Episoder

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Raidījumā būveksperta viedoklis un ieteikumi celtniecības bloku un atbilstošu siltumizolācijas materiālu izvēlē pirms būvdarbu uzsākšanas.

    1.jautājums. Plānoju būvēt vienstāva dzīvojamo māju. Jautājums par būvniecības bloku un siltinājuma izvēli. Pirmais variants būvēt no 50cm bieziem gāzbetona blokiem, tad papildus siltinājums nav nepieciešams. Vai būvēt no plānākiem blokiem, bet siltināt fasādi ar 10cm vati. Kuru variantu Jūs ieteiktu no energoefektivitātes un izmaksu viedokļa?

    2.jautājums. Vēlos no ārpuses ar 50mm akmens vati siltināt gāzbetona ēku. Apdare no koka tautā sauktajā "trīnītī". Lūdzu izskaidrojiet soli pa solim kā pareizi visu veidot un kas jāņem vērā. Kādas plēves izmantot, kādas skrūves? Paredzēti divu veidu dēļi - 25mm x 150mm pirmajā kārtā, virspusē 25x100mm.

    3.jautājums. Par jumta seguma maiņu. Divstāvu māja ar vienkāršu divslīpju jumtu, kuram neliels slīpums. Jānomaina vecais azbesta šīferis. Bēniņi neapkurināmi. Jumtam ir dēļu klājs, uz tā ruberoīds, virsū šīferis. Koka konstrukcijas veselas. Ir doma mainīt uz bezazbesta šīferi. Vai var noņemot veco šīferi un likt jaunu klāju nenoņemot ruberoīdu? Vai vajadzīga hidroizolācija? Vai ir kas īpašs jāievēro? Varbūt Jūs ieteiktu kādu citu jumta klājumu, kas būtu piemērots esošai konstrukcijai?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Koka dēļu grīda, tā ir klasika, kura cauri gadsimtiem nemainīgi saglabā savu aktualitāti. Ne velti lielākā daļa lamināta klājumu imitē tieši koka struktūru. Šoreiz piedāvājam būveksperta padomus par dēļu grīdas ar vēdināmo vai silto pagrīdi ieklāšanu.

    1.jautājums. Vēlos vasaras mājiņā ieklāt dēļu grīdu 3x5m. Lūdzu iesakiet pareizu „pīrāgu”. Lāgas gulsies uz pamatiem. Pa vidu ir smilts un aptuveni 30cm šķembu slānis. Vai jānorok šķembas, lai nav tiešā saskarē ar lāgām? Vai ir vajadzīgi kādi papildus materiāli? Piemēram, tvaika plēve? Ja jā, tad kurā līmenī? Vai zem lāgām ir jābetonē stabiņi vai pietiek ar keramzīta bloku balstam?

    2.jautājums. Ir noņemti melnie griesti, lai atsegtas sijas, kuras būs redzamas. Šobrīd svarīgi saprast kādus materiālus izmantot, lai iegūtu skaņas izolāciju vismaz iepriekšējā līmenī. Bija izdedžu un keramzīta oļu pildījums. Vai var lietot 5cm minerālvates skaņu izolējošās plāksnes un ugunsdrošās rīģipša plāksnes?

    3.jautājums. Vai drīkst 75mm fasādes vati līmēt ar putu līmi pie fasādes plātnēm un neizmantot maisījumu līmes? Protams, iepriekš tiks gruntēta siena un izmantoti fasādes dībeļi.

    4.jautājums. Lauku mājā tek jumts. Kā atrast bojāto vietu? Jumts tika krāsots pirms diviem gadiem. Lieli bēniņi, istabā iegāzās piekaramie griesti.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. No kādiem materiāliem būvēt garāžu, lai tā būtu pasargāta no mitruma? Kādas ir iespējamo būvmateriālu priekšrocības un atšķirības? Piedāvājam būveksperta viedokli un padomus.

    1.jautājums. No kā celt garāžu, lai tā būtu pēc iespējas sausāka. Koka stāvbūve ar ekovates siltinājumu vai izmantot blokus? Kādus? Vai arī izvēlēties kaut ko citu? Garāžas izmēri 8x10m, griestu augstums 3m. Garāžu nepieciešams nedaudz siltināt, lai ziemā varētu dažreiz izmantot. Regulāra apkure nav plānota.

    2.jautājums. Vēlētos uzcelt nelielu koka karkasa pirtiņu ar notekas reni pērtuves telpā. Grīdas konstrukcija: grauzēju siets, kokšķiedras plāksne, 100mm siltinājuma materiāls (akmens vate vai putuplasts), OSB, kausējamais ruberoīds, koka režģa grīda. Kādi būtu Jūsu ieteikumi?

    3.jautājums. Ar ko skaidbetona mājai aizpildīt izdrupušus robus? Vietās kur kādreiz tecējis ūdens, pie jumta un zem palodzes, nokritis apmetums un izdrupuši palieli robi.

    4.jautājums. Mājai ir 50 gadi, celta no ķieģeļiem. Ārpusē silikāta ķieģelis, bet iekšpusē caurumotais māla ķieģelis. Augusta vētra mājai sabojāja jumtu, tagad ir uzlikts jauns. Jumta likšanas laikā tika samitrināts siltumizolācijas augšējais slānis - beramā akmens vate. Griestu "pīrāgs" no apakšpuses: krievu laika rīģipsis, dēļu klājums, 5cm gaisa sprauga, dēļu klājums, fibrolīts 5cm, izdedžu kārta 3cm, stikla vate 3-4cm. Pirms 5 gadiem tika uzpūsta 35cm akmens vate. Vate it kā nav slapja, tīri labi pažuvusi. Vai šis siltumizolācijas slānis pamazam pats atdos mitrumu un viss būs kārtībā? Vai starp dēļiem esošo gaisa spraugu ir nepieciešams aizpildīt ar siltumizolācijas materiālu? Doma ir atstāt veco rīģipša kārtu un veidot 5cm zemāk jaunu metāla konstrukciju un skrūvēt klāt rīģipsi. Veidosies gaisa sprauga visā griestu klājumā.

    5.jautājums. Vēlos veikt guļbūves apdari ar vēdināmu fasādi. Ieraudzīju, ka aptuveni 1m baļķi bojāti. Saprotu, ka bojātā vieta jāizgriež. Ar ko labāk aizpildīt bojāto vietu? Vai var likt dēļus un vidū kokšķiedras plāksnes, stingri iebāžot izgrieztajā vietā? Sienas „pīrāgs”: rīģipsis, 3-5cm ekovate, 15cm baļķi. Sienu plānoju izlīdzināt ar ekovati, virsū kokšķiedras plāksnes ar vēja barjeru, 3cm vēdināma gaisa sprauga, vagondēļi.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz raidījumā dominē jautājumi par ēkas siltināšanas iespējām, materiālu izvēli un darba gaitu.

    1.jautājums. 1938.gadā celta divstāvu koka ēka ar ķieģeļu apdari, vidū gaisa sprauga. Dzīvoklis auksts, radiatori nespēj piesildīt. Viena ir ārsiena, otra kāpņu telpas mūra siena. Kā un ar ko dzīvokli siltināt no iekšpuses? Vai var un vajag aizpildīt gaisa spraugu? Vai jāsiltina visa māja vai tikai viens dzīvoklis?

    2.jautājums. Māja ir veca, bez betonētiem pamatiem. Iespējams, ka krāmēti vai mūrēti ķieģeļi kuri jau ir vienā līmenī ar augsni. Koka stāvbūve apšūta ar dēļiem, fasāde - vecais šīferis. Doma ir siltināt no ārpuses. Betonēt apkārt pēdu, lai paceltos augstāk no grunts. Demontēt šīferi, izveidot 50x50 latojumu, lai izlīmeņotu sienu, apšūt ar 50mm kokšķiedras plāksni un izveidot latojumu fasādes stiprināšanai. Tukšo vietu pildīt ar akmens vati. Vai vajag arī vēja plēvi starp kokšķiedras plāksni un fasādi? Vai ir citi varianti kā siltināt?

    3.jautājums. Moduļu māja uz stabiņiem, 50cm no zemes. Vai grīdas vates vietā drīkst bērt keramzīta oļus kā siltumizolācijas materiālu? Mājā dzīvojam cauru gadu.

    4.jautājums. Iegādājāmies apmēram 2009.gadā būvētu gāzbetona māju. Tā māja, siltināta ar 100mm EPS putuplastu. Šobrīd veicam kapitālo remontu. Vēlamies ielikt jaunu granulu katlu un izveidot silto grīdu apkures sistēmu. Visā mājā ir noņemti grīdas segumi. Šobrīd grīdas "pīrāgs": smilts, apmēram 200mm betons, 50mm EPS putuplasts, 50-70mm estrich. Plānojam uz seguma izvietot stiegrojuma režģi, pie tā stiprināt 20mm siltās grīdas apkures caurules, ieliet 40-70 mm estrich slāni. Vai esošais plāns ir gana labs? Vai jāieklāj plēve uz seguma? Vai zem apkures caurulēm likt folija klājumu? Vai 50mm siltinājums būs pietiekošs?

    5.jautājums. 1968. gadā celta divstāvu koka stāvbūve no ārpuses apšūta ar silikāta ķieģeļiem. Pirmā stāva dzīvokļa griestos ir bojājumi. Pārseguma brusās ir redzams 2 - 3cm deformācijas izliekums. Starpstāvu pārseguma skaņas izolācijā izmantoti izdedži. Virs bojāto griestu telpas augšstāvā atrodas vannas istaba ar flīzētu grīdu. Kā un kādā secībā veikt bojāto vietu remontu?

    6.jautājums. Vai vieglbetona (smilts, kaļķis, cements) ārsiena var uzkrāt apkārtējo mitrumu? Līdz šim bija siltināta ar akmens vati, parasto plēvi bez gaisa spraugas un dēļiem. Plānots noņemt siltinājumu, bet jaunu likt nākošgad.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Ēku īpašniekiem mūsu klimatiskajos apstākļos bieži nākas saskarties ar nopietnu problēmu - mitrumu būves konstrukcijās. Raidījumā būveksperta skaidrojums kāpēc tas rodas un padomi kā novērst mitruma radītās sekas.

    1.jautājums. Mājai, kura celta ap 1890.gadu, akmens mūra pamati. Pamatu aptuvenais dziļums ir 1,5m. Vietās kur zemes līmenis ir līdz ar mājas pirmo ķieģeli sienas mitras. Kur zemes līmenis ir 30cm zem pirmā ķieģeļa, tur sienas ir sausas. Kā rīkoties, lai caur pamatiem nesūktos mitrums? Domāju rakt ap māju tranšeju aptuveni metra dziļumā, tad nomazgāt akmens pamatus, apstrādāt ar hidroizolācijas materiālu un pielikt hidroizolācijas membrānu. Beigās tranšeju aizbērt ar šķembām, bet pēdējos 15cm ar smalkākiem oļiem.

    2.jautājums. Māja celta 1932.gadā, labā stāvoklī. Pirms 25 gadiem mājā ievilkām ūdeni un kanalizāciju. Apmēram pirms 10 gadiem vienā no mājas iekšējām starpsienām sāka parādīties mitruma pleķi, kas pamazām palielinājās. Sākumā domājām, ka varbūt saplīsusi kāda no zemē ieraktajām caurulēm vai arī uz tām kondensējas mitrums. Tika veikta visu metāla cauruļu nomaiņa uz plastmasas caurulēm. Arī pēc tam nekas nemainījās. Māja ziemā netiek apdzīvota. Viss ūdens tiek izlaists, ūdensapgādes sistēma tiek pilnībā atslēgta. Kaimiņi runāja, ka pateicoties pilsētas rakšanas darbiem ir pārraktas vecās āderes un mainījusies to virzība. Kas varētu būt cēlonis šādai situācijai un ko tur varētu darīt?

    3.jautājums. Vēlos apmest vecu kaļķa apmetuma sienu. Vecais apmetums turas stingri, uzklāts uz skaliņiem, nokrāsots ar eļļas krāsu. Domāju uz šī apmetuma skrūvēt plānās kokšķiedras plātnes un tad sienu apmest. Vai šāds risinājums ir lietderīgs? Vai labāk noslīpēt veco krāsu un veidot uz vecā jaunu apmetumu? Tā ir iekšējā siena.

    4.jautājums. Ir pienācis laiks siltināt koka privātmāju. Koka karkasa māja, kurai no ārpuses koka dēļu apšuvums bet, iekšpusē rīģipsis uz alumīnija profiliem. Nevaru precīzi pateikt, kāds ir sienu sastāvs, bet ar videoskopu no iekšpuses, cik varēja redzēt, ir ļoti plāna vates kārta un daudz tukšuma. Izjaukt no ārpuses ir sarežģīti.

    5.jautājums. Mūsu problēma ir tā, ka virs pamatu horizontālās hidroizolācijas ir tikai 10cm, kur veidot grīdu. Virs pamatu horizontālās hidroizolācijas sanāk 3cm. Pārējais - 7cm siltinājuma, plēve ar smiltīm un šķembas paliek zem horizontālās hidroizolācijas līmeņa. Ko lai liek uz platajiem pamatiem?

    6.jautājums. Īpašumā nonākusi 1939. gadā celta dzīvojamā māja. Sienu konstrukcija - apmetums, skaidbetons, sarkanais ķieģelis, apmetums no ārpuses. Iekšējās sienas vietām ir ļoti drupenas. Plānojam siltināt no iekšas ar kokšķiedras plāksnēm. Vai šāds siltinājuma veids no iekšas ir pareizā izvēle? Kā labāk kokšķiedras plāksnes stiprināt? Ar kādu materiālu labāk siltināt, ja to veiktu no ārpuses?

    7.jautājums. Esmu izdomājis pārbūvēt dārza mājiņu par pirti. Ar ko labāk nosiltināt? Mājiņa ir apšūta ar dēļiem, iekšpusē 7cm brusu karkass.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kādi nosacījumi jāievēro, ja būves pamatos iecerēts likt metāla skrūvpāļus?  Raidījumā būveksperta viedoklis un komentāri.

    1.jautājums. Vai 20 kvadrātmetru koka šķūnim kā pamatus var izmantot metāla skrūvpāļus? Nebetonējot pamatus. Zem melnzemes ir 1m smiltis, dziļāk māls.

    2.jautājums. Par guļbaļķu māju. Vēlos no iekšpuses iztaisnot mājas sienas Kā labāk rīkoties? Vai skrūvēt rīģipsi uz metāla profiliem, neliekot siltinājumu? Paziņa saka, ka šādā starpā dzīvos kukaiņi. Vai labāk apmest baļķus? Ja jā, tad ar kādu apmetumu?

    3.jautājums. 150 gadus veca akmens mūra māja. Mūris apmēram 80cm. Iekšpusē 5cm gaisa sprauga, tad ir pusķieģeļa siena, kas tiek apmesta un krāsota. Ziemā ķieģeļu siena kļūst vēsa, bet nav ne rasas, ne mitruma. Vai vērts urbt ķieģelī caurumu un spraugu piebērt ar siltināšanas materiālu? Vai ir kāds cits veids kā sienu padarīt siltāku?

    4.jautājums. Gribam no ārpuses siltināt 60 gadu vecu māju. Mājas sienas no gāzbetona, tad gaisa sprauga un ķieģelis. Gaisa sprauga ir aizpildīta ar termoputām. Mums ir radušās mazas nesaskaņas. Tētis grib likt 100mm putuplastu. Es saku, 100mm fasādes vati. Noslēgumā būs dekoratīvais apmetums. Kādu siltinājumu Jūs ieteiktu?

    5.jautājums. Ir pieņemts lēmums otrajā stāvā ierīkot silto grīdu. Kā to labāk un pareizāk izdarīt? Daļa grīdas ir nomainīta un nolīmeņota pēc augstākā punkta. Atlikusī daļa nav līmenī, bet dēļi un brusas ir labi. Vai ir iespējama alternatīva izlīdzināšanai, bez dēļu noplēšanas? Pārsegumā ir avīzes un skaidas, tās atstāju zem samainītiem dēļiem. Doma ir par sausā betona grīdu. Kāds būtu pareizs „pīrāgs”. Un kādas būtu alternatīvas? Svarīga ir starpstāvu skaņas izolācija.

    6.jautājums. Pirmajā stāvā guļbaļķi izlīdzināti ar 100mm dēļiem un 40mm kokšķiedras plāksnēm, 1-4cm sprauga aizpildīta ar ekovati. Ko likt gala apdarē, bez apmetuma? Esmu dzirdējis par sienas paneļiem? Kādi ir varianti?

    7.jautājums. Koka stāvbūve - koks, gaisa sprauga, ķieģelis. Nākotnē plānots siltināt. Parasti jautājumi saistīti ar to, kā aizpildīt gaisa spraugu. Gribu noskaidrot, vai var vienkārši demontēt ķieģeļus? Ko māja zaudētu? Vai tiešām ķieģeļi pilda tikai vēja izolācijas funkciju?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz plašāk apskatīsim jautājumu par ēkas pamatu horizontālo hidroizolāciju. Svarīga ir piemērotu materiālu izvēle, lai hidroizolācija atbilstu konkrētās ēkas nosacījumiem un kalpotu ilgus gadus.

    1.jautājums. Par pamatu horizontālo hidroizolāciju. Izvēlēties ruberoīdu vai hidroizolācijas plēvi?

    2.jautājums. Kā un ar ko vislabāk siltināt ārsienu stūra dzīvoklim? 103. sērijas ķieģeļu māja. Uz sienas sācis veidoties pelējums. Ir dzirdēts viedoklis, ka kokšķiedras plāksnes, ja tās dabū mitrumu deformējas un zaudē savas īpašības.

    3.jautājums. Skaidbetona māja, otrais stāvs no koka. Mājai vēlos pagarināt vienu sānu. Pēc tam nojaukt jumtu un uzbūvēt jaunu, arī uz paredzētās piebūves. Mājai vietām ir plaisas. Kā labāk stiprināt skaidbetona sienas?

    4.jautājums. Māja celta 80.gados. Sienas ir tikai trīs ķieģeļu biezas, viens izņemts gaisa spraugai, kas pildīta ar tā laika vati. Vai ir kāda jēga siltināt māju no ārpuses?

    5.jautājums. Koka konstrukciju māja, skaidbetona pildījums. Virtuvē liels mitrums un pagraba smaka, aiz sienas auksts kambaris-pieliekamais. Abās telpās ir klona grīda. Pie otras virtuves sienas ir plīts mūrītis. No plīts uz mitro sienu plūst liels karstums. Ko darīt, lai novērstu mitrumu?

    6.jautājums. Lūdzu iesakiet risinājumu. Veca koka stāvbūve, apmūrēta ar silikāta ķieģeļiem. Biju uzsācis mājas remontu un sāku ar pamatu nosiltināšanu no ārpuses. Biju pārsteigts, ka veco pamatu kopējais augstums ir tikai 85cm, no kuriem zem grunts no ārpus ir tikai 40 līdz 50cm. Zem pamatiem ir grants kārta. Pamatos četrās vietās bija diezgan lielas plaisas. Zem šīm vietām iebetonēju betona klučus. Pamatos nav stiegrojuma, bet to sastāvā ir akmeņi. Kad uzsāku iekšdarbus tad konstatēju, ka mājai ir būtiski bojātas koka konstrukcijas. Būvinženieris pēc mājas apsekošanas iesaka mājas demontāžu ar norādi, ka pamatus vēl varētu izmantot. Vēlos uz vecajiem pamatiem no gāzbetona blokiem būvēt vienstāvu māju. Vai uz šādiem pamatiem var būvēt jaunu māju?

    7.jautājums. Par veco azbesta šīfera jumtu. Vīrs ir dzirdējis, ka to var nokrāsot un tas kalpotu vēl 15 gadus. Vai tā ir? Kādi priekšdarbi jāveic?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Pamati ir ēkas vissvarīgākā konstrukcija. Kādi faktori un nosacījumi ir jāņem vērā pamatu veida izvēlē, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un drošu būvi.

    1.jautājums. Kādi ir plātņveidu pamatu plusi un mīnusi, ja tos salīdzina ar lentveida pamatiem? Cik lielai slodzei tie paredzēti? Vai uz plātņveida pamatiem var likt keraterm blokus? Grunts mālaina.

    2.jautājums. Vēlos būvēt virszemes dārzeņu pagrabu. Plāns ir norakt melnzemi, uzbērt 10cm granti, 10 cm šķembas. Betonēt 25cm plātni ar 13mm stiegrojumu. Uzmūrēt no keramzīta blokiem sienas, betonēt pārsedzi. Cik bieziem jābūt sienu blokiem? Cik biezam jābūt betona pārsegumam? Kā veidot pagraba hidroizolāciju un ventilāciju?

    3.jautājums. Līvānu mājai „staigā” sienas. Istabā līmēju tapetes, bet negribu likt līstes. Ja tomēr lieku, vai lakotas līstes var krāsot? Kādu krāsu klāt uz lakotām līstēm? Ir gan 45 grādu leņķa, gan 90 grādu leņķa salaidumi.

    4.jautājums. Vēlos vasaras mājai siltināt fasādi. Māja būvēta no 200mm gāzbetona blokiem, iekštelpas siltinātas ar 50mm kokšķiedru plātnēm. Plānoju ar dībeļiem piestiprināt metāla leņķus, vertikāli pieskrūvēt koka latas, starpas aizpildīt ar 100mm akmens vates loksnēm, pieskrūvēt horizontālās koka latas, pie tām skrūvēt/naglot spundētos koka apdares dēļus. Vai viss pareizi? Kāda izmēra koka latas izmantot gan vertikālajai, gan horizontālajai konstrukcijai? Vai tiešām starp vati un koka apdari neizmantot vēja plēves/membrānas?

    5.jautājums. Vēlamies tikt skaidrībā par neapsildāmo grīdu veidošanu. Blietētas šķembas, smilšu kārtiņa, plēve, 10cm siltinājums, 7cm betons, telpiskā ģeomembrāna, lamināts vai flīzes. Mūsu problēma ir platie lentveida pamati, jo tie ir krietni platāki par sienām. Kur paliek plēves augšējā mala? Vai tā iet cauri betonam uz augšu vai tiek nogriezta zem betona virs siltinājuma? Kā aizpildīt 10cm telpu virs pamatiem līdz grīdas augstumam? Vai telpiskā ģeomembrāna virs betona jāliek rāmī vai vienkārši to var likt gan zem lamināta un flīzēm? Vai tā netiks saspiesta? Kā pareizi likt laminātu un flīzes uz ģeomembrānas?

    6.jautājums. Kā tas ir no tehniskā viedokļa? Dzīvoklis tika atvienots no stāvvadiem. Tie atkal kvalitatīvi savienoti, nesamazinot diametru. Vai var tikt traucēta vai kā citādi negatīvi ietekmēta ūdens plūsma? Vai izlaižot manu dzīvokli kaimiņi var turpināt lietot centrālo apkuri un karsto ūdeni?

    7.jautājums. 50.gados celta skaidbetona māja. Koka grīdas. Uz koka grīdas uzlikām laminātu. Divu gadu laikā grīda zem lamināta sapuva, mitrums. Izveidojās arī sēne. Grīda nesen tika izlauzta. Zeme ir izrakta. Kā rīkoties tālāk? Kur likt izolāciju? Vai no iekšpuses pie pamatiem var likt putuplastu?

    8.jautājums. Uzbūvēta garāža, iekšpuse izlikta ar OSB plāksnēm. Ir viedoklis, ka OSB sienu vajag krāsot vai lakot, jo OSB ražošanā izmantotas kaitīgas vielas? Vai tā ir?

    9.jautājums. Vēlamies iegādāties īpašumu, ir būvprojekts. Aptuveni 60-70% darbu ir izdarīti, bet bažas rada to kvalitāte. Pirms īpašuma iegādes vēlamies piesaistīt speciālistu kurš novērtētu paveikto darbu kvalitāti. Kāds speciālists mums būtu jāmeklē un kur tādu atrast?

    10.jautājums. 100 gadīga guļbūve. Celta uz āderēm, purvainā vietā. Iekštelpu kapitālo remontu veicām pirms diviem gadiem. Siltinājām ar vati un rīģipša plāksnēm. 4cm koka dēļu grīda, pa virsu lamināts. Šogad gar skursteņa malu parādījusies sēne - brants. Lūdzam padomu, kā cīnīties ar sēni? Kā ielikt jaunu grīdu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Būveksperta viedoklis par ēku fasādes siltināšanas materiāliem, pieejamām iespējām un atšķirībām. Kā izvēlēties piemērotāko?

    1.jautājums. Ir vairāku veidu fasādes vates. Kādu izvēlēties? 300mm gāzbetona sienas, vate pēc projekta nepieciešama 150mm, sienas maksimālais augstums 8m.

    2.jautājums. Iegādājos Līvānu tipa māju, apšūtu ar ķieģeļiem. Gaisa sprauga ir tikai 25mm. Īsti neredzu jēgu to aizpūst. Māja ir auksta. Paredzēts māju siltināt no iekšpuses. Izveidot papildus karkasu un iepūst ekovati. Cik biezs iepūstās ekovates slānis dos efektu? Telpas zudums mani nesatrauc.

    3.jautājums. Veca klēts, guļbūve. Iekšējās sienas un griesti apstrādāti ar baltu kaļķim līdzīgu krāsu, vairākās vietās tā ir nobirusi. Gribētos atjaunot vēsturisko krāsu. Vai ir iespējams šādu krāsu pašam izgatavot? Kādi ir krāsas uzklāšanas nosacījumi? Vai vēsturiskajai krāsai ir kādas antiseptiskas īpašības vai arī tā ir tīri dekoratīva?

    4.jautājums. Par grīdas pīrāgu. Veicam pārbūvi bijušajam stallim/šķūnim. Koka karkasa būve. Gala mērķis - dzīvojamā māja. Siltināsim no iekšpuses un ārpuses ar ekovati un 25mm kokšķiedras plāksnēm. Koka karkass ir 150mm biezs. Iekšpusē būs māla apmetums. Konsultējoties ar koka karkasu māju ekspertiem, esam tikuši līdz risinājumam bez siltajām grīdām. Plāns izmantot zemes temperatūru un apsildīt ar siltumu akumulācijas krāsni. Vai savienojumā ar grīdu vajadzētu hidroizolāciju vai kādu atdalošo slāni? Ko jūs ieteiktu?

    5.jautājums. Māja celta 60 gados no skaidbetona. Skaidbetonā daudz plaisu, vietām gabaliem izdrupis apmetums. Māju domājam atjaunot. Mainīt jumta konstrukciju, atjaunot fasādi. Vai skaidbetons ir labojams? Varbūt jājauc nost un jābūvē no jauna?

    6.jautājums. Koka stāvbūve, apšūta ar ķieģeļiem. Pamatu augstums 80cm, no kuriem 20cm virs zemes līmeņa. Pamati vietām ir saplaisājuši. Vai esošais pamatu dziļums ir pietiekošs? Kāds būtu pareizs risinājums pamatu stiprināšanai vai pārbūvei? Ķieģeļu siena tiks demontēta, tās vietā tiks veidots papildus koka karkass ar siltinājumu, tādējādi samazinot slodzi uz pamatiem.

    7.jautājums. Grasos mainīt logus. Logu montāžai būtu labāk izmantot pakulas vai ko tamlīdzīgu. Bet, vai to var darīt, ja starp logu un aili ir apmēram 5cm liela atstarpe? Kādu materiālu izmantot aiz rīģipša, iekšējās ailes apdarē? Arī tur ir apmēram 4cm liels tukšums.

    8.jautājums. Šodien zem bruģa iebērām rupjās šķembas. Rīt blietējam, betonējam apmales. Ko darīt tālāk? Izmantot granti vai smalkākās dolomīta šķembas? Gribas saprast kur ir starpība.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Vai ēku siltināšanai var savienot un izmantot dažādu veidu siltumizolācijas materiālus? Raidījumā būveksperta viedoklis un ieteikumi.

    1.jautājums. Koka stāvbūve, jumta istaba jāsiltina starp spārēm, telpas siltajā pusē neizmantošu plēvi. Vai būtu kļūda, ja taupības nolūkos siltināšanā tiktu izmantotas divu veidu vates. Jumta „pīrāgs” būtu šāds: valcprofila jumta segums, ventilējama šķirtkārta, difūzijas plēve, 25mm kokšķiedras plāksne, 75mm minerālā vate, 50mm kokšķiedras vate, 25mm kokšķiedras plāksne. Vai šādā „pīrāgā” drīkst atrasties minerālā vate?

    2.jautājums. Jumta istabā domājam pacelt griestu līmeni pēc iespējas tuvāk jumta korei, kas būs ventilējama. Caur kori ventilēsies ari bēniņi. Kāds būtu minimālais attālums, kas jāatstāj starp jumta kori un bēniņu siltinājumu? 2/3 no ēkas bēniņiem paliks vecajā augstumā. Kore apmēram 1,5m būs savienota ar samazināto bēniņu daļu.

    3.jautājums. Mājai ir lentveida pamati. Kādiem ir jābūt slāņiem, lai izveidotu grīdu uz grunts. Vēlos montēt 200mm ekstrudēto putupolistirolu. Varbūt var izmantot arī mazāku slāni? Tad virsū plēvi, siltās grīdas caurules un sauso betona maisījumu. Kāda būtu minimālā putupolistirolam klase veidojot grīdu uz grunts? Vai grīda ir jāveido vienā līmenī ar lentveida pamatu augšpusi? Lentveida pamatus labāk siltināt no ēkas iekšpuses vai ārpuses, cik dziļi? Vai 120 kvadrātmetru lielam sausā betona laukumam ir nepieciešams veidot deformācijas šuves? Vai ekstrudētā putupolistirola vietā, kā siltumizolācijas slāni, drīkst izmantot keramzītu ar betona pieniņu?

    4.jautājums. Ķieģeļu un gāzbetona bloku māja, celta 90-tajos gados. Līdz šim tā nav apdzīvota. Koka dēļu grīda. Rezultātā, koks ir kaltis un deformējies. Ir spraugas starp dēļiem un dažas lāgas vairs kārtīgi nebalstās uz balstiem. No vienas puses gribētos koka grīdu atstāt, no otras - aizvietot ar silto grīdu. Dēļu grīdas „pīrāgs”: uz zemes plēve, keramzīts, 5cm sprauga starp keramzīta augšējo virsmu un grīdas dēļu apakšu. Vai tā drīks darīt? Kā veidot silto grīdu?

    5.jautājums. Koka stāvbūve. Veranda pārveidota par istabu. Sienas noklātas ar preskartona gabaliem, līmētas tapetes. Domāju sienas apmest un krāsot. Vai to drīkst darīt? Kādus materiālus izmantot? Rīģipsi nevaru likt, jo apkures caurules ir novietotas tuvu sienai. Vai ir citi varianti?

    6.jautājums. Vai keramzīta bloki pirms ēkas siltināšanas no ārpuses jāizlīdzina ar līmjavu? Ja jā, tad cik biezā kārtā? Vai der cementa bāzes līmjava vai jābūt kaļķa-cementa apmetumam?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kādus līdzekļus izmantot, lai aizsargātu koksni no laika apstākļu iedarbības un vienlaikus saglabātu tās dabisko tekstūru, izskatu? Raidījumā būveksperta padomi un ieteikumi.

    1.jautājums. Jaunu koka māju apsitām ar guļbaļķu "pusītēm". Nekrāsojām, pārklājām ar vasku un petroleju. Šogad ārsienas lielākai mājas daļai izskatās tā, it kā būtu noklātas ar pelējumu. Vai un kā ir iespējams saglābt koka dabisko izskatu? Nopulēt vai ar kaut ko notīrīt?

    2.jautājums. Par jumta konstrukciju. Sāku renovēt senu sarkano ķieģeļu ēku. Celta 1860.gadā. Mājas jumta spāres balstās uz 6 sijām, ēka ir 10m gara. Pašlaik šīfera jumts, vēlos mainīt pret bezazbesta šīferi. Kas būtu jādara? Vai var likt jauno segumu neko nemainot jumta konstrukcijā? Sijas ir puslīdz labā stāvoklī. Kā un ar ko tās apstrādāt, lai ilgāk kalpotu? Vai tas ir vajadzīgs?

    3.jautājums. Šovasar jaunai vienstāva, mūra privātmājai plānojam betonēt lentveida dzelzsbetona pamatus. Izmantosim gatavos-montējamos veidņu risinājumus. Izīrētājiem jautājām, kad drīkst veidņus noņemt? Izrādās, ka jau nākamajā dienā, bet vai tiešām? Varbūt tas ir tikai kāda veida mārketings?

    4.jautājums. Kāda būtu alternatīva starpsienas skaņas absorbcijas, izolācijas materiāliem?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz klausītāji ir iesūtījuši šādus jautājumus.

    1.jautājums. Koka karkasa saimniecības ēkas sienām tika uzstādītas 12mm kokšķiedras pretvēja plāksnes. Konstatēju, ka  uz plāksnēm ir pelējums (gan iekšpusē, gan ārpusē). Vai pastāv iespēja, ka šīs kokšķiedru plāksnes nav jāmaina un varēšu turpināt darbu ar pretvēja izolācijas plēves, latojuma un apdares dēļu uzklāšanu? Piemēram, apstrādāt ar kādu pretpelējuma līdzekli? Notīrīt nav iespējams.

    2.jautājums. Mūra vasarnīca, betonēti lentveida pamati. Pirmajā stāvā noņēmu laminātu un konstatēju, ka sapuvuši grīdas dēļi un lāgas. Visu izplēsu un sadedzināju. Redzams, ka ieperinājusies sēnīte. Pamatu pildījums – grants, tā ir sausa, bez mitruma pazīmēm. Grīdas lāgas izvietotas 20cm virs pamatu grants pildījuma. Kādu dezinfekcijas līdzekli pielietot? Ko darīt, lai saglabātu blakus telpu koka grīdas? Tur koksnes pūšanas process vēl nav sācies. Izskatu iespēju ieklāt betonu. Ko Jūs ieteiktu? Kā rīkoties?

    3.jautājums. Māja celta pirms 70 gadiem. Viena podiņu krāsns, divas istabas. Siena atdala istabas, vidū krāsns. Tā ir tik plāna, ka telefona sarunu var dzirdēt otrā istabā. Siena no koka skaliņiem un vēl kaut kā. Gribu veidot skaņas izolāciju. Kā to paveikt? Kādus materiālus izmantot? Vai likt divas kārtas rīģipsi un vidū vati? Tas, ka no istabas platības pazaudēšu apmēram 10cm nesatrauc.

    4.jautājums. Par jumta siltināšanu mansarda stāvā. Attālums starp spārēm 800mm, spāru augstums 250mm. Virs spārēm difūzijas membrāna, 50mm gaisa sprauga, latojums un metāla jumta segums. No celtniecības pāri palicis EPS 50mm putuplasts. Vai ir pieļaujams to izmantot jumta siltināšanai, kombinējot ar minerālvati? Pie difūzijas membrānas 200mm vate, telpas pusē 50mm putuplasts. Tālāk tvaika izolācijas plēve un sienas konstrukcija.

    5.jautājums. Esam iegādājušies un uzstādījuši koka karkasa moduļa māju, novietojuši uz skrūvpāļiem. Māja rūpnieciski ražota. Plānoju uzstādīt gaiss-ūdens siltumsūkni, paredzētas siltās grīdas. Ko iesakāt ar ēkas cokolu? Apšūt ar dekoratīvo dēli vai atstāt brīvu apakšpusi? Lūdzu iesakiet savu risinājumu.

    6.jautājums. Kādu apmetumu izmantot garāžas iekšsienām, lai neveidotos mitrums? Sienas mūrētas no gāzbetona blokiem,  garāža nav apsildāma?

    7.jautājums. Kāda blīvuma kokšķiedru  plātne nepieciešama 44mm biezai koka fasādei? Cik biezu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā rīkoties, ja laikā kad strauji paaugstinās gruntsūdeņu līmenis, ēkas pagrabā krājas ūdens un sienas kļūst slapjas? Kāpjošais kapilārais mitrums var radīt problēmas ne tikai būvkonstrukcijās, bet arī cilvēku veselībai. Piedāvājam būveksperta padomus un ieteikumus.

    1.jautājums. Problēma saimniecības ēkas pagrabā, strauji ieplūst gruntsūdeņi. Dienas laikā 20 - 30 cm, viss pilns. Jau nedēļu sūknējam ūdeni. Līdz šim pagrabā ne reizi nav bijis ūdens. Ko darīt? Kāds būtu risinājums? Māja atrodas Rīgā.

    2.jautājums. Vai vertikālajā drenāžā jāliek otra membrāna? Pirmajai membrānai palu ūdeņi plūst pāri. Vai otra jāliek tikpat dziļi?

    3.jautājums. Par labāko siltās grīdas risinājumu. Esam uzstādījuši koka karkasa moduļa māju un novietojuši uz skrūvpāļiem; māja no zemes atrodas no 15-30cm. Tagad domājam apdzīvot pastāvīgi. Plānoju uzstādīt gaiss-ūdens siltumsūkni. Logu un durvju augstums no grīdas pieļauj maksimālo grīdas augstumu- 5cm. Ražotājs rekomendē noklāt melnās grīdas klāju(OSB plāksne) ar folija paklāju, novietot 16mm siltās grīdas caurules, ieklāt 4cm sausā betona maisījumu, 1cm grīdas segums. Vai varu izmantot 3,5cm biezu betona slāni? Pastāv alternatīva izmantot jau gatavus siltās grīdas paneļus.

    4.jautājums. Kā pareizi no iekšpuses siltināt koka sienas? Veca koka stāvbūve, no ārpuses ir apmūrēta ar ķieģeli. Šobrīd veicu iekšējo remontu. Ar kādu materiālu būtu ieteicams siltināt? Vai ir nepieciešama plēve vai kādas spraugas veidošana? Vēlāk tiek plānota mājas siltināšana no ārpuses, ar akmens vati.

    5.jautājums. Vasaras mājā zem dēļu grīdas paredzēts bērt keramzītu. Vai zem tā jāliek arī plēve?

    6.jautājums. Līvānu mājas otrajā stāvā siltinu istabu. Ārsienas ar mīkstajām kokšķiedras plāksnēm, grīdu ar 22mm universālajām kokšķiedras plāksnēm, tur ir skaidu plate. Vai šie materiāli nebūs par smagu pārsegumam?

    7.jautājums. Kā būtu pareizi un labāk, likt ģipškartonu divos slāņos vai 10mm skaidu plāksni un ģipškartonu?

    8.jautājums. Plēves siltumnīca, laika gaitā plēve palikusi zaļgandzeltena. Blakus aug lieli bērzi. Ar ko varētu to apstrādāt un notīrīt?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Uz grunts balstītas grīdas ir vienkāršs un plaši izplatīts būvkonstrukcijas veids. Piedāvājam būveksperta ieteikumus, kā veidot šādas grīdas slāņus un kādus materiālus izmantot, lai samazinātu siltuma zudumus un ierobežotu mitrumu.

    1.jautājums. Būvējam māju, jaunbūve. Kā pareizi izveidot grīdu uz grunts? Vai obligāti nepieciešamas šķembas vai būvgruži? Vai nepieciešama kāda plēve?

    2.jautājums. Vēlamies siltināt gāzbetona bloku sienas, tad likt šķiedrcementa plākšņu apdari. Kādu materiālu labāk izvēlēties? Bēniņos domājam lietot ekovati. Vai ir kāds līdzīgs plākšņu materiāls, kuram nav nepieciešamas plēves?

    3.jautājums. Kā pareizi ievietot logus un durvis 300mm biezā gāzbetona sienā, lai neveidojas aukstuma tilts?

    4.jautājums. Lauku mājas jumts ir no vecā azbesta šīfera. Vēlos nomainīt veco šīferi ar jaunu - bezazbesta. Spāres - 12x12cm, solis 1,2m, latojums 4x5cm, solis 20cm. Pēc jumta seguma maiņas vēlos siltināt bēniņus. Kā labāk rīkoties? Vai veco latojumu var atstāt, ja tas nav bojāts? Ja jā, tad kāda būtu darbu secība? Vai tomēr latojumu mainīt?

    5.jautājums. Uzbūvēts jauns betona pagrabs, (4x6m). Uz pārseguma paneļiem uzklāts 50mm biezs ekstrudētais putuplasts. Virs tā 20-30mm betona kārta ar stiegrojumu. Puse no pagraba virsmas paredzēta kā saimniecības virtuve, otra puse- terase. Virtuves grīdas segums- linolejs, terasei- dēļu grīda. Ko būtu pareizāk likt zem šiem grīdas segumiem?

    6.jautājums. Vai dzīvojamā ēkā būtu pietiekams šāds siltumizolācijas slānis? 22mm kokšķiedras loksnes, 150mm kokšķiedras beramā vate(iepūsta), tvaika barjera, 45mm starplatojums, pildīts ar 40mm kokšķiedras vati.

    7.jautājums. Kā pareizi izveidot horizontālo ventilāciju sienā, uz plātnes pamatiem, ja uz grīdas ieklāšu 100mm XPS un betonu?

    8.jautājums. Dzīvokļa sienas krāsotas ar eļļas krāsu. Vēlamies līmēt tapetes. Kā rīkoties, lai to varētu paveikt?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kādus celtniecības blokus izvēlēties, lai plānotā māja būtu ērta, silta un konfortabla? Kam jāpievērš uzmanība un ar ko būvdarbu gaitā jārēķinās, lai saprastu sev vispiemērotākās izvēles? Raidījumā būveksperta viedoklis un padomi.

    1.jautājums. Nevaru izlemt no kādiem blokiem celt savu māju - no gāzbetona vai keramzīta. Katram savs viedoklis. Esmu ieinteresēts, lai sienas izdotos taisnas. No mūrniekiem esmu dzirdējis, ka keramzīta bloki ir ģeometriski precīzāki. Pagaidām esmu nonācis pie keramzīta blokiem ar gropes savienojumu, 3MPa, 300mm. Sienām kaļķa-cementa apmetums un baltā apdare.

    2.jautājums. Pavasarī lies mājas pamatus. Cik drīzā laikā varēšu uzklāt horizontālo hidroizolāciju un sākt mūrēšanas darbus? Vienstāva māja, bez pagraba.

    3.jautājums. Trīsdesmitajos gados celta māja. Četru plakņu jumts ar metāla valcprofila segumu. Pienācis laiks to mainīt. Spāres apaļkoka, izskatās vēl normālas, varbūt kāda šķērslata jānomaina. Bēniņu telpas grīda - griestu sijas, starp kurām piebērti izdedži. Bēniņi aukstie. Domāju šo "grīdu" siltināt ar akmens vati. Uz jumta likt tādu pašu valcptofilu vai OSB un bitumena dakstiņus. Vai tiešām ir jāliek plēves? Līdz šim nav nācies novērot mitrumu.

    4.jautājums. Ēka celta 1980.gadā, no dzelzsbetona pamatu blokiem. Vai ir vērts siltināt pamatus ar 60mm putuplastu virszemes līmenī? Pamati ir 20 - 40cm virs zemes līmeņa. Mājai ir vēsa kokua grīda. Grīdu dzīvojot iekšā nosiltināt ir loti sarežģīti. Grunts ir ļoti sausa. Sastāv no grants, nav mālu vai melnzemes.

    5.jautājums.  Akmens mūra saimniecības ēka. Celta aptuveni 1860.gadā. Betonā plaisas, sāk brukt akmeņi. Kādu variantu Jūs ieteiktu? Kā labāk nostiprināt, lai viss turētos?

    6.jautājums.  Pirms 12 gadiem ar akmens vati siltināta fasāde. Krāsota ar silikāta krāsu. Dažās fasādes plaknēs un uz kolonnām veidojas pelējums. Gribu pārkrāsot, kā rīkoties?

    7.jautājums. Būvējam māju. Esam nolēmuši telpās izveidot iestieptos griestus. Vai virs šiem griestiem mums jāliek arī tvaika plēve? Plānota vienstāva ēka, paredzēti aukstie, vēdināmie bēniņi. Drošības pēc jau tvaika plēvi varētu ielikt. Varbūt iestieptie griesti jau veic tvaika plēves funkciju?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā un ar kādiem materiāliem veiksmīgi veikt senas guļbūves siltināšanu, lai saglabātu ēkas ārējo, vēsturisko izskatu. Būveksperta padomi un ieteikumi.

    1.jautājums. Izlemts no iekšpuses nosiltināt ļoti senas guļbūves sienas, jo vecāki vēlas saglabāt ārējo skatu. Baļķu kaķējums daudzviet ir zaudējis hermētiskumu. Plānotais pīrāgs no ārpuses: guļbūve 170mm, pretvēja plēve, siltumizolācija-kokšķiedras vate 50mm,  kondensāta plēve, rīģipsis. Vai šis pīrāgs ir pareizs, nebojās guļbūvi? Vai pretvēja plēve ir nepieciešama?

    2.jautājums. Pirms dažiem gadiem uzbūvēts šķūnis, apakšā monolīta betona plāksne. Sienas-koka karkass, apšūts ar dēļiem, metāla jumts. Tagad ir doma ierīkot darbnīcu. Apsildīta būtu tikai periodiski, kamēr tur darbojas - metāla krāsniņa ar ventilatoru. Vai sienas varētu siltināt ar putupolistirolu? Piemēram: no iekšpuses pieskrūvēt dēļiem OSB, tad ar putām ielīmēt putuplasta plāksnes un atkal OSB? Varbūt putuplastu var līmēt pa tiešo pie dēļiem un likt tikai vienu OSB kārtu? Kas notiks ar mitrumu? Varbūt ir kāds cits ieteikums materiālu izvēlē?

    3.jautājums. Vai starpstāvu pieberot ar celulozes vati un virs šī pildījuma izveidojot pagrīdi neveidosies putekļi, kas nāk no celulozes maisījuma? Varbūt virskārtu nosmidzināt ar ūdeni, lai izveidojas tāda kā garoziņa? Ko citu Jūs ieteiktu?

    4.jautājums. Vai attēlā redzamā sienas konstrukcija ir pareiza? Mulsina plēve starp vatēm. Vēl jautājums par apsildāmo grīdu. Cik bieza būtu nepieciešama industriālā betona kārta? Viedokļi dalās, viens meistars saka līdz 7cm un cits meistars saka 10cm. Caurules būs 17mm un d6 stiegrotais režģis virs caurulēm.

    5.jautājums. Siltinu guļbūvi. Vertikāli brusas, kokšķiedras plāksnes, iekšā sapūtīs ekovati. Ir vieta, kura rada bažas. Mājai ir nojume. Precīzi nezinu kā, bet kaste ir savienota ar jumta apakšējo daļu. Tur lien kaķi un citi zvēriņi, stiepj ārā siltinājumu. Ko darīt ar siltināšanas konstrukciju?

    6.jautājums. Auksta grīda. Mājai ir pagrabs. Kas būtu racionālāk-siltināt pamatus un izlīmēt pagraba griestus ar putuplastu vai demontēt laminātu pa grīdas sienmalu un sapūst zem dēļiem putuplasta granulas?

    7.jautājums. Par griestu skaņas izolācija daudzdzīvokļu paneļu mājā. Vēlos samazināt vibrāciju radītos trokšņus. Paredzēts metāla karkass ar vibrolentu, pildīts ar vati. Aptuvenais pīrāga biezums 10cm. Vai ir vērs kombinēt minerālvati ar akmens vati? Vai vienkārši lietot vati ar lielāko blīvumu? Apšūšanai izmantot 12mm kokšķiedras plāksnes, virsū rīģipsis. Vai starp plāksnēm vērts lietot silikonu, papildus amortizācijai? Vai kokšķiedras plāksnes stiprināt uzreiz pie griestu paneļa un tikai pēc tam veidot karkasu ar vati un rīģipsi? Vai vērts veidot gaisa telpu starp griestu paneli un karkasu?

    8.jautājums. Gribam apšūt skaidbetona māju. Kādu materiālu Jūs ieteiktu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz klausītājiem aktuāli ir jautājumi par dažādu plēvju veidiem un to pielietojumu būvkonstrukcijās.

    1.jautājums. Vēlos no iekšpuses apšūt virpotas guļbūves sienas, ar spundētiem apšuvuma dēļiem. Starp guļbūves baļķiem un apšuvuma dēļiem likt plēvi. Vai tas būs labi? Kādu plēvi izvēlēties - difūzijas, parasto polietilēna, tvaika vai kādu citu?

    2.jautājums. Uzbūvēta koka karkasa veranda. No ārpuses ir vēja membrāna, gaisa sprauga un apšuvuma dēlīši. Starp statņiem ir iepakota akmens vate. Iekšpusē arī būs apšuvuma dēlīši. Vai vajag iekšpusē tvaika izolāciju? Veranda nebūs apkurināma.

    3.jautājums. Konstatēju, ka guļamistabā grīdas segums ir 10cm zem pamatu cokola. Uz sienas veidojas mitrums, pelējums, jūtams aukstums. Istabā ir koka dēļu grīda. Domāju klāt betona grīdu ar siltinājumu, bet vai tas ko līdzēs, ja nav siltināts pamats no ārpuses? Vai var siltināt šo sienu no iekšpuses? Ar ko būtu labāk siltināt? Ko darīt šādā situācijā?

    4.jautājums. Kas labāks pārsedze vai betonēts U bloks? Māja tiks celta no gāzbetona blokiem. Vienādā augstumā no zemes ir durvju, logu un garāžas vārtu aile. Vai pārsedzes drīkst aizstāt ar U blokiem kuros ir stiegrojums un tie piepildīti ar betonu? Aprēķinot tas sanāk nedaudz lētāk kā ar pārsedzēm. Vai šis ietaupījums attaisnojas? Baida garāžas vārtu platums - 3,5m. Un pēc pilnām divām rindām uz augšu tiks veidota noslēdzoša monolīta dzelzsbetona josla.

    5.jautājums. Cik dziļi un ar cik biezu ekstrudēto putuplastu ir jāsiltina vienstāvu mājas pamati, bez pagraba? Mājas pamati ir būvēti no dzelzsbetona blokiem. Viens bloks guļus, kas ir kā pamata pēda, otrs virsū stāvus un tad cokols. Māja pamati atrodas kalniņā.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz būveksperta ieteikumi un atbildes uz šādiem klausītāju iesūtītiem jautājumiem.

    1.jautājums. Vēlos pārveidot 200 kvadrātmetru saimniecības ēku par apsildāmu publisku telpu. Ierīkot apsildāmās betona grīdas. Vai pietiks ar 50mm ekstrudētā putuplasta slāni zem grīdām? Kas vēl būtu jāņem vērā?

    2.jautājums.  Vēlos šogad siltināt māju no ārpuses. Sienas no iekšpuses: ģipškartons, 50mm ECO vate, padomju laiku ģipškartons 60mm, dēļu segums 100mm, fibrolīts un silikāta ķieģeļi. Cik bieza vates kārta būtu nepieciešama, lai ēka būtu siltāka? Vai pietiktu ar 100mm? Vai vajag 250mm? Mājai centrālā granulu katla apkure. Radiatoru caurules siltinātas, iestrādātas ārsienās.

    3.jautājums.  Jauna koka karkasa stāvbūve. Plānots likt trīs kameru logus. Ar ko tos vislabāk noblīvēt? Kaņepju šķiedra, lini vai putas? Kurš būtu optimālākais materiāls? Paši sliecamies uz šķiedru, bet visi iesaka putas.

    4.jautājums. Sena, liela guļbaļķu māja. Zem mājas pagrabs. Pagraba griesti no betona plāksnēm, virs tām istabas ar dēļu grīdām. Grīdas aukstas. No kuras puses un ar ko pareizi siltināt, lai grīdas būtu vismaz ciešami siltas?

    5.jautājums. Uzbūvēta 6x5m mājputnu novietne, betona grīda, divslīpju jumts. Jumta kores gala sienā izveidota 20X20cm ventilācijas atvere ar resti. Ir logs. Telpā apmēram 100 mājputnu, liels mitrums, sienas noraso. Kā pareizi izveidot ventilācijas sistēmu, lai novērstu lieko mitrumu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Raidījumā būveksperta viedoklis par mājas pamatu un cokola siltināšanas iespējām, kā arī par pamatu hidroizolācijas nozīmi.

    1.jautājums. Pavasarī uzsākšu mājas pārbūvi. Plānoju paredzamos izdevumus. Vai ir nepieciešams siltināt mājas pamatus zem cokola, ja mājai nav pagraba?

    2.jautājums. Veca guļbaļķu māja, celta ap 1925.gadu. Iekšpusē skalu/kaļķa apmetums, sienas nelīdzenas. Vēlos iztaisnot ar profiliem un rīģipsi, starpā liekt 50mm akmens vati. Apmetumu atstāt. Vai tā var rīkoties? Šobrīd šis ir izdevīgākais variants. Ārsiena no ārpuses ir siltināta ar 100mm akmens vati.

    3.jautājums. Daudzstāvu māja, piektā stāva vannas istabā uzlikti rīģipša griesti. Desmit gadus bija balti, bet tagad parādījušies melni punkti - pelējums. Nomainīju nosūces ventilatoru, jo vecajam restīte bija aizsista ar putekļiem. Vietējā komunālā dienesta meistars teica, ka pie vainas varētu būt kondensāts, kas veidojas starp rīģipša plāksnēm un betona griestiem. Taču es sliecos domāt, ka pelējums veidojas no apakšpuses, kad mitrums pēc vannošanās nonāk uz rīģipša. Vai pietiks, ja es pelējumu notīrīšu, apstrādāšu ar pretpelējuma līdzekli, darbināšu vannas istabā kvarca lampu un pie katras vannošanās ieslēgšu jauno ventilatoru?

    4.jautājums. Istaba paneļu mājas pēdējā stāvā ar gala sienu. Ir aizdomas, ka pašā stūrī siena izsalst, aiz tapetes ir bijis mitrums un pelējums. Kā vislabāk siltināt šo sienu? Istaba ir silta, plastmasas logi, jauni radiatori. Māja nav renovēta.

    5.jautājums.  Koka statņu māja. Dzīvošanai tiks izbūvēts bēniņu stāvs. Rudenī uzklāja jaunu metāla jumta segumu. Apakšā uz sijām tika klāta difūzijas membrāna. No darbu veicēja izskanēja apgalvojums, ja tiek lietota šī membrāna, tad siltināšanas materiālu drīkst un var klāt pa tiešo pie membrānas. Neveidojot ventilācijas atstarpi, sitot pie sijām līsti, pēc tam preskartonu vai speciālās plāksnes un tikai tad ieklājot siltinājumu? Kādu siltināšanas materiālu Jūs ieteiktu? Akmens vati vai arī kādu citu labāku materiālu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā rīkoties, ja uz pakešu logiem un palodzēm aukstajā laikā veidojas pamatīgs kondensāts? Kāpēc tā notiek? Raidījumā būveksperta viedoklis, padomi un ieteikumi.

    1.jautājums. Naktī uz guļamistabas loga veidojas ļoti liels kondensāts. Ūdens krājas uz palodzes un tek uz grīdas, bet tas ir tikai tad, kad ārā ir -20C un vairāk. Ir liels pakešu logs (3mX1,4m). Loga apakšdaļā veidojas ūdens sasalums. Radiatori silda labi. Šī ir otrā ziema pēc daudzdzīvokļu mājas renovācijas, māja siltināta ar 200mm akmens vati. Kāpēc tik liels ūdens daudzums veidojas tieši nakts laikā? Kā ar to cīnīties?

    2.jautājums. Dzīvokļu mājai griesti siltināti ar 10cm keramzīta. Pārējā griestu konstrukcija nav zināma. Keramzīts atrodas zem jumta, aukstie bēniņi. Vēlos siltināt griestus ar beramo vati. Kādu beramo vati izvēlēties? Vai uz vates vajadzētu likt tvaika vai vēja izolācijas plēvi?

    3.jautājums. Plānoju būvēt saunu. Pagaidām nav izlemts vai tā būs elektriskā vai malkas. Par karkasa materiālu tiks izmantotas attēlā redzamās 12x12cm brusas. Doma karkasu pildīt ar akmens vai eko vati. No iekšpuses folija un dēlīši. No ārpuses plēve un dedzināti dēļi. Tā kā brusa ir 12cm, tad standarta vate īsti neder. Kāds ir Jūsu viedoklis vai ieteikums? Namiņu paredzēts šad tad pārvietot.

    4.jautājums. 1980. gadā celta koka māja. Apšūta ar silikāta ķieģeļiem, ievilkts jauns ūdensvads. Caurules iestrādātas aiz rīģipša. Aukstajā laikā aizsala līkuma caurules, vannas istabā ūdens bija, bet virtuvē nebija. Ēka nav siltināta no ārpuses, tikai no iekšpuses. Izmantotas baltās plastmasas caurules ar presējamiem savienojumiem, tās ir izolētas. Kā rīkoties, ko darīt, lai neaizsaltu aukstā ūdens caurules?