Episoder
-
A magyar iparról és kiskereskedelemről érkezett friss adatok segítségével elemeztük a magyar gazdaság állapotát. A témában itt volt velünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Az adás második részében az élelmiszeripar és az agrárium 2025-ös finanszírozási lehetőségeiről volt szó. Arról, hogy milyen új, versenyképesség növelő fejlesztésekre és korszerűsítésekre nyílik lehetőség a hazai gazdák és vállalkozók számára, Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Friss gazdasági adatok - (01:05) Agrárfinanszírozás 2025-ben - (14:28)Kép forrása: MTI
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Azt tekintettük át, hogy a magyar bankrendszernek végül miért nem sikerült lefeleznie az extraprofitadója mértékét 2024-ben, amikor az állampapír állományuk növelésére vonatkozó kormányzati elvárás az év elején még nagyon könnyen teljesíthetőnek tűnt. A témában Palkó István a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében arról volt szó, miért lebegteti Trump a Panama-csatorna, Grönland és Kanada bekebelezését. A témában Kiss Csaba, a Portfolio Globál rovatának szakértője volt a vendégünk.
Főbb részek:
Intro - (0:00) Bankok extraprofitadója - (1:26) Trump területszerzési vágyai - (16:26)Kép forrása: Getty Images
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Manglende episoder?
-
Donald Trump és Elon Musk kapcsolata új szintre lépett. A világ leggazdagabb üzletembere már az elnök beiktatása előtt egyszemélyes külpolitikai megmondóemberként foglal állást külpolitikai ügyekben és sokak szerint beavatkozik szuverén országok belügyeibe. Vendégünk volt Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája. A második részben arról volt szó, hogy 2024-ben a nem túl alacsony kamatszint ellenére is sikerülhetett a csúcsdöntés a magyar bankoknak a lakáshitelek és a személyi kölcsönök piacán egyaránt. Erről Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Elon Musk - (01:53) Hitelek - (19:38)Kép forrása: Getty Images
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Milyen kilátásokkal futhatunk neki 2025-nek? Miben lesz más a karaktere ennek évnek, mint volt 2024-nek és milyen fordulatok bekövetkezésére érdemes várni? Vendégünk volt Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. A második részben devizapiaccal foglalkoztunk, hiszen az elmúlt hetekben, az ünnepek alatt jelentős mozgásokat láthattunk a forint-euró és forint-dollár árfolyamban is. Erről Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Főbb részek:
Intro - (00:00) 2025-ös kilátások - (01:28) Makronaptár - (21:50) Devizapiac - (23:39)Kép forrása: Getty Images
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Bonyolult év elé néz a világ, és velük a magyar befektetők. Donald Trump vissza az elnöki székbe, az orosz-ukrán háborúban a béke reményét érezzük, és véget ér a PMÁP állampapírok kegyelmi helyzete is. Mindezek az események függvényében érdemes elemezni azt, hova érdemes átcsoportosítani, elhelyezni a befektetésre szánt pénzünket 2025-ben. A Portfolio Checklist különkiadásában Bakos Ádámot, a VIG Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág vezetőjét kérdezzük arról, hogy hol lesz a legjobb helye idén a befektetéseinknek.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Miért nem maradnak állampapírban a PMÁP kamatok? - (00:56) Mivel versenyez a magyar állampapír? - (07:24) Befektetési alapok - (06:02) A VIG elképzelése 2025-re - (11:09) A lemaradók - (15:41) ETF-ek - (21:02) Értékteremtés a kötvénypiacon - (23:54) Abszolút hozamú alapok jövője - (27:33) Devizakitettség arányai - (32:58) Varga Mihály monetáris politikája - (38:28) GDP várakozások - (44:58)See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Nagyon nehéz éven van túl a luxusipar, amely meglepő ahhoz képest, hogy 2024 elején mit vártunk ettől az 1500 milliárd eurós szektortól. Ugyan vannak olyan márkák, amelyek értékesítése kiugróan nőtt, a többség csak stagnálni tudott vagy még azt sem. Orbók Ilona luxusszakértővel, a BDO ügyvezetőjével beszélgettünk a luxusipar tavalyi évéről és az idei kilátásokról.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Mi a luxus? - (00:44) Van magyar luxuspiac és luxusipar? - (02:02) A legerősebb szektorok - (04:59) Akvizíciók - (10:04) Új márkák - (12:52) Luxusturizmus - (16:34) Ékszerek, órák - (17:48) Divatipar - (21:06) Fenntarthatóság és ruhaégetés - (22:59) AI és luxus - (25:00) Van helye a luxusiparban a Temunak? - (27:11) Hamisítványok - (29:24) Autópiac - (30:36) Élelmiszerek, alkoholok - (34:35) Vendéglátás - (36:15) Ingatlanpiac - (37:07) Kilátások - (39:08)See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Miért nem jött össze a tervezett három százalék feletti növekedés 2024-ben? Miben hibáztak a becsléseket végző szakértők? Miért nem fogyaszt a magyar lakosság, ha reálbérnövekedést tapasztal? A Portfolio Checklist évvégi különkiadásának legújabb epizódjában Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével beszéltük át a magyar gazdaságot legfontosabb kérdéseket, így azt is, hogy mindezek tükrében mire számíthatunk 2025-től.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Azt a békét, ahol nem csak az effektív harcok érnek véget, hanem valamiféle politikai rendezés is születik, nagyon kevéssé látja elérhetőnek Rácz András Oroszország-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója. A Portfolio Checklist évvégi különkiadásában az orosz-ukrán konfliktust évek óta követő elemző volt a vendégünk, aki a műsorban részletesen elemzi, hogy a konfliktus milyen stratégiákra kényszeríti Moszkvát és Kijevet, valamint hogyan befolyásolják a nemzetközi viszonyok a háború lehetséges kimenetelét. Emellett szóba került a szíriai Bassár el-Aszad rezsim megdöntésének, és az észak-koreai katonák bevetésének hatása is a közelünkben zajló háborúra.
Főbb részek:
Intro - (00:00) A háború lehetséges végkimenetelei - (00:32) A fegyvernyugvás akadályai - (04:12) Vörös vonalak és nukleáris háború - (13:36) Oroszország belső viszonyai - (18:54) A szír rezsim bukásának hatásai - (28:30) Ukrajna stratégiája - (35:19) Ukrajna támogatóinak stratégiája - (44:59) Mit hozhat a jövő? - (53:59)See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A háborús kormányzati kommunikáció okozta bizonytalanság és a magánegészségügyi költések növekedése is hozzájárulhatott ahhoz, hogy nem igazán indult be a kiskereskedelem Magyarországon 2024-ben. Neubauer Katalinnal, a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárával beszélgettünk a kiskereskedelem 2024-es évéről, a kormányzati szabályozókról, a kivetett adókról és díjakról, a zsugorinflációról és az önkiszolgáló kasszákról is.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Hogy növekedett a kiskereskedelem 2024-ben? - (01:00) A szeptemberi visszaesés okai - (04:28) Fogyasztói bizalom - (06:02) Árstop és kötelező akciózás - (07:40) Árfigyelő - (10:54) Zsugorinfláció - (12:33) Üvegvisszaváltás - (15:46) Boltbezárások - (21:08) A diszkontok térnyerése - (25:35) EPR-díj és különadó - (28:15) Online kereskedelem - (33:33) Működési környezet - (36:03) Önkiszolgáló kasszák és személyzet nélküli boltok - (38:35) Mi jöhet 2025-ben? - (42:10)See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Sikertörténetek az online csalók, kiberbűnözők elleni harcban is vannak, de persze a számuk korántsem elegendő. A Préda befejező részében a kiberbűncselekmények kriminológiai hátterét ismerhetjük meg, és betekintést nyerünk a magyar rendőrség munkájába is.
Mi az a Préda?
Az OTP Bank és a Mastercard támogatásával megjelenő Préda a Portfolio kiberbűnügyi podcastje. Kövesd a Prédát saját podcast csatornáján, így már a jövő hétvége előtt meghallgathatod az új epizódot! Részletek és korábbi epizódok elérhetők ezen a linken.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
2024 kifejezetten jó év volt a tőkepiacokon, a meghatározó tőzsdék kétszámjegyű emelkedést produkáltak. Az S&P 500-hoz tartozó vállalatok piaci értéke 10 ezer milliárd dollárral növekedett, és már három olyan cég van (Apple, Microsoft, Nvidia), amelynek piaci kapitalizációja meghaladja a 3000 milliárd dollárt. 2025-ben is jó kilátások várnak a befektetőkre, bár a kockázatok sem elhanyagolhatóak. Nagy Viktorral, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzőjével beszélgettünk.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Nitrogén műtrágya nélkül el kellene döntenie valakinek, hogy ki az a 3-4 milliárd ember, aki életben marad, és ki az a 4 -5 milliárd, aki nem. Többek között erről beszélgettünk Bige Lászlóval, a Nitrogénművek Zrt. elnök-vezérigazgatójával, a Portfolio Agrárszektor 2024 konferenciára kitelepült stúdiónkban. A szakember azt is elmondta, hogy a magyar mezőgazdaság jelenleg tragikus helyzetben van. Az EU átlagához képest 54 százalékkal kevesebb műtrágyát használunk, ami jelentősen visszaveti a terméshozamokat.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Ha a mai epizód szereplőivel a munkájuk miatt találkozol, akkor könnyen lehet, hogy az életed legrosszabb napja. A mai adásban vállalatok védelmét ellátó, és támadások esetén azokra reagáló etikus hekkerek segítségével ismerjük meg cégek elleni kiberműveletek történtetét. Az epizódban azt is körül járjuk, hogy hogyan védhetik meg a cégek a digitális infrastruktúrájukat, és hogy milyen veszélyei vannak, ha együttműködnek a támadókkal, például ha kifizetik a váltságdíjat egy zsarolóvírus-támadás esetén.
Mi az a Préda?
Az OTP Bank és a Mastercard támogatásával megjelenő Préda a Portfolio kiberbűnügyi podcastje. Kövesd a Prédát saját podcast csatornáján, így már a jövő hétvége előtt meghallgathatod az új epizódot! Részletek és korábbi epizódok elérhetők ezen a linken.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A közvetlen külföldi tőkebefektetésekről volt szó, ugyanis olyan országok mint például Észtország, Albánia és Lengyelország ez erős növekedést mutattak az FDI állományában, addig Magyarország, Bulgária és Oroszország, csökkenést tapasztaltak. Vendégünk Szabó Dániel, a Portfolio makroelemzője. A második részben azt jártuk körbe, hogy miként teljesíti az ESG-kritériumokat a Waberer's Csoport, amely már jövőre másodszor készíti el jelentését. Erről Tóth-Patai Krisztinát, a Waberer's ESG igazgatóját kérdeztük.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Közvetlen külföldi tőkebefektetések - (01:31) Waberer's ESG-jelentés - (24:49) Tőkepiaci kitekintő - (34:33)Kép forrása: Shutterstock
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Azt jártuk körbe, hogy milyen jelentős változások elé nézhet mintegy 300 ezer napelem-tulajdonos Magyarországon, miután a kormány egy új adatszolgáltatási rendszert vezet be. Vendégünk volt Weinhardt Attila, a Portfolio energiapiaci elemzője. A második rész témája, hogy a Gloster magyar informatikai cég eladta rendszerintegrációs üzletágát és a külföldi terjeszkedésre fókuszált. A cég terveiről Szekeres Viktor, a Gloster alapítója, az igazgatóság elnöke mesélt.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Napelemes adatszolgáltatás - (01:22) Gloster - (13:57)Kép forrása: Getty Images
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A CSOK Plusz, a falusi CSOK, a babaváró és a munkáshitel 2025-ös kombinációit tekintettük át, amelyek jó része támogatássá alakul át, ha megérkezik a kellő számú baba. Ezen támogatások részleteit Palkó Istvánnal a Portfolio vezető elemzőjével tekintettük át. A műsor második részében arról volt szó, hogy robbantásos merényletet hajtottak végre Moszkvában. A detonáció következtében életét vesztette Igor Kirillov altábornagy. A merénylet hátterét és az Ukrajnában zajló háború legfrissebb eseményeit néztük végig Ács Bencével a Portfolio Globál rovatának elemzőjével.
Főbb részek:
Intro - (0:00) Családtámogatások - (1:15) Orosz-ukrán háború - (10:14)Kép forrása: Getty Images
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
Azt tekintettük át, hogy az OTP Jelzálogbank most megjelent lakóingatlan értéktérképe mit mutat hazai lakáspiac alakulásával kapcsolatban. Erről Futó Pétert a Portfolio ingatlanpiaci elemzőjét kérdeztük. A második részben arról volt szó, hogy mi vár Németországra azután, hogy Olaf Scholz elbukta a bizalmi szavazást így formálisan is megbukott a német kormány. Ezt a témát Kiss Csabával a Portfolio Globál rovatának elemzőjével jártuk körbe.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Ingatlanpiac - (01:16) Német kormányválság - (08:38)Kép forrása: Portfolio
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A műsor első részében Varga Mihály jegybankelnöki meghallgatásával foglalkoztunk, többek között azzal, hogy milyen monetáris politikát folytathat a jelenleg még pénzügyminiszterként dolgozó politikus, illetve, hogy kik voltak még jelen a mai eseményen és ennek mi lehet az üzenete. Minderről Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját, makroelemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról volt szó, hogy miközben Magyarország nem áll rosszul a digitális infrastruktúra fejlettsége terén, a lakosság tudása és IT-érettsége még bőven fejlődhet. Beszéltünk arról is, hogy a cégek hol tartanak a digitális érettségben. Turzó Ádám, a Portfolio pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Főbb részek:
Intro - (00:00)
Varga Mihály meghallgatása - (01:16)
Digitális infrastruktúra - (10:03)
Makronaptár - (14:47)
Kép forrása: MTI Fotó/Soós Lajos
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
2007. április 26-án Észtországban zavargások törtek ki, miután az észt kormány úgy döntött: áthelyez egy második világháborús szovjet hősi emlékművet az ország fővárosa, Tallinn központjából egy városszéli katonai temetőbe. Az események második napján, április 27-én a helyzet fokozódott: megbénult az ország nemzetközi összehasonlításban is fejlett digitális infrastruktúrája, ami hetekre gyakorlatilag működésképtelenné tette az államot. Mint később kiderült, a zavargások és a kibertámadás mögött is orosz titkosszolgálatok álltak. A Préda ötödik epizódja arról szól, hogy hogyan módosul a kibertámadások eddig megismert képlete, amikor államok sejlenek fel egyes műveletek mögött. E mellett azt is körbe jártuk, hogy mekkora fenyegetettséggel nézünk szembe napjainkban Magyarországon.
Mi az a Préda?
Az OTP Bank és a Mastercard támogatásával megjelenő Préda a Portfolio kiberbűnügyi podcastje. Kövesd a Prédát saját podcast csatornáján, így már a jövő hétvége előtt meghallgathatod az új epizódot! Részletek és korábbi epizódok elérhetők ezen a linken.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
-
A ma érkező, októberi építőipari adatokat elemeztük. Vendégünk volt Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. A második részben arról volt szó, hogy a Google bemutatta a Willow névre keresztelt kvantumprocesszort, ami állításuk szerint mérföldkő lehet a kvantumszámítógépek fejlesztésében. Ennek technológiai és tőkepiaci hatásait vizsgáltuk meg Kaszab Balázzsal a Portfolio részvénypiaci elemzőjével.
Főbb részek:
Intro - (00:00) Építőipar - (01:18) Willow kvantumprocesszor - (07:15) Tőkepiaci kitekintő - (19:35)See omnystudio.com/listener for privacy information.
- Vis mere