Episoder
-
W tym odcinku podcastu rozmawiam z Martą Młyńską, filolożką, edukatorką, coachką, twórczynią kreatywnych warsztatów i szkoleń, przyszłą psycholożką.
Rozmawiamy o książce Jill Stoddard "Syndrom oszusta". Marta opowiada o tym czym jest syndrom oszusta i czemu tak często nas dotyczy. Zastanawiamy się też nad tym jak objawia się impostoryzm, po czym poznać, że nas dotyczy i wreszcie o tym jak się go pozbyć.
Martę znajdziesz TU:
Web: https://www.martamlynska.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/marta.mlynska.szkolenia.coaching
A jeśli ten lub inne odcinki Cię zainspirowały i dały Ci wartość, to postaw mi wirtualną kawę, link poniżej:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Szczęście w pracy zależy od wielu czynników, ale na pewno nie od owocowych czwartków czy rzutek w korytarzu. O tym od czego zależy naprawdę rozmawiam w tym odcinku z Haliną Piasecką, specjalistka od dobrostanu, trenerką i coachem.
Rozmawiamy też o tym jak pokonywać stres w pracy i czym jest prawdziwy dobrostan. Jednym z tematów jest też to, co może robić szef dla swoich ludzi w pracy aby Ci czuli się w niej dobrze.
Powołujemy się też na książkę wydawnictwa MT Biznes pod tytułem "Umysł Jutra" napisaną przez Gabriellę Rosen Kellerman i Martina Seligmana.
Jeśli ten lub inne odcinki był dla Ciebie inspirujące, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Manglende episoder?
-
W tym odcinku podcastu moim gościem jest Janusz Facon, jeden z najlepszych managerów jakich znam. Dba o rozwój swoich ludzi i wie czego im potrzeba.
Ta rozmowa jest wartościowa, bo pokazuje jak można wpływać na ludzi nie tylko w ich życiu zawodowym ale też osobistym. Jak wartościowe jest inwestowanie we własny rozwój i jak bardzo to opłaca się orgnizacji.
Książki, które polecił Janusz to:
"Prawy umysł" - Jonathan Haidt
"Dziewięć kłamstw o pracy" - Ashley Goodall, Marcus Buckingham
"Zespół zespołów" - Stanley McChrystal
Jeśli ten lub inne odcinki podcastu wydały Ci się wartościowe, postaw mi wirtualna kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Bardzo spodobało mi się, że autor książki rozwojowej, która właśnie czytam, zawarł w niej na początku kilka rad o tym, jak czytać tę książkę, aby najbardziej wpłynęła na nasze życie. Ta książka to "Jak przestać się martwić i zacząć żyć", której autorem jest Dale Carnagie.
Te dziewięć rad jest rozsądnych i mało wywrotowych, pewnie część z nich stosujesz intuicyjnie, ale pierwsza i ósma były dla mnie ważnym odkryciem.
A jeśli ten lub inny odcinek był dla Ciebie inspiracją, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Kanwą do nagrania tego odcinka jest zdanie z wystąpienia Jacka Walkiewicza. Powiedział on, że skuteczność jest miarą prawdy i że jeżeli jesteśmy nieskuteczni, to prawda którą się posługujemy jest nieaktualna.
Tą prawdą są nasze przekonania i to nad nimi powinniśmy popracować, jeśli chcemy być skuteczniejsi.
W odcinku zalecam ćwiczenie, które może pomóc w sprawdzeniu jakimi prawdami się posługujemy oraz w zbudowaniu sobie nowych, tych wspierających.
Dokończ następujące zdania:
Do tej pory myślałem, że byłem…
Do tej pory myślałem, że inni…
Do tej pory myślałem, że świat…
Do tej pory myślałem, że czas…
Do tej pory myślałem, że (los, Bóg, życie)…
Teraz kiedy znasz swoje ograniczające przekonania, możesz zbudować sobie nowe, które będą Cię wspierały. Dokończ poniższe zdania:
Chcę myśleć o sobie, że jestem…
Chcę myśleć, że inni…
Chcę myśleć, że świat…
Chcę myśleć, że czas…
Chcę myśleć, że (los, Bóg, życie)…
Zbudowanie tych nowych przekonań może okazać się dla Ciebie ważnym wstępem do bycia skuteczną w różnych aspektach swojego życia. Trzymam za Ciebie kciuki :)
Jeśli chcesz postawić mi wirtualną kawę, możesz to zrobić poniżej:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień zaduszny skłoniły mnie do przemyśleń o czym warto pamiętać a o czym zupełnie nie. I wyszło mi, że są takie rzeczy których nie warto rozpamiętywać, tylko trzeba się z nimi rozstać. Pewnie takich rzeczy jest wiele, ale mnie nasunęły się dwie- toksyczne relacje i złe nawyki.
W odcinku podpowiadam jak przejść pięcioetapowy proces godzenia się z żałobą po takich niechcianych ludziach czy nawykach. Jako kanwa posłużył mi proces przechodzenia przez żałobę Elizabet Kubler Ross. Dodaję też szósty etap, który zaproponował David Kessler- może Cię zaskoczyć.
Jeśli ten lub inne odcinki były dla Ciebie inspirujące, możesz postawić mi kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
W tym odcinku, Ania Zdzieszyńska z podcastu "Asertywność przy kawie" zdradza kilka tajników asertywności. Opowiada o tym, kiedy mówić NIE a kiedy TAK, i czy każde TAK to brak asertywności. Rozmawiamy o tym czemu asertywność jest dla nas trudna i w jakich sytuacjach warto z niej korzystać.
Zapytałam też Anię o ciekawe techniki asertywności i mity jakie z asertywnością się wiążą. Ania poleca też źródła i książki które pomogą każdemu nauczyć się bycia asertywnym.
Jeśli ten lub inny odcinek Cię zainspirował - postaw mi kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Wróciłam do nauki języka angielskiego po 20 latach od zrobienia certyfikatu językowego. Okazało się, że całkiem sporo pamiętam, ale jeszcze daleko mi do pełnej płynności. Postanowiłam zacząć się uczyć i szukałam dobrej szkoły. Mój system pracy nie pozwala mi na uczestniczenie w zajęciach stacjonarnych, ale w on line trochę nie wierzyłam... sama prowadzę szkolenia on line i nie do końca jestem zadowolona z ich skuteczności.
Okazało się, że jednak, że nauka języka w systemie zdalnym to coś zupełnie innego niż myślałam. Ola, z którą rozmawiam w odcinku, korzysta z wielu ciekawych narzędzi i nasze zajęcia są różnorodne i ciekawe. Ja jestem zachwycona i zaskoczona.
Posłuchaj rozmowy z Olą i zobacz czy takie zajęcia to coś dla Ciebie. Ola podpowiada też w odcinku co robić, żeby uczyć się samodzielnie i rozwijać swoje umiejętności językowe.
Jeśli chcesz popracować z Olą, znajdziesz ją tu:
https://akn.edu.pl/https://www.linkedin.com/in/agnieszkakostrzewanowak/
Jeśli ten odcinek, lub inne były dla Ciebie inspiracją, postaw mi kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Podobno poczucie bezpieczeństwa to najbardziej pożądany stan. Jak go osiągnąć? Jednym ze sposobów jest kupno dobrego ubezpieczenia, które zapewni nam środki na ratowanie zdrowia czy zabezpieczy naszą rodzinę w trudnej sytuacji.
Czy Polacy lubią się ubezpieczać, co to jest dobre ubezpieczenie i na jakie okoliczności warto się ubezpieczyć - o tym rozmawiam z Marcinem Potasiakiem z firmy OVB.
Więcej o tym co robi Marcin i jak daje poczucie bezpieczeństwa osobom prywatnym i przedsiębiorcom możesz poczytać na jego blogu www.tajnikisukcesji.pl
Jeśli ten lub inne odcinki były dla Ciebie inspiracją - postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Dla wielu osób sprzedaż to trudny temat, nie lubimy sprzedawać i często słyszę, że ktoś mówi, że się do tego nie nadaje. Gość tego odcinka, Arkadiusz Bednarski odczarowuje ten temat. Jest autorem książki "Mistrz sprzedaży" w której podpowiada jak sprzedawać skutecznie i z dużą satysfakcją.
Co ciekawe sprzedajemy nie tylko produkty czy usługi ale też często siebie- na rozmowie o pracę czy w trakcie randki- warto wiedzieć jakie są psychologiczne tajniki tego procesu.
A jeśli ten lub inny odcinek był dla Ciebie inspirujący- postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Są takie książki, które zmieniają myślenie na różne tematy, lubię na nie trafiać i zaczytywać się niemi przez dłuższy czas. Mam to szczęście, że poznałam Pawła Jaczewskiego z wydawnictwa MT biznes, który na książkach zna się jak nikt inny.
W tym odcinku Paweł opowiada o kilku książkach, które warto przeczytać, zarówno ze względu na pracę, którą wykonujemy na co dzień jak i nasze życie codziennie.
Omówione w odcinku książki to:
Patric Lencioni "Pięć dysfunkcji pracy zespołowej" i Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia",
Gabriella Rosen Kellerman i Martin Seligman "Umysł jutra"
Adam Grant "Ukryty potencjał"
Jowita Michalska "Szkoła w czasach AI"
Annie Duke "Odpuść"
A jeśli ten lub inny odcinek mojego podcastu były dla Ciebie inspirujące- postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Takich osób jak Kasia jest raptem kilka procent. Ma niesamowite podejście do zmian. Z odcinka dowiesz się czym są dla niej zmiany, jak się do nich zabiera, co robi kiedy coś jej nie wychodzi i czy lubi korzystać z pomocy innych.To cenna lekcja tego jak można żyć ze zmianami na co dzień. Kasia ma ich zawsze wiele i sama je inicjuje, to daje jej poczucie wpływu i kontrolę, na ile w zmianach można ją mieć.
Ten odcinek jest bardzo inspirujący i pokazuje, że zmiany, mimo, że nie zawsze na dobre, są wartością i dają nam energię do życia. Warto mieć taką osobę wokół siebie, żeby pokazywała co można osiągnąć i jak żyć.
A jeśli ten lub inny odcinek Cię zainspirowały, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Czy uczymy się przez całe życie? Czy robimy to efektywnie? Wydaje się, że ktoś w systemie szkolnictwa zapomniał o tym, żeby nauczyć nas jak się uczyć... gość tego odcinka nadrabia ten brak. Robert Martin napisał książkę "Metody efektywnej nauki" i pokazuje co to znaczy uczyć się skutecznie. Daje rady co robić żeby lepiej zapamiętywać informacje, czytać skuteczniej czy lepiej notować. O tym wszystkim rozmawiamy w tym odcinku.
Ja w dorosłym wieku postanowiłam wrócić do nauki języka angielskiego, żeby dojść do poziomu profesjonalnej komunikacji, mam też plany kolejnych studiów podyplomowych. To wszystko to okazje do tego, żeby skorzystać z podpowiedzi jak uczyć się sprawniej, bo teraz robię to świadomie i chcę być w tym skuteczna.
Jeśli ten lub inne odcinki Cię zainspirowały, postaw mi kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Emocje na co dzień są trudne a co dopiero w pracy. Często się stresujemy, jesteśmy niezadowoleni albo dumni, to ciągła huśtawka nastrojów. Przemoc emocjonalna, to kolejny temat, który poruszamy w odcinku. Rozmawiamy też o wysoko wrażliwości i o tym jak zaprząc emocje do feedbacku.
Wszystkie te tematy to rozdziały książki Łady Drozdy "Emocjonalny nieład w pracy", którą bardzo polecam. Dzięki jej lekturze łatwiej jest zrozumieć jak poruszać się w tym temacie i co robić, żeby w pracy jak najlepiej radzić sobie z emocjami.
A jeśli ten lub inny odcinek wydały Ci się inspirujące- postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
W tym podcaście nie raz słuchaliście już historii o różnych zmianach, tym razem też mam dla Was taką historię. O tym jak można w kwiecie wieku zdecydować się na kompletną zmianę zawodową. Jak można wejść w zupełnie nowe środowisko i poradzić w nim sobie świetnie.
Marcelina Gładysiak po zmianie zawodowej, zajęła się światem IT a później zainteresowała się kryptowalutami i teraz jest w nich nie tylko ekspertką, która napisała książkę ale również praktyczką. Sama inwestuje i wie jak poruszać się w świecie kryptowalut. Dzieli się tym w swojej książce "Przestań się bać! Kryptowaluty są dla Ciebie".
Podobał Ci się ten lub inny odcinek- postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Stres jest nieodłącznym elementem współczesnego życia, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu nawet nie było takiego słowa jak stres. Wobec tego jak sobie z nim radzono, i co robić dziś?
W tym odcinku rozmawiam z Marzeną Jankowską, ambasadorką książki "Zresetuj się. 75 technik redukcji stresu" autorstwa Jennifer L. Taitz. To bardzo dobra pozycja książkowa z tej dziedziny, bo oparta na naukowych badaniach i 3 nurtach terapeutycznych. Proponowane w niej techniki są osadzone nie tylko w praktyce autorki ale też w wieloletnich badaniach na temat stresu, jego specyfiki i procesów radzenia sobie z nim.
Z Marzeną rozmawiamy też o tym jak budować swoją odporność, czy elastyczność psychiczną, co przygotowuje nas na przeszłe momenty radzenia sobie ze stresem. To bardzo wartościowa rozmowa.
A jeśli chcesz skontaktować się z moją gościnią, to znajdziesz ją tutaj:
https://www.linkedin.com/in/marzena-jankowska/
Jeśli ta lub inne rozmowy w podcaście były dla Ciebie wartościowe, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Czasem słyszę stwierdzenia "Jestem jaki jestem" albo "nie udawaj kogoś kim nie jesteś" ale czy naprawdę możemy nie być sobą? O tym rozmawiamy w tym odcinku, w którym gościem był Patryk Tarachoń, felietonista, autor i twórca podcastu "Nie będąc sobą".. Patryk bardzo ciekawie mówi o tym kiedy zdarza nam się nie być sobą i jakie są tego konsekwencje.
Warto czasem zastanowić się, czemu udajemy, chcemy być inni, co nam to daje i dlaczego tego potrzebujemy. Bo potrzebujemy i czasem jesteśmy inni i nie ma w tym nic złego, widocznie to jakieś narzędzie w kontaktach społecznych.
Podcast Patryka znajdziesz tu: https://patryktarachon.pl/podcast
Jeśli ten albo inny odcinek przypadł Ci do gustu, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Okazją do nagrania tego odcinka, są urodziny mojego podcastu! Jest to dla mnie szczególny dzień, bo przypomina mi o tym jak wytrwała jestem, ile cudownych rzeczy dzieje się w moim życiu dzięki podcastowi. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim słuchaczom mojego podcastu bo to dzięki WAM to ma sens.
Ale poza podsumowaniami i dumą z urodzin podcastu w tym odcinku zachęcam do tego, żeby świętować co się da. Każdy dzień nieurodzinowy jest dobrą okazją do świętowania i uczczenia go czymś szczególnym. Warto być dumnym z siebie z każdej okazji. O tym, czemu to ważne opowiadam w 123 odcinku pod tytułem "Czemu warto nagradzać siebie?" opowiadam tam też jak można siebie nagrodzić.
Jeśli ten lub inne odcinki są dla Ciebie wartościowe, postaw mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Od wielu lat przeżywamy kryzys męskiej energii - coraz częściej głównym powodem braku męskich wzorców są nieobecni ojcowie, fizycznie lub psychicznie. Tłumaczymy mężczyznom jacy powinni być, mamy wobec nich określone oczekiwania jako kobiety. Wszystko to oznacza, że mężczyźni coraz słabiej radzą sobie ze sobą- ale jest na to rozwiązanie.
Odpowiedzią na te problemy są Męskie Kręgi - grupy, w trakcie których mężczyźni spotykają innych mężczyzn i rozmawiają- o emocjach, o problemach, o oczekiwaniach. To nietypowa i jeszcze stosunkowo mało znana metoda wsparcia, ale powoli zdobywa sobie szeroki rynek.
Gość mojego odcinka Grzegorz Maszkowski jest prowadzącym w takich kręgach i zaprasza na nie mężczyzn. W odcinku opowiada, kto na nie przychodzi i dlaczego, jakie tematy są poruszane, ale też przybliża na jakich prowadzących uważać. Warto sprawdzić czy to coś dla Ciebie.
A jeśli ten odcinek lub inne były dla Ciebie inspirujące, postaw mi kawę:
https://buycoffee.to/paniodzmiany -
Nasze ciało to znakomity przykład myślenia systemowego- zmiana w jakimś jednym zakamarku powoduje perturbacje w całym systemie. Gdybyśmy na co dzień częściej korzystali z myślenia o systemach jako całości nasz świat może nie byłby prostszy, ale na pewno jaśniejszy.
W tym odcinku Piotr Semaniuk opowiada jak myślenie systemowe wykorzystuje w organizacjach i na swoich warsztatach gdzie uczy jak widzieć sprawy organizacji- jako całość. Znajdujemy też w rozmowie przykłady na to, że myślenie systemowe ma swoje zastosowanie nie tylko w biznesie.
Jeśli chcecie znaleźć Piotra to jest tu: https://www.linkedin.com/in/piotrsemaniuk/
A jeśli ten odcinek lub inne przypadły Ci do gustu możesz postawić mi wirtualną kawę: https://buycoffee.to/paniodzmiany - Vis mere