Episoder
-
Zašto su ljudi skloni teorijama zavjere? Kako teorije zavjere mijenjaju globalne procese? Koliko su društvene mreže pogodovale širenju teorija zavjere? Kako se kroz promicanje teorija zavjere prepliću globalni interesi, kineski, ruski, američki? Od teorija zavjera do self-helpa, kako su povezani ravna zemlja i tzv. “manifestiranje”?
U Global Fokus podcastu govori pisac i novinar Velimir Grgić.
-
Projekt Fond 5.5. Zaklade Solidarna za pomoć unesrećenima u potresu dobitnik je nagrade Europski građanin Europskog parlamenta.
Je li solidarnost “prljava” riječ današnjice, o kojoj mnogi govore, a koju građani ne vide u svakodnevnom životu, u svojim zajednicama? Što je koncept ljudske sigurnosti? Je li svaki građanin i europski građanin? Koji su globalni izazovi za našu sigurnost i koliko je važna solidarnost za našu budućnost?
U Global Fokus podcastu govori aktivistica Marina Škrabalo.
-
Manglende episoder?
-
Rat u Ukrajini, kao i pandemija pokazali su ranjivosti čovječanstva, te otvorili pitanje koncepta ljudske sigurnosti u strateškom cilju Europe – klimatske neutralnosti do 2050. godine.
O tome što je sve važno za našu sigurnu budućnost kroz teme koje otvara klimatska i energetska kriza, u Global Fokus podcastu Ivana Dragičević razgovara s Lukom Tomcem, predsjednikom Zelene akcije.
-
Doba u kojem živimo često nas zbunjuje. Osjećamo promjene, ubrzanje procesa, ponekad ih ne razumijemo, osjećamo se nesigurnima.
Koliko je važno razumjeti pojmove, je li nam potreban novi društveni ugovor, imamo li filozofiju današnjice, što je to um, što razum, što svrha, što smisao? Gdje je u tome svemu obrazovanje?
O pojmovima u novoj epizodi Global fokus podcasta razgovaramo s profesorom filozofije Tomislavom Reškovcem.
-
Gošća: Mika Buljević, osnivačica i voditeljica zagrebačke Bookse i suosnivačica Kulturtregera
Jesmo li svjesni da živimo u najpismenijem dobu u povijesti? Koliko nam čitanje pomaže u razvijanju empatije i koliko nam je digitalno doba “ukralo fokus”?
S Mikom Buljević, suosnivačicom zagrebačke Bookse i Kulturtregera razgovaramo o “virusu” globalno važne književnosti, te zašto je svevremensko u književnosti važno za razumijevanje svijeta.
-
GOŠĆA: MARIJANA ŠAROLIĆ ROBIĆ, odvjetnica, potpredsjednica udruge CRO-START-UP
Otima li nam umjetna inteligencija IQ i je li sve crno kao u distopijskim romanima? Koliko se možemo mijenjati kao društvo prema dobu u kojem bi nam trebalo ostati više vremena za kritičko razmišljanje i kreativnost?
Koliko je teško mijenjati sustav obrazovanja i fleksibilizirati ga s obzirom na akceleraciju promjena oko nas, te koliko je mit o Prometeju važan za sve nas.
Razgovaramo s odvjetnicom, počasnom konzulicom Novog Zelanda u Hrvatskoj, te čelnoj osobi udruga koje se bave umjetnom inteligencijom, start-upovima, te leadershipom, Marijanom Šarolić Robić.
-
GOŠĆA: MARIJANA GRBEŠA, profesorica političke komunikacije, Fakultet političkih znanosti u Zagrebu
Komunikacijski bunkeri, anatomija laži, paralelne istine, provjera informacija, dezinformacije… Kako se snaći u moru vijesti, propagande, komunikacijskih balona.
Živimo li u doba u kojem više nema kognitivne dissonance?
Je li Zelenski prototip superheroja, a Putin zločinca iz stripa ili antičke drame?
Pojmove nam objašnjava i dileme razjašnjava profesorica političke komunikacije Marijana Grbeša.