Episoder

  • Latvijas Radio jau trešo gadu kopā ar podkāstu veidotājiem īpašā diskusijā atzīmē Starptautisko podkāstu dienu 30.septembrī. Diskusijas tēma - vai podkāstu veidošanas bums Latvijā ir apstājies?

    "Man šķiet, ka norimusi ir ažiotāža. Daudzi izmēģināja šo lietu, un tas bija tā trendīgi un populāri vienu brīdi. Tādas milzīgas problēmas nav, ka kaut kas beigtos. Varbūt ir skaļāki vārdi, ka varbūt ir beigušies tie, ko mēs katrs patērējam. Varbūt mūsu podkāsts ir beidzies un tāpēc rodas sajūta, ka kaut kas ir beidzies,” vērtē Andrejs Siliņš, Latvijas Radio podkāstu redaktors. 

    Savs pieredzes stāsts ir Martai Hercai, kura vairākus gadus piedalījās raidieraksta „Džemmas podkāsts” veidošanā. Tas sāka skanēt 2018. gadā, nosaukums bija „Starp mums meitenēm runājot ar Džemmu Sudrabu”. Izskanēja 44 epizodes un pēdēja epizode bija pirms gada maijā. Tāpēc diskusijā par godu podkāstu dienai Martai Hercai jautāju, kāpēc vairs neskan „Džemmas podkāsts”.

    „Ar „Džemmas podkāstu” ir tā, ka mēs to veidojām divatā. Un tas arī noteica to, cik ilgi tas varēs izdzīvot. Kaut kādā brīdī sapratām, ka mums pietrūkst spēka. Un mēs to darījām viļņveidīgi. Sarakstām, sarakstām, sarakstām epizodes un tad tās publicējam ilgākā laika periodā. Un kas notika? Mēs sākām filmēt un man liekas, ka tas bija pēdējais piliens, ka nevaram pavilkt gan filmēšanu, gan montāžu video, gan skaņas montāžu. Vienkārši vienā brīdī no tā visa sagurām,” stāsta Marta Herca.

    „Vienlaikus mums sākās arī podkāsts „Muša”. Tur mēs bijām mazliet gudrākas un piesaistījām citus cilvēkus. Mēs esam pieci vai seši cilvēki, kas to taisa. Aizrāvāmies ar šo jauno podkāstu un „Džemmmas podkāsts” palika novārtā,” turpina Marta Herca.

    „Un vēl viena lieta, kāpēc varbūt tas beidzās. Tas bija tāds izteikti feministisks podkāsts, uz to aicinājām sievietes un runājām par to, ar kādām lietām viņām jāsastopas, mēģinot sasniegt kaut kādas virsotnes, cīnoties ar patriarhātu un tamlīdzīgi. Un tas bija kaut kas svaigs, un tad kad gājām uz beigām, sapratām, ka tas pamazām ir kļuvis par meinstrīmu.

    Mums vairs nav tik ļoti jācīnās, lai šo tēmu dabūtu publiskajā telpā. Tas bija tas bums 2020.gadā. Visi, kuri gribēja runāt, uztaisīja podkāstu. Mūsu lauciņā varbūt kādi divi tādi nopietni podkāsti bija tieši par šo tēmu.”

    Par to, kāpēc jau kādu laiku ir pieklusis raidieraksts „Pieturzīmes” pajautāju tās veidotājai Aigai Veckalnei. „Pieturzīmes” radās 2019.gadā, bet pēdēja epizode izskanēja 2022. gada oktobrī. Aiga Veckalne atzīst, ka pauzi ir paņēmusi, jo ir aizņemta ar citiem projektiem.

    Vai nav tā, ka podkāsti pārvietojas tur, kur ir cilvēki, auditorija? 

    „Jā, gan tur, kur ir auditorija, gan tur kur ir ērti šo saturu radīt, jo tas ir laikietilpīgs process. Ja tev ir ērtāk to darīt kādā „live”, tad tu izvēlies to darīt tur un nosauc par podkāstu,” diskusijā atzīst Andrejs Siliņš. „Podkāsts kā termins ļoti mainījies sabiedrības uztverē, tas ir ļoti tālu aizgājis no savas definīcijas – audiofails, kas visur ir brīvpieejams. Tas sen vairs tā nav. Podkāsts tiek uztverts kā satura formāts. Bet līdz ar šīm izmaiņām mainās tas, kā podkāsta veidotāji veido saturu un nosauc par podkāstu. Un tas paliek sabiedrības uztverē kā podkāsts.”

    Tikko publiskotajā pētījumā par sabiedrisko mediju labumu, kur izvērtēts Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas saturs, autori norāda, ka podkāsti ir joma, kur jāinvestē, jāķer klausītājs, jo to popularitāte aug. Arī pētījumos un datos Andrejs Siliņš redz šādu tendenci.



     

  • Ja vienmēr esi vēlējies zināt, kā dzīvo citi, šis podkāsts ir tev! 

     

    Viņi ir precēti, šķīrušies, divatā vai trijatā, un viņiem visiem ir bērni. Viņi runā par iepazīšanos, mīlestību un kopdzīvi, kļūšanu par vecākiem un bērnkopību, savām bailēm, strīdiem, attiecību krīzēm un šķiršanos. Te nevienu neanalizē, jūs visu sapratīsiet paši.

    Pāru sarunas viņu virtuvēs, bez vadītāja. No 12. septembra - jauna epizode katru nedēļu. Katrā podkāsta epizodē ir iespēja iepazīt vienu pāri. 

     

    Klausies Latvijas Radio lietotnē un visās lielākajās audio straumēšanas platformās. 

     

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Starptautiskajā podkāstu dienā rīkojam tiešraides sarunu par aktuālo podkāstu industrijā: Filmēt vai nefilmēt - tāds ir jautājums! 

    Lai gan podkāstu definē kā digitālā formātā patērējamu audio saturu, pētījumi rāda, ka cilvēki par podkāstiem sauc arī video. Nule kā notikušajā Latvijas Radio aptaujā teju 40% respondentu norādīja, ka podkāstus klausās YouTube lietotnē. Starptautiskās konferencēs izskan drosmīgi apgalvojumi, ka pēc 5 gadiem visi podkāsti būs video formātā. 

    Vai tā patiešām būs? Vai labam podkāstam vajag attēlu? Kādas ir tendences pasaulē un Latvijā? 

     

    Sarunā piedalās: 
    • Andrejs Siliņš, Latvijas Radio podkāstu redaktors - attīstītājs; 
    • Artūrs Jenots (podkāsti "Karsts Karsts" un "Sarunas par mīlestību"); 
    • Andrejs Kozlovs (RigaBrain sociālā biheiviorisma un smadzeņu darbības pētnieks); 
    • Līva Kalnača (LU docente, Sociālo mediju un digitālās vides pētniece); 
    • Kristaps Skutelis (kursors.lv galvenais redaktors, podkāsts "Ko Kursors Tev Neraksta"). 

     

  • Aizpildi aptauju par podkāstiem: Aizpildi aptauju par podkāstiem: https://ej.uz/podkastuaptauja 

    "Raidnīcas" pēdējā epizodē saruna ar Latvijas Radio galveno redaktori Anitu Braunu. Runājām par "Dokumentāriju" - Latvijas Radio dokumentālo stāstu podkāstu, ko paspējuši novērtēt klausītāji un profesionāļi. Tāpat mēģinājām izzināt radio podkāstu nākotni. "Raidnīcas" radošās komandas vārdā saku visiem paldies par jūsu uzmanību, atzinību un ieteikumiem. Un noteikti tiekamies raidierakstu pasaulē, kas ir tik krāsaina, bagāta un neizsmeļama. 

     

    Klausies Dokumentāriju: https://lr1.lsm.lv/lv/lr1/raidijumi/dokumentarijs 

  • Pavasarī ceļu pie klausītājiem uzsāka “Latvijas valsts mežu” raidieraksts “Dabā gājējs”. Raidieraksts visiem mums par mežu un piedzīvojumiem, ejot mežā. Raidierakstu vada Toms Bricis un Ieva Smilga. Raidierakstā Ieva un Toms kopā ar ekspertiem un īstiem dabā gājējiem atklāj neskaitāmās atpūtas iespējas un dabas dārgumus, ko meži glabā. Kate Beresņeva ir "Latvijas Valsts mežu" raidieraksta projekta vadītāja un ar viņu runājām, kā radās podkāsta ideja un kā to izdodas realizēt. Bet pirms sarunas Andreja Siliņa sagatavotie raidierakstu jaunumi. 

  • Nozares organizācijām ir savas mājas lapas, žurnāli un nu jau arī raidieraksti. Tie top ar mērķi informēt nozares pārstāvjus par aktualitātēm un dalīties pieredzē. “Celtnis 3D” ir Latvijas Būvnieku asociācijas raidieraksts. Tā vadītāja Antra Ērgle ir pieredzējusi žurnāliste, kura 20 gadus pētīja un rakstīja par ekonomiku, arī būvniecību un enerģētiku. Pateicoties sponsoru un Būvnieku asociācijas atbalstam top raidieraksts. Pagaidām gan diskusijas pieejamas asociācijas mājas lapā un YouTube, bet tuvākajā laikā Antra sola, ka tas parādīsies arī podkāstu lietotnēs. Ar Antru runājām, cik viegli ir radīt interesantu sarunu gan nozares profesionāļiem, gan patērētājiem. 

     

  • Vecākiem domāts raidieraksts "Pirmās attiecības" - par cilvēka attiecībām dzīves sākumā. To veido Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna". Podkāsta vadītāja ir ģimenes psihoterapijas speciāliste, centra "Līna" vadītāja, kā arī grāmatu "Pirmās attiecības cilvēka dzīvē" un "Niķu nav!" autore Vita Kalniņa. 

     

    Centrs “Līna” un arī Vita ļoti aktīvi izglīto mūs visus par attiecību veidošanu un stiprināšanu  - sniedz konsultācijas, nodarbības, video lekcijas, pieejami vebināri, izdod grāmatas, dod intervijas citos medijos. Kā radās doma, ka vajag veidot arī raidierakstu? Par to plašāk intervijā ar Vitu Kalniņu, bet “Raidnīcas” ievadā Andreja Siliņa sagatavotie podkāstu jaunumi. 

     

     

  • Laura ir grāmatžurnāla "I’mperfekt" redaktore, žurnāliste un raidieraksta viena no vadītājām. Bet Lauras pieredze mediju lauciņā ir ļoti plaša - strādājusi vairākās žurnālu redakcijās, piedalījusies dažādos TV projektos. Rakstījusi pasākumu scenārijus, preses relīzes par mūzikas albumiem, izrādēm un koncertiem un producējusi mūzikas video. Aprīlī Laura kļuva par Latvijas Radio 5 – Pieci.lv galveno redaktori. Viņas atbildībā ir jauniešu multimediālās platformas satura plānošana un attīstība. Mūsu saruna "Raidnīcā" bija gan par grāmatžurnāla podkāstu, gan par Lauras jauno dzīves izaicinājumu. 

  • Jurijs ir bijušais Latvijas futbola izlases pussargs un izlasē aizvadījis 35 spēles. 2018. gada vasarā paziņoja par futbolista karjeras beigām un meklēja jaunus veidus, kā sevi realizēt. Jauši vai nejauši kļuva par futbola vlogeri. Tālāk jau viņa ceļš veda, iesaistoties dažādos futbola mediju projektos. Kā pats smejas, nu jau ir vairāk atpazīts un populārs, nekā bija profesionālā sporta laikos. Šobrīd viņa sirds projekts ir “Pa pāris kausiem”, kurā ar domubiedriem aicina viesus parunāt par sportu un dzīvi. Un šovasar futbola komūna “Pa pāris kausiem” startēs Latvijas 3. līgā. Par to visu klausies mūsu sarunā, bet sākam ar Andreja Siliņa sagatavotajiem jaunumiem.

     

    "Pa pāris kausiem": https://www.youtube.com/channel/UCSTYPOCIc5F82TLWAmnjAJw/videos 

  • TELOS ir tīmekļa žurnāls Latvijas konservatīvi domājošajiem. Savukārt “TELOS sarunas” ir raidieraksts, kur konservatīvo ideju piekritēji runā par jautājumiem, kas tobrīd ir svarīgi vai aktuāli - karš, ģimene, cenzūra utt. Tāpat “TELOS sarunas” ir par idejām, domātājiem, literatūru, kas nav saistīti ar aktuāliem notikumiem, bet raisa pašu sarunas biedru interesi. Raidierakstu vada Agnese Irbe un Krišjānis Lācis. Kā “TELOS sarunas” jūtas Latvijas raidierakstu pulciņā uz sarunu “Raidnīcā” aicināju Krišjāni. Bet pirms sarunas Andreja Siliņa sarūpētās aktualitātes. 

     

    TELOS sarunas: https://telos.lv/category/sarunas/ 

  • “Ziemeļmeita” ir podkāsts ar sarunām par spēku, iedvesmu un drosmi īstenot savus sapņus. Un šo sarunu ierosinātāja ir Maija Āboliņa-Tomsone, kura ikdienā konsultē par ilgtspējas jautājumiem. Viņa piekrīt, ka podkāsta ieraksts labs iemesls, lai satiktos un iepazītu interesantus cilvēkus, kurus ikdienā diez vai būtu drosme uzrunāt un aicināt uz kafijas tasi, lai parunātos. Nu jau Maija, “Ziemeļmeita” iedvesmota, ir radījusi savu uzņēmumu ar tādu pašu nosaukumu un drīz tautās laidīs otru savu raidierakstu par ilgtspējas jautājumiem. Vai podkāsts ir ilgtspējīgs bizness? Arī par to runājām ar Maiju sarunā, kuru varēsi klausīties uzreiz pēc Andreja sagatavotajām ziņām. 

     

    Podkāsta Facebook lapa: https://www.facebook.com/podkastsziemelmeita/ 

  • Mūsdienīgi gadžeti, zinātnes sasniegumi, aktualitātes, tendences un vienkārši interesantas lietas digitālajā pasaulē. Par to un daudz ko citu katru nedēļu pie digitālo brokastu galda kopā ar ekspertiem spriež, analizē un vērtē Artis un Rihards. Manuprāt, "Digitālās brokastis" ir laba vieta un kompānija, ar ko kopā nosvinēt "Raidnīcas" 50. epizodi! Jā, tieši tā! Jau 50 sarunas par raidierakstiem ar to veidotājiem. Paldies, ka klausies, dalies un atbalsti! Bet pirms ķeramies klāt svinībām, Andreja Siliņa sagatavotie podkāstu jaunumi. 

    Seko "Raidnīcai" un podkāstam "Digitālās brokastis" Latvijas Radio lietotnē un visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs. 

  • Podkāstā "Tēvu radio" dzirdēju, ka šodienas "Raidnīcas" viesis sevi raksturoja kā profesionālu tēvu. Viņš uzskata, ka būt par labu tēvu mūsdienās ir viens no grūtākajiem vīrieša izaicinājumiem. Un podkāstu "Tēvu Radio" viņš radīja, lai kopīgiem spēkiem ar visiem un klausītājiem rastu metodes, kā veiksmīgāk izaudzināt veselus un laimīgus bērnus un uzlabot arī pašiem savu dzīves kvalitāti. Dāmas un kungi saruna ar raidieraksta "Tēvu radio" veidotāju - Gati Smidrovski jau tūlīt, pēc podkāstu jaunumiem! 

  • Podkāsts "Viens no Mums" ir sarunas ar LGBT+ kopienas pārstāvjiem par viņu stāstiem un pieredzi un šo podkāstu var klausīties Rīgas Stradiņa universitātes Studentu medija "Skaļāk" paspārnē. Ar Katrīnu un Anniju runājām par to, kam raidieraksts vairāk varētu noderēt - LGBT kopienai kā atbalsts vai pārējiem kā iespēja iepazīt tuvāk LGBT cilvēkus? Varbūt mums visiem? Kā vienmēr, "Raidnīcā" arī Andreja Siliņa sagatavotie raidierakstu jaunumi. 

  • "StratCom Podcast" ir NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra raidieraksts angļu valodā par drošības jautājumiem. Raidierakstā kādu brīdi bija pauze, bet līdz ar karu Ukrainā ir parādījušās jaunas epizodes. Raidieraksta vadītājs ir Tomass Pildegovičs. Pašlaik Tomass ir politikas un starptautisko attiecību doktorants Kembridžas universitātē. Sākoties karam Ukrainā, Tomass "Satori" ir sācis publicēt piezīmes par Ukrainas notikumiem. Ar tām var iepazīties arī Tomasa Instagram kontā. Sarunā ar Tomasu gan par "StratCom Podcast" mērķiem un arī Tomasa novērojumiem par Ukrainas notikumu atspoguļojumu. 

  • Robčiks un Monta ir izveidojuši "Radaru", kas "uztver" latviešu noziedznieku un citu ļaundaru dzīves stāstus, mistērijas, baisus un neizskaidrojamus notikumus. Un par tiem pastāsta saviem skatītājiem un klausītājiem. Tas ir viens no retajiem mēģinājumiem latviešu valodā veidot podkāstos tik populāro true crime jeb patieso kriminālstāstu žanru. Kā viņiem izdodas - par to mūsu sarunā pēc Andreja Siliņa sagatavotajām ziņām. 

  • “Mans draugs – kino cilvēks” ir raidieraksts, kurā norit kaislīgas sarunas par kino. Raidieraksta autores ir trīs jaunās paaudzes kino profesionāles. Agnese Lipska nupat kļuvusi par Normunda Naumaņa balvas kritikā ieguvēju. Topošā kino kritiķe Ieva Augstkalna un projektu un bērnu programmas vadītāja kinoteātrī “Kino bize” Paula Bērziņa. Raidieraksts sāka skanēt 2019. gada rudenī kā personīgs izaicinājums un eksperiments īstenot kino kritiku jaunā formātā. Vai eksperiments ir izdevies? Par to mūsu sarunā! 

  • Lai rastu atbildes uz vīriešiem svarīgiem jautājumiem, Helmuts Bēķis meklē atbildes uz galveno - par ko vīrieši nerunā. Kādam ir jābūt vīrietim, kā viņam jāizskatās, kas viņam jāprot un kā jāuzvedas sabiedrībā? Šos aizspriedumus gan veidojam, gan uzturam mēs paši. Un Helmuts savā podkāstā tos mēģina šķetināt un ar saviem viesiem pārrunāt. Helmuts ir vīriešu veselības platformas virutests.lv vadītājs un medijos daudz runājis par to, ko darīt, lai vīrieši nemirtu no slimībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. “Raidnīcā” runājām par to, kā šos mērķus varētu palīdzēt sasniegt podkāsts.

     

    Klausies "Raidnīcu" un seko tai visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs! 

  • Bija interesanti atrast Latvijas podkāsterus, kuri veido raidierakstu krieviski. Tas izrādījās visai grūts uzdevums, jo bez Latvijas Radio 4 raidījumiem podkāstos citus ieteikumus nesaņēmu. Un tad Aiga Veckalne no raidieraksta "Pieturzīmes" pastāstīja par Kati Prihodko. Viņa ir dzimusi Latvijā, bet tagad dzīvo Tallinā. Ir ēdienu fotogrāfe, veido raidierakstus "Не Только Мама" un "Привет, это Катя!" Runājām gan par Kates podkāstiem, gan par raidierakstiem krievu valodā kopumā. 

  • Pašlaik, kad Ukrainā notiek karš, manuprāt, cilvēki dalās divās daļās - tie, kuri izvairās no ziņām, lai nejustos vēl sliktāk, un tie, kuri meklē jaunus un jaunus informācijas avotus, lai saprastu labāk apkārt notiekošo. Kādus podkāstus klausīties, lai labāk saprastu, piemēram, Krievijā notiekošo uz sarunu podkāstā par podkāstiem "Raidnīca" aicināju žurnālisti Olgu Dragiļevu. Pašlaik viņa "Delfi TV" vada raidījumu "Kāpēc", ko pēc tam var noklausīties arī podkāstā. Olga kā žurnāliste ir strādājusi Ukrainā un Krievijā, tāpēc, ceru, ka viņas ieteikumi noderēs arī Tev. 

    Olgas ieteiktie raidieraksti: 
    Что случилось
    Текст недели 
    The Naked Pravda 
    Эхо Москвы 
    NPR News 
    HARDtalk 

    Klausies "Raidnīcu" un seko tai visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs!