Episoder
-
Záluží u Mostu, 19. července 1974. Pár minut po osmé hodině večer se ve zdejší chemičce ozývá nejsilnější výbuch v naší historii. Na místě zahyne 16 pracovníků továrny, jeden kolemjdoucí zemře o tři dny později v nemocnici a osmnáctou obětí se stane technik při likvidaci trosek. K dramatickému ději dochází i v jedné z okolojedoucích tramvají.
-
“Mám pocit, že jsem se stal hromosvodem frustrace kolegů. Dostávám od nich tisíce e-mailů, ve kterých si stěžují na každodenní problémy na svých útvarech,” říká ve Spotlightu News místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek Martin Červenka. Na webové stránce nazvané Konec PČR otevřeně kritizuje dlouhodobý nedostatek policistů, platové podmínky, administrativní zátěž i vedení policie.
-
Manglende episoder?
-
Sociolog Niklas Luhmann tvrdil, že „to, co víme o společnosti, tedy o světě, v němž žijeme, se dozvídáme prostřednictvím masmédií“. Platí to pro poznání společnosti i přírody. Média tedy vytvářejí sociální konstrukty, „transcendentální iluze“, a svět je „horizont“, k němuž nějak všichni míříme. Jde o to, jak konstruovat iluzivní obrazy, aby umožňovala lepší poznání i společnou existenci.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.cz/podivnezlociny Poslední okamžiky zpěvačky Věry Urieové se začínají odvíjet cestou tramvají č. 17 do pražského Braníku, kde půvabná žena vystupuje na konečné stanici a rychlou chůzi míří temnými a opuštěnými místy k domovu. Tady někde, v ospalé čtvrti na jihu Prahy, v noci z pátku na sobotu 26. října 1974 sboristka opery Národního divadla záhadně zmizí.
-
Třetí část Spotlightu Public: Dokonalé město "Skoro všechno, co mám v Praze rád, udělal někdo už před hodně dlouhou dobou. To znamená, my tady hodně žijeme z podstaty a z toho, že jsme na fantastickém místě," kritizuje architekt Adam Gebrian v debatě Spotlight Public. Problém je podle něj ve stavebních zákonech, ale i v tom, jak málo lidí ve městě opravdu žije. Jde to změnit? A kdo se o rozvoj Prahy podle něj nejvíce zasloužil? Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP).
-
"Hnutí ANO má ve věkové kategorii 18–29 let, podle nejnovějšího průzkumu, více voličů než Piráti," říká politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci s tím, že Piráti už dávno nejsou stranou pro mladé. "Není to jejich krevní skupina. Piráti už jsou ve věku jejich rodičů a jejich voliči jsou boomeři," dodává.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.co/odtajneno Komunistický režim zadrátoval hranici s Rakouskem a se západním Německem v roce 1951. Hranice se změnila na bojovou zónu. Velitelem nově zřízené Pohraniční stráže se stal Ludvík Hlavačka, nechvalně známý sadista z věznice v Uherském Hradišti. Své brutální metody zavedl i na hranicích. Jenže hned po založení Pohraniční stráže se Hlavačka stal smutným hrdinou zpackané akce, kterou dokonce pojmenoval sám po sobě.
-
Druhá část záznamu Spotlightu Public - Dokonalé město "Je hrozně důležité se o město zajímat. Často mnohem důležitější, než jestli je v něm vizuální smog," říká umělec a hudebník Vladimir 518 v debatě Spotlight Public: Dokonalé město. Souhlasí s ním i expertka na vizuální smog a designérka Veronika Rút, podle které mají česká města zásadní nešvar. O co jde? Jak v lidech probudit zájem o místo, kde žijí, a jak města zvelebit skrze umění? Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP).
-
„V Evropě si takový zážitek neumíme úplně představit. Na Donalda Trumpa jeho podporovatelé čekají čtyři hodiny ve frontě. Milují ho a kvůli jeho mítinkům si vezmou dovolenou,“ popisuje ve Spotlightu News Dominika Perlínová ze zahraniční redakce Aktuálně.cz, která navštívila setkání Donalda Trumpa s jeho příznivci v pensylvánském městě Oaks.
-
Člověk ovlivňuje globální ekosystém, svobodný je ale jen v mezích technologií, které sám vytváří. "Uvědomění si propojenosti s technikou nám umožňuje lépe porozumět člověku a tomu, že není ani dobrý, ani zlý z nějaké podstaty," říká filozof Martin Ritter v rozhovoru pro podcastu Mysli a žij. Představa, že neustálým vývojem směřujeme k lepší budoucnosti, je ale mylná.
-
“Ruská armáda používá Charkov jako experimentální polygon pro letecké pumy. Jsou levné a je jich dost, ruští inženýři je modifikují a vylepšují,” říká ve Spotlightu News válečná zpravodajka České televize Darja Stomatová. “Pro ruskou armádu je to game changer k terorizování civilního obyvatelstva,” doplňuje.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.co/podivnezlociny Nález mrtvé ženy v pískovně a shořelé tělo muže v opuštěné hájence přivedlo policii na stopu bytosti, která se svými děsivými činy zapsala do historie tuzemské kriminalistiky a získala přízvisko Bestie."Nejvýkonnější" český sériový vrah řádil tři roky. Když ho policisté dopadli, byli v šoku, co viděli.
-
První část záznamu Spotlightu Public - Dokonalé město "Z Prahy 1 se odstěhovali od revoluce desítky tisíc lidí. Je to trošku smutná vizitka města a toho, jak to tady vedeme," říká šéf IPR Praha Ondřej Boháč, podle kterého je pražské centrum to nejhezčí, co největší česká metropole má. Na debatě Spotlight Public: Dokonalé město s ním souhlasil i youtuber Janek Rubeš, podle kterého ale v centru to, co místní nesnáší, naopak turisté naprosto zbožňují.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.co/odtajneno Církevní hodnostáře dnes vnímáme většinou jako skupinu postarších důstojných pánů, kteří si zakládají právě na své důstojnosti. Z biskupských paláců jako by se důstojnost v letních měsících otevřenými okny přímo linula na ulici a rozlévala se po okolí. To v Olomouci ve druhé polovině 16. století se z oken biskupského paláce linul řev vražděných a slušní lidé biskupství obcházeli obloukem. Na konci 16. století se na olomouckém stolci střídají biskupové jak na orloji. Vilém Prusinovský z Víckova umírá náhle 16. června 1572 ve věku 38 let. Jeho nástupcem je zvolen Jan XVII. Grodecký a umírá náhle 6. ledna 1574 ve věku 48 let. Tomáš Albín z Helfenburka je olomouckým biskupem přesně rok - náhle umírá 10. března 1575. Jan XV. Mezon z Telče umírá rovněž náhle 6. února 1578 ve věku 36 let. Svědectví o podivném dění v paláci je hned několik. Proč tolik zločinů na jednom biskupství? Kněžími jsou v té době nejčastěji bohatí šlechtici, kteří zastávají církevní úřady kvůli značným prebendám. O nějakém celibátu či chudobě nemůže být v renesanční době ani slechu. Není tak divu, že jednotliví kanovníci jsou ve skutečnosti intrikáni, kteří se souboji mezi sebou snaží získat co největší výhody. Kdo ale z nich byl oním vraždícím monstrem?
-
Když se hroutí starý řád a nový ještě neexistuje, vzniká pocit úzkosti, ale i dojem, že vše je dovoleno. Sociolog Émile Durkheim pro tento jev požíval pojem "anomie". Neexistuje-li ale pevný řád či zákon (nomos), jak se dá společně žít a nepropadat se do deprese, nepáchat sebevraždy či útočné zločiny? A co pak drží společnosti pohromadě? Hostem v podcastu Mysli a žij! byl soudce Jiří Přibáň.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.co/podivnezlociny Podcast Podivné zločiny: Spěch, mlha a tajemné zelené světlo stojí za nejpodivnější událostí české železniční dopravy. Záblesk proti sobě poslal dva vlaky. Srážka u Stéblové na podzim 1960 se stala nejtragičtější nehodou v naší historii. Podezření padlo na muže v desátém vagonu.
-
"Získali jsme nejsilnější portfolio, jaké jsme kdy měli. A poprvé jsme získali opravdu ekonomické portfolio," nechápe česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá nespokojenost s tím, jaké kompetence bude v nové Komisi mít český zástupce Jozef Síkela (STAN). V podcastu Evropa v souvislostech vysvětluje, proč jsme lépe ani dopadnout nemohli.
- Vis mere