Episoder
-
Manglende episoder?
-
Kassák Lajos ANGYALFÖLD címűregényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„Kint járt a gyárakközött, de meg sem kísérelte, hogy valahova beszóljon munkáért. Néhány emberálldogált a kerítések előtt, kérdőleg intett feléjük a fejével, azoktehetetlenül fölhúzták a vállukat és így intettek neki vissza. Továbbment,lábaival a szennyes, kemény földön s gondolataival már megint az elképzeltvilágokban. Nem gondolta meg, hogy merre megy s ösztönösen az egylet feléhaladt. Ilyenkor ott a nagyterem tele van munkanélküliekkel. A borotválatlan,lehasznált emberek nekibúsultan sakkoznak, malmoznak, durákot játszanak apiszkos kártyákkal, vagy az újságokba merülten ülnek a hosszú asztal előtt snéha fölemelik a fejüket, egymásra tekintenek, s megindulnak közöttük avitatkozások a gazdagok és szegények sorsáról, világpolitikai eseményekről, Istenlétezéséről s mindenről, ami bennük és kívülük jelen van ezen a világon."Kassák Lajos ANGYALFÖLD címűregényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„Az anya, mielőtt a főzésbe kezdett volna, elővette a fia ruháit, hogy kikefélje, rendbehozza rajtuk az esetleges fogyatékosságokat. A gombokat külön-külön megfogta, megcsavarta kicsit a két ujjával, nem engedett-e meg a cérna, amivel a szövethez vannak erősítve. Kifordította a kabát és a nadrág zsebeit. Előbb mindenféle holmikat, zsebkendőt, összegyűrt papirost, egy régi levelet, két ceruzadarabkát, cigarettaszipkát, valami jegyzőkönyvfélét és egy fényképet rakott ki belőlük az asztalra. Minden darabot külön-külön megnézegetett, de ezt csak azért tette, hogy végre a fényképhez is eljusson s azt is közelebbről és részletesebben megnézze. Hiszen mindjárt itt kezdhette volna a vizsgálódást, de nem tartotta illőnek, hogy csak úgy elővegye a nagy fia zsebében talált fényképet s kíváncsian megnézegesse. Így ez egészen más. Valami fiatal nőszemélyt ábrázol a kép." 🎤Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„– Tudom, hogy jó munkaerő vagyok, s meg isszoktam kapni mindenütt a maximális bért. De én mozgalmi ember vagyok, ez atermészetem s nem tudom megállni, hogy szót ne emeljek a munkástársaimért, avelem egyszakmájúakért csakúgy, mint az asszonyokért és a gyerekekért. Önnagyon jól tudja, hogy gyönge asszonyok is dolgoznak a gyárban éstizenegy-tizenkét éves gyerekek is és ezek annyit sem keresnek, hogy elegendőkenyeret vehetnének maguknak. Vannak itt bent egész családok, az apa, a felesége,a lányai és a fiai. Hideg koszton élnek s ott kint laknak a kunyhókban, mint akoldusok. S ilyenekkel van tele minden gyár, s én úgy érzem, kötelességem szótemelnem értük, s nekünk, intelligensebb munkásoknak még áldozatot iskötelességünk hozni értük.
– Nekem pedig az a kötelességem, hogy kiadjam a könyvét. – Oda se nézett már amásik emberre, kétszer megnyomta az asztalon levő csengő gombját."Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„A hold most megállt az égen és sárga szarvával lefelé mutat erre a házra. Egy láthatatlan madár ül az eresz szélén s nyitott csőrrel vidáman énekel. Ismerős ez a nóta, akinek füle van, az meghallhatja s aki szomjas, az hűsítő italt ihatik belőle s aki álmos, az táncba kezd tőle. Mikor a dal befejeződik, a madár eloltja a torka alatt égő kicsi lámpát, ami úgy világított eddig, mint egy igazgyöngy, és pillanatról pillanatra nőni kezd a madár árnyéka, lelép az ereszről az udvar közepére, eltagozódik, mint valami színpadi kulisszák, s a világot betakarja maga körül."
Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel. -
„Az egyik reggel katonaság vette körül a nagy háztömböt. A tömb hét házból volt összeépítve, s négy utcára szóló hét kapuja volt. A katonaság sorfalat állt a négy utca bejárójánál s a kordonon belül a hatóság kirendelt emberei, rendőrök és bútorszállító fuvarosok dolgoztak. Valósággal forradalmi nap volt ez. A ház férfilakói reggel még azzal a tudattal mentek el hazulról, hogy minden rendben van, s az asszonyok most fejvesztetten szaladgálnak, sírnak és pörlekednek egymás között és a fuvarosokkal, akik megfeszített inakkal cepelik le az ócska holmikat az emeletekről. A gyerekek is ott sereglenek az asszonyok körül, s ők is visonganak, de azért nincsenek komolyan kétségbeesve. Tetszik nekik ez a feneketlen fölfordulás, időnként hozzányúlnak az idegen holmikhoz s ami érdekesebb dolog zsebre dugható, azt zsebre dugják. Ki hitte volna, hogy ez az egész idáig fog fejlődni? (...) A rendőrség a bank mellé állott s minden előzetes bejelentés nélkül megkezdte az egész háztömb kilakoltatását."
Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„Az ember csöndben és vakon a szalmazsákig botorkált.Álmos és kedvetlen volt, legjobb szerette volna, ha a lány lefekszik s elfordultőle anélkül, hogy szólna hozzá. A beáztatott szennyesruha nedves, rosszszagával volt tele a konyha. Akárha nyirkos pincébe lépett volna be.Vetkőződött, ruháját a szalmazsák lábához ledobálta a földre. Szemei lassan hozzászoktaka sötéthez, látta, hogy a lány bent fekszik már a helyén, félkönyékretámaszkodva várakozik rá, a szőke haja halványan világít. Lassan mozgott, televolt tétova gyávasággal. Mindjárt oda fog bújni a lány mellé, hogyan és mit ismondjon neki…"Kassák LajosANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
Részvételiségről szóló következő adásunkban azt a kérdést járjuk körül, hogy a művész tekintete, a művszekkel való együttműködések hogyan tudják átmozgatni a múzeumi gondolkodást. Meghívott vendégeink ezen kívül saját tapasztalataikon keresztül mesélnek a részvételi folyamatokban felmerülő dilemmákról, konfliktusokról és a közös célkitűzésekről.
Ebben az adásunkban beszélgetőtársaink Csatlós Judit, kulturális antropológus, a Kassák Múzeum muzeológusa és Frazon Zsófia, a Néprajzi Múzeum múzeológusa.
A kérdezők Szabó Eszter kurátor és Magyary Panni múzeumpedagógus.
Az adásban hivatkozott ...Nyitott Múzeum... című kötetet itt lehet elérni: https://nyitottmuzeum.neprajz.hu/
****
A Petőfi Irodalmi Múzeum Part podcastja a participáció vagy más néven a részvételiség gyakorlatait járja körül - a partvonalról. Arra keressük a választ, hogy az egyre inkább mélyülő válságok idején milyen eszközökkel élhet a művészet, tudományos kutatások és az ezeknek helyet adó múzeum, hogy releváns tudjon maradni a társadalom széles körei számára. Vajon a részvételiség, az emberek széles körű bevonása a döntéshozatalba a kultúra, tudomány és művészet intézményeiben lehet-e válasz ezekre a kihívásokra. Erről beszélgetünk meghívott vendégeinkkel. -
Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„A külváros szocialista csoportjai összeálltak valami népmulatságfélének a rendezésére, s Miklós most az ő meghívó céduláikkal járt házról házra. Ez volt az első föladat, amit az egyletben rábíztak, s a világért sem hagyná eltéríteni magát a vállalt munkától. Bekopogott az idegen ajtókon, átnyújtotta a cédulákat, s mindenütt még mondott is néhány invitáló szót. A legtöbb helyen barátságtalanul fogadták, voltak, ahol bántón gúnyolódtak vele. Megsérthetetlen volt ezen a napon, boldog és úgy érezte, talán puskával és karddal sem lehetne rajta sebet ejteni. Érezte a személye jelentőségét, s a tiszta ünneplőruhája jól hatott a napsütésben. Hangos és boldogítóan derűs volt körülötte minden. Már hónapok vagy talán évek óta nem vette észre, hogy ezen a vidéken is vannak idők, mikor látni lehet az ég kékjét, a fölvert por és a leereszkedő füst helyett könnyű, jó szagok úsznak a levegőben."
Kassák Lajos ANGYALFÖLD című regényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
"Menj! Menj aszemeim elől! – ordított föl most az apa s a lány felé nyúlt, hogy a nyitottajtón át a szobába kényszerítse. De még mielőtt elérhette volna a másikat, azmint egy fölizgatott nőstényállat támadólag szembeugrott vele. Ebben apillanatban elszakadt láncok csörömpöltek le a magasból, falak aléltanhanyattvágódtak, mintha valahonnan füst tolult volna be a lakásba, mindenegyszerre sötét lett, s az apa keze belevágott a lány arcába.
Sikoltás. Káromkodás. A kétverekedő ember körmei megérezték a fölhasított hús melegségét.
Az anya ott harcolt közöttük svalami emberfeletti erőfeszítéssel szétválasztotta őket. A lányt betolta aszobába, s az ajtó csattanva bevágódott mögöttük."
Kassák Lajos ANGYALFÖLD címűregényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
-
„– Történt-e valami jódolog veled máma? – kérdezte tőle az anyja, aki már kész vacsorával várakozottrá a konyhában. – Milyen csapzott a hajad, jó lenne, ha lenyíratnád. Tele vanporral – s megborzolta a gyerek kemény, sűrű haját. Játékosan belecibált. – Üljcsak le, te tökfejű, mindjárt adom a vacsorát. A szobában zajongtak asuszterék. Imre bácsi is otthon volt már, négykézláb mászkált a padlón. Hátán akisgyerekkel nyargalászott s közben állati hangon kiáltozott. A fiatal anya kétválla alatt támogatta a gyereket és szakadatlanul mondogatta:
– Gyí, lovacska, gyí te vén oroszlán. Pistuka utazik aKanári-szigetre. Gyí, apja, gyí! Pistuka elutazik az óceánhoz."Kassák Lajos ANGYALFÖLD címűregényét Erlich Gábor intermédia művész olvassa fel.
- Vis mere