Episoder
-
Jau nākamnedēļ gaidāms viens no svarīgākajiem politikas notikumiem - ASV prezidenta vēlēšanas, kurās sacenšas republikānis Donalds Tramps un demokrātu kandidāte Kamala Harisa. Priekšvēlēšanu retorika ir asa, konkurence - sīva, ietekme uz starptautisko politiku - milzīga. Kuram no kandidātiem ir reālākas izredzes uzvarēt, ko tas nozīmēs Latvijai un pasaulei - par to un citiem jautājumiem piektdien, 1. novembrī, diskutē "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Alinu Lastovsku. Diskusijā piedalās ārpolitikas eksperti - atvaļinātais vēstnieks un Latvijas Universitātes (LU) vieslektors Gints Jegermanis, politologs un LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes pasniedzējs Andis Kudors, Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes loceklis un Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Sandis Šrāders, kā arī divi Latvijas un ASV dubultpilsoņi - finansiste, rakstniece, kulinārijas eksperte un kultūras mecenāte Ilze Auzere un ASV latviešu muzikālās apvienības "Čikāgas piecīši" mūziķis Armands Birkens, kurš raidījumā pieslēgsies attālināti no ASV.
-
"Vienīgais veids, kā apturēt Krieviju - sadot tai pa žokli," uzskata Krimas tatāru tautas medžlisa priekšsēdētāja pirmais vietnieks Narimans Dželjals. Viņu 2021. gadā aizturēja Krievijas varas pārstāvji un notiesāja uz 17 gadiem ieslodzījumā, bet šogad jūnijā viņš atbrīvots ieslodzīto apmaiņas rezultātā. Šonedēļ Dželjals ieradies Rīgā, kur notiek Starptautiskās Krimas platformas trešais parlamentārais samits. Intervijā raidījumam "Kāpēc" žurnāliste Alina Lastovska iztaujāja Dželjalu par atbalstu Ukrainai, par to, vai Krievija atbildēs par saviem noziegumiem un arī par Krimas pamatiedzīvotāju vajāšanu. Samitā piedalās arī bijušais Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš, kuru raidījuma otrajā daļā iztaujājām par aktualitātēm īsumā par galvenajām aktualitātēm frontē un Ziemeļkorejas karavīru iesaisti, kā arī par Krievijas saukšanu pie atbildības par kara noziegumiem Ukrainā un par kara ietekmi uz Eiropas drošību. Daļa raidījuma notiek krievu valodā.
-
Manglende episoder?
-
Noslēdzoties Arhitektūras nedēļai, 18. oktobrī Rīgas cirkā tiks pasniegtas Arhitektūras gada balva. Uz to pretendē arī pārbūvētais "Jaunais Rīgas teātris" (JRT) - projekts, kas tapis arhitektes Zaigas Gailes vadībā. Raidījumā "Kāpēc" žurnāliste Alina Lastovska ar Gaili sarunājas par jautājumiem, kas mūsu ikdienu ietekmē tikpat daudz kā politiķu lēmumi - par arhitektūru, pilsētvidi un citiem tematiem.
-
Valdība ir noslēgusi galvenās diskusijas par budžetu un nākamnedēļ finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) budžeta portfeli nesīs uz Saeimu. Tajā būs arī plašas nodokļu izmaiņas, kas skars faktiski visus, jo mainīsies gan patēriņa nodokļi, gan darbaspēka nodokļi. Kas būs galvenie ieguvēji nodokļu izmaiņu rezultātā un vai tiešām vairāk nekā 90% iedzīvotāju, kā sola valdība, būs reāli ieguvēji no šīm pārmaiņām – par to diskutē "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Alinu Lastovsku. Diskusijā piedalās Ašeradens, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs, Latvijas Jauno Ārstu Asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Vētra , Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija) un "Facebook" grupas "Atsaucīgo māmiņu forums" administratore Laura Trukšāne.
-
Pirms diviem gadiem gājām balsot, lai ievēlētu jaunus deputātus, un nu pagājusi puse no 14. Saeimas pilnvaru termiņa. Kandidējot politiķi piedāvāja daudz solījumu un ideju, bet vai aizvadītajos divos gados paveiktais ir pietiekams iemesls svinībām – par to klausies "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar Alinu Lastovsku. Raidījumā piedalās "Progresīvie" (P) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs, "Zaļo un Zemnieku savienības" (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis, partijas "Jaunā Vienotība" (JV) Saeimas frakciju pārstāvēs Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs, partijas "Nacionālā apvienība" (NA) Saeimas frakciju pārstāvēs Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, tāpat diskusijā piedalīsies arī "Apvienotā Saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars un "Latvija Pirmajā vietā" (LPV) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainārs Šlesers. Septītais Saeimā pārstāvētais politiskais spēks "Stabilitātei!" (S) no dalības raidījumā atteicās.
-
Valdībai nupat apritējis gads, un šajā laikā ļoti plaši kritizēts par satiksmes nozari atbildīgais Kaspars Briškens (Progresīvie). Gada sākumā viņam nācās risināt problēmas ar jaunajiem pasažieru vilcieniem, tagad kritiku izraisījuši sarežģīti lēmumi par "airBaltic" un ilgstoša neskaidrība par "Rail Baltica" projektu un iespējām to īstenot. Vai problēma ir tikai ar komunikāciju un sarežģīto mantojumu, vai tomēr arī ar ministra darbu – par to raidījumā "Kāpēc" klausies žurnālistes Alinas Lastovskas interviju ar Briškenu.
-
Šonedēļ Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļā pēc vairāku dienu ilgas cīņas par dzīvību miris četrus gadus vecs zēns, kurš saslimis ar difteriju un nav bijis vakcinēts. Šī vēsts satricinājusi sabiedrību, jo šīs bīstamās infekcijas smagās sekas iespējams novērst ar vakcīnas palīdzību, kas turklāt iekļauta bērniem obligāto vakcīnu sarakstā. Kam jāuzņemas atbildība par bērna nevakcinēšanu un vai Latvijas vakcinācijas politikā nepieciešamas pārmaiņas? Par to diskutē "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc". Sarunā piedalās veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV), Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras vadītāja Dace Gardovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska, vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītājas vietniece Laila Henzele.
-
Palīdzība onkoloģijas pacientiem, bērniem, kuriem vajadzīga rehabilitācija un ārstēšana, atbalsts Ukrainai – tie ir būtiski, cilvēku dzīvībai un sabiedrības drošībai izšķiroši jautājumi, kurus palīdz risināt iedzīvotāji ar fonda "Ziedot.lv" starpniecību. Organizāciju kopš tās pirmsākumiem jau vairāk nekā 20 gadus vada Rūta Dimanta, kura aizvadītajā nedēļā no Valsts prezidenta rokām saņēmusi Valstiskuma balvu. Par sabiedrību, vērtībām un valstiskumu raidījumā "Kāpēc" ar Dimantu sarunājās žurnāliste Alina Lastovska.
-
Šonedēļ ziņu virsrakstos dominē Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" - gatavojoties uzņēmuma akciju pārdošanai biržā, valdība slēgtā sēdē lēmusi samazināt uzņēmuma pamatkapitālu un norakstīt vēsturiskos zaudējumus vairāk nekā pusmiljarda eiro apjomā, savukārt pēc akciju pārdošanas valsts iecerējusi saglabāt savā īpašumā vismaz 25% plus vienu akciju līdzšinējo 97% vietā. Vai valdības slepenībā pieņemtie lēmumi ir pamatoti? Vai lidsabiedrībā ieguldītā nodokļu maksātāju nauda ir zaudēta? Vai komunikācija par šiem lēmumiem ir bijusi adekvāta? Un ko darīsim, ja plāni piesaistīt jaunus investorus izgāzīsies? Par to diskutē "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Alinu Lastovsku. Diskusijā piedalās "airBaltic" valdes loceklis un finanšu direktors Vitolds Jakovļevs, Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretāres pienākumu izpildītāja Ligita Austrupe, Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama ("Progresīvie"), bijušais satiksmes ministrs Tālis Linkaits, biznesa vadības eksperts, finanšu uzņēmuma "Capitalia" izpilddirektors Pāvels Šnejersons un "Delfi Bizness" galvenā redaktore Aija Krūtaine.
-
Nākamā gada valsts budžetā papildu naudas jauniem tēriņiem nebūs un pie nemainīgas politikas Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozes arī turpmākajiem gadiem ir pieticīgas. Lai veicinātu izaugsmi un mazinātu nevienlīdzību sabiedrībā, valdība kopā ar sociālajiem partneriem apņēmās veikt izmaiņas nodokļu politikā, taču vairāk nekā pusotru gadu ilgušais darbs un diskusijas šonedēļ ar panākumiem nevainagojās – Finanšu ministrija atcēla piedāvājuma prezentāciju un paziņoja, ka turpinās diskusijas ar partneriem. Kādai jābūt turpmākajai rīcībai? Par to diskutē "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar Alinu Lastovsku.
-
Pēc divu mēnešu vasaras pārtraukuma Saeima septembra sākumā atgriezīsies pie ierastajiem darbiem, un viens no sarežģītākajiem jautājumiem būs nākamā gada valsts budžeta pieņemšana. Vai koalīcija ir gana stabila, lai ar šo uzdevumu tiktu galā? Vai valdības sastāvā briest pārmaiņas? Par to diskutē raidījuma "Kāpēc" jaunās sezonas pirmajā raidījumā ar žurnālisti Alinu Lastovsku.
-
Šonedēļ atklātībā bija jānonāk priekšlikumiem, kā uzlabot mūsu nodokļu sistēmu – pie tiem Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupa strādājusi kopš 2023. gada sākuma. Tomēr brīdī, kad no vairākiem scenārijiem tālākai apspriešanai būtu jāvirza divi vai trīs, darbs apturēts – uzņēmēji apgalvo, ka Finanšu ministrija vēloties nogaidīt, kādas būs ekonomikas prognozes rudenī, ministrija – ka esot nepieciešams vairāk laika sarunu turpināšanai. Kā noritēs turpmākais darbs pie nodokļu pārskatīšanas, kad beidzot tiks kliedēta neskaidrība par sagaidāmajām izmaiņām, un vai pirms nākamā gada budžeta pieņemšanas būs pietiekami laika diskusijām par labāko scenāriju? Par to piektdien, 21. jūnijā, diskutē raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.
-
Aizejošais mācību gads bija pirmais, kurā mazākumtautību izglītības iestādēs sākta pāreja uz mācībām pilnībā latviešu valodā. Šogad izmaiņas skārušas pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņus un 1., 4. un 7. klašu skolēnus, bet turpmākajos divos mācību gados tiem sekos arī pārējo klašu skolēni. Vai pāreja uz "vienotu skolu" notiek ne tikai uz papīra un vai valsts un pašvaldību atbalsts skolām pārmaiņu procesā ir bijis pietiekams, lai neciestu izglītības kvalitāte? Par to piektdien, 14. jūnijā, diskutējām "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar Olgu Dragiļevu.
-
Eiropas Savienības (ES) pilsoņi šonedēļ vēlē jaunu Eiropas Parlamentu (EP), kas lielā mērā ietekmēs katra eiropieša ikdienu turpmākos piecus gadus. Šīs vēlēšanas tradicionāli izceļas ar zemāku vēlētāju aktivitāti, taču eksperti prognozē - ģeopolitiskās situācijas dēļ iedzīvotāji varētu būt aktīvāki nekā citus gadus. Raidījumā "Kāpēc" ar Olgu Dragiļevu piektdien, 7. jūnijā, runājam par partiju EP priekšvēlēšanu kampaņām Latvijā un politiķu piedāvāto ideju kvalitāti, par vēlētāju motivāciju piedalīties balsošanā, kā arī diskutēsim par grūtībām izlemt, par ko balsot. Raidījumā piedalās Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele, Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) ģenerālsekretāre Sigita Struberga, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle, uzņēmējs un investors Ģirts Rungainis, un Latvijas ANO Jauniešu delegāts Kristofers Kārlis Krūmiņš.
-
Vairāk nekā puse topošo ārstu krievu valodu pārzina vāji vai nezina vispār, liecina Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) veiktā aptauja. Organizācija ceļ trauksmi par latviešu valodā runājošu jauno medicīnas speciālistu diskrimināciju gan studijās, gan vēlāk darba vietās. Vai mediķiem, lai iegūtu kvalitatīvu izglītību un strādātu Latvijā, nepieciešamas krievu valodas zināšanas, un kā rīkoties gadījumos, ja speciālists šo svešvalodu nepārvalda, bet pacients valsts valodā nekomunicē? Par to piektdien, 31. maijā, diskutējam "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.
-
Pirms mēneša, 19. aprīlī, Saeima ārlietu ministres amatā apstiprināja ilggadējo diplomāti Baibu Braži. Piektdien, 24. maijā, "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ministri par notiekošo Gruzijā, Izraēlā, Irānā, par Krievijas agresijas turpināšanos un par Latvijas nostāju iztaujāja žurnāliste Olga Dragiļeva.
-
Dienu pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas dienas "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" viesojas kādreizējā Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga (1999-2007). Intervijā žurnāliste Olga Dragiļeva iztaujā prezidenti par to, kā vērtēt šobrīd Latvijas politikā notiekošo, par secinājumiem 20. gadadienā kopš Latvijas iestāšanas NATO un par gaidām Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
-
Uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) galda pēdējo nedēļu laikā nonākušas vairākas skaļas lietas - ekspremjera Krišjāņa Kariņa privāto lidojumu skandāls, aplokšņu algas partijas "Vienotība" birojā un uzņēmuma "SOAAR" balsu skaitīšanas sistēmas izmantošana partijas kongresos bez maksas. Vienlaikus par KNAB darbu izskan arī kritika - Korupcijas uztveres indekss uzlabojas, taču tik lēni, ka eksperti runā par stagnāciju. Vai KNAB darbs ir veiksmīgs un vai tam jābūt redzamākam? Par to piektdien, 26. aprīlī, "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" KNAB priekšnieku Jēkabu Straumi iztaujā žurnāliste Olga Dragiļeva.
-
Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) uzsācis pārbaudi par Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" veidoto seriālu "Šķelšanās" - pēc partijas "Latvija pirmajā vietā" (LPV) sūdzības. Kultūras ministrija pieprasīja noskatīties žurnālistu veidoto izrādi pirms skatītājiem. Sabiedriskie mediji pauž - ir tabu temati, par kuriem nevēlas runāt pat eksperti. Vai vārda brīvība Latvija ir apdraudēta? Par to piektdien, 19. aprīlī, diskutējam "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.
-
Pēc vairākus mēnešus ilgušām žurnālistu izmeklēšanām, izvairīgiem komentāriem un kritikas par atklātības trūkumu šonedēļ Valsts kontrole viesusi skaidrību par bijušā premjera Krišjāņa Kariņa (JV) izmantotajiem speciālajiem reisiem – saskatāma gan nelikumīga, gan neekonomiska rīcība ar valsts un Eiropas Savienības (ES) padomes līdzekļiem. Turklāt martā pie varas esošo politisko spēku satricinājis vēl viens skandāls – tās ilggadējs biedrs, nu jau bijušais "Vienotības" biroja vadītājs Normunds Orleāns, nāca klajā ar apsūdzību, ka partijas birojā maksātas aplokšņu algas. Par Kariņa lidojumiem un "Vienotības" iespējamo "melno kasi" piektdien, 12. aprīlī, diskutējam raidījumā "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.
- Vis mere