Episoder
-
Czy można powiedzieć, że złość piękności szkodzi? Czy w ogóle jest komukolwiek potrzebna? Może ranić innych i nic dobrego nie wnosić do życia.
Był czas, kiedy nie czułam złości w ogóle. Potem nadszedł okres, kiedy pojawiła się i nie chciała odpuścić, co mnie przerażało. Zaczęłam się jej bać, bo nie umiałam jej wyrażać i nie miałam nad nią kontroli. Przychodziła nagle i zalewała mnie swoim żarem.
Podjęłam decyzję, że zamiast przed nią uciekać, zacznę się jej przyglądać. Początkowo z nieśmiałością, a potem coraz pewniej, z ciekawością, co ze sobą niesie i co chce mi pokazać.
Po latach ukrywania złości, zaczęłam ją wyrażać. Początkowo raniłam innych, bo nie umiałam tego robić poprawnie. Z czasem jednak złość została zauważona, wysłuchana i zrozumiana. Właśnie wtedy mogłam się z nią "zaprzyjaźnić".
Ktoś mógłby powiedzieć: Jak to? Czy można się zaprzyjaźnić ze złością? Ale po co?
Gdy zwizualizowałam i zrozumiałam swoją złość, nauczyłam się ją wyrażać i wykorzystywać jej energię w sposób, który mi służy. Dzisiaj jestem w innym miejscu i cieszę się z tych lekcji, które czegoś mnie nauczyły.
Złość informuje mnie o ważnych sprawach i potrzebach, o tym, że ktoś może przekracza moje granice. Złość pojawia się, aby mnie chronić. Tłumienie jej może krzywdzić mnie i innych.
W tym odcinku zaczynamy częścią pierwsza rozmowy o złości, czym jest dla nas i jak możemy ją wyrażać.
Chcecie posłuchać?
Ania i Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na instagramie:http://www.instagram.com/mi_a_tobie
książka : "Self-regulation; opowieści dla dzieci, gdy emocje biorą górę".
oraz na kanał na YouTube :
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie
Wspomniane Źrodła:Agnieszka Stazka- Gawrysiak
książka: "Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko"; Mathew McKay, Patrick Fanning, Kim Peleg, Dana LandisWykorzystane fragmenty serialów i programów:
"Kuchenne rewolucje".
"M jak milosc".
"Ranczo".
"Kuba Wojewódzki", wywiad z Magda Gessler.
"Plotek", wywiad z Magda Gessler. -
Spokój wewnętrzny i jego składowe...
Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest spokój wewnętrzny? Czy można go osiągnąć po prostu, jadąc na wakacje lub robiąc weekendowy wypad, aby naładować baterie? A może to coś więcej?
W naszym najnowszym odcinku podcastu zgłębiamy, czym jest spokój wewnętrzny i jak można go znaleźć. Zastanawiamy się, dlaczego czasem trudno go odczuwać i co możemy zrobić, aby go osiągnąć. Czy wiecie, że spokój wewnętrzny można wypracować poprzez proces odkrywania siebie, zrozumienia własnych emocji i tego, co na nie wpływa?
Nasze doświadczenia pokazują, że ważnymi elementami w osiąganiu spokoju wewnętrznego są ciekawość, zaufanie do siebie i poczucie sprawczości. Ciekawość pozwala nam z otwartością badać, dlaczego poszczególne rzeczy czy zachowania innych wywołują w nas emocje. Zaufanie do siebie i poczucie sprawczości to fundamenty, które dają nam pewność, że poradzimy sobie w różnych sytuacjach. Dzięki pozytywnym doświadczeniom i wspierającym przekonaniom wierzymy, że to, co robimy, ma sens, a nasza wewnętrzna moc pozwala nam skutecznie działać.
Każda refleksja, każde małe odkrycie może być cegiełką budującą nasz wewnętrzny ład. Dlaczego warto go szukać? Ponieważ dzięki niemu czujemy się szczęśliwsi, bardziej kreatywni i pełni życia. Spokój wewnętrzny pozwala nam cieszyć się chwilą obecną, rozwijać się i spełniać marzenia.
Zapraszamy Was do wspólnego poszukiwania spokoju wewnętrznego. Posłuchajcie naszego podcastu i odkryjcie, jak możecie wprowadzić więcej spokoju, harmonii, ciekawości, zaufania do siebie i sprawczości do swojego życia.
Z całego serca życzymy Wam spokoju,
Ania i Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie
-
Manglende episoder?
-
Czy możemy dopuścić do siebie fakt, że to, co widzimy lub słyszymy, może być postrzegane przez kogoś innego w inny sposób?
Czy może się zdarzyć, że coś przeczytamy, co okaże się nie tym, co faktycznie jest napisane?
To samo może dotyczyć innych naszych zmysłów, takich jak słuch.
Czy możemy założyć, że różne osoby mogą inaczej odebrać tę samą sytuację?
Jak to w ogóle możliwe? Dlaczego tak się dzieje?Otóż każdy z nas ma swoje przekonania i wartości, przez które patrzy na świat. Przekonania to głębokie wierzenia w coś, co zostało nam przekazane bądź sami je przyjęliśmy poprzez obserwację w procesie dorastania. One ukierunkowują nasze patrzenie na świat. Zmiana myślenia może zmienić tę perspektywę, poszerzyć ją, zmieniając obraz tego, co kiedyś było oczywiste, a teraz może takie nie być.
Czy to w ogóle możliwe, by zmieniając myślenie, perspektywę czy sposób widzenia świata, widzieć więcej lub słyszeć lepiej, inaczej?
Biorąc pod uwagę własne życiowe doświadczenie, z pełną świadomością mówię TAK. To, co kiedyś wydawało mi się oczywiste, przestało takie być, kiedy dałam sobie prawo do poszerzenia horyzontów, do otwarcia się na spojrzenie na jedną sytuację z różnych stron – swojej własnej i tej drugiej, np. rozmówcy, z którym jestem w relacji.A czy Wy jesteście na to otwarci, by widzieć więcej i słyszeć lepiej? Czy dajecie sobie prawo do tego, że może błędnie odczytaliście intencje drugiej osoby, z którą pozostajecie w relacji?
A może chcielibyście poeksperymentować? Zapraszamy do posłuchania odcinka, w którym omawiamy, jak ten proces myślenia ewoluował u nas.
Ania & Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie
oraz na kanał na YouTube: https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie
-
Czy można założyć, że to ja jestem w porządku, a wszyscy wokół powinni się dopasować? Czy naprawdę mam rację w każdej sytuacji? Dlaczego czasem czujemy, że inni są przeciwko nam, gdy nie możemy się dogadać?
W tym odcinku podcastu zgłębiamy temat konfliktów w miejscu pracy. Zastanawiamy się, dlaczego czasem nie potrafimy się porozumieć i skąd biorą się spory. Czy może być tak, że odbieramy to, co inni mówią lub robią, przez pryzmat naszych doświadczeń, które kształtują nasze spojrzenie na rzeczywistość? Czy potrafimy efektywnie rozwiązywać konflikty, czy też wolimy zmieniać środowisko pracy zamiast stawić czoła problemom?
Porozmawiamy o tym, czy jesteśmy otwarci na słuchanie drugiej strony i gotowi do rozwiązywania konfliktów, czy też zakładamy złe intencje innych, myśląc, że to oni powinni się zmienić. Czy słyszeliście kiedyś o zasadzie lustra, która mówi, że możemy zobaczyć w innych to, czego sami nie dostrzegamy w sobie?
W tym odcinku rozmawiamy z Anią o konfliktach w korporacjach – z czego wynikają i jak je można rozwiązywać. Ania jest coachem i zawodowo zajmuje się rozwiązywaniem takich konfliktów. Pracowała wiele lat w HR, a obecnie prowadzi szkolenia dla pracowników i managerów. Jeżeli macie ochotę posłuchać o jej doświadczeniach w tym temacie, zapraszamy.
Ania & Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na nasz kanał na YouTube: MiAtoBie
-
Czy w relacji z dzieckiem zawsze to my mamy „rację”? Czy dziecko powinno nas słuchać w każdej sprawie, bo jesteśmy dorosłymi i posiadamy większe doświadczenie? Czy zawsze musimy narzucać dziecku nasze zdanie, ubierając je zgodnie z przekonaniami społecznymi i wymuszając dopasowanie do otoczenia?
Kiedy i w jaki sposób najlepiej się ubrać? Czy to, co mamy na sobie, jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby? A może to w ogóle nie ma znaczenia, bo szacunek uczymy poprzez okazywanie go naszemu dziecku? Czego tak naprawdę uczymy i czego chcemy nauczyć poprzez nakazywanie i narzucanie dziecku, jak ma się ubrać?
A co by było, gdybyśmy pozostawili dziecku wybór w tej kwestii, gdybyśmy się nie czepiali i pozwolili mu samemu decydować, dając mu wolność? Co by się wtedy stało? Czy to w ogóle miałoby znaczenie?
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy na przykładzie wolności w kontekście ubioru o tym, jak zacząć od siebie w relacji z dzieckiem. Po co to w ogóle robić? I czy to ma sens? Dzielimy się też, jak zmieniło się nasze podejście do tej kwestii i co na to wpłynęło.
Chcecie posłuchać? Zapraszamy!
Ania & Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube: https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobieOpis
**********************************************************************************************
Źródła:
"Self reg, Opowieści dla dzieci.O tym jak działać, gdy emocje biorą górę".
Agnieszka Stążka Gawrysiak -
Pewnie wielu z Was zdarzyło się być kierowcą samochodu, gdy ktoś zajechał Wam drogę, migając światłami, trąbiąc, gestykulując itp. Co się wtedy w Was uruchamia? Co sobie myślicie? Czy podobnie jak Ania, uważacie to za chamstwo, gburactwo i prostactwo, czy może coś jeszcze innego?
Ile razy zdarzyło Wam się zastanowić, co dana sytuacja uruchamia w Was, a ile razy zrzucaliście "winę" na innych? Czy zawsze ktoś jest winny, czy może warto spojrzeć w głąb siebie i zadać sobie pytanie, co we mnie dana sytuacja uruchamia? Dlaczego mnie to tak złości, smuci, wkurza, zawstydza? Co pod tym się kryje?
A może to słowa, a może gesty drugiej osoby są jakimś naszym zapalnikiem? Czyj tak naprawdę głos w nas się uruchamia, może jakaś znana nam sprzed lat sytuacja? Warto się nad tymi sytuacjami zastanowić, zatrzymać i przejrzeć w nich jak w lustrze, by móc odkrywać to, co nasze, by dać sobie samemu sprawczość w rozwiązywaniu naszych własnych spraw i wykorzystywać takie sytuacje do uczenia się siebie i swoich zachowań oraz popracowania nad nimi.
Warto pamiętać, że:
nie możemy zakładać, co inni myślą o nas, bo tego nie wiemy,warto zacząć od siebie zamiast zwalać winę na kogoś za nasze emocje, bo tylko my tak naprawdę mamy tę sprawczość, by się dowiedzieć, co za nimi się kryje i sobie pomóc,warto prosić o pomoc i umieć ją przyjmować, właśnie wtedy jesteśmy silni, kiedy umiemy to robić.W tym odcinku razem z Anią bierzemy pod lupę zachowania, które nierzadko uruchamiają się w nas, kiedy mamy jakąś konfrontację na drodze. Chcecie posłuchać? Zapraszamy!
Ania & Kasia ❤️
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie:
http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube:
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie" -
Pomyśl sobie, że zdarza się jakaś sytuacja, która mocno Cię porusza. Potrzebujesz się komuś wygadać, a ta osoba mówi: 'zacznij od siebie, co możesz w sobie zmienić'.
Co wtedy czujesz?
Co się w Tobie uruchamia?
Może zupełnie nic, masz świadomość siebie i tego, że potrzebujesz się wygadać, a jednocześnie wiesz, że skoro Cię ta sytuacja w jakimś stopniu ruszyła lub coś uruchomiła, to warto się tym zająć.
A może zupełnie nie, bo uważasz, że to Ty jesteś zraniona/ny przez kogoś i to ta osoba, która Cię zraniła, powinna coś ze sobą zrobić? Jak to jest?Osobiście lubię myśleć, że jeżeli ktoś się jakoś do mnie zachowa w niefajny sposób lub powie mi coś przykrego, jest o tej osobie. Uświadomienie sobie tego bardzo może pomóc w zobaczeniu relacji z tą osobą z jakiejś perspektywy, zdjęciu z siebie tego, co nie moje. Jednocześnie jeżeli mnie to zachowanie w jakiś sposób porusza, to warto się tym zająć i zobaczyć o co chodzi, co się takiego stało, dlaczego mnie to ruszyło. Oczekiwania, że ktoś się zmieni i wtedy dopiero będę szczęśliwa/wy, spokojniejsza/szy są dość mało realistyczne. Myślę sobie, że nawet jeżeli będziemy chcieli kogoś zmienić i ten ktoś na to pójdzie, to bliskie jest mi stwierdzenie, że podobne sytuacje będą się zdarzać tak długo, jak nie zmierzę się sama ze sobą, z tym, co we mnie się uruchamia. Zwłaszcza jeżeli sytuacja się powtarza. Nie mówiąc już o tym, że nie mamy prawa nikogo zmieniać, jeżeli ten ktoś nie jest na tę zmianę gotowy. Bo każdy ma prawo do zmiany na swoich zasadach i w swoim tempie. Warto więc patrzeć na siebie, bo inni ludzie oraz sytuacje mogą nam pomóc odkryć to, co głęboko w nas jeszcze nie odkryte, a co pomoże nam zobaczyć daną sytuację z takiej perspektywy, która pozwoli inaczej patrzeć na świat. Mam takie doświadczenia, że jak raz to zobaczymy, to już nie będziemy chcieli wrócić do tego, co było.
Budujmy w sobie zaufanie do siebie i odzyskujmy sprawczość, wzmacniajmy ją w sobie. To są mocne fundamenty, które bardzo mogą pomóc nam każdego dnia, w naszej codzienności.
Zapraszamy do posłuchania 🙃
Ania & Kasia ❤️Zapraszamy na nasze konto na Instagramie:
http://www.instagram.com/mi_a_tobie
oraz na kanał na YouTube:
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie -
Zapraszamy do drugiej części podcastu o nagrodach i karach.
Jeśli jedynym narzędziem, jakie masz, jest młotek, to każdy problem wydaje się gwoździem” - Abraham Maslow„Nagradzanie i karanie są mechanizmami kontroli zewnętrznej, które mogą ograniczyć naturalną motywację dziecka do nauki i samorozwoju” - Daniel Pink
Czy kary i nagrody działają i czy warto je stosować? Po co w ogóle nagradzać i karać? Co nam to daje?
Czy to nie jest tak, że dziecko karane przez rodzica uczy się karać inne dzieci, a w przyszłości innych dorosłych? Czy jeżeli zrobimy coś „złego”, jakoś się zachowamy w sposób trudny dla innych lub powiemy coś trudnego do kogoś, to czy jedynym sposobem, żeby na tę sytuację zareagować jest wymierzyć tej osobie karę? Czy dziecko karane przez rodzica nie stanie się przypadkiem dorosłym karzącym ludzi w swoim otoczeniu?
A nagrody? Czego uczą? Czy nie tego, że warto spełniać oczekiwania innych, bo wtedy coś za to dostaniemy? A co z potrzebami, uczuciami? Czy nie warto zadać sobie pytanie dlaczego ja lub ktoś tak czy inaczej się zachował lub to czy owo powiedział, bo coś pod tym leży głębiej? Czy nie warto zastanowić się czego uczymy dziecko, wymierzając mu karę czy dając za coś nagrodę, a czego tak naprawdę chcielibyśmy nauczyć?
W dobie dzisiejszego internetu, wiedzy i dostępu do niej, możemy łatwo znaleźć wiele pozycji na rynku, które podważają sens karania i nagradzania. Chociażby rozróżnienie między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną daje mi świadomość, co ja bym chciała dla swojego dziecka a co nie. Świadomość tego pokazuje:
jaką chcę iść drogą i co mi pasuje a co nieco chcę osiągnąć, a co zupełnie nieczego chcę nauczyć moje dziecko.Pamiętajmy, że dziecko kiedyś będzie dorosłym i to, co mu przekażemy, w jakie zasoby w postaci przekonań o sobie i świecie ubierzemy, tak będzie funkcjonować w świecie. Bo to nasz wybór czy będziemy dmuchać w jego skrzydła i pozwolimy by latało czy zawiążemy sznurek i będziemy tylko udawać, że lata, ale tak naprawdę od ziemi daleko nie poleci, bo będzie jak ten latawiec na wietrze. To do nas należy wybór. Mi pasuje by nie karać tylko pokazywać konsekwencje, nie nagradzać tylko wspierać, doceniać i rozmawiać. A Tobie?
Zapraszamy do posłuchania
Ania & Kasia❤️
Zapraszamy na nasze konto na instagramiehttp://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie
****************************************************************************************
Źródła: -
Jeśli jedynym narzędziem, jakie masz, jest młotek, to każdy problem wydaje się gwoździem” - Abraham Maslow
„Nagradzanie i karanie są mechanizmami kontroli zewnętrznej, które mogą ograniczyć naturalną motywację dziecka do nauki i samorozwoju” - Daniel Pink
Czy kary i nagrody działają i czy warto je stosować? Po co w ogóle nagradzać i karać? Co nam to daje?
Czy to nie jest tak, że dziecko karane przez rodzica uczy się karać inne dzieci, a w przyszłości innych dorosłych? Czy jeżeli zrobimy coś „złego”, jakoś się zachowamy w sposób trudny dla innych lub powiemy coś trudnego do kogoś, to czy jedynym sposobem, żeby na tę sytuację zareagować jest wymierzyć tej osobie karę? Czy dziecko karane przez rodzica nie stanie się przypadkiem dorosłym karzącym ludzi w swoim otoczeniu?
A nagrody? Czego uczą? Czy nie tego, że warto spełniać oczekiwania innych, bo wtedy coś za to dostaniemy? A co z potrzebami, uczuciami? Czy nie warto zadać sobie pytanie dlaczego ja lub ktoś tak czy inaczej się zachował lub to czy owo powiedział, bo coś pod tym leży głębiej? Czy nie warto zastanowić się czego uczymy dziecko, wymierzając mu karę czy dając za coś nagrodę, a czego tak naprawdę chcielibyśmy nauczyć?
W dobie dzisiejszego internetu, wiedzy i dostępu do niej, możemy łatwo znaleźć wiele pozycji na rynku, które podważają sens karania i nagradzania. Chociażby rozróżnienie między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną daje mi świadomość, co ja bym chciała dla swojego dziecka a co nie. Świadomość tego pokazuje:
jaką chcę iść drogą i co mi pasuje a co nieco chcę osiągnąć, a co zupełnie nieczego chcę nauczyć moje dziecko.Pamiętajmy, że dziecko kiedyś będzie dorosłym i to, co mu przekażemy, w jakie zasoby w postaci przekonań o sobie i świecie ubierzemy, tak będzie funkcjonować w świecie. Bo to nasz wybór czy będziemy dmuchać w jego skrzydła i pozwolimy by latało czy zawiążemy sznurek i będziemy tylko udawać, że lata, ale tak naprawdę od ziemi daleko nie poleci, bo będzie jak ten latawiec na wietrze. To do nas należy wybór. Mi pasuje by nie karać tylko pokazywać konsekwencje, nie nagradzać tylko wspierać, doceniać i rozmawiać. A Tobie?
Zapraszamy do posłuchania
Ania & Kasia❤️
Zapraszamy na nasze konto na instagramiehttp://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie
****************************************************************************************
Źródła:
Książka „Wychowanie bez nagród i kar” Alfie Kohn
"Mindset"- Carol Dweck (Growth mindset)
Daniel Pink: "Drive"
Oraz fragmenty filmów/seriali/programów:
Fragment programu Kuby Wojewódzkiego z Michałem Sikorskim: https://youtu.be/pn-dD5BzPLY?si=Sez1D8y_R4oSg3J1
Fragment serialu "Rodzinka.pl": Wraca moda na chłopską kuchnię – scena z odc. 242
https://youtu.be/JIxmtK58-Dw?si=E1QJA_XVJ_CDV-W8
Fragment filmu "Dzień świra", rez. Marek Koterski
Fragmentu serialu "Rodzinka.pl"-https://youtu.be/uQQjXkQfg00?si=Qt1QXevAzRm0uRfc
Fragment serialu "Przyjaciółki" 17, odcinek 4: https://youtu.be/HQx6gczEC8s?si=pcqPJpnS51G3kXge
Fragment serialu "Klan", odcinek 3204: https://youtu.be/zpXYFV8Ci6I?si=hcFEmg8tjJmPTxGq
Wife Swap (AU) - Season 1 Episode 2 - Zantey and King
Fragment serialu "Rodzinka.pl"- "karteczki":
https://youtu.be/0v6-7OsTNeY?si=7pyFIlRa-DQ5JITM -
"Być kobietą, być kobietą - marzę o tym od dziecka [...]
Alicja Majewska, "Być kobietą"
[...] Być kobietą w każdym calu, kiedyś muszę się stać!"Bycie kobietą...
Być kobietą...Co to właściwie znaczy być kobietą? Czy można to zdefiniować?
A może to po prostu oznacza być kobietą na swój sposób, według własnych zasad?
Czy jako kobiety zawsze musimy dostosowywać się do społecznych norm, być zawsze w pełni gotowe? Czy musimy radzić sobie ze wszystkim, dbać o rodzinę, być na 100% gotowe we wszystkich aspektach życia i wyglądać zadbane każdego dnia?
Czy pozwalamy sobie na czasem nicnierobienie, na leniwe chwile w dresach, bez makijażu, bo właśnie na to mamy ochotę?
Czy pozwalamy sobie na słuchanie siebie i pokazywanie autentycznych emocji, raz będąc bardziej wycofanymi, raz bardziej ekspresyjnymi, w zależności od naszego samopoczucia?Dziś Dzień Kobiet ❤️
I właśnie w tym dniu rozmawiamy o tym, co dla nas oznacza kobiecość, o tym, w jaki sposób się ona manifestuje w naszym codziennym życiu.
Jak doszłyśmy do tego, kim jesteśmy jako kobiety, jak odkrywałyśmy naszą kobiecość.
A Wy, drogie, kochane kobiety, jak się dziś czujecie? Czy odnajdujecie się w naszych słowach, czy też zupełnie nie?
Czy macie podobne doświadczenia, czy zupełnie inne?
Wszystkim kobietom życzymy cudownego dnia ❤️
Ania & KasiaZapraszamy na nasze konto na Instagramie:
http://www.instagram.com/mi_a_tobie oraz na kanał na YouTube:
https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=miatobie
Film, "Kogel-Mogel", Roman Załuski, 1988Film, "Poszukiwany, poszukiwana", Stanisław Bareja, 1973Serial, "Mad Men", Matthew Weiner, 2007-2015Piosenka, "Jestem kobieta" - Edyta Górniak, 1994Piosenka, "Być kobieta", Alicja MajewskaFilm, "12 godzin z życia kobiety", Halina KunickaPiosenka, "Nic mi się nie chce", Mikromusic, 2017Piosenka, "Jeszcze się żagiel bieli", Alicja MajewskaPiosenka, "Kobiety pistolety", Maria Peszek, 2008Piosenka, "Kobieta", Natalia Kukulska, 2017Piosenka, "Królestwo kobiet", Kayah i Mery Spolsky, 2020
**********************************************************************************************
Źródła i cytowane piosenki: -
Mi jest dość łatwo wprowadzić nowy nawyk, a Tobie?
A mi nie...!
No właśnie…nawyki.
Z czym Wam się kojarzy to słowo?
Czy nawyk jest dla Was po prostu zadaniem do wykonania czy może wyzwaniem?
Jakie uczucia w Was wyzwala to słowo?
Czy kojarzy się pozytywnie? A może jest nasycone napięciem, stresem i wiąże się z czymś dla Was trudnym bądź wręcz niemożliwym do wprowadzenia w życie?
Czy łatwo Wam wprowadzać nowe nawyki i rezygnować ze starych, czy wręcz przeciwnie?
A może nie macie świadomości nawyków, które Wam nie służą, bądź nie wiecie jak się zabrać do wprowadzania w życie tych nowych, zdrowych i służących Wam ?
W tym odcinku razem z Ania zastanawiamy się jak to jest u nas w tym temacie?
Dla której z nas jest to proste, a której sprawia trudności i jest prawdziwym wyzwaniem.
No i w ogóle po co nam wprowadzać nowe nawyki i jak to robić, jak się do tego zabrać?
Macie ochotę posłuchać?
Zapraszamy :)
Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
http://www.instagram.com/naszpowrotdosiebie
*******************************************************************************
Źrodła:
Książka "Atomic Habits"- "Atomowe Nawyki", James Clear -
Mi podoba się śnieg w zimie, a Tobie?
Kolejny, już trzeci sezon jest dostępny dla Was, tym razem w wersji audio i wideo.Bo: Mi pasuje wersja audio, a Tobie?
Postanowiłyśmy wziąć pod uwagę także tych, którzy wolą oglądać, a nie tylko słuchać. Mi, a Tobie, zarówno nowy sezon, jak i nowa wersja, trochę tego, o czym już mówiłyśmy, a trochę nie. Rok nagrywania podcastu bardzo nas rozwinął i nauczył wielu rzeczy. Może być tak, że wiele z tych tematów, które już kiedyś poruszyłyśmy, nadal jest nam bliska i aktualna, a także, że odkryłyśmy nowe rzeczy, które stały się naszymi, a nimi wcześniej nie były, i odwrotnie. W tym odcinku weryfikujemy, co nadal jest nasze, a co nie, i jak to jest z tym rozwojem osobistym. Jak patrzymy na ten proces dzisiaj i co ewentualnie się zmieniło. Poprzez rozmowy na różne tematy chcemy pokazać, że można mieć różne zdanie na jeden temat i nadal się dogadywać. A przede wszystkim, że to jest ok patrzyć na świat z różnych perspektyw. A Wy jak macie? Lubicie szukać własnej drogi, czy może wolicie dopasować się do innych? A może to, czego doświadczyliście w życiu, jest właśnie tym, co Wam pasuje i jest Wasze? Macie ochotę poeksperymentować z nami?
Zapraszamy do posłuchania Ania & Kasia.Zapraszamy na nasze konto na Youtubie:
https://youtu.be/HftlAh_bBBE
I na Instagramie:
http://www.instagram.com/naszpowrotdosiebie
Ania& Kasia -
Gdzie mieszkasz?
Dlaczego Rudolf ma czerwony nos?
Czy Mikołajowa urodziła wszystkie elfy?Tegoroczna forma listu do Mikołaja z życzeniem odpowiedzi na te pytania. Czy wierzycie, że Mikołaj istnieje i potrafi w jedną noc w magiczny sposób dostarczyć prezenty do wszystkich dzieci na świecie? Czy mówienie dzieciom, że Mikołaj istnieje, to magia czy oszustwo? Dlaczego trzeba być grzecznym, żeby dostać prezent i co to w ogóle znaczy? Czy wykorzystywanie postaci Mikołaja do zmuszania dzieci do bycia grzecznymi jest w porządku?
Dla nas okres grudniowy, mikołajowy i świąteczny to magia i jednocześnie tradycja. To czas spędzony razem w ciepłej atmosferze z nutką magii w tle. To czas, który pokrzepia i wprowadza trochę magii w całe nasze życie. To czas, którego wartość będzie niesiona przez nasze dzieci w dorosłe życie, a one będą tę magię może przekazywać dalej.
Z okazji świąt życzymy Wam magicznych chwil spędzanych z bliskimi Wam osobami w poczuciu spokoju, ciepła i bezpieczeństwa. Dziękujemy, że byliście z nami przez cały rok i do usłyszenia wkrótce ❤️
Ania I Kasia
Zapraszamy na nasze konto na Instagramie:Instagram (@naszpowrotdosiebie)
-
Witajcie w kolejnym odcinku naszego podcastu. Dzisiaj kontynuujemy naszą podróż w świat sztuki uważnego słuchania, ale tym razem skupiamy się na zadawaniu pytań jako narzędziu pogłębiania relacji. W poprzednim odcinku praktykowaliśmy aktywne słuchanie, a teraz przechodzimy do drugiego etapu - zadawania właściwych pytań.
Posłuchacie dwóch historii:
Najpierw Ania opowiada, jak to było wyjechać na wakacje jako dziecko do Norwegii, a Kasia opowiada, co jest dla niej ważne w pracy dentystki. Wzajemnie zadajemy sobie pytania, testując umiejętność skupienia się na drugim człowieku i sztuki doceniania perspektyw życiowych innych osób. Razem odkrywamy, jak zadawanie pytań może być kluczem do głębszego zrozumienia siebie nawzajem i budowania trwałych relacji.Czekamy na Wasze komentarze i pytania na naszym profilu społecznościowym. Do usłyszenia w kolejnym odcinku!
Zapraszamy na nasze konto na instagramieInstagram (@naszpowrotdosiebie)
-
Słuchać a słyszeć? Czy to jest to samo?
A może słuchać i słyszeć?
Albo : czy Ty mnie w ogóle słuchasz?
Ewentualnie : co usłyszałeś/łaś w tym, co przed chwila powiedziałam/łem?To tak w skrócie na temat słuchania drugiej osoby…
Czyli co? Proste? Trzeba po prostu słuchać?Uff, a jak tu słuchać, jak do tego dochodzą emocje?
Jak słuchać, by nie spłycić sensu tego , co mówi druga osoba?Tak na serio, to sztuką prawdziwej empatycznej komunikacji z drugim człowiekiem jest umiejętność nie tylko komunikowania tego, co chcę powiedzieć , ale także umiejetność słuchania tego, co mówi druga osoba i weryfikowania, czy to co słyszę jest faktycznie tym co ta osoba chce mi przekazać.
Nam wiele razy zdarzało się i nadal zdarza ,że „niby” słuchamy co ktoś do nas mówi, ale słyszymy zupełnie coś innego niż ta osoba chce nam przekazać. Opowiadamy sobie często historię, która tak naprawdę jest naszą, a nie tej drugiej osoby. Dopowiadamy sobie różne nasze interpretacje, które niekoniecznie mają miejsce i w naszej głowie może tworzyć się opowieść, która nie rzadko mało ma wspólnego z tym, albo odbiega od tego, o czym druga osoba faktycznie mówi.
Tak tez rodzą się często konflikty wynikające z niezrozumienia tego, co ktoś nam chce przekazać.
I co wtedy?Czy chodzi o to kto ma rację czy o to żeby się dogadać?
Czy każda rozmowa, która ma swoją dłuższą historię niż tego sytuacja wymaga, a więc wzbogacona o niedopowiedzenia czy niezrozumienie musi skończyć się konfliktem?
Czy dajemy sobie przestrzeń na to , aby spotkać się z tym co usłyszałam/łem i zaopiekować się tym co jest moje w tej sytuacji?
Czy dajemy sobie prawo do zapytania kogoś : czy możesz powtórzyć to co powiedziałaś/łeś , bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałam/usłyszałam (łem)?
Takie tajniki komunikacji,własne dopowiedzenia,ubarwianie wypowiedzianej już historii i usłyszenie tego co słyszymy może wiele nam powiedzieć o nas i tej drugiej osobie.
W tym odcinku słuchamy nawzajem swoich historii i próbujemy usłyszeć co druga osoba chciała nam przekazać.
Czy myślicie, że usłyszałyśmy się nawzajem i słuchałyśmy tak , żeby usłyszeć?
Chcecie posłuchać?Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
-
Zasoby, naładowane baterie, siła i chęć do działania… Jak dzisiaj brzmi to dla Was? W którym miejscu dzisiaj się znajdujecie? Czy odczuwacie gotowość do pracy i podejmowania wyzwań, czy może wręcz odwrotnie?
Czy jest możliwe doładowanie baterii, nawet gdy czujemy, że są całkowicie wyczerpane? Dlaczego zdarza się, że po urlopie wracamy bez energii, a po dniu pracy mamy wrażenie, że moglibyśmy zrobić jeszcze więcej?
Kto może nam pomóc naładować baterie i w jaki sposób to zrobić? Czy jesteśmy w stanie to zrobić sami? Jak rozpoznać moment, kiedy funkcjonujemy na "oparach", i jak uniknąć całkowitego zatrzymania się na środku drogi, bez możliwości ruszenia dalej?
Czy baterie można ładować wyłącznie podczas odpoczynku i urlopu, czy istnieją sposoby na doładowywanie ich każdego dnia? Jakie są metody i dlaczego w ogóle warto to robić?
W tym odcinku zastanawiamy się, co dokładnie oznacza pojęcie "zasoby" i jak możemy świadomie pracować nad nimi, aby naładować się każdego dnia lub szukać sposobów na ich doładowywanie, nawet gdy sytuacja jest trudna. Omawiamy, jak samoświadomość może pomóc w budowaniu zasobów oraz co może nam je odebrać.
Rozważamy, kiedy czynniki zewnętrzne stają się zasobem, a kiedy nie. Ponadto, analizujemy, w jaki sposób możemy odnaleźć zasoby w nas samych. Czy jesteście zaintrygowani? Zapraszamy do wysłuchania tego odcinka.
Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
-
Kim jest dla mnie moje dziecko?
Jak postrzegam bycie mamą czy tatą ?
Jakie są moje cele rodzicielskie?
Co chce osiągnąć jako rodzic i kim chciałabym/chciałbym, żeby moje dziecko było czy stało się jako dorosły człowiek?Czy mając dziecko zastanawialiście się kiedyś nad odpowiedzią na takie czy podobne pytania?
W tym odcinku rozważamy, kim dla nas jest nasze dziecko i jak postrzegamy rolę rodzica. Zastanawiamy się nad naszymi celami wychowawczymi i tym, jak chcemy, aby nasze dzieci dorastały. Przyglądamy się temu, jak postrzegamy nasze dzieci jako jednostki, oddzielne od nas, ale jednocześnie posiadające swoje emocje i potrzeby. Dążymy do tego, aby nasze dzieci rozwijały zdrowe poczucie własnej wartości i akceptacji, niezależnie od wyboru zawodu czy osiągnięć.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie wartości chcielibyście przekazać swoim dzieciom? Czy chcemy, aby nasze dzieci bezwarunkowo nas słuchały, czy też dajemy im przestrzeń do wyrażania swojego zdania i sprzeciwu? Pytamy o to, czy surowość wychowawcza może prowadzić do dorosłego, który umie słuchać siebie i podążać własną drogą. Czy łatwo jest kochać bezwarunkowo i umieć to okazywać jednocześnie w sposób niewerbalny?
Czy można wychować dziecko bez nagród i kar?
Jak myslicie?Na te i inne pytania odpowiadamy sobie w tym odcinku.
Zapraszamy do posłuchania
Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
*********************************************************************************************
W tym odcinku wspominamy o:
"Baby-led Weaning" Gill Rapley,
Książki Tracy Hogg,
Książki Jesper Juul -
Wyobraźmy sobie takie dwie różne sytuacje:
Pierwsza:
Para wyjeżdża za granicę lub mieszka daleko od bliskiej rodziny i decyduje się na dziecko. Nie ma nikogo, kto mógłby wesprzeć czy pomóc.
Druga :
Para mieszka w otoczeniu rodziny, może liczyć na wsparcie i pomoc za każdym razem, kiedy potrzebuje. Dziecko nawiązuje relacje z otoczeniem, a rodzice mają odciążenie, dzięki czemu mogą poświecić czas czemuś innemu jak np. pracy, pasji, obowiązkom czy po prostu odpocząć.My z Anią, z racji mieszkania za granicą, nie mamy przy sobie rodziny, która mogłaby nas wesprzeć na co dzień, wtedy kiedy potrzebujemy.
Mamy natomiast siebie nawzajem, znajomych ,przyjaciół, ludzi wokół, którzy mogą wesprzeć w opiece nad dzieckiem. Staramy się tworzyć tę wioskę, która pomaga w sytuacjach, kiedy tej pomocy potrzebujemy.
Nasuwają się tutaj takie pytania: jak to jest z tym proszeniem o pomoc z jednej strony, a z drugiej jak sobie radzimy z odmową?
Pamiętajmy, że osoba, którą prosimy o pomoc, ma prawo powiedzieć nie, kiedy jej to nie pasuje. My zaś często możemy mieć problem z tym, że ktoś to robi. Dlatego pomocna jest samoświadomość tego, dlaczego jest nam tak trudno, gdy ktoś nam odmawia, umiejetność spojrzenia z perspektywy tej drugiej osoby oraz otwartość na to , by oderwać się od oczekiwań w stosunku do innych ludzi.
Doceniajmy ludzi, którzy są wokół nas, do których mamy zaufanie. Otwierajmy się na proszenie innych o pomoc i nie przywiązujmy się do oczekiwań, że ktoś musi nam pomóc wtedy, kiedy o to prosimy.
Bo każdy ma prawo do własnych wyborów i decyzji oraz do akceptacji tych wyborów przez druga osobę.
W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak trudno często być za granicą czy z dala od rodziny i nie mieć wsparcia. Trudno też często prosić o pomoc, a czasem tę pomoc przyjmować.
Chcecie posłuchać?Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie:
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
**********************************************************************************************
Źródła
Gosia Stańczyk psycholog
www.gosiastanczyk.pl -
Dzisiejszy odcinek jest rocznicowym,bo właśnie mija rok odkąd zaczęłyśmy nagrywać „Nasz powrót do siebie”.
Obie jesteśmy wdzięczne sobie nawzajem i Wam słuchających nas wytrwale.
Dziękujemy,że poświęcacie swój czas aby nas słuchać.
Mamy nadzieję,że te podcasty wnoszą coś dobrego w Wasze życie ,że bierzecie sobie coś, co Wam pasuje i służy.
My dziękujemy sobie za ten rok wspólnej podróży ,odkrywania siebie i własnych powrotów.
Praca nad sobą to proces,z którego nie chcemy rezygnować lecz wręcz przeciwnie chcemy więcej każdego dnia,bo widzimy ile on nam daje korzyści.
Zachęcamy Was wszystkich do własnych procesów i powrotów oraz do dalszego bycia z nami.Zapraszamy na odcinek
rocznicowy,podsumowujący naszą roczną pracę.Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
-
"I nawet kiedy będę sam
Nie zmienię się , to nie mój świat
Przede mną droga , którą znam
Którą ja wybrałem sam”
Fragment piosenki „Długość dźwięku samotności” MyslovitzJak to jest z tą naszą drogą?
Czy ją znamy, zaczynamy poznawać, a może nią już idziemy?
A jak idziemy to czy ona jest właściwie nasza?
Wybrana świadomie , wypracowana, a może przez kogoś narzucona?Podążanie własną drogą jest niesamowitą przygodą.
Jest czymś co uskrzydla, nadaje sens naszemu życiu, szczęście i radość.
My te nasze drogi powoli odkrywamy. Obie jesteśmy po 40-tce i możemy dopiero teraz powiedzieć, że świadomie zaczynamy wybierać co jest nasze, co sprawia nam przyjemność i w jakim kierunku podążamy.
Czy samotność jest czymś co wybieramy czy w nią uciekamy?
Czy można być samemu i nie być samotnym?Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku,a inspiracją jest utwór Myslovitz w wykonaniu Dawida Podsiadło i Artura Rojka.
Chcecie posłuchać?
Oryginał nagrania: zobaczcie koncert Dawida Podsiadlo z Arturem Rojkiem z Chorzowa : https://youtu.be/H6KiRW5e8Sw?si=iWB3D3QC4xMxGxzHAnia & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
- Vis mere