Episoder
-
W 15. odcinku sałatki rozmawiamy o literaturze dziecięcej. Czy i co czytają nasze dzieci? Jakie książki dla dzieci są najpopularniejsze w każdym z naszych krajów? Zapraszamy do słuchania!
Książki, które wspominamy w odcinku:
„Fakty i plotki o smokach”, Kucharska Nikola, Nasza Księgarnia
„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, Adam Mirek, Znak Emotikon
„Ni pies, ni wydra. czyli koszmar bycia nastolatkiem”, Helena Stańczyk, Dwie Siostry
„Gdy do domu przyszła za mną przyjaźń” (When Friendship Followed Me Home), Paul Griffin, tłumaczenie: Anna Nowak, Nasza Księgarnia
„Opowieści z Narnii” (The Chronicles of Narnia), C.S. Lewis, tłumaczenie: Andrzej Polkowski, Media Rodzina
Seria „Gruffalo”, Julia Donaldson, tłumaczenie: Michał Rusinek, Eneduerabe
„The Tiger Who Came to Tea”, Judith Kerr, HarperCollins
Seria „Zuzia” (Connie), Liane Schneider, Julia Boehme, tłumaczenie: Emilia Kledzik, Mądra Mysz
Seria „Bibi und Tina”, Theo Schwartz, Nelson Verlag
Seria „Dziennik cwaniaczka”, (Diary of a Wimpy Kid), Jeff Kinney, tłumaczenie: Anna Nowak, Nasza Księgarnia
Seria „Mein Lotta-Leben”, Alice Pantermüller, Arena
Seria „Wojownicy” (Worrior Cats), Erin Hunter, Wydawnictwo Nowa Baśń
Seria „Harry Potter”, J.K. Rowling, tłumaczenie: Andrzej Polkowski, Media Rodzina
„Pinokio” (Le avventure di Pinocchio), Carlo Collodi, tłumaczenie: Jarosława Mikołajewski, Media Rodzina
„Baśnie włoskie” (Fiabe italiane), Italo Calvino, Czuły Barbarzyńca
„Ania z Zielonego Wzgórza” (Anne of Green Gables), Lucy Maud Montgomery
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” (The Story of Doctor Dolittle), Hugh Lofting, Nasza Księgarnia
„Czik” (Tschick), tłumacznie: Agnieszka Kowaluk, W.A.B.
Inni wspomniani autorzy:
Theodor Seuss Geisel (Dr. Seuss)
Jan Brzechwa
Julian Tuwim
Roald Dahl
Jacob i Wilhelm Grimm
Gianni Rodari
Karol May
Mundo Azul | Picture Books & Illustrations | Berlin – mundo azul -
Jak długie są ferie wielkanocne w Polsce, w Niemczech, we Włoszech i w Anglii? Jakie potrawy trafiają w te święta na stoły? Gdzie z okazji Wielkanocy maluje się pisanki, urządza polowanie na jajka albo... strzela z armaty? Posłuchajcie!
-
Manglende episoder?
-
Jakimi językami mówią i jakich języków uczą się dzieci polskich matek mieszkających we Włoszech, w Anglii, w Niemczech i w Polsce? Jak w praktyce wygląda wychowywanie dwujęzycznego dziecka? Czym jest dwujęzyczność zamierzona? W tym odcinku Sałatki rozmawiamy o językach. Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Czy to dobrze, jak dziecko ma same jedynki? Czy jedna nauczycielka może nauczać wszystkich przedmiotów? Ile pracy domowej dostają dzieci w Polsce, Niemczech, Anglii i we Włoszech? Zapraszamy do wysłuchania najnowszej sałatki!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Czy Karnawał ogranicza się tylko do jedzenia pączków w Tłusty Czwartek? W jakim mieście można oberwać latającą pomarańczą? Który z karnawałowych deserów jednoczy całą Europę? Zapraszamy do wysłuchania najnowszej sałatki!
-
Jak to jest być w ciąży i rodzić w Polsce, w Niemczech, w Anglii i we Włoszech? Kto prowadzi ciążę? Gdzie się rodzi? Jakie jest podejście do ciężarnej, rodzącej, mamy małego dziecka, wreszcie samego dziecka? W tej Sałatce rozmawiamy o tym, jak matki na emigracji zostały matkami - miłego słuchania!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Wiecie, co to hobby horsing? Albo dlaczego w Niemczech rodzice naszywają dzieciom koniki morskie na kąpielówki? Czy warto znać zasady gry w tenisa, nawet jeśli nigdy nie wyjdzie się na kort z rakietą? W dzisiejszej sałatce rozmawiamy o sporcie - miłego słuchania!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
W którym kraju jada się w Wigilię kiełbaski? Czy istnieje jedyny słuszny przepis na sałatkę warzywną? I co na temat polskich Świąt myślą niepolscy mężowie Matek na Emigracji? Zapraszamy do wysłuchania najnowszej sałatki!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Nazwa podcastu nigdy jeszcze nie była tak adekwatna: w siódmej sałatce rozmawiamy o jedzeniu! Jaka potrawa jednoczy matki wszystkich krajów? Która nacja zasługuje na miano „jedzeniowych faszystów”? I dlaczego warto masować jarmuż? Zapraszamy do słuchania!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Zapraszamy do skonsumowania naszej szóstej Sałatki. Tym razem rozmawiamy o przeziębieniach, pediatrii i ogólnie służbie zdrowia we Włoszech, w Polsce, w Niemczech i w Anglii. Kiedy chodzimy z naszymi dziećmi do lekarza i na jaką opiekę możemy liczyć? Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Zapraszamy na piąty odcinek naszego podcastu "Sałatka, czyli matki na emigracji". Dziś rozmawiamy o Halloween. Skąd się wzięło? Jak i czy w ogóle świętuje się je w naszych czterech krajach? Jakie inne święta obchodzi się w jesienno-zimowym okresie? Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
Zapraszamy na czwarty odcinek podcastu „Sałatka, czyli matki na emigracji”, w którym rozmawiamy o obywatelstwie. W jaki sposób zostaje się obywatelem danego kraju? Jak zdobywa się paszport? Ile paszportów mają nasze dzieci i dlaczego? Co zmienił Brexit? I wreszcie - czy obywatele Polski mieszkający za granicą powinni głosować w wyborach do polskiego parlamentu? Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
W trzecim odcinku podcastu "Sałatka, czyli matki na emigracji" rozmawiamy o różnicach w podejściu do ciała i nagości. Czy Polacy są wstydliwi? Dlaczego Niemki chętnie opalają się topless? Jak ważne jest dbanie o ciało we Włoszech? I kto może ubierać się jak mu się podoba w Anglii? Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
W drugim odcinku podcastu “Sałatka, czyli matki na emigracji” rozmawiamy o ubieraniu dzieci adekwatnie do pogody, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Jak się hartuje dzieci w Anglii? Czym są Matschhose? Jaka pogoda stanowi największe zagrożenie dla zdrowia dzieci we Włoszech? I oczywiście, jak do tego wszystkiego ma się mityczna, polska czapeczka? Posłuchajcie!
https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/
-
W pierwszym odcinku podcastu "Sałatka, czyli matki na emigracji" rozmawiamy o tym, jak wygląda szkoła w Polsce, Niemczech, Anglii i we Włoszech: kiedy zaczyna się nauka, ile trwa rok szkolny, jakie jest podejście do obecności i punktualności, i jak z tym wszystkim radzą sobie rodzice. Posłuchajcie!
Instagram: https://www.instagram.com/salatka.matki.na.emigracji/