Episoder
-
Vo veku medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou je na Slovensku približne 900-tisíc ľudí. To je masa, ktorá práve teraz môže riešiť nejaký typ frustrácie, nespokojnosti. "Druhá puberta" je normálne a pre náš ďalší život veľmi ozdravné obdobie. Deje sa už pred štyridsiatkou? Dá sa na ňu pripraviť? Ako na seba upozorňuje? Ako o nej hovoriť?
V tejto epizóde budete počuť:
Jana Bernaťáková, lektorka pre tému životnej zmeny z Beelong komunity -
Ťažké kovy obsiahnuté v pyrotechnike zotrvávajú vo vzduchu niekoľko dní a všetci ich dýchame. Pre ľudí s chronickými ochoreniami môže byť toto znečistenie život ohrozujúce. Výbuchy stresujú malé deti aj zver – domácu, hospodársku, divo žijúcu. Odpad z delobuchov môže poškodiť zdroje spodnej vody. A nezabúdajme na požiare, poškodenia majetku, úrazy s trvalými následkami… Environmentalistka Tamara Stohlová spustila podpisovú akciu, ktorou vyzýva vládu SR na zákaz predaja nebezpečnej pyrotechniky.
Výzvu môžete podporiť svojim podpisom tu.
V tejto epizóde budete počuť:
Tamara Stohlová, environmentalistka -
Manglende episoder?
-
Takmer 5 000 detí na Slovensku nevyrastá v rodinách, ale v centrách, ktoré sme kedysi poznali ako detské domovy. Ústavná starostlivosť však neponúka to, čo potrebujú najviac - vzťah s dospelým, ktorý by sa nezištne venoval iba im. Neskôr preto často žijú na okraji spoločnosti. Projekt TVOJ BUDDY hľadá, vyberá a spája dobrovoľníkov s deťmi z Centier pre deti a rodiny. Dobrovoľníci sa stále vzdelávajú a deťom venujú to najvzácnejšie, svoj čas. Postupne vzniká zdravý, dôverný a dlhodobý vzťah.
Ak vás rozprávanie o projekte TVOJ BUDDY zaujme, chceli by ste sa dozvedieť viac, prípadne sa prihlásiť ako dobrovoľník či dobrovoľníčka, všetko nájdete na stránke www.tvojbuddy.sk.
V tejto epizóde budete počuť:
Jana Bevilaqua, psychologička
Svetlana Zimanová, dobrovoľníčka, v pracovnom živote architektka
Peter Oboňa, dobrovoľník, v pracovnom živote kardiológ -
Bojovala s anorexiou, s bulímiou, pokúsila sa o samovraždu. Dnes pomáha iným bojovať. 21-ročná Valentína Sedileková založila projekt Chuť žiť, ktorý poskytuje prevenciu, vzdelávanie a podporu ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich blízkym. Napísala fantasy trilógiu Pokrvní a autobiografickú knihu o živote s anorexiou. Michal Sabo s ňou debatuje o spektre porúch príjmu potravy. Ako sa prejavujú? Čo pacientom táto diagnóza berie a čo dáva? Akú úlohu zohráva okolie a sebahodnota?
V tejto epizóde budete počuť:
Valentína Sedileková, zakladateľka a riaditeľka projektu Chuť žiť -
Klimatická zmena je len súčasťou prírodného cyklu, Zem sa vždy otepľovala. Ľudský vplyv nie je taký významný, aby ovplyvnil klímu. Veď je to iba jeden, dva stupne, tak aké otepľovanie? Tieto a ďalšie argumenty používajú popierači zmeny klímy, vrátane politikov. Naozaj sa planéta neotepľuje, keď pred pár rokmi snežilo v máji? Čo tie erupcie na Slnku? A skutočne za všetko môžu jedine Čína, India a USA? Pozrime sa na fakty.
V tejto epizóde budete počuť:
Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Lucia Szabová, klimatická aktivistka, iniciatíva Znepokojené matky, členka petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Juraj Melichár, klimatický aktivista, environmentálna organizácia Priatelia ZEME – CEPA, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje -
Zhruba polovica celoročného cintorínskeho odpadu vznikne v období Dušičiek. Dá sa to zmeniť? Čo vieme urobiť, aby Pamiatka zosnulých nebola environmentálnym peklom? Akou veľkou záťažou pre životné prostredie sú naše cintoríny? Existujú ekologické alternatívy sviec, kahancov, kytíc, vencov a ostatných dekorácií? Sú naše pohrebiská nevkusné? Kto má tendenciu preháňať s hrobovou výzdobou a prečo? Je cintorínsky tovar príliš lacný? A má vôbec zmysel kupovať ho?
V rozhovore sa dozviete viac aj o prvom prírodnom cintoríne na Slovensku, Záhrada spomienok.
V tejto epizóde budete počuť:
Monika Suchánska, manažérka prvého prírodného cintorínu Záhrada spomienok
Martina Gaislová, riaditeľka JRK Slovensko
Kristína Serafin Hudeková, šéfredaktorka portálu čierna labuť
Andrea Uherková, Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA -
Bodyshaming, zosmiešňujúce hodnotenie vzhľadu. Stretávame sa s ním v reálnom živote, nekontrolovane sa deje na internete a to aj bez toho, aby niekto bol potomkom hlavy štátu. Prečo je bodyshaming nebezpečný - špeciálne v detskom a v tínedžerskom veku? Aké následky môže mať? Prečo je vizuálna identita pre mladých ľudí taká dôležitá? Ovplyvnila pandémia ich sebavedomie a sebahodnotu?
V tejto epizóde budete počuť:
Lucia Košťálová, školská psychologička
Marek Madro, psychológ a zakladateľ projektu Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk -
Tento rok sme boli svedkami toľkých extrémnych prejavov počasia, že samotní klimatológovia ich nestíhali poriadne analyzovať. Nediali sa iba ďaleko za našimi hranicami, ale i v našej bezprostrednej blízkosti. Čo sa s klimatickou zmenou udialo za posledný rok? Zmenilo sa niečo v globálnej a lokálnej environmentálnej politike? Rozumejú politici a političky dôležitosti tejto témy? Akými zmenami musí naša spoločnosť prejsť? A štandardná otázka - kto to zaplatí?
V tejto epizóde budete počuť:
Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Lucia Szabová, klimatická aktivistka, iniciatíva Znepokojené matky, členka petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Juraj Melichár, klimatický aktivista, iniciatíva Priatelia ZEME – CEPA, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje -
Aspoň raz za týždeň vyhadzujú potraviny až dve pätiny Slovákov, 7 % našincov ich vyhadzuje každý jeden deň. Najčastejšie v koši končia zvyšky uvareného jedla, chlieb s pečivom a čerstvé ovocie so zeleninou. Prečo práve tieto položky? Ako plytvaniu predísť? Vieme, aký je rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby? Mišo Sabo so svojimi hosťami zdieľajú overené rady, ako v kuchyni využiť všetko, špeciálne najkritickejšie potraviny.
V tejto epizóde budete počuť:
Katarína Kretter, organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK
Michal Konrád, šéfkuchár Bao Brothers -
Pod požiadavky prvej slovenskej klimatickej petície sa pred rokom podpísalo takmer 130-tisíc Sloveniek a Slovákov. NR SR na prvýkrát nevypočula silnú spoločenskú objednávku a volanie po riešení dopadov klimatickej zmeny v našich, lokálnych podmienkach. Preto sa iniciatíva #KlímaŤaPotrebuje vracia s novou, v poradí druhou petíciou. Čo sa dialo v parlamente pred prerokovaním prvej petície? Koľko poslankýň a poslancov žiadalo vyhlásenie stavu klimatickej núdze, kto bol proti? Čo sa s klímou udialo za rok? Ako zmena klímy zasiahne bežných ľudí?
-
Pestovať zeleninu a ovocie vieme aj bez pôdy. Sú tieto plody v bio kvalite? Prečo ich netreba umývať? Ako vlastne funguje revolučné poľnohospodárstvo 21. storočia? Aké sú jeho výhody a aké nevýhody? V tejto epizóde budete počuť Filipa Toška, zakladateľa vertikálnej farmy Hausnatura.
-
Naše národné parky majú revolučnú príležitosť, aby sa stali skutočnými národnými parkmi, aby sa tak nielen volali. Plánovaná reforma naráža na odpor lesníkov a krajne pravicových politikov, ktorí zbierajú body na tom, že šíria nepravdy a strach. V akej kondícii sú naše národné parky? Je pravda, že sa v nich drevo ťaží dvakrát viac než inde? Strácame kvôli výrubom a výstavbe ohrozené druhy? Čo národným parkom môže priniesť zmena?
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Kuchta, koordinátor petičnej kampane Osloboďme národné parky / Pavol Littera, podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia / Karol Kaliský, aktivista z iniciatívy My sme les. -
Máme strach opustiť zónu svojho komfortu? Alebo sa iba bojíme, čo na naše kroky povedia iní? Nahratie tohto podcastu je inšpirované jeho autorom. Michal Sabo sa po vyše dvoch desaťročiach – pre niekoho nečakane, pre niekoho šokujúco, pre niekoho nepochopiteľne - rozhodol ukončiť svoju moderátorskú kariéru a posunúť sa pracovne ďalej. Táto epizóda je venovaná všetkým, ktorí sa práve nachádzajú v rozhodujúcom období životov a čelia nielen svojim pochybnostiam, ale aj nepochopeniu okolia.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Dutková, zakladateľka Platformy udržateľnosti a koučka -
Počet ľudí, ktorým nie je ľahostajný neporiadok a znečistená príroda, narastá. Pred pár rokmi by väčšine z nás nenapadlo dobrovoľne upratovať po druhých odpad v prírode, dnes sa na to dívame inak. Je úplne bežné vidieť z lesa vychádzať ľudí s plnými vrecami odpadu. Ako presvedčiť Slovákov, aby nehádzali odpad na zem? Je riešením prevencia? Ak áno, tak aká?
V tejto epizóde budete počuť:
Katarína Kretter, organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK
Eva Bacigalová, dobrovoľníčka zo združenia GarbageGang ZP
prof. Ing. Emília Sičáková - Beblavá, PhD., riaditeľka Ústavu verejnej politiky FSEV UK Bratislava -
Tínedžeri sa na trati fotia s prichádzajúcim vlakom. Na Slovensku už má podobný obsah dve obete a otvoril otázku, kto je zaň zodpovedný. Potrebu regulácie sociálnych sietí zvýraznila aj pandémia Covid-19, šírenie hoaxov, či Donald Trump... Kto by mal regulovať sociálne siete? Mali by regulovať samé seba, alebo ich k tomu musia zaviazať vlády? Kde sa končí regulácia a začína sa cenzúra? Potrebujeme zvýšiť digitálnu gramotnosť?
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Šebo, digitálny expert z agentúry PS Digital -
Keď najnižšiu uhlíkovú stopu má chôdza, ktorý spôsob mestskej dopravy je dnes najväčšou záťažou pre životné prostredie? Ako je na tom elektro-mobilita v celom jej životnom cykle – od výroby, cez užívanie, až po likvidáciu? Pred akými výzvami stojí? Je bezemisná jazda e-auta skutočne bezemisná? Je vodíkový pohon konkurenciou elektro-mobility, alebo sú to dve riešenia toho istého problému?
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Engeľ, analytik Inštitútu environmentálnej politiky, analytického útvaru ministerstva životného prostredia SR -
Porušovanie ľudských práv žien a novorodencov počas pandémie získalo nové systémové rozmery. Vyplýva to z monitorovacej správy Pôrod – Práva – Pandémia, ktorú zverejnilo združenie Občan, demokracia a zodpovednosť. Ktoré problémy pandémia podčiarkla a ktoré priniesla? Čomu tehotné ženy čelili počas mimoriadneho stavu? Ako veľmi prísne boli zdravotnícke zariadenia na rodičky a ako prísne boli zdravotnícke zariadenia na seba a na svojich zamestnancov? Existuje zo začarovaného kruhu cesta von?
V tejto epizóde budete počuť:
Mgr. Janka Debrecéniová, MJur, PhD., právnička občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť -
Syndróm vyhorenia sa objavuje obzvlášť pri profesiách, ktoré pracujú s ľuďmi, sprevádza ho vyčerpanosť, aj únava. Aké rôzne podoby môže mať vyhorenie? Sú naň najnáchylnejší perfekcionisti? Pomôže okamžitá zmena, postupná zmena, alebo oddych a až potom zmena?
V tejto epizóde budete počuť:
Janette Šimková, priekopníčka life koačingu na Slovensku a autorka knihy Takto sa to podarí -
Homosexualita bola z medzinárodného zoznamu chorôb Svetovou zdravotníckou organizáciou vyškrtnutá 17.mája 1990. V našej spoločnosti sa aj po 31 rokoch stále gejovia a lesby nielenže označujú za chorých, ale transrodoví ľudia sú v NR SR označovaní za deviantov. Tento podcast vznikol na podporu kampane Dňa dúhovej stužky pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homo, bi a transfóbii.
Kampaň na Slovensku reaguje na nedostatok pocitu bezpečia LGBT+ ľudí vo verejnom priestore. Až 77 % LGBT+ ľudí sa nedrží za ruky na verejnosti z obavy pred napadnutím. Toto je však vec, ktorú nevyriešia samotní LGBT+ ľudia, ale do jej riešenia musí byť zapojená široká akceptujúca verejnosť. Viditeľným nosením dúhového symbolu signalizujeme rešpekt LGBT+ ľudí.
Svoju dúhovú stužku môžete získať na stránke www.duhovastuzka.sk
V tejto epizóde budete počuť:
Róbert Furiel, občianske združenie Saplinq
Zara Kromková, poradensko-komunitné centrum Prizma Košice -
Depresia prejde sama. Po prvej návšteve psychiatra automaticky dostanem lieky. Užívanie liekov na depresiu je znakom slabosti. Tieto a mnohé ďalšie mýty analyzujeme práve v čase, keď dopady pandémie ženú čoraz viac Slovákov do odbornej starostlivosti. Mnohí ju však práve kvôli týmto dezinformáciám nevyhľadajú a zbytočne trpia.
V tejto epizóde budete počuť:
doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Psychiatrická klinika LF UK a UN Bratislava, hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu
MUDr. Natália Kaščáková, PhD., psychiatrička a psychoterapeutka, Psychiatricko-psychoterapeutická ambulancia Pro mente sana, Bratislava - Vis mere