Episoder

  • V LOOPĚ tentokrát načneme sérii, ve které se zaměříme na udržitelnost v zemědělství, resp. obecněji o péči o naši půdu a přírodu. A jako otevírací téma jsme si vybrali biodiverzitu. Naším prvním hostem v této sérii bude Klára Hálova z Mattoni 1873. Jasně - Mattoni není žádný zemědělský závod, ale biodiverzita je pro ně velmi důležitá, s ohledem na kvalitu jejich produktu, tedy minerálních vod.

    Možná budete podobně jako já překvapení, jak dlouho dopředu musí takový výrobce minerálních vod uvažovat nad kvalitou půdy a prostředí, ze kterého minerální vody čerpá. A právě Mattoni je řekl bych hezkým příkladem toho, jak o své pozemky pečovat s ohledem na pestrost druhů i nad rámec zákonem stanovených povinností.

    Připomenu, že podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. A v případě tohoto dílu i s Mattoni 1873.



  • Co je nového v oblasti ESG, na co se mají firmy připravit a jak pomůže ESG manažer na míru?

    Co chystáme v dalších dílech LOOPY a proč jsme si pro následující sérii vybrali zemědělství?

    V trochu netradičním díle LOOPY odpovídají Samuel Štric a Dáša Milerová Prášková z CIRA Advisory.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • O Reborn designu jsme o několik epizod LOOPY zpět mluvili s jeho zakladatelem Eliasem Karrou. Dnešní podcast ale bude spíš taková trochu delší reportáž z workshopu v Libčicích. Letošní účastníci Reborn Designu se měli vůbec poprvé možnost podívat na materiály, se kterými budou moct pracovat. Kromě zmiňovaných losů od Sazky to jsou letos krabičky na nikotinové pytlíčky, takové puky z polypropylenu, ty dodalo British American Tobacco a pak taky střečové fólie, vázací pásky a další obalové materiály z výroby firmy LIKO-S. No a protože LOOPA je letos mediálním partnerem Reborn Designu pro podcasty, nechtěl jsem si nechat tenhle workshop ujít.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky.

  • Patří domácí násilí na pracoviště?

    Do cirkulárního studia za mnou tentokrát dorazila Branislava Marvánová Vargová z organizace Rosa, která pomáhá obětem domácího násilí. Naším tématem bude, jak vytvořit bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance - v tomto případě tedy konkrétně pro oběti domácího násilí, ale můžete si tam dosadit kteroukoliv skupinu lidí, o které jsme mluvili v předchozích dílech minisérie vzniklé ve spolupráci se společností Vodafone.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. A v případě této minisérie i se společností Vodafone Česká republika.

  • V tomto díle LOOPY navážeme na společnou sérii s Vodafone ČR, ve které rozbebíráme diverzitu a inkluzi na pracovišti, coby důležitou součást ESG témat. A dneska navážeme povídáním o flexibilitě pracovních úvazků. Do Cirkulárního studia za mnou dorazila Zdenka Studená, zakladatelka FLEXJOBS.CZ. Chápu, že na první pohled úplně nevidíte spojitost s udržitelností - ano, cirkulární ekonomiku dneska rozebírat nebudeme. Ale vydržte to s námi - po flexibilitě totiž přijde další téma, pomoc obětem domácího násilí. A já věřím, že až si poslechnete všechny čtyři díly této minisérie, začne vám to do sebe zapadat, podobně jako mně, když jsme ji natáčeli. Určitý pocit bezpečí na pracovišti - a teď nemluvím o ochranných pomůckách - je totiž ohromně důležitý pro zdraví firmy a i o tom je celé ESG a udržitelnost podnikání. A navíc tato témata mají obrovský společenský přesah.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky a v případě této minisérie i ve spolupráci s Vodafone Česká republika.



  • Zvířecí rakev z mycelia nebo přenosný stoleček nebo festivalový stoleček na kelímky z recyklátu.

    To jsou jední z vítězů loňského ročníků materiálové výzvy Reborn design, ve které studenti a designéři nebo designérská studia hledají možné využití pro recyklovaný materiál. Už za pár týdnu startuje nový ročník této výzvy a LOOPA tentokrát bude u toho jako partner podcasty. A tak jsme se se zakladatelem Reborn Designu Eliasem Karrou sešli v mém Cirkulárním studiu, abychom si vysvětlili mimo jiné to, co přesně to znovuzrození v názvu výzvy znamená.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky



  • Vítejte u prvního dílu LOOPY v roce 2024! Už tradičně se v prvním díle podíváme na to, co nás v novém roce - a vesměs i nové sérii LOOPY - čeká. A už tradičně za mnou do Cirkulárního studia dorazila Laura Mitroliosová, spoluzakladatelka CIRA Advisory.



  • Co byste si přáli k Ježíšku? Pražský inovační institut a Federace reuse center například to, aby ve městech bylo méně nevyužívaných domů. A pokud už nějaké jsou, aby v nich mohla vznikat například právě reuse centra nebo třeba huby pro inovativní startupy - třeba zaměřující se na cirkulární řešení. Zní to možná utopisticky, ale jde to. Pražský inovační institut s Federací reuse center v listopadu uspořádali konferenci Cirkulární města, která se zaměřila právě na to, jak oživovat nevyužité prostory ve městech, byť třeba někdy jen dočasně. Cílem bylo propojit jednotlivé aktéry - zástupce měst, ale i soukromý sektor a samozřejmě ty, kteří můžou v takovém prostoru rozběhnout nějaký udržitelný projekt.

    Na YT kanálu Pražského inovačního institut si můžete pustit záznam celé konference, kde zazněly i velmi zajímavé příklady z Nizozemska nebo Norska. Já jsem akci moderoval a pak jsem vyzpovídal Zuzanu Drhovou za Pražský inovační institut a Zuzanu Kuberovou za Federaci reuse center - a to si můžete poslechnout v dnešní LOOPĚ.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Příjemný poslech!

  • V cirkulárním studiu jsme se tentokrát sešli s Michalem Pitoňákem z Národního ústavu duševního zdraví v rámci společné série s Vodafone Česká republika o diverzitě. A jak už jste možná pochopili z minulého dílu s Janou Vychroňovou a Vojtou Bartošem, chceme společně ukázat, že důraz na větší rozmanitost a naopak potlačování diskriminace a stigmatizace na pracovišti se ve finále může firmě vyplatit.

    Vodafone je aspoň pro mě v LGBTQ+ tématice možná nejviditelnější společností v Česku. Generální ředitel Petr Dvořák například inicioval výzvu téměř 70 firem směrem k české vládě, aby přijala manželství pro všechny páry, tedy i ty stejnopohlavní. A s Michalem Pitoňákem dnes v LOOPĚ rozebereme mimo jiné i to, jak silný signál tím firma vysílá a v čem se jí to může - v pozitivním slova smyslu - vrátit. Mimochodem přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBTQ+ lidí má podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit české ekonomice až 38 miliard korun ročně.

    Připomenu, že podcast LOOPA natáčíme ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky a v případě této série i s Vodafone Česká republika.

  • Proč bych se jako zaměstnavatel měl snažit být více inkluzivní? Proč bych měl myslet na to, jestli mají všichni mí zaměstnanci rovná práva i pracovní podmínky bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo speciální požadavky?

    Sice se tady v LOOPĚ většinou bavíme o cirkulární ekonomice a udržitelnosti z hlediska šetrnosti vůči životnímu prostředí, ale i tyto otázky patří pod širokou definici udržitelnosti. Sociální pilíř je totiž pro udržitelnost našeho podnikání velmi důležitý. Často se ale zaměstnavatelé ptají, co jim to přinese, především z ekonomického hlediska. Stejně jako u zavádění principů cirkulární ekonomiky do své praxe totiž vidí jen čas a peníze investované do opatření, která pravděpodobně přímo nezlepší například prodejní čísla.

    Se společností Vodafone Česká republika jsme se proto rozhodli natočit podcastovou minisérii o tom, že důraz na větší inkluzi a péči o tzv. well-being zaměstnanců může být pro firmy z dlouhodobého hlediska ve skutečnosti výhodný. Vodafone se dlouhodobě snaží narovnávat práva a pracovní podmínky svých LGBTQ+ zaměstnanců, pomáhat obětem domácího násilí a klást důraz na prevenci takových činů nebo třeba vycházet vstříc rodičům, kteří kvůli svým rodinným povinnostem potřebují zkrácené úvazky.

    V následujících čtyřech dílech se na tato témata podíváme podrobněji - a v tom dnešním zkusíme kvantifikovat, co taková péče o zaměstnance může firmě přinést právě i z finančního hlediska. Mými hosty v Cirkulárním studiu jsou tentokrát Jana Vychroňová, manažerka diverzity a inkluze ve Vodafonu, která za svoji práci v této oblasti dostala i ocenění HR osobnost roku 2022. A z Milána se s námi online spojil ekonom Vojtěch Bartoš, který se mimo jiné věnuje vlivu diskriminace na ekonomiku.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky a v případě této minisérie i s Vodafone Česká republika.

  • Rozárie Haškovcové, které je 20 let - tak to aspoň stojí v popisku jejího Instagramového učtu, kde působí pod přezdívkou shluk.buněk. Rozárie studuje politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, právě dokončila stáž na ministerstvu životního prostředí a kromě toho pořádá swapy nebo jezdí přednášet žákům a studentům o tom, co je to fast fashion, ale taky obecně o udržitelnosti. A už za dva týdny, 13.11. bude na Future Port Youth debatovat o tom, jak zachránit naši planetu. Kromě toho všeho zvládá velmi srozumitelnou formou podat některá témata týkající se cikrulární ekonomiky, nakládání s odpady a podobně, často velmi odlehčenou formou, někdy s trochu provokativním apelem, někdy trochu lifestylově… Zkrátka tak, aby zaujala mladší publikum, na rozdíl ode mě, boomera, rozumějte v době internetové spíše starší generace. Udržitelností navíc žije vesměs od dětsví a svůj životní styl prezentuje velmi přirozeně, nikomu nic netlačí, jen jde příkladem, krůček po krůčku, směrem k udržitelnějšímu stylu života - včetně různých fuckupů a těžkých dnů, které prostě potkají každého. A z toho se můžeme poučit i my, kterým už není dvacet něco let. Pro boomery připomenu, že podcast LOOPA natáčím ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Já se jmenuju Vojtěch Koval a teď už vám přeju příjemný poslech…



  • Nemrznoucí směsi nebo chladící kapaliny v tepelných čerpadlech asi nejsou tím prvním, na co se v provozu své firmy zaměříte. I u nich ale můžeme být cirkulární. V dnešním díle LOOPY nám to popíše Jan Skolil, technický ředitel společnosti Classic Oil s.r.o., která vyrábí glykolové kapaliny, tedy právě nemrznoucí směsi nebo tzv. teplosměnné kapaliny používané např. v tepelných čerpadlech. Do Buštěhradu si proto pořídili recyklační linku a jsou díky používání recyklátu schopní výrazně snížit svoji uhlíkovou stopu - to číslo si poslechněte v rozhovoru, ale je to opravdu výrazné množství ušetřených emisí. A my se k té lince v dnešním díle na chvíli vydáme.

    Stejně tak i Daikin, výrobce (mimo jiné) i zmiňovaných tepelných čerpadel se snaží prosazovat principy cirkularity v tomto odvětví. Co jsou ty hlavní překážky v dnešní LOOPĚ vysvětlí Tomáš Habel, Environment readiness officer v Daikinu.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Příjemný poslech!



  • Nedostatek informací, peněz a lidí, kteří by se danému tématu věnovali - to jsou nejčastější překážky pro to, aby malé a střední firmy zaváděly do praxe principy cirkulární ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků. A právě generální ředitelka Asociace Eva Svobodová je dnešním hostem podcastu LOOPA.

    AMSP proto na letošek připravila pro své členy program Rok udržení podnikání 2023 a v jeho čtvrtém kvartálu se zaměří právě i na Cirkulární ekonomiku. Co přesně může přechod na cirkulární ekonomiku malým a středním firmám přinést? Jak pociťují ESG a cirkulární strategie větších firem skrze dodavatelský řetězec? Odpovíme v dnešní LOOPĚ.

    Připomenu, že podcast LOOPA připravuju ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Ta mimochodem 6.12. s Asociací malých a střednich podniků spolupořádá konferenci Cirkulární ekonomika v praxi, v Greentable v Praze.

  • Tentokrát se v LOOPĚ ohlédneme za prvním pololetím Cirkulární Akademie s Dášou Milerovou Práškovou z CIRA Advisory a pozveme na nové kurzy.

    A hostem druhé části podcastu bude Jitka Haubová, COO Komerční banky, která je partnerem Cirkulární akademie. A tady v LOOPĚ představí mimo jiné i projekt Sdílený bankomat, díky kterému budou moct klienti hned několika českých bank vybírat hotovost ve sdílených bankomatových sítích za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelnosti.

  • Léto skončilo, je tu opět podcast o udržitelnosti. Nebo jsme už tohle slovo "opotřebovali"? A jaké bychom případně měli používat místo něj? Na to se ptám kolegyň novinářek zabývajících se udržitelností, zakladatelek serveru Ekonews.cz Martiny Patočkové a Veroniky Němcové.

  • Schválně - co uděláte, když se vám rozbije nějaký elektro spotřebič? Pevně věřím, že většina z vás ji nejdřív zkusí nechat opravit a až pak třeba koupí novou. A co s tou starou? Většina velkých obchodů nabízí zpětný odběr starého spotřebiče a garantuje ekologickou likvidaci, případně můžete starý kus odvézt na sběrný dvůr. U tzv. bílé elektroniky, tzn. ledniček, praček, myček atd. jsme si tohle asi většinově už zažili. Věděli jste ale, že podobně to může fungovat i s mobilním telefonem? Starý kus můžete přinést třeba na prodejnu vašeho operátora a ten má ze zákona povinnost ho od vás odebrat.

    Hostem LOOPY v Cirkulárním studiu je tentokrát Miloš Polák z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie. Řekneme si, proč je důležité takový telefon ekologicky zlikvidovat a taky to, že podobně jako u dalších zařízení i mobily jdou rozebrat na součástky, které teoreticky můžeme znovu použít - a chovat se tak cirkulárně.

    Epizoda vznikla za podpory O2 Czech republic.



  • Tentokrát se budeme bavit o udržitelnosti v provozu firmy. Využil jsem příležitosti, že jsme na několik dílů spojili síly se společností O2 a kromě tématu e-waste, tedy elektronického odpadu, které chystáme, jsem se s nimi mohl pobavit právě i o tom, jak vypadá udržitelnost v jejich podání. Od začátku jsme se s O2 domluvili, že tohle nemůže být klasický rozhovor ve studiu - na rovinu, povídání u stolu, v klidu, s kafíčkem, toho snese hodně a rozlišit, co jsou naučené korporátní fráze a co jsou reálná a smysluplná opatření, může někdy být složité. Rozhlasový reportér ve mně prostě chce tyhle věci vidět v praxi. A tak když v O2 zmínili, že je možnost prohlédnout si jejich logistické centrum v Olomouci Hodolanech, neváhal jsem a koupil lístky na vlak.

    Přes tohle logistické centrum projde naprostá většina zboží, které O2 nabízí, od SIM karet, přes telefony a modemy až po různé doplňkové zboží. Zhruba dvě hodiny mě po něm provázel Zdeněk Havlín, který má logisticku v 02 na starosti, a ukazoval mi, kde všude našli s jeho kolegy drobné i větší možnosti jak například spotřebovat méně obalového materiálu, kde je možnost něco použít znovu a v konečném důsledku tak ušetřit - jak finance a přeneseně i emise, tak třeba i čas zaměstnanců strávený odbouratelnými úkony.

    Tenhle díl tak nebude mít klasickou formu rozhovoru, spíš je to taková delší reportáž.

  • Hostem LOOPY je tentokrát Jan Krajhanzl, sociální a environmentální psycholog a specialista na komunikační strategie v ochraně životního prostředí a zároveň zakladatel Institutu 2050.

    Rozebíráme spolu, jak s lidmi mluvit o klimatické změně a jejích možných řešeních, tak aby skutečně pochopili, jak důležité změny to jsou a co jim můžou přinést. Protože mimo jiné i na to se Honza Krajhanzl s Institutem 2050 a agenturou Stem zaměřili ve svém výzkumu Česká (ne)transformace 2022 - podrobně v něm popisují, jak česká veřejnost vnímá Zelenou dohodu pro Evropu, a obecněji transformaci k nízkouhlíkové ekonomice.

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky.

  • Debata o zálohování PET lahví a plechovek v Česku se posunula. Už neřešíme jestli, ale kdy a v jaké podobě - ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL totiž představit první teze, jak by zálohování v Česku podle něj mělo vypadat. Tiskovou zprávu najdete zde: https://www.mzp.cz/cz/news_20230516-MZP-predstavilo-teze-k-povinnemu-zalohovani-napojovych-plastovych-lahvi-a-plechovek

    A v tomto díle LOOPY vám to vysvětlí detailněji!

    Zároveň jsem o vyjádření poprosil paní Radku Vladykovou, výkonnou ředitelku Svazu měst a obcí ČR a Aleše Roda, šéfa výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

    Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, a v případě této minisérie o zálohování i ve spolupráci s iniciativou Zálohujme.cz a Mattoni 1873.

  • Co můžeme udělat pro to, aby firmy a třeba i obce mohly více nasazovat do praxe digitální řešení? Je to jenom o dostupném financování na podobné projekty? Vědí vůbec české firmy, farmy, obce atd. o tom, že by mohly být tímto způsobem šetrnější? Společně se mnou se nad způsobem, jak v Česku rozšířit digitalizaci, zamyslí Viktorie Tenzerová z týmu udržitelného podnikání Vodafonu, Anna Pasková z Ministerstva životního prostředí a taky Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí na Karlově univerzitě.