Episoder
-
Elegijna mgła unosi się nad doliną rz. Utraty. Czy skrywa tylko stłumione emocje, czy może raczej jakąś pierwotną grozę? Tą audycją żegnam się z Wami - na jakiś czas.
-
Z katalogu kartkowego wydarto kilka fiszek. Te książki traktują o najtajniejszych tajemnicach wszechświata, których poznanie grozi utratą rozumu. Zakazana wiedza o Mitologii Cthulhu na każdej bluźnierczej karcie. W dzisiejszej audycji prezentuję Wam 6 nowych ksiąg, które zostały wyróżnione w konkursie noworocznym!
-
Manglende episoder?
-
Littera docet, littera nocet. To, co pisane uczy, ale też szkodzi. Ta rzymska maksyma doskonale przekazuje przesłanie dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć po zakazaną wiedzę w księgach poświęconych mitologii Cthulhu. W dzisiejszej audycji odwiedzam trzy ważne biblioteki w okolicach Krakowa, gdzie zapewne można znaleźć zakazane grimuary.
-
W nowej audycji spoglądam na północ z przylądka Rozewie, wspominam wizytę w kinie na Lighthouse i recenzuję nieco wybrakowany scenariusz sandboxowy The Star on the Shore. Do tego jak zwykle porcja newsów, muzyki i fragment literacki.
Konkurs noworoczny: prześlij do 31 stycznia na adres [email protected] maila z załącznikiem, w którym opiszesz nowy tom zakazanych ksiąg. Zgłoszenie musi obejmować: opis zgodny z szablonem 7 ed. Zewu Cthulhu RPG, propozycje wykorzystania fabularnego księgi oraz odniesienie do miejsca w Polsce lub postaci z historii Polski. Nagrody: 1. Miejsce - podręcznik podstawowy do Zewu Cthulhu RPG "Księga Strażnika" od wydawnictwa Black Monk, wykonane w technologii druku 3D figurka Cthulhu, figurki potworów i ołtarz na kości od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio
2. Miejsce - figurka Cthulhu i ołtarz na kości od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio
3. Miejsce - figurka Cthulhu od 3D Hobby oraz kupon na bezpłatny dostęp do muzyki ambientowej Arkham Radio. -
W nowej audycji kontynuuję chłodny cykl, tym razem recenzją nowej przygody "Z zimną krwią" Barańskiego, Wieczorka i Wszeborowskiego. Ale sądzę, że i tak największą atrakcją dla większości moich słuchaczy będzie rozmowa z Michałem "Baniakiem" Bańką, twórcą kanału Baniak Baniaka. Opowiedział mi - i Wam - o swoim projekcie Cthulhu 2320, o bieżących kampaniach na swoim kanale oraz udzielił rad tym, którzy chcieliby otworzyć lub rozwinąć erpegowy kanał na YouTube. Do tego jak zwykle porcja newsów, muzyki i fragment literacki.
-
Zew Cthulhu przez tysiąclecia docierał do ofiar śpiącego boga we śnie. W XX w. może docierać do nich również na jawie. Rejestracja dźwięku, możliwość jego przesyłania na odległość, odtwarzania, wzmacniania i manipulacji sprawiła, że świat się skurczył a funkcje pamięcią uległy zmianie. Ale oznacza to, że mroczne siły, które rozgrywają swoje niezrozumiałe cele przy pomocy obłąkanych liderów i oszalałych mas, zyskały nowe narzędzia do realizacji bluźnierczych planów.
W nowym odcinku podcastu otwieram temat fal dźwiękowych i wszystkiego, co można z nimi robić. Jednym z nośników do rejestracji dźwięku jest właśnie woskowy cylinder. Pewnie jeszcze nie raz do tematu wrócimy. -
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” prezentuję dodatek „Cthulhu Invictus”. Przybliża on specyfikę cthulhowych przygód w świecie Rzymu u szczytu rozkwitu cesarstwa. Piąta część ludzkości żyje wtedy w pokoju pod panowaniem cesarza. Rzymianie wiedzą jednak, co to pierwotna groza, uczył ich tego choćby Wergiliusz w Eneidzie.
-
Polskie wydanie Zewu Cthulhu zostało na portalu wspieram.to sfinansowane w ciągu 23 minut od otwarcia zbiórki. Kiedy piszę te słowa, nie minęło nawet 12 godzin a kampania zgarnęła już blisko 180 tys. złotych. Dlaczego warto zainwestować w ten projekt? W jaki sposób Black Monk chce zapewnić skuteczną realizację planów? Jeśli chcecie wiedzieć, to posłuchajcie ekskluzywnego materiału o tym przedsięwzięciu.
W nowym odcinku podcastu rozmawiam z redaktorem naczelnym polskiego wydania Zew Cthulhu RPG, dawniej jednym z autorów piszących o Zewie Cthulhu w Magii i Mieczu, Jerzym „JeRzym” Rzymowskim o zbiórce na naszą ulubioną grę RPG. -
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” pochylam się nad nową grą fabularną, która właśnie wchodzi na rynek. Kult: Divinity Lost to RPG grozy, które celuje w najmroczniejsze i najcięższe gusta. Ale robi to znakomicie.
Dzisiejsza audycja zawiera drastyczne i ciężkie treści, korespondujące z mrocznym klimatem gru Kult. Dlatego przeznaczona jest dla osób dojrzałych, zdecydowanie dla dorosłych słuchaczy. -
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” zgłębiam cthulhowe inspiracje w twórczości Adama Mickiewicza a w tej podróży pomaga mi znakomity badacz prof. Krzysztof Rutkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy wyjdą z tego dziady Cthulhu?
-
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” opowiadam o tym, jak wpleść wątki voodoo do Waszych scenariuszy, niezależnie od tego, czy rozgrywają się one na Karaibach czy w Polsce lat 1980. Bo jeśli sądzicie, że ta magia działa tylko na Jamajce, Haiti i w Nowym Orleanie, ponieważ tak widzieliście w „Żyj i pozwól umrzeć”, to źle myślicie. Voodoo jest potężniejsze niż kiedykolwiek.
Nowa audycja inspirowana jest kulturą karaibskiego voodoo – synkretycznego systemu religijno-magicznego, który fascynuje już od dwóch wieków antropologów, podróżników i miłośników kultury popularnej. Czy voodoo jest przykrywką dla kultu Wielkich Przedwiecznych? A może jest sposobem, by się im przeciwstawić? Jakkolwiek by nie było, warto zrozumieć lepiej motywy voodoo, które wspaniale wzbogacą Wasze sesje w cthulhowych uniwersach. -
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” opowiadam o podróżach, pościgach i pojazdach. Słowo „podróż” przywodzi na myśl raczej pozytywne skojarzenia – wakacje, wojaże, wyprawy. Ale demon ruchu przynosi nie tylko przyjemność. W Zewie Cthulhu nierzadko trzeba brać nogi za pas i uciekać, a innym razem gonić kogoś. Badacze Tajemnic nieraz wyruszą w przerażające podróże do kresu poczytalności i dalej.
Nowy odcinek inspirowany jest grozą klasycznych opowiadań Stefana Grabińskiego, zebranych w tomie „Demon ruchu”. Znajdziecie w nim tradycyjnie: garść newsów, fragment literacki, recenzję, omówienie zasad, a także stałą rubrykę Cthulhu w Polsce. Zapraszam do słuchania! -
W pierwszym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” zapraszam Was w odwiedziny w grobowcu rodziny Farenheidów na Mazurach, odkrywam nowe, kolorowe oblicze Nyarlathotepa wyzierające zza maski, próbuję wskrzesić Badacza Tajemnic i odpytuję piramidy w Gizie z inwentarza zawartości.
Inauguracyjnemu odcinkowi tego podcastu patronuje stara jak ludzkość obsesja nieśmiertelności i lęk przed rozkładem ciała. Egipska kultura sepulkralna odcisnęła na naszej wyobraźni potężne piętno, a autorzy scenariuszy do Zew Cthulhu chętnie z tego korzystają. Z wierzchołka piramid patrzy na nas czterdzieści wieków, a od spodu do ich skarbów próbują dostać się rabusie. Czym ryzykują? Cthulhowa wyobraźnia podpowiada makabryczne zakończenia, przy których śmierć jawi się jako wybawienie. Zapraszam do słuchania i lektury mojego dodatkowego komentarza na stronie mojecthulhu.pl -
W kolejnym odcinku podcastu „Moje Cthulhu” szeptem w ciemnościach zapraszam Was w odwiedziny w tajemniczych sztolniach Gór Sowich, potem niespodziewanie wychodzę spod ziemi w showroomie technologii Mi-Go i wreszcie ląduję w Arkham, by stamtąd wyruszyć z pomocą przy żniwach w niedostępne rejony Gór Zielonych.
-
Polacy, którzy zostali zesłani na Sybir za udział w powstaniach narodowych XVIII i XIX w. nie zawsze przyjmowali karę z pokorą. Wśród nich wielu odważyło się na ucieczkę, albo z wewnętrznych guberni cesarstwa, albo nawet z jego azjatyckiej części. Ich przejścia i przygody to dobra kanwa do cthulhowego scenariusza - jakie koszmary spotykali w ostępach tajgi i na stepach? W audycji także recenzja kampanii do Kult RPG: Black Madonna.
-
W nowej audycji podążam szlakiem niestrudzonego, ale potencjalnie niebezpiecznego awanturnika - Maurycego Beniowskiego. W swoich pamiętnikach przedstawiał siebie jako króla Madagaskaru. Czy tak było w istocie? A może był agentem potężnych istot Mitów Cthulhu? W tym podcaście również recenzja drugiego numeru cthulhowego magazynu RPG Bayt al-Azif.
-
Wróciłem właśnie z Gdyni, gdzie Majar i jego kolega Janek ugościli mnie oraz Yarghuzzza na sesji w Zew Cthulhu 1920. Postanowiłem uczcić to wspaniałe spotkanie oraz pamiętny wieczór audycją poświęconą nadmorskiej atrakcji na wodach Zatoki Gdańskiej - Torpedowni Oksywie i Babie Doły. W audycji także recenzja nowego albumu komiksowego: Mity Cthulhu, wydanego przez Nonstop Comics.
-
W nowej audycji spotykam się z Mirą Marcinów - wybitną badaczką polskiej psychiatrii, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak w przeszłości leczono obłęd; dziś powiedzielibyśmy choroby psychiczne. Inspiracje do Zewu Cthulhu RPG płyną szeroką strugą. Poza tym nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu urodzinowego!
-
W nowej audycji zabawiłem się w aktora głosowego (z dużym przymrużeniem oka) i przygotowałem dla Was nagranie jednego z klasycznych opowiadań Stefana Grabińskiego. Poza tym tradycyjna porcja newsów!
-
Bohaterowie często giną w niesławie - taki jest ich tragiczny los. W dzisiejszej audycji przedstawiam Wam postać polskiego asa wywiadu, który za swoje wielkie zasługi trafił do więzienia. Major Jerzy Sosnowski vel Ritter Georg Nałęcz był znakomitym oficerem II Oddziału Sztabu Generalnego, wybitnym jeźdźcem i skutecznym uwodzicielem. Dla polskiego wywiadu pozyskał bezcenne dane na temat rozwoju sił zbrojnych Niemiec. To znakomita postać Bohatera Niezależnego do wykorzystania w waszych kampaniach na lata 20. i 30. XX w.
- Vis mere