Episoder
-
Za nami 50. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. O jubileuszowych Spotkaniach Zamkowych opowiedziała Alicja Kulik w reportażu pt. Poezja na zamku.
To wydarzenie znane jest w całej Polsce i prawdziwa uczta dla miłośników muzyki. Olsztyńskie wydarzenie muzyczne to przede wszystkim konkurs dla młodych adeptów piosenki artystycznej, któremu towarzyszą koncerty znanych artystów.
W reportażu udział wzięli: Krystyna Świątecka – wokalistka poezji śpiewanej, związana z zespołem Czerwony Tulipan, laureatka Grand Prix Spotkań Zamkowych w 1983 r., Jolanta Szydzińska – animatorka kultury, wieloletnia organizatorka Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Jerzy Obłamski – reżyser i scenarzysta, Stefan Brzozowski – muzyk, kompozytor i wykonawca piosenek literackich, współtwórca „Czerwonego Tulipana”, laureat pierwszych Spotkań Zamkowych z zespołem „Niebo”, Andrzej Fabisiak – reżyser, pedagog, animator kultury. Przez ponad 20 lat reżyser i kierownik artystyczny, organizator, juror Spotkań Zamkowych i Jan Wołek – malarz, poeta, pisarz i pieśniarz, laureat konkursu w 1976 roku.
-
Świat mechaników rajdowych – ekip, które w 30 minut wymieniają skrzynię biegów, a w godzinę są w stanie odbudować auto po poważnym wypadku.
Kim są mechanicy rajdowi? Jak pracują? Jakie mogą być skutki popełnionych przez nich błędów? Opowiada o tym Paweł „Korek” Paź – szef zespołu rajdowego, doświadczony mechanik, który przez wiele lat współpracował z Krzysztofem Hołowczycem. Wielokrotnie brał udział w Rajdzie Dakar, gdzie między innymi obsługiwał legendę tego rajdu Stephane Peterhansela.
-
Manglende episoder?
-
Ponad 25 lat temu ówczesne władze miasta zdecydowały, że na obrzeżach miasta wybudowane zostaną bloki i postawione baraki, do których trafią mieszkańcy zalegający z płaceniem czynszu. To reportaż o życiu mieszkańców osiedla przy ul. Towarowej 18 w Olsztynie.
Minęło ćwierć wieku i to miejsce z dala od centrum stanowi coraz większy kłopot dla miasta, a dla mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi, zmorę. Nie wszyscy lokatorzy osiedla to osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Wielu pracuje i stara się godnie żyć.
Paradoksalnie osiedle, które już stanowi wyzwanie dla urzędników, wkrótce się powiększy. W sierpniu ukończona zostanie budowa kolejnych bloków. Do 250 mieszkańców przy ul. Towarowej dołączy kolejnych 124.
Reportaż powstał przy okazji prowadzenia akcji „Podwórka z natury”, którego celem jest upiększenie otoczenia bloków i integracja mieszkańców.
-
Waldemar Cichoń w swoich rzeźbach wykorzystuje drewno, ceramikę, brąz, kamień i śnieg. Na stałe mieszka i pracuje w Elblągu.
Z powodu choroby w latach 90. artysta stracił wzrok. Po długiej rekonwalescencji kontynuuje pracę twórczą i wystawienniczą. Jego najnowszą wystawę rzeźb zatytułowaną „Odlot” można oglądać do 20 czerwca w Galerii EL.
Artysta otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku odbyła się w Centrum Sztuki Galeria EL jego retrospektywna wystawa pt. „Waldemar Cichoń, Lucky Loser”.
-
Mazurscy Ruinersi i Przyjaciele, tutaj możemy wymieniać się kontaktami, pomysłami, propozycjami spotkań i wszelkich mazurskich przedsięwzięć, plotami i wszystkim, co nam w ruinerskich duszach gra – czytamy na portalu społecznościowym grupy liczącej już ponad tysiąc członków. Kim są ruinersi?
Mówią o sobie, że lubią stare domy. – Nie rozbieramy ich, tylko remontujemy – dodają. To nowi Mazurzy, którzy dbają o stare chaty, interesują się historią regionu, działają na rzecz mieszkańców swojej wsi, gminy.
Reportaż jest opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i o spotkaniach, które są już tradycją grupy.
-
Zachwycają się kwitnącym rzepakiem, mniszkiem lekarskim i błękitem nieba. Łączy ich pasja: zainteresowanie historią, przyrodą i wycieczki rowerowe. Pochodzą z różnych regionów Polski.
Spotykają się raz w roku. Dlaczego? Organizują wspólne wycieczki rowerowe. W tym roku ta 9-osobowa grupa umówiła się na Warmii. Jakie rozmowy towarzyszą wyprawie? Jakich ludzi spotykają na szlaku?
W reportażu usłyszeliśmy m.in. Ewę i Janusza Borzeńskich (z Wronek na Mazurach), Krzysztofa Drzewieckiego z Łodzi, grupę rowerzystów z Dobrego Miasta oraz ks. Wojciecha Sokołowskiego – kustosza w Stoczku Klasztornym.
-
Warmia rozbiła bank z nagrodami w Krakowie! W minioną sobotę 20 kwietnia odbył się 9. Ogólnopolski Konkurs na Gadkę. Konkurs zorganizowała Sekcja Dialektologii i Socjolingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W finale konkursu wzięło udział pięć nastolatek z Warmii. Wszystkie wróciły z nagrodami. Pierwszą nagrodę w kategorii „młodzież” otrzymała Ewa Biermann, natomiast Ola Babecka zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „junior”. Dziewczyny otrzymały również Nagrodę Publiczności. Pozostałe nastolatki zdobyły drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie. Jak twierdzi popularyzator gwary warmińskiej Łukasz Ruch – pięknie szyją w gwarze.
-
Czy rośliny, kwiaty, drzewa mają moc uzdrawiania? O tym wszystkim w reportażu Alicji Kulik pt. Świat Mayry.
Czy rośliny mają moc uzdrawiania? – To zależy, na co patrzymy i co widzimy, czego słuchamy i co słyszymy – mówiła Mayra Wojciechowicz, artystka, absolwentka gdańskiej ASP oraz UAM w Poznaniu, gdzie ukończyła filozofię i kulturoznawstwo; aktywistka.
Ponad 10 lat temu porzuciła wielkie miasto i zamieszkała w lesie, na skraju warmińskiej wioski. Tam zaczęła tworzyć mandale.
-
Anna Wzorek ma 84 lat. Przez ponad 60 lat była organistką w kościele w Runowie i Babiaku. Muzyka to całe jej życie.
Tę pasję rozumiał dobrze kochający mąż Stanisław. Anna, jej muzyka i śpiew były u niego na pierwszy miejscu. Rodzinie Wzorków niczego nie brakowało, Stanisław zarabiał na życie jako krawiec, Anna grała i śpiewała.
Dziś jest już sama, mąż zmarł 14 lat temu, dzieci się rozjechały. Została jedynie muzyka i wspomnienia.
-
Mirosław Piekarski prowadził zajazd koło Dobrego Miasta. Wziął milion 400 tysięcy złotych kredytu, którego – jak sam przyznał – przez pandemię nie może spłacić. Mężczyzna wpadł w długi.
Komornik próbował zlicytować zajazd, a kiedy to się nie udało, zdecydował, że trzeba spieniężyć rodzinny dom państwa Piekarskich. Rodzina potrzebuje 100 tysięcy złotych na pierwszą wpłatę do banku i plan na prowadzenie biznesu.
Pan Mirosław nie mówił nikomu o kłopotach, ale tuż przed planowaną licytacją domu zwierzył się bratu. To brat Arkadiusz poprosił o wsparcie. Na pomoc ruszyli mieszkańcy Dobrego Miasta, którzy współpracowali z Piekarskimi przy okazji wielu akcjach charytatywnych.
Zyskaliśmy kolejne cenne dni na działanie. Termin mija 4 kwietnia
– mówił Arkadiusz Piekarski, brat Mirosława.
W minioną niedzielę w Dobrym Mieście odbył się koncert charytatywny. Jego pomysłodawcą był Krzysztof Daukszewicz, który do udziału w koncercie zaprosił zaprzyjaźnionych artystów. I tak w Dobrym Mieście wystąpił m.in. Andrzej Brzozowski z zespołem Warmia Retro Band, Wojciech Gęsicki i Marta Sosnowska, Czerwony Tulipan i oczywiście Krzysztof Daukszewicz.
Dzięki wsparciu rodzina ma już około 90 tysięcy złotych. Plan prowadzenia biznesu też jest przygotowany. Negocjacje z bankiem odbędą się 5 kwietnia. Czy uda się zebrać brakującą kwotę? Czas pokaże.
-
Jesteśmy świadkami masowych migracji. O tym, jak trudno być obcym w innym kraju wiedzą ci, którzy tego doświadczyli.
Tym bardziej trudno, że powrót jest niemożliwy z powodu wojny lub przyczyn ekonomicznych. W nowym miejscu wszystko jest nowe, od języka i kultury zaczynając, na przepisach prawie kończąc. A jeśli do tego dodamy naganne traktowanie, to nadzieja, którą wiązało się z nowym życiem zaczyna obumierać.
-
Pytania o przyszłość dzieci stawia każdy rodzic. Są one podszyte nadzieją, wyczekiwaniem i lękiem.
To ostatnie uczucie jest dominujące, gdy rodzic wie, że jego dziecko nie może być w pełni samodzielne. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik pt. „Bać się mniej, kochać więcej”.
W reportażu udział wzięli: Ewa Kowerzanow-Luto i Bartosz Luto, Sylwia Sobiech-Cytrycka i Tomasz Sobiech oraz neurologopeda dr Iwona Grzesiak. Stowarzyszenie Fenomenalni, którego prezeską jest Ewa Kowerzanow-Luto, wyłoniło się ze Stowarzyszenia Strzał w 10, które powstało w roku 2006 dzięki inicjatywie Ulany Stacewicz, Wandy Dobrosławy Ruty i Wiolety Iwony Polewaczyk.
-
„Zaczęło się, gdy Łukasz miał 4 lata” – wspomina tata Łukasza, pan Andrzej. To, co było najpierw zwykłą ciekawością małego dziecko, zmieniło się z czasem w pasję i drogę życiową.
Dziś Łukasz Szymański jest wykładowcą. Na zootechnice kończy doktorat na temat wpływu dodatków enzymatycznych do paszy na wyniki odchowu brojlera indyczego. Skomplikowane? Nawet bardzo. Ale za tym tytułem stoi coś bardzo prostego – dobro człowieka, dobro zwierząt i wielka do nich miłość.
Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu pt. Portret rodziny z papugą w tle. Wzięli w nim udział: Łukasz Szymański, Anna i Andrzej Szymańscy oraz Patrycja Gołaska.
-
„Sztuką dzielić się jest łatwo i trudno. Tak wiele sprawia, że chcemy żeby była ona obiektywna, jednak za każdym razem kiedy wychodzimy na scenę staje się ona tylko nasza. Pięknym przeżyciem jest poszukiwanie równowagi” – tak na koncert wiolonczelowy Dvoraka zaprasza Emil Olejnik.
Zagra jako solista wraz z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Martyny Zych. Emil wystąpi na scenie wraz ze swoją pierwszą nauczycielką Magdaleną Niedźwiedź.
O drodze Emila w jego muzycznej karierze, która rozpoczęła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie i doprowadziła do znakomitej The Julliard School of Music w Nowym Yorku opowiada reportaż Alicji Kulik „Solista”.
-
Jola ma 25 lat i porażenie czterokończynowe. Jest też osobą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim… Nie mówi… Gdyby mogła, pewnie opowiedziałaby o braku miłości najbliższych, o tęsknocie za mamą i bratem.
Od dwóch lat opiekunem prawnym Joli jest siostra Anna Lis – dyrektorka Domu Opieki w Lidzbarku Warmińskim. O Jolę dbają zakonnice i pracownicy domu oraz nauczyciele i rodzice dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim.
Dwa lata temu Jola była w ciężkim stanie; niedożywiona, nie uśmiechała się. Dziś jest lepiej, ale leczenie i rehabilitacja Joli są kosztowne. „Razem możemy zmniejszyć cierpienie Joli! Prosimy o pomoc” – na rzecz Joli założono zbiórkę na Siepomaga. O lepsze życie dla Joli walczą zakonnice i mieszkańcy Lidzbarka.
Link do zbiórki:
https://www.siepomaga.pl/jolanta-michalik?fbclid=IwAR1dcbTgLUBFfV8F6rgqKBRIlNAk8554lzCyU71OKr_g5izkyG56PjSN7Fc -
W GOK Dywitach odbył się koncert „do tańca i do posłuchu” nowo powstałej Orkiestry Warmińskiej założonej przez Monikę Paśnik-Petryczenko i Macieja Żurka.
Grali i śpiewali utwory zarejestrowane przez Marynę Okęcką-Bromkową w latach 50. i 60.
W reportażu udział wzięli: Monika Paśnik-Petryczenko i Serhij Petryczenko, Maciej Żurek. Skład Kapeli Warmińskiej: Monika Paśnik-Petryczenko, Maciej Żurek, Serhij Petryczenko, Johann Wolfgang Niklaus i Jacek Muża.
-
Możliwości muzeów i ich potencjał mogą być nieograniczone. Jak je wykorzystać? Jak sprawić, aby młodzi ludzie poczuli się swobodnie w sali z wystawą malarstwa współczesnego?
Co zrobić, aby młodzież chciała oglądać sztukę i nie bała się o niej mówić? W Muzeum w Lidzbarku Warmińskim odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. To inicjatywa zorganizowana dzięki projektowi „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”.
W reportażu udział wzięli: kustosz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim Małgorzata Jackiewicz-Garniec, nauczycielki Agnieszka Michalak i Anna Kozłowska oraz uczniowie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim.
-
Alex Dancyg jest polskim i izraelskim historykiem, działaczem na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Urodził się w Warszawie. Pracował w Yad Vashem i w kibicu Niri-Oz, który był jego domem.
O świcie 7 października 2023 roku Alex został porwany, wraz z 224 mieszkańcami kibucu, przez terrorystów z Hamasu i wciąż jest przetrzymywany gdzieś w podziemiach w Strefie Gazy.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik z roku 2011 pt. Tikkun, gdy Alex Dancyg był jeszcze szefem sekcji polskiej Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem.
W reportażu udział wzięli: urodzony w 1948 roku w Warszawie Alex Dancyg – wieloletni szef sekcji polskiej Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem, Daniel Goldstein – dyrektor Szkoły Hartmana w Jerozolimie i uczniowie szkoły Alon Ben David, Boaz Bibee, David Dishon i Nadav Roitter.
-
Dobiega końca proces beatyfikacyjny piętnastu sióstr katarzynek ze zgromadzenia św. Katarzyny w Braniewie. W 79. rocznicę dramatycznych wydarzeń ze stycznia i lutego 1945 roku ukazała się książka s. Marii Angeli Krupińskiej „Pod prąd, pod wiatr i pod fale”.
Ukazuje ona drogę warmińskich męczennic. Alicja Kulik zaprasza do wysłuchania reportażu pt. Świadectwo.
-
Olsztyński fotografik, fotoreporter Piotr Płaczkowski opowiada o wojennych losach swoich rodziców – Irminy i Zygmunta Płaczkowskich.
Pani Irmina ukrywając się na początku 1945 r. w domu dróżnika w Częstochowie wycinała z „Kuriera Częstochowskiego” ogłoszenia. 20 lat po jej śmierci pan Piotr odnalazł kopertę z ogłoszeniami. Czy znalazł odpowiedź dlaczego to robiła?
- Vis mere