Episoder
-
Gościem 90. odcinka jest Marek Sekielski. Jego książka "Polska na odwyku", to dwanaście szczerych i intymnych rozmów o piekle, z którego można wrócić. Najpierw były to wywiady w internecie, dziś są także dostępne w formie książki. Na początku była potrzeba wysłuchania drugiego człowieka – zrozumienia jego emocji, historii uzależnienia i drogi wyjścia z alkoholizmu. Te rozmowy mają pomóc innym znaleźć motywację do walki o siebie i dać nadzieję. Gorąco polecam i naszą rozmowę.
-
Jadwiga Malina. Lubię człowieka, lubię poetkę, lubię pisarkę. NIe wysłała mi swojej książki, sama o nią poprosiłam. Od premiery minęło już kilka miesięcy, ale teraz cieszę się, że była to ostatnia książka, którą przeczytałam w 2024 roku. Wpadłam, a tak wpadać uwielbiam. Zanurzyć się. W "Przysłonie" ważne są słowa, zdania. Krótkie, celne, ale jeszcze ważniejsze okazuje się to, co nienapisane. Czujesz to podskórnie. Niewypowiedziane historie, skrywane tajemnice. Potężne emocje w wielu momentach. Ta powieść, choć niedługa, opowiada całe życie, nie tylko Emilii, głównej bohaterki, nie tylko Jadwigi Maliny, ale też moje i twoje. Refleksja nad naturą pamięci i zapomnienia. Ku pamięci!
-
Manglende episoder?
-
Ostatni odcinek w roku o Rosjanach? Dlaczego nie!
Bardzo zależało mi na tym, by spotkać się z Kubą Benedyczakiem, autorem książki pt. "Oddział chorych a Rosję", osobiście. Długo czekałam, ale się nie udało. Szoda wielka, że w Krakowie nie było autorskieog spotkania, bo to-moim zdaniem- książka obowiązkowa, dla tych któzy chcą posiadać wiedzę na temat tego, czym putninizm jest. NIestety, mieliśmy kłopot z dźwiękiem, ale prosze Was, wznieście się ponad ten problem z jego jakością i posłuchajcie. Kuba mówi bardzo ważne rzeczy. -
Karolina Felberg i pierwszy tom biografii absolutnej Agnieszki Ocieckiej. Rozmawiamy o tym "Jak rodzi się ptak". To, czym nasiąkniesz nie pozostaje bez wpływu na wszystko, co dalej. Rozmawiamy o kobietach w jej rodzinie: o nanci Kazi, o ciotce Basi, o matce, ale też o ojcu. Figura ojca w tej książce sprawiła mi najwięcej trodności i złości. Rozmowa niezwykle dynamiczna. Polecam.
-
Kolejna już rozmowa w Lepiej nie mówić z genialnym ( tak, nie waham użyć tego słowa) Radkiem Rakiem. Jego książki kupuję już w ciemno. Po prostu wiem, że to będzie dobre. I nie pomyliłam się, choć zaskoczyłam. Dunder, czyli kot z zaświatu, to moja pierwsza w życiu książka paragrafowa. Ależ zaskoczenie! Reszta taka jak u Radka: mnóstwo kulturowych tropów, zabawa językiem i wyśmienita rozrywka. Jako kociara do Dundera nie musiałam się przekonywać. Dundera podobnie jak Radka, ie da się nie lubić. Słuchajcie, bo rozmawiamy o książce, ale też o tym, dlaczego literatura fantastyczna wciąż musi się tłumaczyć?
-
Dominikanka. Siostra Małgorzata Lekan OP. Zobaczyłam jej książkę pt. Cała ja. O przyjaźni ze sobą i swoim ciałem i zadałam sobie pytanie, ale jak to? Zakonnica stereotypowo kojarzy się z ciała umartwianiem i posłuszeństwem. I to był dopiero wstęp. Następnie poczytałam o siostrze Małgorzacie. Absolwentka studiów teologicznych na Franciscan University of Steubenville w USA? Wtedy wiedziałam, że chcę ją poznać. I gorąco Was do tego zapraszam.
Nagranie powstało we współpracy z Fundacją Malak. -
Marcin Meller -historyk, dziennikarz, prezenter telewizyjny i teraz pisarz. Właśnie ukazała się jego druga książka pt. "Dzieci lwa" Wydawnictwo W.A.B. 📚🦁
Ci, którzy czekali na kontynuację bestsellerowej "Czerwonej ziemi", mogą się zdziwić, ale z pewnością nie rozczarować. Ten sam bohater, Wiktor Tilszer, choć tym razem w innej roli. Nie ojca, a kumpla, przyjaciela. To książka o czasach, których już nie ma. Dzieciach lwach, których już nie ma, a nawet o muzyce, za którą zatęskniłam. To, co ze mną zrobiła ta książka, to właśnie muzyczne wspomnienia. Czasy słuchania KSU, Siekiery, Armii, Farben Lehre etc. Wychodzimy od muzyki, zatrzymujemy się na polityce, kończymy na powieści. Gorąco polecam!
Idę prosto, nie biorę jeńców żadnych
Idę prosto, do póki nie padnę
Kult z Wami! -
Agnieszki Kozak już chyba nikomu przedstawiać nie muszę. Gości u mnie po raz trzeci raz, za co jestem ogromnie wdzięczna. NIe rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. "Mądra wdzięczność", która właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa Mando Inside, ale o jej najlepszej książce ( tak twierdzi sama autorka) pt. Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie. Rozmawiamy o niepamięci, konferencji pt. Mądra kobiecość, która odbyła się w Krakowie 16 listopada 2024 r. O tym, czym jest uwięzienie i jak się wyzwolić. Czasem drzwi klatki są już otrwarte, a to i tak za mało.
-
Jadwiga Stańczakowa. Dla wielu, to ta niewiadoma od Białoszewskiego, dla Justyny Sobolewskiej jedna z najważniejszych osób, dla mnie Jadwiga, z którą na pewno chciałabym się zaprzyjaźnić. Mogłabym być jej przewodniczką, chciałabym. Jadwiga, która wyprowadziła rodziców z getta, a wcześniej, by przeżyć, grała, choć aktorką nie była. Kiedy trzeba było, szmuglowała, handlowała bielizną. Ktoś powie, zaradna. Miała silne przeczucie, że idą trudne czasy, ale je przetrwa... i tak się stało. Tracu wzrok, zmaga się sama ze sobą. Niewielu jest w stanie to zrozumieć, jak silną miała wlę życia, pomimo cierpienia. Dla sobie współczensych pewnie trochę śmieszna, bo kto w tamtym czasie rozumie, czym jest medytacja transcendentalna. Cieszę się, że ją poznałam.
-
Sylwia Chutnik, której- tak sądzę- specjalnie przedstawiać nie trzeba 📚✨
Czekałam na to spotkanie bardzo długo, bo zależało mi, by porozmawiać oko w oko. n Zdalne nagrania jednak sporo zabierają- na pewno tę energię, która unosi się w studyjnym powietrzu.
Dużo się śmiejemy, chociaż nie unikamy tematów trudnych i niewygodnych. To rozmowa jeszcze o jej tomie opowiadań pt. "Dintojra" i już ( przedpremierowo w dniu nagrania) o najnowszej książce pt. "Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie".
Wracamy też do pandemii, sztucznej inteligencji w kontekście afery w radiu Off Kraków. Jest dynamicznie i interesująco. Sami posłuchajcie. -
Dziś świętuję 80. odcinek podcastu, w którym przedtawiam Wam niesamowity duet: Monikę Litwinow, specjalistkę od kryminałów, oraz Mateusza Rogalskiego, mistrza fantasy. Połączyli talenty i razem stworzyli coś absolutnie wciągającego - kryminał fantasy, który pochłonie Was bez reszty!
Posłuchajcie rozmowy o tym, jak narodził się ich wspólny projekt, czyli Dahak - najgorętsze miasto na kontynencie. Poznajcie Yalin, przedstawicielkę rasy pół ludzi, pół lisów, która pracuje w gwardii i staje przed trudnym zadaniem rozwiązania zagadki morderstwa goblina. Klany, rasy, samowydawcy, Międzynarodowe Targ Książki w Krakowie, rozmawiamy o wszystkim, a im dalej, tym ciekawiej. -
Ryszard Paluch jest niezwykle inspirującą osobą:
Doktor teologii duchowości, wychowawca, pedagog szkolny, redaktor.Autor książek oraz licznych publikacji, praktykujący katecheta od 2004 roku (nauczyciel dyplomowany).Absolwent kilku studiów podyplomowych, który nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie.Koordynator strony i opiekun projektu dokumentującego spuściznę zaginionego ks. dr Krzysztofa Grzywocza.Sam jest zbyt skromny, by to powiedzieć, więc ja to zrobię: przyjaciel księdza Krzysztofa Grzywocza. Ksiądz Grzywocz był. Nie. To jakoś nie pasuje. Ksiądz Grzywocz jest! Jego dziedzictwo duchowe nadal żyje i inspiruje wielu z nas. Sama trafiłam na jego teksty, uważam, późno. Jak to możliwe? Nie wiem, ale wierzę, że to, co ma do mnie przyjść, przychodzi we włąściwym momencie. Kazania Grzywocza stały się dla mnie na tyle inspirujące, że zaczęłam szukać. Tak też trafiłam na stronę https://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/ ( gorąco polecam! ) i na Ryszarda Palucha.
Wielka wdzięczność za to spotkanie, za rozmowę o księdzu Krzysztofie. Mam nadzieję, że przed nami kolejne. -
Justyna Suchecka, znana i ceniona dziennikarka. Jest głosem, który od lat towarzyszy polskiej edukacji. Poznałyśmy się, kiedy wydała swoją pierwszą książkę. Od tego czasu minęło zaledwie kilka lat, a ona napisała kilka kolejnych i zdobyła wiele ważnych nagród. Została też mamą. Wdzięczna jestem za to, co robi, bo wszystkie tematy, które poruszyła w swojej najnowszej książce pt. "Cała nadzieja w szkole" są niezwykle ważne. Czy o wszystkich rozmawiamy? Nie. Ale próbujemy chociaż dotknąć kilu obszarów. Gorąco polecam, nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim tym, którzy myślą, że wiedzą, a nie wiedzą.
-
To ogromny zaszyt, że mój podcast odwiedzili kuratorzy, trwającej do lutego 2025 r., wystawy pt. Niech żyje król, czyli koronacje Sasów na Wawelu.
Marta Golik- Gryglas i Rafał Ochęduszko opowiadają nie tylko o tej wyjątkowej wystawie, ale dzielą się też swoją historią. Czy zawód historyka sztuki był zawsze tym, o czym marzyli? Jak trafili na takie miejsce jak Zamek Królewski na Wawelu. Jak wygląda na co dzień ich praca? Co czytają w wolnym czasie? Gorąco polecam, bo to rzadka okazja, by wejść trochę za kulisy kuratorskiej pracy. -
Filip Zawada- człowiek, którego wszechstronność i kreatywność nie przestają mnie zadziwiać. Poeta, prozaik, muzyk, fotografem, reżyser, rysownik, malarz. Od kilku lat czyta, każdą jego książkę. "Jak rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna", "Psy pociągowe", "Weź z nią zatańcz". Najnowsza "Z punktu widzenia ziemniaka" jest wręcz genialna. To taki plaster na każdy dzień. Nie napiszę że to książka filozoficzna, bo Filip powie, że to antyreklama, więc napiszę, że to książka dla każdego i młodego, i starego, i średniego. Czego szukasz, to w niej znajdziesz.
A nasza rozmowa jest o ziemniaczaności ziemniaka, ale też o wrażliwości, rysowaniu, mamunach i paru innych sprawach Gorąco polecam! -
Martyna Górniak- Pełech. Na jej stornie martynagorniakpelech.pl możesz przeczytać:
"Z wykształcenia filolożka, tłumaczka, dziennikarka i fotoreporterka. Optymistka absolutna. Mama dwójki dzieci i kota. Uzależniona od przeprowadzek (ma ich na koncie 35 ! ), aparatu fotograficznego i porannej kawy.
Z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka maksymy życiowej: "Myśl pozytywnie a wszechświat ci dopomoże".
Od ponad dwudziestu lat związana z nauczaniem języków obcych. Od kilkunastu lat pracuje nad swoim autorskim projektem, tworząc wraz z mężem i dziećmi wielokulturowy i wielojęzyczny dom, w którym (podobno) nawet kot rozumie kilka języków".
Znam Martynę od kilku lat. Od pierwszego wejrzenia można zakochać się w tym uśmiechu i energii. Płonie i zapala cały świat. I nie ma w tym cienia przesady. Kiedy zaczynasz jej słuchać, nie możesz przestać. Saprawdźcie sami.
Rozmawiamy o tym, czy optynizm może być balastem? Dlaczego nie wyszła za Hiszpana i wielu innych fajnych rzeczach. -
Piotra Milewskiego poznałam kilka lat temu. Od tamtej pory czytam każdą jego książkę. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru, co dało mu niezwykłą perspektywę na świat i ludzi. W Japonii mieszkał dziewięć lat. To doświadczenie zaowocowało pomysłami na wiele jego książek, w tym na najnowszą pt. „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta", za którą otrzymał prestiżową Nagrodę Magellana 2024.
Rozmawiamy o mieście, którego już nie ma. O tradycji, rytuałach, urokliwych miejscach, rzemieślnikach, ale wracamy również do poprzednich książek, takich jak: "Planeta K."czy "Dzienniki japońskie". Zatrzymujemy się również przy ostatnim filmie Wima Wendersa pt. „Perfect Days”. Okazuje się, że oboje jesteśmy fanami tego filmu, z tą różnicą, że Piotr zna pokazywane miejsca doskonale. Film ten, podobnie jak książki Piotra, jest pełen subtelnych obserwacji i refleksji nad codziennością i kulturą Japonii. Gorąco polecam naszą rozmowę. -
Kocham takie rozmowy!
Dzisiaj miałam okazję porozmawiać z filozofką kultury i promotorką literatury, Moniką Frankiewicz, o książce Michelle Elman pt. "Jak mówić NIE". Rozmawiamy o wyznaczaniu granic w relacjach, w szkole i w internecie. O tym, że umiejętność mówienia NIE jest kluczem do zdrowych relacji i samodzielności
Bo NIE jest ważniejsze niż TAK. Słowo NIE ma super moc.
Szkoda, że nie byo takiej książki, kiedy ja miałam naście lat. Polecam wszystkim, a ta rozmowa ma w sobie c iepło, łagodność i zachwyt. Posłuchaj.
#MowienieNIE #Granice #PewnośćSiebie #Samodzielność #Książka #RozwójOsobisty #MichelleElman #WydawnictwoZnakEmotikon -
Grzegorz Polakiewicz to postać niecodzienna. Poznałam go kilka lat temu, z pięć. Zainspirował mnie od pierwszej chwili. Świecki konsekrowany, wędrowny ewangelizator, a sam o sobie mówi „łajdak”. Miłośnik Kościoła, przyjaciel kardynałów, artystów i bezdomnych. Jego życie to niekończąca się wędrówka, która mimo licznych przeszkód przynosi mu szczęście i satysfakcję.
Życie Grzegorza nie jest usłane różami. Brak jednej nogi i utrata wzroku na jedno oko to tylko niektóre z jego problemów zdrowotnych. Mimo to, nie poddaje się i kontynuuje swoją misję. Jego pozytywne nastawienie zaraża, a opowieści o drodze na Camino, inspirują do działania. Mówi, że to właśnie wędrówka daje mu szczęście, a nie osiągnięcie celu. Jego historia pokazuje, że nawet z przeciwnościami losu można żyć pełnią życia. Grzesiek dziękuję, dużo się od Ciebie uczę. -
Zdecydowanie lepiej mówić o ludziach, którzy mają pasję! A ta zaczęła się od miłości do Harrego Pottera. Literatura może zmieniać życie.
U niej wszystko zaczęło się od miłości do Harrego Pottera. Zainspirowała do zainteresowania się sportem znanym jako quidditch. Z czasem, pasja przerodziła się w coś więcej- w 2015 powstaje drużyna Kraków Dragons. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji osiągają znaczące sukcesy. Dzisiaj to czołowa drużyna w kraju. W 2022 roku zostali zwycięzcami Polskiej Ligi Quadball’a.
Tworzą nie tylko zespołu, ale również społeczność skupioną wokół tego fascynującego sportu - mówi Maryś Helak, prezeska klubu.
Posłuchajcie o historii tego sportu, o jego zasadach, ale też o rzeczywistości, w której nie jest łatwo prowadzić sportowy klub. Kibicuję! - Vis mere