagnostikovať rakovinu o 200 dní skôr a pri zriedkavých ochoreniach zrýchliť diagnostiku dokonca z niekoľkých rokov na niekoľko hodín?
Tieto otázky otvárajú v medicíne nové horizonty, tvrdí genetička Katarína Skalická v najnovšom podcaste ITAPA.
V rozhovore sa dozvieme, ako môže analýza celého ľudského genómu revolučne zmeniť diagnostiku a liečbu, najmä pri zriedkavých ochoreniach a rakovine. Katarína Skalická nás prevedie svetom genomiky a vysvetlí, prečo je táto oblasť kľúčová pre budúcnosť personalizovanej medicíny a tiež pre dosiahnutie výrazných úspor v zdravotníctve.
"Genetika nie je len o diagnostike. V rámci onkológie je obrovská možnosť stanovenia relapsu."
"Až v 70% u detí s podozrením na zriedkavé choroby došlo k pozitívnym zmenám v poskytovaní zdravotnej starostlivosti."
#itapapodcast #podcast #itapa #health #zdravotnictvo
-
Chceli by ste, aby si aj lekár v Taliansku, či Nemecku mohol okamžite prečítať vaše slovenské zdravotné záznamy, ak mu k tomu dáte povolenie? To už čoskoro nemusí byť problém. Vďaka novému európskemu štandardu výmeny zdravotných údajov budú naše zdravotné informácie zrozumiteľné v celej Európe.
Ako to ovplyvní vašu liečbu a čo to znamená pre slovenské zdravotníctvo?
V novom vydaní ITAPA podcastu sa rozprávame s odborníčkou na digitalizáciu zdravotníctva, Evou Sabajovou. Dozviete sa, ako umelá inteligencia zmení diagnostiku, prečo je digitalizácia kľúčová pri zvládaní kríz a aké výzvy nás čakajú na ceste k modernejšiemu zdravotníctvu.
#itapapodcast #itapa #podcast #zdravotnictvo #digitalizacia
-
"Predstavte si, že budeme môcť simulovať molekuly s úplnou presnosťou, čo otvára dvere novým liekom a materiálom."
"Veríme, že tieto technológie treba priniesť čo najskôr do biznisu."
"Chýba nám ucelený študijný program zameraný na kvantové výpočty na slovenských univerzitách."
Ivan Doboš zo spoločnosti Aricoma nás v rozhovore pre ITAPA podcast zaviedol do sveta kvantových technológií. Dozviete sa viac o potenciáli kvantových počítačov, výzvach, ktorým čelí Slovensko v tejto oblasti, a o konkrétnych krokoch, ktoré podniká spoločnosť Aricoma. Doboš sa podelil o svoje názory na budúcnosť kvantových technológií a ich vplyv na náš život.
Témám ohľadom umelej inteligencie sa budeme venovať aj na podujatí ITAPA AI už 11. decembra v Slovenskom rozhlase v Bratislave a 12. decembra v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Tešíme sa na vás.
#itapa #podcast #AI
-
Ako malý rodinný podnik v oblasti strojárstva, rozšíril svoje zameranie a stal sa strategickým IT partnerom spoločnosti Epson na Slovensku a Českej republike? Príbeh spoločnosti Presmont, a aj svoju vlastnú kariérnu cestu, predstaví v tomto vydaní podcastu ITAPA Patrik Porubčan, riaditeľ IT divízie.
IT má slúžiť ako nástroj, nie cieľ; hovorí Porubčan. Dôležitá je pre neho tiež schopnosť adaptácie na rýchlo sa meniace trendy a prijatie, že sa môžu stať aj chyby.
Akú pridanú hodnotu prináša spoločnosť Presmont na slovenský trh? V oblasti tlačiarní dokáže podľa Porubčana klientom ušetriť desiatky až stovky tisíc eur. A riešenie má aj pre firmy, inštitúcie, či bežných ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť nákladné zálohovanie dát.
#podcast #itapa #business #presmont
-
"Lekári s výpoveďami urobili užitočnú vec, ale preháňajú to," tvrdí predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo a expert Smeru v tejto oblasti, Vladimír Baláž.
Čo si myslí o 30 ročnom vývoji v zdravotníctve a absencii reforiem?
Prečo otočil pri téme zavedenia poplatkov?
A aké miesto má vo vývoji zdravotníctva na Slovensku digitalizácia a inovácie, čo sú témy, ktoré sa najviac v tomto sektore riešia práve na konferencii ITAPA?
Vypočujte si celý rozhovor s lekárom a poslancom Vladimírom Balážom.
-
V tejto epizóde podcastu ITAPA sa ponoríme do sveta kybernetickej bezpečnosti so šéfom informačnej bezpečnosti Michalom Srncom z Aliter Technologies.
Ako môže automatizácia zmeniť fungovanie bezpečnostných operačných centier? A dokáže umelá inteligencia skutočne nahradiť ľudský faktor pri ochrane pred kybernetickými hrozbami?
Michal Srnec odpovedá nielen na tieto otázky, ale prezrádza aj prečo je neustále testovanie reakčných plánov na incidenty kľúčom k efektívnej ochrane.
-
V rozhovore s Romanom Vargom z poisťovne Dôvera odhaľujeme aktuálny stav kybernetickej bezpečnosti v slovenskom zdravotníctve a výsledky prieskumu, ktorý poukázal na nedostatky v zabezpečení ambulancií. Znepokojujúce zistenia naznačujú, že mnohé ordinácie podceňujú ochranu osobných údajov pacientov, čo môže mať vážne dôsledky. Varga upozorňuje na nevyhnutnú spoluprácu súkromného sektora so štátom a potrebu väčšej zodpovednosti pri ochrane citlivých dát. Diskutujeme aj o tom, prečo by kyberbezpečnosť a vplyv rozvoja umelej inteligencie mali byť prioritou nielen pre zdravotnícke zariadenia, ale aj pre celú spoločnosť.
Kybernetická bezpečnosť bude témou aj konferencie Jesenná ITAPA 2024, ktorá sa uskutoční 25. až 28. novembra v hoteli Crown Plaza v Bratislave. Nezmeškajte príležitosť počuť o technologických novinkách a trendoch priamo od lídrov v tomto odvetví.
-
V podcaste ITAPA sa sme sa tentokrát rozprávali s Petrom Balcom zo spoločnosti EVIDEN. Na konferencii ITAPA sa často opakuje, že digitálna transformácia, nemá byť len o prechode z papierovej do digitálnej formy. Ide celkovo o zmenu kultúry poskytovania služieb. Čo si pod tým teda môžeme konkrétne predstaviť – čo to znamená - a prečo je práve zmena kultúry poskytovania služieb kľúčová?
Aké sú najväčšie výzvy pri budovaní kvalitných znalostných databáz?
Ako podľa vás umelá inteligencia a strojové učenie môžu ovplyvniť budúcnosť kybernetickej bezpečnosti? Akým spôsobom sa zabezpečuje kybernetická bezpečnosť pri správe veľkých databáz?
-
V tomto vydaní podcastu ITAPA sa z Ondrejom Krajčom zo spoločnosti ESET pozrieme na tému nových výziev a nástrah v kyberbezpečnosti.
Ako vidí budúcnosť v tejto oblasti, keď umelá inteligencia zohráva čoraz významnejšiu úlohu pri útokoch aj pri ochrane?
Zvládneme udržať kontrolu nad pokrokom v tejto oblasti?
A čo bude znamenať pre kyberbezpečnosť nástup kvantových počítačov?
Kybernetická bezpečnosť bude témou aj konferencie Jesenná ITAPA 2024, ktorá sa uskutoční 25. až 28. novembra v hoteli Crown Plaza v Bratislave. Nezmeškajte príležitosť počuť o technologických novinkách a trendoch priamo od lídrov v tomto odvetví.
#NewPodcastAlert
#Podcast
#ITAPA
#AI
#kybernetickabezpecnost
#kyberbezpecnost
-
„Ak neviete, kde máte citlivé dáta, žiadne technológie vás nezachránia,“ tvrdí vedúci oddelenia konzultantov sieťovej bezpečnosti vo firme Alanata Juraj Nemeček. Je riešením uložiť svoje dáta a IT systémy na cloude a ich kybernetickú bezpečnosť nechať na ochranu pomocou umelej inteligencie?
Kybernetických útokov pritom za posledné 4 roky enormne pribúda. Ako teda ovplyvňuje technologický pokrok a nástup AI bezpečnostné prostredie kyberpriestore? Ako sa mu firmy prispôsobujú a kde robia najväčšie chyby? Aj o tom si vypočujte v rozhovore s expertom firmy Alanata Jurajom Nemečkom.
-
Antonio Della Croce, generálny manažér spoločnosti AbbVie pre Českú republiku a Slovensko, diskutoval v podcaste ITAPA o potenciáli inovácií v zdravotnej starostlivosti na Slovensku, pričom zdôraznil dôležitosť zjednotenia európskych systémov s cieľom zrýchliť prístup k inovatívnej liečbe. Vyzdvihol účasť Slovenska na klinických skúškach, no zároveň upozornil na byrokratické a finančné výzvy, ktoré bránia rýchlejšiemu prístupu k novým liekom.
Pandémia COVID-19 bola vnímaná ako katalyzátor spolupráce, ktorý ukázal potenciál pre zrýchlenie procesov. Della Croce zdôraznil, že inovácia je kľúčovou misiou spoločnosti AbbVie a vyzdvihol potrebu lepšej spolupráce medzi inštitúciami a priemyslom, aby sa zabezpečilo financovanie a prístup k prelomovým terapiám, najmä pri závažných ochoreniach, ako sú rakovina a zriedkavé genetické choroby.
-
Začali lokálne s repasovaním počítačov, dnes sú globálnym hráčom, ktorý robí biznis s najväčšími datacentrami v Severnej Amerike. Aká bola cesta spoločnosti PANTHEON.tech k úspechu?
V podcaste ITAPA s Adamom Ivanovom z PANTHEON.tech zaznievajú dôležité témy z oblasti vývoja dochádzkových systémov a ich integrácie s inými softvérovými riešeniami. Spoločnosť má skúsený tím interných programátorov, ktorý dokáže prispôsobiť a nasadiť systém podľa špecifických požiadaviek klienta. "Vychovávame si ich sami a hneď ich aj počas štúdia platíme," prezrádza Ivanov recept, ako získavajú dostatok kvalifikovanej sily.
Ako príklad rýchlosti a efektívnosti uvádza integráciu systému pre dynamicky rastúcu slovenskú spoločnosť so žltými kolobežkami, ktorú zvládli za iba 5 dní. Taktiež je reč o témach kyberbezpečnosti a práci na nezabezpečených sieťach. Hoci firma zvažovala využitie umelej inteligencie v rámci svojho dochádzkového systému, zatiaľ sa rozhodli pokračovať bez nej. Prečo? Vypočujte si rozhovor v podcaste ITAPA a stretnite zástupcov firmy PANTHEON.tech aj na konferencii Jesenná ITAPA 2024, ktorá bude 25. až 28. novembra v hoteli Crowne Plaza v Bratislave.
- Vis mere