Episoder
-
Hostem dalšího dílu Podcastu CLS je plukovník JUDr. Milan Děček, Ph.D., zástupce ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování Obvodního ředitelství Policie pro Prahu IV.
V této epizodě se dozvíte, jak dokázal skloubit náročné studium práv s prací u policie. Prozkoumáme, jaká je náplň jeho současné práce, a jak je organizována Policie ČR. Plukovník Děček nám také přiblíží možnosti práce u kriminální policie po absolvování právnické fakulty a jaké předpoklady jsou pro tuto kariéru nezbytné. Neopomeneme ani aktuální stav a výzvy, kterým policie čelí. -
K příležitosti nadcházejících prezidentských voleb v USA přijal pozvání do Podcastu CLS pan docent Marek Antoš, vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy a odborník na volební právo.
V rozhovoru jsme společně probrali všechny elementy výběru hlavy státu, od primárních voleb až po sbor volitelů, rovněž jsme se dotkli historických důvodů současného nastavení.
-
Manglende episoder?
-
O 31. ročníku Vis Moot Competition jsme si povídali s hosty prvního dílu Podcastu CLS v tomto semestru.
Jasmin Pustaiová a Vojtěch Sůva nám představili fungování této moot-courtové soutěže zaměřené na mezinárodní arbitráž a to z pozice účastnice a kouče týmu. Sdíleli také své zkušenosti z veleúspěšné sezóny pro tým Právnické fakulty v Praze.
*Podcast byl nahrán již v dubnu letošního roku, ale vinou technických potíží Vám ho k poslechu přinášíme až s novou sérii. -
Manželství. Pro všechny? Pro nikoho? Pro některé?
Naše pozvání do Podcastu CLS přijal vedoucí katedry občanského práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, prof. David Elischer. Kromě toho, že se dozvíte, jakou měl zkušenost se studiem ve Francii, či jak se doma dozvěděli, že se dostal na Právnickou fakultu, jsme si povídali o tématu, které již delší čas víří vody české společnosti.
Jaký je smysl institutu manželství? Mělo by se nahradit něčím jiným? A které otázky s sebou přináší institut Partnerství nově schválený na půdě Poslanecké sněmovny? Odpovědi na tyto a mnohá další dilemata Vám přináší nová epizoda Podcastu CLS!
-
Už jste slyšeli o Otevřené věznici v Jiřicích? Vězni si v ní v rámci resocializace mohou vyzkoušet bydlení v rodinných domcích, hospodaření ve vlastní domácnosti, práci na zahrádce nebo péči o hospodářská a jiná zvířata. Zároveň musejí docházet do práce a účastnit se odborných programů ušitých jim na míru. Může to znít jako takový ráj na zemi, přesto je však zájem o pobyt v otevřené věznici výrazně nižší, než by se dalo očekávat. Proč? Odpověď na tuto otázku a spoustu dalších zajímavostí souvisejících s projektem Otevřené věznice v Jiřicích uslyšíte v novém dílu Podcastu CLS, tentokrát s PhDr. Mgr. Hanou Prokopovou, vedoucí oddělení výkonu trestu pro objekt otevřené věznice.
-
Pozvání do dalšího dílu Podcastu CLS tentokrát přijala JUDr. Daniela Anderson, Ph.D., notářka působící v Praze.
V rozhovoru posluchačům konkrétně přiblížila profesi notáře, její význam a funkci v České republice. Poskytla také krátký vhled do fungování notářství v zahraničí a podrobněji se vyjádřila k diskutovanému tématu rozvodů před notářem namísto před soudem. Nakonec představila i svůj názor ohledně předmanželských smluv a svůj postoj k samotné úpravě společného jmění manželů. -
Hostem dalšího dílu Podcastu CLS byl doc. Radim Seltenreich, právní historik působící na katedře právních dějin Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Povídali jsme si o událostech 17. listopadu, jak do nich byla zapojena Právnická fakulta, její studenti, a hlavně samotný pan docent Seltenreich.
-
Do našeho bonusového dílu k 25 letům CLS naše pozvání přijal náměstek ministra spravedlnosti JUDr. Karel Dvořák.
Povídali jsme si o studiu, o tom, proč je důležitá spolková činnost, věnovali jsme se jeho působení na ministerstvu spravedlnosti a v poslední části jsme se pobavili o zajímavé chystané novele občanského zákoníku týkající se práva dítěte na vyrůstání v prostředí prostém násilí. -
Rektorka Univerzity Karlovy, profesorka Milena Králíčková přijala pozvání do dalšího dílu Podcastu CLS.
V rozhovoru bilancovala svoje dosavadní působení ve funkci rektorky, ale rozpovídala se i o aktuálních problémech spojených s financováním vysokých škol. -
Nový díl Podcastu CLS s námi nahrál JUDr. Marek Bodlák, státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Povídali jsme si o tom, jak vypadá práce státního zástupce, o tlacích na státní zástupce nebo o fungování státního zastupitelství. -
Hostem posledního dílu Podcastu CLS tohoto semestru byl plk. JUDr. Jiří Mazánek, ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Povídali jsme si o tom, jak výhodné může být právnické vzdělání pro práci policisty, o informování veřejnosti o největších politických kauzách, které NCOZ řeší, nebo o tlacích na policisty při vyšetřování. -
Dalším hostem Podcastu CLS byl Petr Konůpka, vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Povídali jsme si o tom, co má Kancelář vládního zmocněnce na starosti, jak u nás probíhá výkon rozsudků soudu nebo o tom, jak s judikaturou ESLP zacházejí české soudy.
-
Tentokrát naše pozvání přijala novinářka Petra Procházková. Zavzpomínala na začátky své kariéry zahraniční reportérky v Rusku a přiblížila nám ruskou mentalitu. Popsala nám o co šlo v kauze “Vulkan files” a jaké nebezpečí představují hackerské útoky do budoucna. Detailně s námi probrala realitu současného Afghánistánu a porovnala jí s modelem z 90. let.
Přejeme příjemný poslech! -
Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy prof. Radim Boháč přijal pozvání do dalšího dílu Podcastu CLS.
V rozhovoru bilancoval svůj první rok ve funkci děkana, ale rozpovídal se i o podobě písemných státnic a aktuálních problémech spojených s financováním vysokých škol.
Přejeme příjemný poslech!
-
Nový díl Podcastu CLS je tu. Naše pozvání přijal Marek Nespala, advokát prezidentské kanceláře. Povídali jsme si například o tom, jak zastupování Hradu v praxi vypadá, o negativních výrocích na adresu žalobců ve sporech s prezidentem nebo problematické smlouvě o spolupráci mezi AK Nespala a Kanceláří prezidenta republiky.
-
Pozvání do dalšího dílu Podcastu CLS přijal doc. David Kosař, ústavní právník a vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Povídali jsme si o profesní minulosti a budoucnosti pana docenta, o tom, v jaké kondici je česká justice, či o ústavně sporných rozhodnutích vlády Petra Fialy.
-
Novinářka Světlana Witowská přijala pozvání do dalšího dílu našeho podcastu. Zavzpomínala na svá porevoluční studia, popsala, proč se nakonec rozhodla pro práci novinářky místo právní profese, nebo se věnovala otázce nestrannosti novinářů na sociálních sítích.
Přejeme příjemný poslech! -
Hostem dalšího dílu Podcastu CLS byl Jan Kysela – profesor politologie a sociologie, ústavní právník a tajemník stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury.
V rozhovoru se rozpovídal o vystupování právníků v médiích, změně obrazu Senátu za dobu jeho působení, posledních volbách do horní komory Parlamentu či blížící se volbě prezidenta.
Přejeme příjemný poslech! -
Pozvání do desátého dílu Podcastu CLS přijal ústavní právník a člen Legislativní rady vlády, Jan Wintr.
Rozpovídal se nejen o své kariérní cestě a vztahu k pražskě Spartě, ale také o vlivu parlamentních obstrukcí na průběh legislativního procesu. Je potřeba novelizovat jednací řád poslanecké sněmovny? Odpověď na tuto otázku a mnohé další na Vás již čeká v tomto díle.
Přejeme hezký poslech!
-
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Další host Podcastu CLS. Povídali jsme si s ní například o tom, jak funkce státního zástupce omezuje člověka v soukromém životě, o novele zákona o státním zastupitelství nebo o její minulosti a budoucnosti na Vrchním státním zastupitelství v Praze.
Přejeme příjemný poslech! - Vis mere