Episoder

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizuje imprezę sportową pod nazwą „Piątka z leśnikami” – bieg na dystansie 5 kilometrów w Uroczysku Stary Gaj. Rejestracja i udział w tym wydarzeniu są bezpłatne, ponieważ ma ono wymiar charytatywny – uczestnicy biegu będą mogli wesprzeć podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. W programie podamy m.in. informację o inicjatywie lubelskich leśników.

    Warto podkreślić, że wzorem poprzednich edycji biegów organizowanych przez lubelską dyrekcję LP i Nadleśnictwo Świdnik, każdy uczestnik naszej szlachetnej rywalizacji otrzyma okolicznościową koszulkę z motywem leśnym, logo LP i okolicznościowym logotypem 100-lecia Lasów Państwowych, przygotowaną specjalnie na to wydarzenie.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Wilki obwiniane są za każde zagryzione zwierzę w lesie, a nawet te znalezione martwe w pobliżu zabudowań. Często jednak winne są bezpańskie lub wypuszczane przez właścicieli psy.

    Nawet mały kundel jest w stanie nękać dużą łanię jelenia. Psy często gonią tak długo, aż zwierzę padnie z wycieńczenia... Pomimo rozmów, ciągłego tłumaczenia, edukacji - niestety cały czas leśnicy mają do czynienia z wałęsającymi się psami. Najczęstsze tłumaczenie to: przecież one tylko biegają, chcą się tylko pobawić. Do tego dochodzą psy umyślnie wypuszczane wieczorami do lasu…

    Podobnie jest z kotami, tylko one atakują proporcjonalnie mniejsze zwierzęta. Psy, koty w lesie? Koniecznie na smyczy! Las jest jednak „domem” dzikich zwierząt, teraz szczególnie wrażliwych ze względu na pojawiające się młode.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Lasy porolne Nadleśnictwa Sobibór dawniej a dziś - w programie wskażemy, że nie wszystkie obecne tereny lasów sobiborskich to „puszcza pierwotna”, a tereny wcześniej użytkowane rolniczo.

    Lasy porolne w urządzaniu lasu rozumiane są jako drzewostany rosnące na gruntach porolnych w pierwszym pokoleniu, a także w drugim, jeżeli w pierwszym nie dotrwały one do wieku dojrzałości rębnej (np. z powodu chorób grzybowych).

    Strażnicy leśni z nadleśnictw RDLP w Lublinie będą mieli okazję podnosić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy leśnej k. Chełma. Nowo oddana do użytku strzelnica jest jedną z najnowocześniejszych na Lubelszczyźnie. Strzelnica umożliwia prowadzenie szkoleń na wszystkich rodzajach broni będącej na wyposażeniu SG: pistoletach, pistoletach maszynowych, karabinkach, broni gładkolufowej i pneumatycznej. Szkolenia mogą być prowadzone zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych. Budynek strzelnicy zawiera także sale szkoleniowe, w tym stanowisko do kierowania strzelaniem, pomieszczenie punktu pierwszej pomocy, techniczne, medyczne, socjalne. W programie pokażemy te unowocześnienia i zasady bezpieczeństwa funkcjonujące na tym obiekcie.

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia na ścieżkach leśnych mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • 100 rezerwatów na 100-lecie LP - to nowa tegoroczna akcja Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Chełm ma zgłoszone dwie powierzchnie wyznaczone do czynnej ochrony rezerwatowej. Bór bagienny z sosną liczącą 200 lat, teren nigdy niedotknięty piłą.

    Jest to teren, gdzie gniazduje bocian czarny. Drzewa z dziuplami, hubami, wywrotami, teren jest dość widny i przestrzenny. Kolejna powierzchnia rezerwatowa zgłoszona do ochrony rezerwatowej, to tzw.: „Wilcze budy”. O wilkach w tym miejscu będziemy opowiadać z historią sięgająca ponad 40 lat.

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia na leśnych ścieżkach - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Wspólne sadzenia lasu, to możliwość poznania funkcji i roli lasów w naszym codziennym życiu. Ideą wspólnego sadzenia drzew jest budowanie odpowiedzialności za przyszłość lasów. To zwrócenie uwagi na ciągłość procesów przyrodniczych, trwałość i zachowanie zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń. Akcja organizowana jest w celu podnoszenia świadomości ekologicznej i kształtowania proekologicznych postaw wśród najmłodszego pokolenia. Wspólne sadzenie lasu ma również zwrócić uwagę społeczeństwa na złożoność problemów, z którymi zmagają się leśnicy. Odnowieniowe prace leśne, prowadzone w kwietniu, to okazja do poznania lasu nie tylko z perspektywy spacerowicza.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Włodawa opowiedzą o spotkaniu z polskim kotowatym żyjącym na nizinach, czyli z rysiem, który ostatnio pojawia się w lasach włodawskich. Przybliżymy behawior tego dzikiego kota, a jest on bardzo skrytym zwierzęciem. Rysie są także bardzo wymagające pod względem obszaru, który wybierają na swoje terytorium. W grę wchodzą tylko rozległe, niedostępne ostępy leśne, w głębi których mogą się ukryć. Niezwykłość tych kotów objawia się w wielu aspektach: czarne pędzelki na uszach, masywne, tylne łapy, pozwalające na wykonywanie wysokich skoków, niezwykle dobry wzrok. Ryś może zauważyć swoją ofiarę, zanim ta wyczuje jego zapach. Brzmi to niemal nieprawdopodobnie, a jednak koty te z łatwością mogą dostrzec (oraz usłyszeć) zająca nawet z odległości ok. 300 metrów. Dodajmy do tego jeszcze trochę egzotyki...zdarza się, że rysie wciągają swoją ofiarę na drzewo, niczym lamparty w Afryce czy Azji.

    W bogatych leśnych siedliskach zatrzymamy się przy ciekach wodnych, aby przedstawić słuchaczom makroprzyrodę, czyli żabi skrzek. Skrzek, to nic innego jak jaja żab zanurzone w galaretowatej osłonie. Z nich wylęgną się kijanki, które następnie, w trakcie powolnego rozwoju przekształcą się w żaby. Jednak zanim staną się dorosłymi osobnikami, prezentują wiele cech typowych dla ryb: oddychają skrzelami i wyposażone są w ogon, dzięki któremu mogą się poruszać.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia w lesie, mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Wielkanoc to w kalendarzu pór roku - wiosenny, budzący się do życia czas przyrody, niosący także przyrodniczą nadzieję. Przeloty i przyloty, czyli żurawie, gęsi, łabędzie, czajki, bociany, szpaki i inne postaramy się poobserwować gdzieś na granicy lasów.

    Wiosna, to dobry czas na rozwijanie lub rozbudzenie pasji ornitologicznej. Szczególnie nadają się do tego tereny przy rzekach, a zwłaszcza ujściach i tereny podmokłych łąk, na których w tym roku stagnuje dużo wody. Wystarczy lornetka, aparat z teleobiektywem, ubranie, które pozwoli na wtopienie się w otoczenie, atlas ptaków i kalosze. Widok kluczy żurawi czy gęsi jest niepowtarzalny, podobnie jak klangor powracających z zimowisk żurawi. Trzeba jednak uważać, aby nie płoszyć ptaków, które żerują po wyczerpującej drodze, zimie lub przygotowują się do okresu lęgowego.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Głównym celem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na istotną rolę, jaką obszary leśne i drzewa pełnią w życiu człowieka. Tegoroczne hasło przewodnie święta - „Lasy i innowacje: nowe rozwiązania dla lepszego świata” - wiąże się z otaczającą nas rzeczywistością, która z każdym dziesięcioleciem jest w coraz większym stopniu uzależniona od nowych technologii.

    Do innowacyjnych rozwiązań z biegiem czasu musiały się również zaadaptować Lasy Państwowe, rozpoczynając u progu lat 90. XX wieku proces gruntownej informatyzacji. Proces ten trwa w dalszym ciągu, ale przy okazji tegorocznego święta leśnicy chcą pochwalić się jego efektami.

    W programie zapowiemy także wiosenną edycję akcji „Drzewko za surowce wtórne” organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Otrzymanie drzewka jest banalnie proste. W zamian za makulaturę i zużyty sprzęt elektroniczny można otrzymać sadzonkę.

    Do wydania leśnicy przygotowali 2500 sadzonek różnorodnych gatunków takich jak: buk, świerk, olsza, bez koralowy, czarna porzeczka, modrzew i dąb szypułkowy.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Leszczyna w lasach już w pełnym rozkwicie. Drobne kwiaty męskie tańczą z wiatrem, rozsypując pyłek, który noszony przez powiew, odnajduje swoją drogę do kwiatów żeńskich. To taniec natury, gdzie przenoszone przez wiatr drobiny tworzą przyszłe nasiona. W ciepłych miejscach zakwitł także wawrzynek wilcze łyko - o tych, jak i o innych pierwszych oznakach wiosny powiemy dziś w programie. W lutym wody wiele - w lecie głodne nawet cielę. To przysłowie odzwierciedla naturalne cykle przyrody. W lutym często mamy do czynienia z obfitymi opadami deszczu lub śniegu, które zasilają wody rzek i strumieni. Należy pamiętać, że lato może przynieść okres suszy, kiedy dostępność wody jest ograniczona, co może stanowić wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i roślin. Dlatego warto doceniać wodę, zarówno w jej obfitości, jak i w okresach deficytu, co oznacza, że sprawdzimy stan wody w lasach w okresie wczesnowiosennym.

    Do zobaczenia na leśnych ścieżkach i do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Początek wiosny to kulminacja niechlubnej tradycji wypalania łąk i nieużytków, dlatego w programie będziemy apelować o rozsądek i czujność.

    Wraz z leśnikami przypomnimy, jakie zagrożenia niesie ze sobą wypalanie traw: ogień wcale nie użyźnia ziemi, wręcz przeciwnie, wyjaławia ją, płoną nie tylko rośliny, ale i zwierzęta, które w tym czasie przebywały na powierzchni i nie znalazły drogi ucieczki, a w panice wbiegają w płomienie, palą się również ptasie gniazda, często już zasiedlone, z jajkami, gniazda trzmieli i innych owadów, a także inne bezkręgowce, ogień z łąk przenosi się często na pobliskie lasy, łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, a las jeszcze dłużej.

    Na bezpieczne wędrówki po lesie zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Przedwiośnie, czyli w biologii tzw. zaranie wiosny, zaczyna się czasami już w lutym lub w marcu i trwa zwykle do początku kwietnia. Jest jedną z dwóch uzupełniających pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Początek przedwiośnia wyznaczany jest na podstawie zakwitania leszczyny pospolitej i podbiału pospolitego.

    Pory roku uzupełniające, w przeciwieństwie do czterech głównych pór roku, nie mają swoich astronomicznych odpowiedników. Są one powiązane jedynie z klimatem i mają własny, charakterystyczny wpływ na przyrodę. Generalnie przedwiośnie jest okresem dodatnich temperatur powietrza, podczas gdy ziemia dopiero rozmarza.

    Za przedwiośnie przyjmuje się okres roku na styku zimy i wiosny, w którym średnie temperatury powietrza wahają się pomiędzy 0 a 5 °C (z tendencją wzrostową). Okres przedwiośnia charakteryzuje się wieloma intensywnymi przemianami w przyrodzie. Które z tych zmian możemy bezpośrednio obserwować w lesie? To także czas wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich.

    Na obserwacje leśnego przedwiośnia zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Przedwiośnie w lesie, czyli możemy już obserwować zwiastuny wiosny. Drzewa wprawdzie jeszcze trwają w uśpieniu, ale leszczyna pospolita wytworzyła już złociste kwiatostany męskie tzw. kotki. Wkrótce pojawią się także niewielkie kwiaty żeńskie o czerwonych znamionach słupków. Pod koniec lutego, w wyraźnie dłuższe już dni, słońce przygrzewa coraz mocniej. W wilgotnych lasach liściastych i mieszanych pojawiły się już pierwsze rośliny runa - śnieżyczki przebiśniegi. Nieco później zakwitnie śnieżyca wiosenna, która jest znacznie rzadszą rośliną niż przebiśniegi.

    Kolejną oznaką zbliżającej się wiosny są także żurawie, które już przyleciały i można je obserwować początkowo w dużych stadach. Ptaki dość szybko zaczynają się łączyć w pary, które zajmują swoje terytoria lęgowe, gdzie odbywają efektowne toki - "tańczą", czyli synchronicznie podskakują i machają skrzydłami.

    Słuchaczy zapytamy o ich pierwsze wiosenne obserwacje. Kontakt z naszą redakcją [email protected]

    Do zobaczenia na leśnych ścieżkach, do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Jodła i modrzew, dwa iglaste gatunki naszych polskich lasów. Oba podobnie wymagające jeśli idzie o żyzność i wilgotność gleby. Dorastają do mniej więcej podobnych rozmiarów, ale strategie życiowe mają diametralnie różne.

    Modrzew w młodości rośnie na wysokość bardzo szybko, czasem nawet metr rocznie. Potrzebuje do życia dużo światła, nie znosi ocienienia, i pośród gatunków leśnych jest najbardziej światłożądnym. Jodła jest z kolei gatunkiem, który w młodości przyrasta bardzo wolno, czasem przy ograniczonej ilości światła wegetuje jako kilkudziesięciocentymetrowe drzewko nawet przez kilkadziesiąt lat. W młodości wręcz potrzebuje osłony wyższych drzew przed bezpośrednimi promieniami słońca i dlatego ma status jednego z najbardziej cienioznośnych gatunków leśnych.

    W programie powiemy o predyspozycjach gatunkowych poszczególnych drzew w kompleksach leśnych.

    Do zobaczenia na leśnych ścieżkach i do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Przy okazji tak dynamicznych zjawisk pogodowych, z jakimi zmagamy się w ostatnim czasie, i z jakimi według synoptyków, zmagać się będziemy jeszcze do końca tygodnia, zwykle w lasach występują szkody gospodarcze.

    Często słyszymy pochodzące z żargonu leśnego określenia: wiatrował i wiatrołom, z których dość łatwo wywnioskować, z jakiego rodzaju szkodą mamy do czynienia.

    Wiatrołom to drzewo złamane, wiatrował zaś to drzewo wywrócone z korzeniami, na skutek naporu silnego wiatru. W programie zaprezentujemy apel leśników, by przy tak silnym wietrze odstąpić od leśnych spacerów i innych aktywności wśród drzew. Jest to po prostu niebezpieczne, szczególnie jeśli nad drogami czy szlakami, którymi się poruszamy, wiszą gałęzie i konary.

    Na spotkanie z leśnikami przed mikrofonami zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Jeszcze kilka lat temu widok żurawi w styczniu był bardzo rzadki. Dziś zimujące w kraju żurawie, to już w zasadzie norma...Jakie są powody zmiany w zachowaniu tego gatunku? Pierwszy to realnie zmieniający się na naszych oczach i ocieplający się klimat. Czynnikiem limitującym zimą jest pokrywa śnieżna i brak wody w stanie ciekłym, co jeszcze 20-30 lat temu było normą. Obecnie, przynajmniej w zachodniej części kraju, mamy standardowo po kilka-kilkanaście dni z pokrywą śnieżną i mrozem (w niektórych regionach bywa i zero takich zimowych dni). Druga sprawa to dostęp do pożywienia. Od kilkunastu lat powierzchnia upraw kukurydzy w Polsce wzrosła kilkunastokrotnie, a to właśnie resztki pożniwne kukurydzy stanowią obecnie główne źródło pożywienia w chłodnych porach roku. Reasumując, jeśli mamy w Polsce brak śniegu (który uniemożliwiał zdobywania pokarmu) i mamy praktycznie niekończące się zasoby pożywienia w postaci kukurydzy, to żurawiom najzwyczajniej w świecie nie opłaca się podejmować niebezpiecznej wędrówki na zimowiska. Zauważalny jest wzrost liczby ptaków z roku na rok pozostających w Polsce czy tuż za Odrą. Więcej o żurawiach zimą na granicy pól i lasów - można dowiedzieć się w naszym programie.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia w lesie - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Często w dyskusji publicznej pada pytanie - czemu w naszym kraju tak dominującą rolę w lasach ma sosna? Co sprawia, że sosna zajmuje ponad 60% powierzchni w polskich lasach? Sosna należy do gatunków o bardzo skromnych wymaganiach, które dają sobie radę niemal wszędzie. Sosnę spotkamy i na bardzo suchych i ubogich siedliskach - niemal litym piachu, i na obszarach podmokłych, i co oczywiste, na siedliskach żyznych. Sosna jest gatunkiem szalenie uniwersalnym i elastycznym jeśli idzie o wymagania glebowe i wilgotnościowe. Nie boi się też ani wysokich temperatur, ani stosownych dla naszej strefy klimatycznej mrozów. sosna daje względnie szybko surowiec drzewny, surowiec wysokiej jakości, a przy tym uniwersalny. Obecnie polskie lasy zmieniają się, wzrasta udział gatunków liściastych, także w dotychczas litych drzewostanach sosnowych – pojawia się głównie buk i dąb.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na ścieżkach leśnych, czy to sosnowych, czy dębowych - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Kontakt z naturą ma bardzo istotne znaczenie dla dobrostanu psychicznego i fizycznego każdego z nas. Terapeutyczne korzyści z przebywania w lesie są szczególnie duże w przypadku osób żyjących w miastach, w których tempo życia, jakość powietrza czy poziom hałasu nie sprzyjają zdrowiu. Pobyt pośród drzew redukuje stres, poprawia nastrój i wycisza. Lasy pełnią bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie Polaków. Działania leśników na rzecz udostępniania lasów skupiają się na zapewnieniu osobom z nich korzystającym bezpiecznego i ciekawego wypoczynku przy jednoczesnej ochronie zasobów przyrodniczych. Służy temu choćby ukierunkowanie ruchu turystycznego i wprowadzenie ujednoliconych zasad zarządzania infrastrukturą. O przepisaniu sobie wycieczki do lasu "na receptę" powiemy dziś w programie .

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Solidny, siarczysty mróz, a w niektórych regionach termometry zanotowały nawet ponad 20 kresek poniżej zera, nie jest w lesie specjalnym problemem, szczególnie tam gdzie leży choć kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Nasze rodzime gatunki drzew i krzewów wytrzymują takie temperatury, choć u niektórych gatunków, głównie liściastych, mogą wystąpić przypadki pękania pni. Dochodzi do tego głównie od strony południowej, gdzie przy słonecznej pogodzie pień nagrzewa się i dochodzi do naprężeń. Najczęściej pękają pnie buków, dębów i jesionów. Wiosną drzewo dzięki tkance kambium, zasklepia te szczeliny, tworząc tzw. listwy mrozowe. Listwy mrozowe to świadectwo srogich zim w lesie, a taką szczelinę wykorzystują często dzięcioły, by zbudować dziuplę. Tropem trzaskającego mrozu będziemy podążać podczas zimowego „Leśnego wędrowania".

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • W przeciągu pięćdziesięciu lat okres wegetacyjny wydłużył się aż o 11 dni. Przez lata naukowcy zaobserwowali, że kwitnienie i rozwój liści w Europie rozpoczyna się o 6,3 dni wcześniej, a opadanie 4,5 dnia później. Co to oznacza dla drzewostanów w lasach? Jak działalność człowieka, przemysł, energetyka, transport, rolnictwo czy gospodarstwa domowe mogą mieć wpływ na polskie lasy? W programie powiemy, czym są zmiany klimatu, co się z nimi wiąże. Jakie znaczenie dla ekosystemów będą miały zmiany zachodzące w przyrodzie; co zdecyduje o przetrwaniu konkretnych gatunków drzew oraz co robią leśnicy, żeby przeciwdziałać tym skutkom?

    Do zobaczenia na leśnych ścieżkach, do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

  • Świerk jest niewątpliwie jednym z tych gatunków rodzimych, które najdotkliwiej odczuwają skutki zmian klimatu. Niby w wielu regionach kraju wciąż doskonale odnawia się naturalnie i jeszcze przez pierwsze 30-50 lat życia nieźle sobie radzi, ale później często z braku wody choruje, a osłabiony szybko pada ofiarą szkodników wtórnych - przede wszystkim osławionego kornika drukarza. Jakie prognozy dendrologiczne na kolejny nowy rok zaobserwowali leśnicy? Czy zmianom ulegają polskie drzewostany?

    Z życzeniami na Nowy 2024 Rok przybędziemy do Państwa w sobotni poranek - do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.