Episoder
-
W najnowszym odcinku podcastu Maciej Guzek rozmawia z Adamem Wacławczykiem, Partnerem w dziale doradztwa podatkowego na temat procesów reorganizacyjnych w spółkach.
Eksperci dyskutują na temat zmian w regulacjach w zakresie reorganizacji spółek. Zwracają uwagę na zmiany w przepisach Kodeksu spółek handlowych, które weszły w życie we wrześniu 2023 r.
Wysłuchaj pozostałych odcinków podcastu:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/podcast/podcast-podatki-na-prawo.html -
Maciej Guzek rozmawia z Mariuszem Każuchem na temat międzynarodowych regulacji podatkowych.
Eksperci zwracają uwagę na najważniejsze kwestie projektów zmian w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego, szczególnie te dotyczące cen transferowych:
• Dyrektywa o cenach transferowych,
• Dyrektywa BEFIT,
• Pillar 1.
Odsłuchaj pozostałe podcasty także na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/podcast/podcast-podatki-na-prawo.html -
Manglende episoder?
-
Dyrektywa SUP ma na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W Polsce przepisy weszły w życie w maju 2023 r.
Jakie w związku z tym kroki powinien podjąć przedsiębiorca? Jakie obowiązki i wyzwania wnoszą nowe przepisy z perspektywy podatkowej? Należy mieć także na uwadze ewentualne kontrole prowadzone przez UOKIK, m.in. w zakresie wprowadzania konsumentów w błąd.
Dowiedz się więcej o ESG na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/ESG-perspektywa-podatkowa.html -
Umowa B2B jest jedną z najczęściej wybieranych form zatrudnienia w branży IT.
✅ w czym przeważa, czy warto ją stosować oraz na co należy zwrócić uwagę?
✅ czy zawsze jest opłacalna?
✅ jakie inne formy zatrudnienia warto rozważyć w przypadku tej branży?
Pokazujemy również zagadnienia budzące największe kontrowersje, będące przedmiotem licznych interpretacji indywidualnych, gdzie stanowisko organów często odbiega od oczekiwań rynku IT.
Więcej o podatkowych i prawnych aspektach zatrudnienia dowiesz się z naszej strony internetowej: https://www2.deloitte.com/pl/pl/services/doradztwo-prawne/strefa-pracodawcy-podatki-i-prawo.html?utm_source=glowna&utm_medium=referral&utm_campaign=Strefa_Pracodawcy_newsletter&utm_content=listl -
W jaki sposób Pillar 2 wpłynie na funkcjonowanie ulg podatkowych w Polsce? Jak będzie wyglądało stosowanie ulg w postaci m.in. Polskiej Strefy Inwestycji i Specjalnych Stref Ekonomicznych, ulgi B+R i IP Box po wprowadzeniu globalnego podatku minimalnego?
Maciej Guzek rozmawia z Markiem Sienkiewiczem na temat ulg podatkowych w kontekście Pillar 2 – globalnego podatku minimalnego.
Więcej o Pillar 2 dowiedz się z naszej strony internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/Pillar-2-Pillar-Two-globalny-podatek-minimalny.html -
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Ze względu na zbliżający się termin wejścia w życie KSeF oraz coraz większe zaawansowanie prac wdrożeniowych po stronie przedsiębiorstw, zagadnienia dotyczące e-faktur nasuwają wiele pytań i wątpliwości.
Maciej Guzek rozmawia z ekspertami Deloitte: Norbertem Wasilewski i Wojciechem Michalakiem.
Zebrali najważniejsze i najczęściej pojawiające się kwestie, które przedyskutowali wraz z gościem z Ministerstwa Finansów.
Dowiedz się więcej o KSeF na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/krajowy-system-e-Faktur-KSeF-i-faktury-ustrukturyzowane.html?icid=top_krajowy-system-e-Faktur-KSeF-i-faktury-ustrukturyzowane -
Maciej Guzek rozmawia z Maksymilianem Białkiem, Starszym menedżerem w dziale doradztwa podatkowego na temat globalnego podatku minimalnego.
Koncepcję opracowaną przez OECD będziemy musieli wdrożyć do polskiego porządku prawnego z uwagi na dyrektywę unijną.
W Polsce przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od 2025 r.
To jednak nie oznacza, że niewdrożenie przepisów w Polsce oznacza brak wpływu Pillar 2 na spółki polskie będące częścią grup kapitałowych.
Dowiedz się więcej o Pillar 2 na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/Pillar-2-Pillar-Two-globalny-podatek-minimalny.html -
Nie ulega wątpliwościom, że podatnicy chcą płacić niższe podatki. Nie wszystkie jednak działania mające na celu zmniejszenie opodatkowania są dozwolone przez prawo podatkowe. Normują to przepisy dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, które w polskim porządku prawnym pojawiły się w 2016 r.
Planowanie podatkowe, unikanie opodatkowania i uchylanie się od opodatkowania – jakie są różnice pomiędzy tymi pojęciami?
Maciej Guzek rozmawia z Mariuszem Stefaniakiem, partnerem associate w dziale doradztwa podatkowego oraz Jakubem Pachecka, senior managing associate w Zespole Postępowań Spornych Kancelarii Deloitte Legal, na temat klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania i tego, które działania optymalizujące podatki są w Polsce dopuszczalne.
Zobacz inne podcasty na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/podcast/podcast-podatki-na-prawo.html -
Maciej Guzek rozmawia z Filipem Mudyną, menedżerem w dziale doradztwa podatkowego na temat mechanizmu CBAM.
CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Będzie miał zastosowanie przy imporcie do UE wybranych towarów wytworzonych w branżach wysokoemisyjnych, pochodzących z państw trzecich. Docelowo, mechanizm ma nakładać dodatkowe ograniczenia i obowiązki oraz dodatkowy koszt na import do Unii Europejskiej wybranych produktów wytwarzanych w branżach wysokoemisyjnych.
Pierwsze obowiązki wynikające z przepisów CBAM będzie należało wykonać już 1 stycznia 2024 r.
Więcej o CBAM na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/CBAM-Carbon-Border-Adjustment-Mechanism.html -
Maciej Guzek rozmawia z Michałem Goskiem na temat podatku od przerzuconych dochodów, który wszedł w życie w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu.
W tym roku część podatników po raz pierwszy mierzyła się z wprowadzonym przez „Polski Ład” regulacjami dotyczącymi tzw. przerzucanych dochodów, a także do zapłaty od nich podatku, którego stawka wynosi 19%. Podstawą do kalkulacji podatku od przerzuconych dochodów jest baza kosztowa, co w praktyce oznacza, że podatnik płaci podatek od kosztów, które ponosi.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat podatku od przerzuconych dochodów na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/podatek-od-przerzuconych-dochodow-praktyczne-uwagi.html -
Maciej Guzek w kolejnym odcinku podcastu rozmawia z Michałem Goskiem o kosztach kwalifikowanych w kontekście Polskiej Strefy Inwestycji. Jest to druga część rozmowy na temat kosztów kwalifikowanych.
Pozostałe odcinki w temacie PSI znajdują się także na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/podcast/podatki-prawo-Strefa-Inwestora-w-praktyce.html -
Maciej Guzek rozmawia na temat współpracy na podstawie umowy B2B z Katarzyną Sarek-Sadurską oraz Katarzyną Kurzawską-Puchałą.
W ostatnim czasie popularność współpracy na podstawie umowy B2B wzrosła. Wynika to przede wszystkim z kwestii podatkowych i prawnych. Ten model współpracy jest elastyczny i daje możliwość swobodnego ułożenia zasad współpracy. Nie korzysta się jednak z ochrony jaką daje kodeks pracy. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę decydując się na współpracę na podstawie umowy B2B?
Zapraszamy także do rejestracji na szkolenie „Szkolenie on-line: Jak współpracować na podstawie B2B? Zasady, ryzyka i dobre praktyki”.
Rejestracja: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/webcasty/articles/jak-wspolpracowac-na-podstawie-B2B-zasady-ryzyka-i-dobre-praktyki.html -
Maciej Guzek rozmawia z dr Krzysztofem Gilem, Partnerem w dziale doradztwa podatkowego oraz Mirosławem Pazurem, Partnerem w dziale doradztwa transakcyjnego na temat zbywania firm, szczególnie firm rodzinnych. Wysłuchaj podcastu i dowiedz się o m.in. pozyskiwaniu inwestorów na giełdzie polskiej i zagranicznej, obawach właścicieli co do sprzedaży biznesu, elementach procesu sprzedaży firmy, czy przygotowaniu się do sprzedaży firmy z perspektywy finansowej.
-
Maciej Guzek rozmawia z Michałem Goskiem o kosztach kwalifikowanych w kontekście Polskiej Strefy Inwestycji. W decyzji o wsparciu zobowiązujemy się do poniesienia określonych wydatków inwestycyjnych, których wysokość zależy od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca inwestycji. W sytuacji niewywiązania się z warunków, decyzja o wsparciu może zostać cofnięta, a w efekcie podmiot będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej pomocy publicznej.
Więcej o PSI i SSE dowiesz się na naszej stronie internetowej:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/services/Podatki/Polska-Strefa-Inwestycji-i-SSE.html?icid=nav2_Polska-Strefa-Inwestycji-i-SSE -
Maciej Guzek rozmawia z dr Adamem Kałążnym na temat stanowiska Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do przepisów o podatku od nieruchomości, zgodnie z którym TK orzekł, że definicja budowli (art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) jest niezgodna z Konstytucją RP. Jak określa ekspert wyrok jest rewolucyjny, bowiem przepisy od początku ich istnienia budziły wątpliwości i były przedmiotem sporów, a jednak do tej pory nie zdecydowano się ich zmienić.
Dowiedz się więcej na temat wyroku: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/Ekspres-RET/Wyrok-TK-oznacza-rewolucje-w-podatku-od-nieruchomosci.html -
Maciej Guzek rozmawia z Katarzyną Sarek-Sadurską, liderką Zespołu Prawa HR w Kancelarii Deloitte Legal. 6 czerwca 2023 r. weszła w życie Dyrektywa w sprawie równości płac i jawności wynagrodzeń. Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają 3 lata na implementację przepisów do krajowych porządków prawnych.
Odwiedź Strefę Pracodawcy i dowiedz się więcej na temat podatkowych i prawnych aspektów zatrudnienia:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/services/doradztwo-prawne/strefa-pracodawcy-podatki-i-prawo.html -
W związku z publikacją rozporządzenia odwołującego stan zagrożenia epidemicznego na terytorium Polski po niemal 3 latach wraca obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR).
Więcej dowiesz się na webinarze:
Pełny powrót MDR– czy wiesz, jak przygotować się do wznowienia raportowania krajowych schematów podatkowych?
Zarejestruj się -> https://pl.register-deloittece.com/forms/registration.html?lang=1&webid=592 -
Maciej Guzek rozmawia z Piotrem Świętochowskim o rynku outsourcingu w Polsce i na świecie. Z jakimi wyzwaniami mierzą się firmy, które sięgają po pomoc zewnętrznych specjalistów?
Więcej znajdziesz na stronie: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/Business-Process-Solutions.html?icid=top_Business-Process-Solutions -
Maciej Guzek rozmawia z Michałem Goskiem i poruszają temat kryteriów ilościowych i jakościowych, które należy spełnić, aby działać w Polskiej Strefie Inwestycji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o PSI odwiedź naszą stronę internetową:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/services/Podatki/Polska-Strefa-Inwestycji-i-SSE.html -
Maciej Guzek rozmawia z Bartoszem Barańskim i Patrykiem Włodarskim na temat kontroli cen transferowych. Omawiają m.in. raport przygotowany przez ekspertów Deloitte „Kontrole cen transferowych: Statystyki, orzecznictwo i interpretacje oraz odpowiedzialność karna skarbowa”.
W trakcie rozmowy mówią m.in. o tym:
• jak wyglądają w praktyce kontrole cen transferowych?
• dlaczego jest ich coraz więcej i jak na to wpłynęły zmiany w przepisach o cenach transferowych?
• jakie są efekty tych kontroli dla podatnika?
• jakie są typowe obszary sporów z organami podatkowymi w zakresie cen transferowych, przebiegu kontroli i współpracy w jej trakcie z kontrolującymi,
• jak wygląda odpowiedzialność karnoskarbowa z tytułu nieprawidłowości w obszarze cen transferowych.
Pobierz raport: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/Raport-Kontrole-cen-transferowych.html - Vis mere