Episoder

  • Ezúttal majdnem ezer évet megyünk vissza, hogy átbeszéljük a legendákkal övezett Szent László király tetteit, fontos lépéseit, és persze azt is, hogy mi igaz a legendákból és mi nem? Tényleg lovagias volt termetben és szellemben egyaránt? Valóban rendkívüli hadvezér volt, aki elöl lovagolt a csatákban? Ezekről és még sok minden másról kaphatunk teljesebb képet a BTK Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa, Bácsatyai Dániel segítségével!
    Együttműködés: www.betonenetwork.hu
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Litkai Gergely a jelenkori magyar humor egyik legmeghatározóbb embere. A Felforgatók első adásában elárulta, miért vállalta el a Szuperbojz című film forgatókönyvírását, miközben minden porcikája tiltakozott ellene és mit tett azok után, hogy meglátta a nem éppen kielégítő végeredményt.
    Beszélgettünk arról is, szerinte mit ront el rengeteg vállalkozó, és hogyan kerülték el ezt a hibát a Dumaszínház felépítésekor. Kiderül az is, milyen esélyekkel indul Magyarországon egy stand-up-karrierben reménykedő ember.
    Hogy lett sztárhumorista Kőhalmi Zoltánból, akit az őt jól ismerő és sokra tartó Fábry Sándor sem mert volna a színpadra engedni és arról is beszélgettünk, hogyan élte meg, amikor Bödőcs Tibor 2008-ban kilépett a Dumaszínházból.
    Az adásban elhangzó hivatkozások:
    Prohibition című dokumentumfilm
    A műsorban hallható Aranyos Marica-bejátszás forrása a YouTube-on látható: „10 éves a Dumaszínház” című dokumentumfilmben.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Tapasztó Orsi és Jocó bácsi az étteremben dolgozók mindennapjait veszik végig. Hogy milyen legendáik vannak a vendéglátósoknak, és azok tényleg igazak lehetnek-e.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Kellemetlen igazság című filmről biztos sokan hallottatok már. A klímaváltozásról szóló dokumentumfilm volt az első, igazán nagy hatást elérő filmes produkció ebben a témakörben. Az egykori elnökjelölt, klímaaktivista Al Gore vezeti végig a nézőt, és hívja fel a figyelmet arra, hogy azonnal cselekednünk kellene. Mindezt már 2005-ben. De, hogy ki kezdeményezte a film elkészítését, arról biztosan kevesebben hallottatok.
    Jeffrey Skoll az eBay első munkavállalója és elnöke, aki 2001-ben kilépett a cégből, hogy megalapítsa saját produkciós cégét, a Participant médiát. A fő célja az volt, hogy olyan filmeket készítsen, amik fontos társadalmi problémákra hívják fel a figyelmet. Ők készítették például 2015-ben legjobb filmnek járó Oscar-ral kitüntetett Spotlightot is.
    De vissza 2005-be, amikor Skoll egy nemzetközi klímakonferencián járt, ahol az előadók megnyugtattak mindenkit, még jó 50 évig semmilyen komoly problémával nem kell foglalkozni. Megdöbbent hát, mikor Amerikába visszaérve meghallgatta Al Gore prezentációját, ami a helyzet tökéletes ellentétéről szólt. Skollnak egyértelművé vált, hogy cselekedni kell, és a károk azonnali minimalizálására kell fókuszálni, hogy megmenthessük a bolygót.
    A film Al Gore-ral mindössze 5 és fél hónap alatt készült el. A szembesítés éles volt. A klímaváltozás zajik, az utolsó pillanatokban vagyunk. A Kellemetlen igazság még abban az évben a gyakorlatban is megmutatta magát a Katrina hurrikán formájában. Így nem csoda, hogy a filmnek elképesztő hatása volt. 
    Skoll egyébként kanadai, de alapítványa a Skoll Foundation Amerikában, Palo Altóban működik, és a világ egyik legjelentősebb társadalmi innovátorokat támogató és elismerő szervezete, Skoll pedig elképesztő filantróp. 1 milliárd eBay részvénnyel alapozta meg az alapítvány működését, és évente 80 millió dollár támogatást ad társadalmi vállalkozóknak, akik a világ megoldatlanságain dolgoznak a vízbiztonságtól az oktatási egyenlőtlenségeken át az egészségügyi kihívásokig. A mai epizódunk rö2vid lenne arra, hogy felsoroljam, mi mindent hozott létre a pozitív társadalmi és környezeti változásokért. Álljon itt csak egy példa az aktivitásai jelentőségére. Az éves világfórumát, a Skoll World Fórumot, az amerikai Forbes a nonprofit szektor Davosának nevezi. Hát így is lehet költeni, és értéket teremteni, de valamiért a világ ezen a táján Elon Muskról mégis többen hallottunk.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Skoll 
    https://participant.com/ 
    Film: Kellemetlen igazság
    Könyv: Kellemetlen igazság
    Film: Spotlight 
    El Gor
    https://skoll.org/ 
    https://skoll.org/skoll-world-forum/ 
    Re-Business 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Azon a márciusi napon, amikor a jobb szeme előtt megjelent a membráncsík, Geriben még fel sem merült, hogy ne tudnák rendbe hozni. Akkor még nem sejtette, hogy milyen lavina indul el az életében: hogy hosszú éveken keresztül műtétről műtétre fog járni, váltani fogják egymást a reményteljes és a teljesen reményvesztett időszakok, hogy végül az utolsó műtét után kiderüljön: teljesen elvesztette a látását. Ráadásul az egészet ő okozta saját magának azzal, hogy nem vette komolyan a cukorbetegségét. Ez az epizód Paróczai Gergely története. 

    Az epizód alkotói:
    Műsorvezető: Kerekes Vica
    Szerkesztő, szövegíró: Gerencsér Anna
    Hangmérnök: Kozma Ádám
    Zenei- és utómunka szerkesztő: Szűts Dániel
    Showrunner: Orsós Lajos
    Kreatív producer: Román Balázs
    Producer: Hampuch Richárd

    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Képzeljetek el egy hirdetést, amin az áll: Ne vedd meg ezt a kabátot! Hogy lehet ez? Hogy reklámozhatja egy márka magát azzal a felhívással, hogy ne vegyék meg a termékét. A Patagonia ruhamárka pont ezt tette, ráadásul, éppen a vásárlás szent ünnepén, a Black Friday napján. A New York Times oldalain futtatták a hirdetést, méghozzá azért, hogy felhívják az emberek figyelmét a felelősségteljes fogyasztásra. 
    A Patagonia már régóta a fenntartható fogyasztás népszerűsítésének éllovasa. Vezetője Yvon Chouinard (ivon suinar) amerikai hegymászó és környezetvédő. Amellett, hogy szerintük a fogyasztóknak is változtatniuk kell abban, miket és mennyit vásárolnak, transzparensen kommunikálnak saját hibáikról is. És tesznek is ellene. Például folyamatosan csökkentik az egy-egy ruha elkészítésével keletkező karbon lábnyomot. 
    A 83 éves alapító már az alapítástól kezdve ezzel a szemlélettel építette a birodalmát. Az 50-es években megvásárolt egy kovácsműhelyt, és acélból készült hegymászó felszereléseket árult. A 70-es évekre feltűnt neki, hogy az acél felszerelések károsítják a hegyek repedéseit, viszont ezek az eszközök adták a bevételének a 70%-át. Ennek ellenére úgy döntött, más utat választ. Egy újfajta, a természettel szemben sokkal kíméletesebb aluminiumból készült felszerelést dobott a piacra, és bevezette a “clean climbing” fogalmát, ami a lehető legkevesebb környezetkárosítással járó hegymászásforma. Ez az a felelős gondolkodásmód, ami azóta is a Patagonia márka központi eleme. Tankönyvek tucatjai sorolják a Patagonia és alapítójának figyelmességeit, amivel az értékvezérelt cégek etalonja lett. Szerinte, ami jó az üzletnek, nem kell, hogy ártson a világunknak.
    https://www.patagonia.com/ownership/ 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Clean_climbing 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Yvon_Chouinard
    https://www.nytimes.com/2022/09/14/climate/patagonia-climate-philanthropy-chouinard.html 
    https://www.theguardian.com/global/2022/sep/15/yvon-chouinard-the-existential-dirtbag-who-founded-and-gifted-patagonia 
    https://www.youtube.com/watch?v=YKJxI7vN0m8 
    Re-Business 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Nobel-békedíjjal kitüntetett Mohammed Yunus, a mikrohitelezéssel foglalkozó Grameen Bank alapítója. Yunus az Egyesült Államokban végezte felsőfokú és doktori tanulmányait, majd miután Banglades 1971-ben kikiáltotta függetlenségét Pakisztántól, hazatért szülőhazájába, és a Chittagong Egyetemen kezdett dolgozni. 
    Miután szemtanúja volt az 1974-es éhínségnek, ami több mint egymillió ember életét követelte, az lett a célja, hogy csökkentse a szegénységet az országban. 
    Egy faluban azt látta, hogy a bambusz bútorokat készítő nők kizárólag uzsorásoktól tudtak pénzt szerezni az alapanyag beszerzéséhez, és így a nyereségük is ráment a magas kamatok törlesztésére. Zsebből 27 dollárt kölcsönzött összesen 42 embernek, hogy azok visszafizethessék a hiteleiket, és szabaddá váljanak. Kezdetben sikertelenül lobbizott a bankoknál, hogy mikrohiteleket nyújtsanak szegényeknek, mivel nem voltak hitelképesek. Végül sikerült az egyik banktól egy nagyobb hitelállományt szereznie, aminek ő volt az egyedüli kezese. 
    A program annyira működőképes volt, hogy 1983-ban külön bankot hozott létre: ekkor született meg a Grameen Bank, magyarul a Falubank. Yunus bankja azóta több mint 11 milliárd dollár, jelzálog nélküli hitelt folyósított a bangladesi szegényeknek. Főleg nőknek, ugyanis az ügyfelek 97 százaléka nő, a visszafizetési arány pedig majdnem 100 százalékos. A Grameen azóta megalapította mobilszolgáltatóját, textilgyárát, szociális alapokon működő kockázatitőke-alapját, oktatási központját és rengeteg egyéb vállalatot, amik mind a társadalom legalsó rétegeinek életszínvonalát hivatottak javítani.
    https://www.nobelprize.org/prizes/peace/2006/yunus/biographical/
    https://grameenbank.org.bd/ 
    https://www.goodreads.com/author/show/1254841.Muhammad_Yunus 
    Re-Business
    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Chikán Attila akadémikus, közgazdász nemrég bővítette híres Vállalatgazdaságtan című könyvét. Mégpedig olyan aktuális témákkal, mint a vállalatok társadalmi felelősségvállalása vagy a fenntarthatóság. A professzor szerint új világrend van kialakulóban, és ez a vállalatok működésén is látszik. Mi jöhet a kapitalizmus után? Mi alapján kötnek bizniszeket a vállalatok? Mennyire bizonytalan az, ami az emberiségre vár?
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ellen MacArthur négyéves korában vitorlázott először, és azon a napon el is döntötte, hogy egyszer körbe fogja hajózni a világot. 
    2005-ben meg is tette Moby nevű hajójával. 71 napot töltött egyedül, legénység nélkül a vízen. Ahogy mondta: “Nehéz megmagyarázni, de ez egy más hangulat, amibe belekerülsz odakint. A hajó a világod, annyid van, amennyi ételt magaddal hoztál, nincs kire számíts. Semmilyen más élettapasztalat nem tudta nekem megadni eddig annak az érzését, hogy a világ véges.”  
    Ellen ezalatt a 71 nap alatt rájött, hogy a világ hasonlóképpen működik, mint a hajója: nincs másunk, csak a maradék energiaforrás és kezdünk kifutni az időből. Visszatérte után tanulmányozni kezdte a modern gazdaságot és közben realizálta, hogy a fő probléma, hogy a nyersanyagokat rossz módon használjuk fel. Felhagyott a vitorlázással és egy lényegesen nagyobb kihívásra koncentrált: hogy megreformálja a világgazdaságot. 
    A mostani rendszer ugyanis a linearitásra épül. Felhasználjuk a Föld erőforrásait, termékeket készítünk, amik aztán elhasználódnak és hulladékként végzik. Ezzel szemben Ellen elkezdte kidolgozni a körforgásos gazdaság tervét, amelynek alapja az anyagok folyamatos használata és körforgásban tartása a lehető legjobb minőségben, hogy kevesebb legyen a hulladék.  
    2010-ben létrehozta az alapítványát, ami vállalatoknak, oktatási intézményeknek kormányoknak segít a körkörös gazdasági modell megértésében és a gyakorlatban való alkalmazásában. Információforrást biztosít, edukál és közben folyamatosan támogat olyan szervezeteket, akik szintén nyitottak egy fenntarthatóbb szemléletre. Ahogy fogalmaz: nem csak az a fontos, hogy a technikának köszönhetően bármit megtehetünk, hanem hogy már tervünk is van hozzá. 

    https://www.ellenmacarthurfoundation.org/
    https://www.ellenmacarthur.com/ 
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ellen_MacArthur
    https://hu.euronews.com/2014/07/31/ellen-macarthur-a-no-aki-mindig-mindenhol-hullamokat-kavar 
    https://www.facebook.com/EllenMacArthurFoundation/
    https://www.instagram.com/ellenmacarthurfoundation/
    https://www.youtube.com/@EllenMacArthurFoundation/videos 
    Re-Business

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Galambos Márton 32 évesen óriási lehetőséget kapott. Állásinterjúzhatott a Magyarországra behozott Forbes főszerkesztői posztjáért. Felvillanyozta a lehetőség, ugyanakkor tele volt kétséggel. Végül őt választották, és el is vállalta, de az első lap összerakása maga volt a pokol. 
    Akkor nehezen tudta elképzelni, hogy ezt az idegőrlő, éjszakázásokkal teli munkát hónapról hónapra meg kell majd ismételni. Ennek azonban már 6 éve. Mára az újság kiforrta magát, hivatkozási ponttá vált, üzletemberek szakmai pályafutásában jelent mérföldkövet, ha a címlapjára kerülnek. 
    De hogyan élte meg mindezt a főszerkesztő? Örök konfliktuskerülőként hogyan birkózik meg azzal, amikor nagyhatalmú (és pénzű) emberekkel szemben kell megvédenie az újság szakmai érdekeit? Miképp épített csapatot? Melyik volt a legjobban megbánt címlap? És hogyan vált ebből az introvertált férfiből egy bátor, akár 1000 ember elé is magabiztosan kiálló előadó?
    Ezekre a kérdésekre is választ ad Kadarkai Endre interjúja Galambos Mártonnal, a Forbes főszerkesztőjével.
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ebben a részben azt járjuk körbe, mik a legveszélyesebb szakmák. Például a microchip-gyártó veszélyesebb szakma az amerikai elnöknél? És miért választják ezeket a szakmákat?
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Paul Newman Oscar-díjas színész, ezt tudjuk róla. Olyan legendás filmek főszereplője volt, mint A nagy balhé vagy a Butch Cassidy és a Sundance kölyök. Azt talán kevesebben tudják róla, hogy 1982-ben egy élelmiszer márkát alapított Newman’s Own néven, ami főleg a salátaöntetekre és különböző fűszeres szószokra specializálódott. 
    A márka létrehozása a finom szószok forgalmazása mellett persze más célt is szolgált. Newman már az alapításkor eldöntötte, hogy a vállalkozás minden adózás utáni profitját, tehát a 100%-át, jótékony célra fogja fordítani. Elsőként létrehozott egy nyári tábort beteg gyerekek részére, ami azóta egy egész évben működő központtá vált.
    Ezt a sikert látva hozták létre egyébként Magyarországon a Bátor Tábort, ami hasonlóan az amerikai programhoz, súlyosan beteg gyerekek számára kínál élményterápiás rekreációs programokat. Newman a magyarországi kezdeményezést is aktívan támogatta, járt is Magyarországon, hogy megismerkedjen a Bátor Tábor Alapítvány tevékenységével. Az elképesztően kalandos életű színész eddig több mint 220 millió dollárt fordított karitatív célokra.
    A Newman’s Own-hoz köthető jótékonysági alap jelenlegi vezetője Miriam E. Nelson táplálkozási szakértő. A pandémia kitörése előtt 2 hónappal vette át a szervezetet. Épp akkor, amikor a legtöbb cég a válság megoldásán dolgozókat kezdte támogatni. Nelson arra hívta fel a figyelmet, hogy emiatt más, fontos ügyekkel foglalkozó közösségek könnyen megszűnhetnek. Ezért az alap élén ő maga is ilyen szervezeteket kutatott fel, és segített nekik. 
    Ebből is látszik, hogy Paul Newman alapítványa még mindig jó kezekben van. A támogatáshoz elég egy finom szószt vásárolni csak. Nem rossz deal.
    https://newmansown.com/ 
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Paul_Newman 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Folytatódik a beszélgetés podcastünk társszerkesztőjével, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának főmunkatársával, Katona Csabával a Dualizmusról. Ebben a részben szóba kerül Tisza Kálmán és Wekerle Sándor, a nemzetiségi politika egy-két hajmeresztő idézettel, a mindennapi életben tapasztalt változások és az 1905-06-os válság is!
    Együttműködés: www.betonenetwork.hu
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A Giving Pledge mozgalomról már többször beszéltem. Bill Gates és Warren Buffet azért alapították, hogy a világ milliárdosai vagyonuk nagy részét jó ügyeknek adományozzák el. Arról viszont kevesebben tudnak, hogy ez az egész történet a Duty Free Shopokig vezethető vissza. Pontosabban Chuck Feeney-hez, aki a koreai háború idején kezdett el vámmentes italokat árulni amerikai katonáknak.
    Feeney ötlete később a világméretű Duty Free Shoppers vállalattá nőtte ki magát, amit a francia Moet Hennessy Louis Vuitton cégcsoport vásárolt meg 1996-ban. És éppen ez az akvizíció rántotta le a leplet a legtitkosabban működő filantrópról. Feeney ugyanis nem maga birtokolta cége részvényeit, hanem az Atlantic Philantropies nevű szervezet, amin keresztül titokban adományozta el a pénzét.  
    Először 1984-ben, 500 millió dollárt helyezett át az alapítványba azzal a céllal, hogy az összeset jó ügyekre fordítsa. Az adományban részesülőktől cserébe elvárás volt, hogy ne hozzák a nyilvánosságra ki volt a nagylelkű segítőjük. Még a saját üzleti partnerei sem sejtettek semmit a vállalat eladásáig.
    Miután Feeney a nyilvánosság elé lépett, a milliárdosok példaképe lett. Bill Gates-hez és Warren Buffet-hez címzett levelében arról írt, hogy nem tud más olyan tevékenységről, ami annyira felemelő és kifizetődő lenne, mint az adományozás. Ezért is határozta el, hogy élete során az összes pénzét jó célokra fogja fordítani, és ilyen módon megszabadul az összestől. Ezt a célt 2020-ban teljesítette is, és végleg meg is szűnt az Atlantic Philantropies alapítvány. A filantrópia 91 éves James Bondja élete során összesen 8 milliárd dollárt adományozott el.  
    https://en.wikipedia.org/wiki/Chuck_Feeney
    https://www.atlanticphilanthropies.org/chuck-feeneys-story

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • A folyamatos megfelelési kényszerrel sokan küzdenek. Főleg, ha már fiatalon tehetségnek kiáltanak ki. Ebben az epizódban Epres Panni Háfra Noémi kézilabdázóval beszélget, akitől világklasszis képességei miatt nagyon sokat vártak. És persze ő is magától. Hogyan jut el egy 23 éves fiatal, hogy kiégéssel küzdjön? Mit érzett, amikor először jött a pánikroham? Hogyan tudta azt mondani, hogy elég ebből a teljesítmény-hajhászásból? Majd L. Stipkovits Erika pszichoterapeuta a pánikbetegségről beszél. 
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Rebecca Henderson amerikai közgazdász, a Harvard Business School professzora. Eddig három könyve jelent meg arról, hogy az etikus üzlet megmentheti a világot. 
    Henderson úgy látja, hogy a világ krízisben van, és a megváltásához minden üzleti szereplőnek együtt kell dolgoznia, mindegy, hogy gyakornokról vagy cégvezetőről van szó. Tudja, hogy sokan inkább leépítenék a kapitalista világrendet, de szerinte ez a mechanizmus áll a legközelebb az emberi természethez – a jó és a rossz oldalához is. 
    A szabad piac eszményi képét úgy látja, mint egy helyet, ahol az árak összhangban vannak a költségekkel, ahol mindenki labdába rúghat és mindenki tiszteli a játékot, ahol nem válnak korrupttá a politikusok üzleti érdekeltségeik miatt. Szerinte elsősorban el kell távolodni a klasszikus Milton friedman-i dogmától, azaz, hogy a cég elsődleges célja a profittermelés. 
    Egyik híres előadásában azt a furán hangzó példát hozza, hogy ha a kezében tart tíz dollárnyi elektromos áramot, amit szénerőművek állítottak elő, azzal tíz évig tölteni tudja a telefonját. Ez pedig nem rossz üzlet. De itt nem áll meg. A szén égetésének komoly ára van, ami ugyanúgy mérhető mínuszban, mint pluszban, csak épp hosszú távon. Ennek a maroknyi áramnak körülbelül 8 dollárnyi az egészségügyi és még 8 dollárnyi a klímavédelmi vesztesége, ezért félrevezető a kedvező, tízdolláros árat alapul venni. 
    Ha a nyereség helyett a felelősségünk hajt minket előre, kikezdhetetlen motivációval vértezzük fel magunkat – mondja. Az az érv, hogy a zöld és etikus biznisszel nem lehet jól keresni, ma már biztosan nem állja meg a helyét. Legfeljebb rövid távon egy kicsit nehezebb. Még mindig utópiának hat, amikről Henderson beszél, de talán már nem sokáig.

    https://rebeccahenderson.com/

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Esther Duflo-t a világunkat leginkább befolyásoló közgazdászok között tartják számon. A szegénység felszámolása van a munkássága középpontjában. A globális szegénység enyhítésére tett kísérleti megközelítéséért, a férjével megosztva kapta meg a közgazdasági Nobel-emlékdíjat 2019-ben. 
    A kutatásuk meghatározó eredménye az volt, hogy a túlzottan összetett globális szegénység problémáját lebontották kisebb kérdésekre. Olyanokra, amiknek megválaszolására inkább van esély. Például ilyen összefüggés, amit felvetettek, hogy a gyerekek egészségének javítása érinti az egészségügyi, oktatási és mezőgazdasági rendszereket is. 
    Duflo szerint egyébként minden eszköz az emberiség rendelkezésére áll ahhoz, hogy a legégetőbb kihívásainkat megoldjuk, csak a megfelelő módszertan hiányzik. Legyen szó akár a klímaváltozásról, a szegénységről vagy a társadalmi egyenlőtlenségekről. 
    A mások támogatása és a cselekvési vágy kislánykora óta kíséri. Ezt látta már otthon is. Édesanyja rendszeresen részt vett orvosi humanitárius projektekben. Másodéves egyetemista volt, amikor eljátszott a gondolattal, hogy közszolgálati- vagy politikai pályára lép. Ez részben meg is valósult, mert 2013-tól az akkori amerikai elnök, Barack Obama tanácsadója volt. 
    Forradalmi változásra van szerinte szükség a közgazdaságtanban. Sokkal emberközpontúbbá kell tenni. A közös gondolkodásban, a kölcsönös tiszteletben és egymás elfogadásában hisz. Biztos vagyok benne, hogy sokat fogunk még hallani arról, mit gondol a világunkról, és miket javasol, érdemes tehát figyelni rá.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Esther_Duflo
    https://www.ted.com/talks/esther_duflo_social_experiments_to_fight_poverty/up-next?subtitle=en 

    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Instagram
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Két huszonéves, egymás számára idegen lány egy filmforgatáson felháborodott azon, hogy nem szelektálják a szemetet. Elkezdtek erről beszélgetni, hamarosan pedig megalapították a filmipar zöldítésével foglalkozó GreenEyes-t. Mennyi szemetet termel egy nagy költségvetésű film? Mennyit spórolhatna, ha nem palackos vizet osztogatnának a stábtagoknak? Miért tartanak vegán kihívást a skót filmesek? Erről beszélget Pistyur Veronika Szemerédy Zsófiával és Tordai Júliával. 
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices

  • Ray Anderson egy tradicionális vállalkozó volt. Aki szőnyegeket, textíliákat gyárt akkora tételben, ahogy azt Anderson cége, az Interface tette, nem is tud túl nagy úttörő lenni, legalábbis nem a fenntarthatóságban. 
    1994-ben aztán mégis azok lettek. Andersont saját bevallása szerint arcul csapta a világi életünk végessége, és elhatározta, hogy kiveszi részét a változásból. Az Interface azonnal és radikálisan, 82 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátását, bevezették a körkörös alapanyag-felhasználást, ezzel elindult Anderson másik öröksége, a Mission Zero. És a zéró itt tényleg nullát jelentett: nem használtak fosszilis energiát, nem termeltek szemetet, mindent újrahasznosítottak és nem használtak tiszta vizet sem. 
    Aztán ennél is tovább léptek, és a missziót kivitték a gyár falain túlra. Az Interface aktivistákat, tudósokat, hírességeket és üzlettársakat gyűjtött maga köré, hogy a nyilvánosság szintjére emeljék a törekvéseiket. A kézzelfogható eredményeiket tűzték zászlóra: a szemetet 92 százalékkal, a károsanyag-kibocsátásukat 95 százalékkal csökkentették, és a működésükhöz szükséges energia 98 százaléka megújuló erőforrásból származott. Mindeközben pénzügyi eredményeik nem csökkentek, sőt. A Beyond Zero mozgalom olyan ökoszisztéma építésébe fogott, amiben egyszerre kap helyet az edukáció és a konkrét tettek is.
    Ray Anderson 2011-ben meghalt, de a cége azóta is profitábilisan működik. Erős példa arra, hogy mindig lehet változni. Nincs olyan, hogy túl késő. És tradicionális szektorokban is sikerülhet.

    https://beyondzerofilm.com/ 
    https://www.raycandersonfoundation.org/biography


    A műsorvezetője Pistyur Veronika.
    A showrunner Orsós Lajos.
    A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
    A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
    Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
    További műsoraink a betone.hu-n
    Facebook: Betone
    Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices