Episoder
-
Tentokrát se ponoříme s Dášou Bohačiakovou do fascinujícího světa neurobiologie, kde se budoucnost léčby rodí z miniaturních modelů mozku. Její výzkumná skupina se zabývá Alzheimerovou chorobou a nedávno dosáhl významného posunu v chápání této zákeřné nemoci.
-
Anestezie je někdy přirovnáván k "malé smrti" a vyvolává u mnoha pacientů obavy. Proč mají pacienti z celkové narkózy strach? To nám přiblíží primářka MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D. z II. anesteziologicko-resuscitačního oddělení FN Brno a LF MU, která se anestezii věnuje již 35 let.
-
Manglende episoder?
-
Ondřej Slabý is head of the Department of Biology at the Faculty of Medicine, leads the Center for Precision Medicine at University Hospital Brno. He is also Chairman of the Czech Health Research Council and Advisor to the Minister of Health. His expertise in cancer biology supports advancements in targeted therapies. Jiří Šána is an associate professor at the Faculty of Medicine and the Masaryk Memorial Cancer Institute. He is a key member of the Ondřej Slabý Research Group and has a strong focus on cancer research, particularly in the areas of molecular biology and genomics. His research contributions include studying exosomal microRNAs in gliomas, which have implications for diagnostics and innovative therapies. BBMRI.cz is the Czech national node of the European Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure (BBMRI-ERIC), which supports biobanking initiatives and collaboration across Europe. BBMRI.cz provides access to a network of biological samples, data, and resources, offering researchers a comprehensive repository for biomedical and health research in the Czech Republic.
-
Patologická fyziologie zkoumá, jak choroby mění normální fungování lidského těla. Pro profesorku Annu Vašků je tento obor fascinující cestou k pochopení mechanizmů, které stojí za vznikem nemocí. Rozhovor přináší nejen pohled na životní cestu prof. Vašků, ale také důkaz, že věda může být nejen prací, ale i hlubokým posláním a zdrojem radosti.
-
V dnešním dílu Stetoskopu máme tu čest přivítat prof. Martina Bareše, rektora Masarykovy univerzity a významného představitele akademické a lékařské obce v České republice. Představit prof. Bareše je snadné, ale současně náročné – jeho životopis je natolik bohatý, že výčet jeho aktivit a úspěchů by zabral celou epizodu. Prof. Bareš je neurologem s celoživotním zapojením do klinické i akademické sféry, ale také odborníkem, který v rámci své kariéry posunul Masarykovu univerzitu v mnoha směrech.
-
Daniel Schwarz is a researcher and educator focused on clinical data analytics, medical image processing, and neuroscience. Lecturer in Linear and Adaptive Data Processing (Mathematical Biology course). Innovator of IT applications for medical education. Member of the MEFANET Coordination Committee (MEdical FAculties NETwork) and its president (since November 2014). Organizer of the international conferences MEFANET 2007-2023. Co-founder and CIO of Institute of Biostatistics and Analysis Ltd. - a company that facilitates clinical research with smart data management solutions.
-
Regina Demlová leads the CREATIC Center of Excellence, established in 2023 at the Faculty of Medicine, focused on rare undiagnosed diseases, high-risk pediatric tumors, and ATMP treatments for adult cancer patients. Jaroslav Štěrba heads the Department of Pediatric Oncology at the Faculty of Medicine and University Hospital Brno, serves as vice-dean, and is a member of the European Medicines Agency's Paediatric Committee. CZECRIN, the Czech Republic's key infrastructure for academic clinical research, connects national institutions to international clinical research through the European network ECRIN-ERIC.
-
Jak může fyzioterapie zlepšit život žen ve všech fázích jejich života – od menstruace, přes těhotenství, porod až po menopauzu? Fyzioterapie v oblasti gynekologie a porodnictví totiž není tak známá jako v jiných lékařských oborech. U mikrofonu vítáme Mgr. Mariku Bajerovou, vedoucí fyzioterapeutku na lůžkové i ambulantní péči GPK FN Brno.
-
Určitě jste to zažili také. Sedíte dlouhou dobu v čekárně u lékaře a už jste se někdy rozhlédli? U mikrofonu vítáme Miroslava Světláka a Kláru Chládkovou (roz. Fialovou).
-
Stjepan Uldrijan leads the Cancer Biology research group at the Department of Biology, Faculty of Medicine. The group's research centers on molecular mechanisms that regulate cellular signaling pathways driving malignant melanoma. They also investigate how tumor cells respond to stress conditions and are working to identify new targeted therapy options for melanoma. Stjepan Uldrijan was awarded the InGA Accelerate grant in 2022 and 2024 for projects aiming to develop new small-molecule compounds targeting cancer growth.
-
Prof. MUDr. Julie Dobrovolná, Ph.D. je uznávaná odbornice na stres a jeho vliv na lidské zdraví, a to nejen z pohledu medicíny, ale také fyziky a termodynamiky. Jak se sama vyrovnává se stresem, který tak důkladně studuje? Dotkneme se i tématu, jak se jí daří sladit roli matky, vědkyně a ženy s mnoha různými zájmy a aktivitami.
-
Mistr řemesla v oboru očního lékařství doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc. přispěl k rozvoji vzdělávání studentů optometrie a ortoptiky a je hrdým vynálezcem cerklážního proužku k operaci sítnice. Pojďte si poslechnout rozhovor o jeho životním příběhu i o tom, proč je zdravý selský rozum stále nenahraditeln
-
Lenka and Andrej's journey provided valuable insights into the challenges of their careers in medical research. Their experiences highlight the importance of communication, collaboration, and a balanced approach to work and family life. Their story is a testament to the power of seizing opportunities, adapting to new environments, and maintaining a strong support system at work and home. Their narrative can inspire future scientists to embrace challenges, foster strong professional relationships, and passionately pursue their goals.
-
Podíváme se na to, proč spíme, jestli je délka spánku u člověka individuální i jak předcházet potížím se spánkem. U mikrofonu přivítáme vedoucí lékařku Kardiovaskulárního spánkového centra I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Lujzu Zikmund Galkovou.
-
Nejen o léčbě rakoviny si povídáme s prof. MUDr. Janem Žaloudíkem, CSc.. Lékař, politik, emeritní děkan Lékařské fakulty MU, emeritní ředitel Masarykova onkologického ústavu, bývalý senátor, náměstek a zastupitel. Pracující důchodce, cestovatel a dědeček čtyř vnoučat oslaví krásné jubileum na začátku července. "Ještě mám 30 let do pořádných narozenin!" Do důchodu se nechystá a říká, že nejlepším lékem na mnohé je nadhled a dobrá nálada.
Druhá část rozhovoru (2/2). -
Nejen o léčbě rakoviny si povídáme s prof. MUDr. Janem Žaloudíkem, CSc.. Lékař, politik, emeritní děkan Lékařské fakulty MU, emeritní ředitel Masarykova onkologického ústavu, bývalý senátor, náměstek a zastupitel. Pracující důchodce, cestovatel a dědeček čtyř vnoučat oslaví krásné jubileum na začátku července. "Ještě mám 30 let do pořádných narozenin!" Do důchodu se nechystá a říká, že nejlepším lékem na mnohé je nadhled a dobrá nálada.
První část rozhovoru (1/2). -
Doc. MUDr. Martin Komzák, Ph.D., rodák z Brna a absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, působí v krajské nemocnici ve Znojmě a vyučuje na Fakultě sportovních studií MU. V našem podcastu jsme s ním diskutovali o aktuálních tématech v ortopedii a traumatologii, včetně nových operačních postupů, významu rehabilitace a interdisciplinární spolupráce.
Aleš Komzák, inspirován vlastním poraněním kolene, zasvětil svou kariéru ortopedii se zaměřením na kolenní kloub. Připojte se k nám a dozvíte se více o jeho pohledu na budoucnost těchto lékařských oborů. -
Tomáš Kašpárek introduced Rector Martin Bareš as a person who gained his valuable experience in the world as part of a Fulbright scholarship in the USA at the University of Minnesota. "It was interesting to have the opportunity to compare the Czech and American education systems," Martin Bareš, whose specialty is neurology, recalled. He said that he had already travelled to the USA with his family, which was not entirely easy, but in the university environment he encountered great friendliness and a wide range of opportunities to get involved in the community life of the university. Professionally, the prospect of pursuing science and being in constant contact with the field was important to him, and within the local hospital system. In America he experienced a healthy competitive environment, which he considers very important for any scientist's career. His stay in the USA then became an inspiration for him to pursue excellent science at Masaryk University.
-
At our second scientific breakfast, we had the pleasure of meeting Zdeněk Andrysík, the new head of the research group "Molecular Mechanisms of Cancer" at the Department of Biology, Faculty of Medicine MU. He shared his personal experiences and valuable insights on navigating and thriving in the world of research. His journey overseas began with a desire to expand his horizons and continue his research in a postdoctoral position abroad. During the conversation he compared the research infrastructure of laboratories at MU and in the United States and also he shared his plans to expand his research group to include undergraduate students in the future.
-
In the cosy environment of the University Campus Library and a friendly atmosphere over coffee and breakfast, a discussion took place between Vice Dean Tomáš Kašpárek and scientists Tomáš Bárta and Aleš Hampl from the Institute of Histology and Embryology about their beginnings in their work, important moments in their scientific careers and the people who influenced them the most. The guests recalled their experiences in foreign laboratories and compared the scientific world at the beginning of their research careers with today's world.
- Vis mere