Episoder
-
S Luckou jsme se bavily o tom, co genetika jako taková vlastně znamená a co všechno zahrnuje. Zabrousily jsme do tématu nejen psí, ale i lidské genetiky. Uslyšíte zajímavosti uplatnění genetiky v chovu psů, různých pracovních, ale i jiných třeba společenských plemen. Vysvětlily jsme si takzvané přenašeče a dědičnost povah daných jedinců. Co lze a co nelze ve světě genetiky ovlivnit a jak moc jako lidé dokážeme s genetikou pracovat v 21. století. Témata se dotýkala i velmi skloňovaných onemocnění, které se často u psů podrobují testování a zda je vůbec opodstatněné taková testování provádět a jak případně s nimi pracovat. Který jedinec je a který není vhodný do chovu? Jak moc důležitá je přirozená selekce? To vše a ještě mnohem víc v našem rozhovoru s velmi sympatickou a milou vystudovanou molekulární genetičkou Luckou Šolcovou.
Support the Show.
-
Toma jsme se ptaly na jeho sportovní začátky, v jaké disciplíně a s jakými výsledky závodil v atletice. Co trénink atleta obnáší. Proč si vybral zrovna Evropského saňového psa jako parťáka na výběhy do přírody a jak se dostal ke canicrossu. Jak se dá vůbec skloubit trénink člověka, psa s rodinou, prací a domkem. Zajímaly nás o Tomášova plány do budoucna.
Support the Show.
-
Manglende episoder?
-
Esterka Černá - fyzioterapeutka, majitelka DogRehab centra rehabilitace pro malá zvířata
Esterka se s námi bavila na téma fyzioterapie a to v rámci praxe, kterou nasbírala nejen studiem, ale i praxí ve svém zavedeném centru v Českých Budějovicích DogRehabu, kde se věnuje rehabilitaci malých zvířat.
Bavily jsme se nejen o její cestě, která začala u ošetřovatelky v Zoo, ale i o cestě k musherským psům, kteří jsou již stálými klienty. Také jsme probíraly témata přípravy psího sportovce z pohledu fyzioterapeuta a spousty dalších zajímavých témat ohledně pohybového aparátu psa, rekonvalescence sportujícího psa, ale i psa po úrazech.Support the Show.
-
Michal nám přiblížil, jaké to je startovat mass start ve čtyřspřežení. Vyprávěl nám o tom, s jakými různými plemeny měl možnost běhat. Kvap, velmi známý a úspěšný pes, kterému je dnes skoro 10 let, jeho největší úspěchy, jaké to bylo s takovým psem závodit, v čem byla jeho hlavní přednost a jakým způsobem se vyrovnal se zraněním. Dostali jsme se i na to jaké závody má Michal nejraději, jakou atmosféru má rád, co pro něj mushing znamená a popsal nám i přípravu psů na sezónu.
Support the Show.
-
Kristýna Uhlířová - doporučená terapeutka Dornovy metody, majitelka rehabilitačního centra VetTerapie, spoluzakladatelka projektu ProstěFit, spoluzakladatelka Enrichment Akademie.
Kristý velmi prakticky vysvětlila, jaké všechny potřeby naši pejsci mají. Co můžeme jednoduše udělat pro to, aby byli naši psi spokojenější, uvolněnější a tím i dobře zregenerovaní a připravení na novou dávku tréninku. Jakou roli hraje v chování psa stres, co je dobré dělat během závodního víkendu. Zkoušeli jste někdy nechat psa být psem a dělat věci alespoň chvilku po svém?Support the Show.
-
Zeptaly jsme se Jara na jeho vývoj od mushingu s grónskými psy a aljašskými malamuty k chovateli Evropských saňových psů. Povídali jsme si o tom, jaké to je prožít najednou nečekaný úspěch, jaké emoce člověk cítí, co vše za úspěchem vězí. Zajímavé bylo téma chovu závodních kříženců. Jaká panuje mezi Slováky soudržná atmosféra a jak fungují mushingové kluby a podpora na Slovensku.
Support the Show.
-
Eliška tématu fitness, pohybového aparátu a funkční fyzioterapii naprosto propadla a její znalosti tomu odpovídají. Několik let se věnuje sebevzdělávání v oboru, získává jeden certifikát za druhým v zahraničí, zároveň pracuje denně se psy v rámci své vlastní praxe. Mnoho jejích klientů jsou individuální musheři.
Dozvěděli jsme se o její cestě k tomuto oboru. Sdílela s námi své zkušenosti s budováním kondice a správného zapojení těla psa v pohybu. Povídaly jsme si o tom, jaké části těla dostávají v tahání nejvíce zabrat, jakým bychom měli věnovat svou pozornost. Jak vlastně dojde k tomu, že se psí tělo pohybuje rychle vpřed. Co jsou to kavalety, jaké pomůcky zvolit a čím vlastně začít. Co štěně a jeho příprava.Support the Show.
-
Vicemistr světa SKJ2 Hammar Norsko 2022, Vicemistr světa SKJ2 Âsarna Švédsko, 2. vicemistr republiky BKJ
Zveme Vás k poslechu povídání se závodníkem Pavlem Pischekem, který je poslední dva roky známý zejména jako běžkař, ale sportuje od mala. Společně s rodiči se věnoval snad všem známým sportovním aktivitám odjakživa a k pejskům se dostal až na vysoké škole.
Pája nám řekl svůj příběh, jak se do své závodní fenky zamiloval na první pohled ačkoliv její pořízení nebylo úplně v plánu. Jak se dostal ke sportu se psy a co mu v životě přinesl. Jak přistupuje k tréninku a jak prožívá závod. Co vše je ochotný obětovat pro psí welfare.Support the Show.
-
Majitel kickpoint.eu, Vicemistr světa sprint senioři 2022, vítěz sprintu EC Salzburk 2022, druhý vicemistr ČR 2022, pořadatel několika MS, ME i MČR, support na mezinárodních závodech.
Jsme rády, že Vás můžeme opět pozvat k poslechu. Druhým hostem našeho podcastu je Láďa Bartůněk, ačkoliv by se s Láďou dalo mluvit dlouho o sportu jako takovém, o jeho bohatých zkušenostech ze všech možných velkých závodů, my jsme se zaměřily hlavně na koloběžky a s nimi spojenými tématy hodící se nám pro mushing.
Hned na začátek jsme se dozvěděly, že Láďa byl u zrodu koloběhu v Čechách. Že je odborníkem nejen na techniku jízdy, trénink, výběr stroje, ale samozřejmě i na sestavení té nejvhodnější koloběžky pro vás. Objasnil nám, jak je to s nejefektivnějším průjezdem zatáčky, jak prostřídávat nohy, jaký mít postoj, jak vybrat koloběžku a také jaké to pro něj bylo zkusit si jízdu se dvěma psy.Support the Show.
-
Pavla Hrníčková: Kytky jsou pro ženský. Nejezdím rychlosti, nejsem zastáncem rychlých tréninků.
Vicemistryně světa FMBB canicross, 2x Mistryně ČR bike, vicemistryně Evropy bike, Mistryně světa kategorie D2.
Je nám potěšením, že pozvání přijala Pavla Hrníčková. Pomohla nám vykopnout a začít náš projekt podcastu o mushingu, závodnících a tématech s tím spojených. Doufáme, že se budete bavit stejně jako my při rozhovoru s ní!Pája povídá o čerstvých dojmech z výhry na Mistrovství světa ve Švédské Åsarně, je taky velmi úspěšnou bikerkou, majitelkou teriérů i ohařů. V mushingu ušla cestu od běhání s malými pejsky po závodění s velkými ESP. Je upřímná a ochotná podělit se o svůj tréninkový systém. Sebe v přípravě nešetří, o psy však pečuje s láskou a dopřává jim dostatek regenerace. Prozradila nám i své koníčky a zajímavosti z osobního života. Rozhovoru nechybí ani kontroverzní témata, která plují napříč mushingovým světem.
Support the Show.