Episoder
-
Na území Olomouckého kraje se nachází 11 vesnických památkových zón a jedna rezervace. Ta byla vyhlášena v Příkazech v roce 1995. O tom, jak se na území s památkovým statusem žije a jak by dnes Příkazy vypadaly, kdyby ho neměly si Dorota Ambrožová povídala s jejich starostou Josefem Škrabalem. Rozdíly mezi zónou a rezervací a dotační možnosti pro obce i soukromé vlastníky popsala vedoucí oddělení památkové péče Olomouckého kraje Sabina Soušková.
https://www.olkraj.cz/pamatkova-pece-olomouckeho-kraje-cl-101.html -
Dorota Ambrožová se vydala do ulic historického centra Olomouce s Petrou Vybíralovou autorkou diplomové práce věnované vizuálnímu smogu. Probraly spolu různé typy reklam, označení provozoven i restaurační předzahrádky. Která ulice v městské památkové zóně je na tom z hlediska vizuálního smogu nejhůře? Která naopak nejlépe? Jak si v očích Petry Vybíralové stojí vietnamské večerky? A co na to město? To vše a mnoho dalšího v aktuální epizodě podcastu Promluv do ní!
https://www.olomouc.eu/o-meste/uzemni-planovani/koncepce-metodikyhttps://veronikarut.com/project/plzensky-prazdroj-vs-vizualni-smog
-
Manglende episoder?
-
Kreativní akademie Olomouckého kraje již druhým rokem bezplatně vzdělává kulturní a kreativní profesionály. Workshopy, přednášky i semináře akademie představila Dorotě Ambrožové metodička Olga Macháčková z Vědecké knihovny v Olomouci Olga. Jak takový workshop vypadá, a v čem spočívá jeho přínos popsaly lektorky jednoho z nich Magdalena Hruška a Markéta Polášková. Jak nastartovat projekt na malém městě? Kdy hrozí kulturním organizátorům vyhoření? A v čem spočívá úskalí metody learning by doing? O tom všem v aktuálním díle podcastu Promluv do ní. Přejeme příjemný poslech!
https://www.vkol.cz/cervenykostel/kreativni-akademie-olomouckeho-kraje -
Ve druhém pololetí uplynulého školního roku se do vyučování na třech základních školách zapojili umělci. Své tvůrčí procesy přenesli do vyučování a umožnili dětem i pedagogům poznávat a učit se kreativním způsobem. Dorota Ambrožová se podívala do Přerova na Základní školu Boženy Němcové, kde se potkala s výtvarníkem Janem Pražanem, který se takto půl roku věnoval osmé třídě. Co pro něj znamená kreativita? Jsme všichni přirozeně kreativní? Jak přesně s dětmi pracuje a co ho na tom baví? A co na to děti?
Poslechněte si reportážní díl podcastu Promluv do ní o projektu Kreativní vzdělávání. Přejeme příjemný poslech!
https://www.inovaceok.cz/projekt/kreativni-vzdelavani
https://www.youtube.com/watch?v=LMNvDgeMFAI -
Rekonstrukce obecního úřadu v Bohdíkově přinesla nové prostory také pro místní knihovnu. Její knihovnice Šárka Kobzová získala v minulém roce ocenění Venkovský knihovník roku Olomouckého kraje. Jaké nejčastější mýty panují mezi čtenáři ohledně knihovnické práce? Jak se do knihovny lákají nečtenáři? A dokázala by být knihovnicí na plný úvazek? O tom všem si s Šárkou Kobzovou povídala Dorota Ambrožová. Přejeme příjemný poslech!
-
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby získávají každoročně ti nejlepší tradiční řemeslníci. O tom, jak a komu se ocenění uděluje vyprávěla Dorotě Ambrožové nová vedoucí regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Andrea Mrkusová. V podcastu se také představí jeden z čerstvých laureátů tohoto ocenění štukatér a restaurátor Jan Tomíček, zakladatel společnosti Isidora Korgera. Jak vypadá tradiční lidový dům na Šumpersku a Jesenicku, kde působí? Dokáže bydlení ve starém domě splnit všechny standardy pohodlí, které dnes máme? A jaký je jeho názor na současnou architekturu? To vše a mnohem víc v nejnovější epizodě podcastu Promluv do ní. Přejeme příjemný poslech!
https://www.lidovakultura-ok.cz/https://www.facebook.com/isidor.korger/
-
Olomoucká divadla nabízejí mimo hlavní divadelní činnosti i edukační aktivity pro veřejnost. Co vše edukační aktivity zahrnují? Jaká je motivace institucí zpřístupnit svá zákulisí veřejnosti? Jaká zpětná vazba je nejcennější? A co mohou zažít o prázdninách v divadle ti nejmenší? O tom všem a mnohém dalším si Dorota Ambrožová povídala s vedoucí Ateliéru Moravského divadla Petrou Slezáčkovou a vedoucím edukačních aktivit Divadla na cucky Janem Čtvrtníkem. Přejeme příjemný poslech!
https://moravskedivadlo.cz/cs/atelierhttps://www.divadlonacucky.cz/edu
-
Olomoucký kraj každoročně uděluje ocenění za přínos v oblasti kultury. Laureáty mohou být jak jednotlivci, tak organizace a to až v devíti kategoriích. Jakou má ocenění strukturu a kritéria výběru, vysvětlil Dorotě Ambrožové radní pro kulturu a památkovou péči Olomouckého kraje Jan Žůrek. Ta se poté vydala do keramického ateliéru Anny Dvořákové, která pro letošní oceněné vytvořila umělecké předměty. Povídaly si o podobě i významu připravovaných soch, ale také o tvorbě nebo dlouhodobé nedostupnosti ateliérových prostor v Olomouci. Přejeme inspirativní poslech!
https://www.stikaceramics.com/
-
Ornitologická stanice vznikla díky spolkovým nadšencům, kteří ji ve třicátých letech minulého století vybudovali v Přerově vlastními silami. V průběhu let se její činnost měnila v závislosti na politice i na vedoucích pracovnících. Dnes spadá pod Muzeum Komenského v Přerově a spravuje největší sbírku ptactva ve střední Evropě. Ta se nyní prezentuje v nové expozici Ptáci Česka, která se návštěvníkům otevřela na konci minulého roku. Co důkladná rekonstrukce stanici přinesla? Jak klimatická změna ovlivňuje chování ptáků na našem území? A proč už muzejníci nesmějí sbírat nová vajíčka? O tom všem Dorotě Ambrožové povídal dlouholetý vedoucí stanice Josef Chytil.
https://ornis.cz/
-
Sté výročí úmrtí Jiřího Wolkera si Muzeum a galerie v Prostějově bude připomínat celý rok. Při této příležitosti připravilo dvě krátkodobé výstavy v režii Miloše Karáska a také jeden dlouhodobý výstavní projekt, kterého se ujal architekt Petr Jakšík. Výstava s názvem #jiriwolker přichází s čistým, přesto výrazným výtvarným konceptem. Postava básníka ustupuje do pozadí a slovo dostává jeho dílo. Jak se dá literatura prezentovat na výtvarné výstavě? Kým by byl Jiří Wolker dnes? A co všechno si návštěvníci budou moci vyzkoušet za pomocí umělé inteligence? O tom všem si Dorota Ambrožová povídala s ředitelkou Muzea a galerie v Prostějově Veronikou Hrbáčkovou a kurátorem Filipem Gregorem.
-
Olomoucký kraj získal analýzu kulturního prostředí na svém území. Výzkumníci se ptali obyvatel na frekvenci, překážky i motivaci k návštěvě kulturních zařízení, akcí nebo na vnímání příspěvkových organizací kraje. S realizátorkou výzkumu Terezou Raabovou si Dorota Ambrožová povídala o výsledcích této analýzy a jejich interpretaci. Proč je důležité naplnit kulturní památky životem? Jaká úskalí přináší kultura ve veřejném prostoru? Co nám nejčastěji brání chodit na kulturní akce častěji? A proč bychom neměli podceňovat marketing?
O tom všem s odbornicí na evaluaci a ekonomiku kultury v dnešním díle podcastu Promluv do ní! -
Dolní údolí je památkově chráněná chatařská osada nedaleko Zlatých Hor. Ve vysídlené obci dnes z původní tisícovky žije zhruba padesát obyvatel. Před dvanácti lety se tu z několika seniorů, kteří zde přišli strávit klidnou penzi, zformovalo občanské sdružení, kterému se během jedné dekády podařilo zachránit dva chátrající kostely v katastru obce. Jaké překážky museli během let překonávat? Kolik financí a času je potřeba do takového projektu vložit? A jak jejich aktivita proměnila místní komunitu? Vydejte se spolu s Dorotou Ambrožovou na exkurzi do horské části našeho kraje a nechejte se zlákat k výletu do Zlatých Hor!
https://dolniudoli.webnode.cz/
-
Začátkem listopadu se olomoucké ateliéry, studia a kreativní dílny otevřely široké veřejnosti. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si tvůrčí prostředí jednotlivých kreativců, nakouknout jim pod ruce nebo i sami tvořit. Jaké synergie taková akce probouzí? Pro koho je zpřístupnění jeho pracovního prostoru výstupem z komfortní zóny? A jak těžko se v Olomouci shání ateliér? Vydejte se s Dorotou Ambrožovou na procházku po pěti vybraných ateliérech a nasajte jedinečnou atmosféru olomoucké tvůrčí scény. Přejeme inspirativní poslech!
https://kreativniolomouc.cz/ -
Jak lze porovnávat rodinný dům, veřejné záchody a fotbalové hřiště? V čem spočívá kvalita architektury? Jaký dojem si odvážejí přespolní členové poroty z místní architektonické produkce? A kdo si cenu nakonec odnesl? Pojďte se vypravit společně s porotou Ceny Rudolfa Eitelbergera za nejlepšími stavbami Olomouckého kraje. Unikátní náhled do zákulisí udílení nejprestižnější architektonické ceny našeho regionu vám nabídne reportáž Doroty Ambrožové. Přejeme inspirativní poslech!
https://www.krasnaolomouc.cz/ -
Tradiční lidová kultura odráží specifika každé jednotlivé obce. Hanácký folklórní spolek o ni na Hané pečuje už od roku 1991 a záběr jeho aktivit je opravdu široký. Od publikační činnosti, přes organizaci folklórních soutěží až po sestavování národopisných pořadů na klíč. O budoucnosti tradiční lidové kultury, ale i o současné krajské politice si Dorota Ambrožová povídala s jeho emeritní předsedkyní Hanou Pospišilíkovou a jeho současným předsedou Janem Žůrkem. Je u nás folklór opomíjenou oblastí? Kdo by měl iniciovat obnovování tradic? A jak do toho může vstupovat veřejná správa? To vše se dozvíte v této epizodě podcastu promluv do ní. Přejeme Vám příjemný poslech!
-
Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu v Olomouci vyhledává nositele lidových tradic i tradičních lidových postupů a zasazuje se o jejich dokumentaci. V nedávné době pracoviště vydalo publikaci s názvem Mistři tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje, ve které prezentuje všechny dosavadní nositele stejnojmenného krajského ocenění. Jaké další způsoby propagace centrum chystá? V čem spočívá hodnota kulturního dědictví? Proč bychom měli zkoumat svoje kořeny? A jaké z našich dnešních zvyklostí mají potenciál stát se tradičními? Poslechněte si rozhovor Doroty Ambrožové s etnoložkou Simonou Pracnou, která úspěšně vede Regionální pracoviště tradiční lidové kultury a nechte se pozvat na podzimní workshopy o lidových tancích, výšivkách a výrobě slaměných ozdob.
-
Česká kultura je z velké části závislá na veřejných financích. Do budoucna pro ni bude čím dál důležitější, aby své zdroje rozšířila i na komerční sféru. Dlouhodobá a citlivá spojení kulturních subjektů a firem přinášejí benefity oběma stranám. Jak podobné spolupráce navazovat, jak je kvalitně rozvíjet a na co si dát pozor, o tom si Dorota Ambrožová povídala s Martinou Ptáčkovou a Wandou Toaderovou ze společnosti Targeta, které v Olomouci na začátku června lektorovaly dva workshopy pro zástupce kulturních organizací a institucí. Inspirativní poslech!
Informace o vzdělávací akademii zde:
https://www.olkraj.cz/kreativni-akademie-olomouckeho-kraje-cl-5913.html?fbclid=IwAR1Y_Wsh_nrz9F9LQgY50UauBOZhPxr46uG86xztBBUEaQZbMPx19HIPYw0 -
Kreativita dávno není vlastností dedikovanou jen uměleckému sektoru. Jde o schopnost tvůrčím způsobem reagovat na rychle se měnící svět okolo nás. Umožňuje nám hledat řešení výzev a krizí, kterým jako společnost čelíme, a vytvářet pozitivní vize budoucnosti. Zodpovědnost za rozvoj této klíčové kompetence 21. století by měly převzít školy. Projekt kreativita do škol si klade za cíl zrealizovat v příštím školním roce třicet třídních projektů ve vybraných školách na Olomoucku, Přerovsku a Jesenicku. Jací umělci se do vyučování zapojí, jak budou s dětmi pracovat, a jaký výsledek by měla taková spolupráce přinést, o tom všem si Dorota Ambrožová povídala s metodičkou projektu Jiřinou Filipi a jeho koordinátorkou Karolínou Balcárkovou. Přejeme příjemný poslech!
https://www.inovaceok.cz/kreativni-vzdelavani -
Knihovna ve Velkém Týnci získala před dvěma lety novou knihovnici. Mladá studentka Eliška Tomečková přišla s jasnou vizí přátelského a otevřeného místa. Spolu s Dorotou Ambrožovou si povídaly o tom, co všechno se během krátké doby podařilo ve Velkém Týnci vybudovat, jak by měl vypadat dobrý knihovník, a kde brát motivaci pro náročnou práci, kterou z velké části dotuje svým volným časem. Proč pouští čtenářům při výběru knih hudbu? Co znamená bibliosmia? A proč je žádoucí, aby děti chodily do knihovny na Wi-Fi chytat pokémony? To vše i mnoho dalšího se dozvíte v novém díle podcastu Promluv do ní.
-
Knihovna již dávno není jen místem k zapůjčení knih. Své nezastupitelné místo má na poli vzdělávání, kultury, digitalizace i budování komunitního života. Měla by být místem otevřeným pro všechny a hrát významnou roli ve volnočasových aktivitách široké veřejnosti - prostě aby do ní lidé chodili jen tak pobýt. V souvislosti s tím se zvyšují nároky na vizuální stránku interiérů a modernost vybavení, kvalitu knihovního fondu i na erudovaný a kreativní přístup knihovníků. Jak se knihovny v posledních letech proměnily, co vše mají nabízet, aby nalákaly čtenáře již od útlého věku a současně motivovaly ke čtení i dospělé a jak má vypadat knihovna budoucnosti? Poslechněte si rozhovor s Lenkou Pruckovou, která již více než dvacet let vede Knihovnu města Olomouce.
- Vis mere