Episoder
-
A hosszúra nyúlt ünnepek és a téli álom dermedtségéből feltápászkodva beszélgetünk erről-arról.
Tracklista:
01. The Subs - Bela Lugosi's Dead (kezdődött: 00:02:00)
02. Blammer - Blammer Life Freestyle (Bonus Track) (kezdődött: 00:06:40)
03. Ry Cooder - Define Violence (kezdődött: 01:30:23)
04. Neil Young - Nobody's Story (kezdődött: 01:58:04)
-
Manglende episoder?
-
Az Izraeli–Palesztin konfliktus nemcsak politikai és történelmi kérdéseket vet fel, hanem a társadalmi reakciók, értelmezési keretek és identitásképző narratívák mélyebb vizsgálatát is igényli. E heti adásunkban arra is fókuszálunk, hogy miként és miért úgy reagálnak az emberek erre a konfliktusra, és milyen szerepet játszik mindez identitásaink alakításában.Vendégeinkkel – Zombory Mátéval, Surányi Ráchellel és Gerő Mártonnal – olyan kérdéseket feszegetünk, mint:Kell-e egyáltalán „igazságot tenni” egy ilyen konfliktusban, vagy elég a különböző nézőpontok megértésére törekedni?Hogyan válik egy konfliktushoz való viszony identitásképző erővé, és milyen rejtett veszélyeket hordoz ez magában?Mikor és miért válhat egy kritikai értelmezési keret, például a posztkolonializmus, „nem megengedetté”?Nem alapvető probléma-e, hogy a konfliktus szereplőit hajlamosak vagyunk vagy démonizálni, vagy infantilizálni, miközben maguk a résztvevők is komplex, autonóm döntéshozók? Célunk, hogy a diskurzus kereteit is vizsgáljuk: hogyan formálják a közösségi média, a politikai ideológiák és a kulturális narratívák az emberek reakcióit, és milyen módon torzulhat el a konfliktus megértése az egyszerűsítő kategóriák és dichotómiák mentén.
Tracklista:
01. Tiny Tim - Hey Jude (kezdődött: 00:56:37)
02. Tiny Tim - What the World Needs Now is Love (Remastered Version) (kezdődött: 01:59:01)
-
A nagy nyelvi modell (LLM) dzsinnje kiszabadult a lámpásból. Hasonlóan a korábbi technológiai újításokhoz a chatGPT is a változás szelét hozza, ami félelmeket és ellenségeskedést szül. Ráadásul a kéznyújtásra lévő végtelen ismeret a tudásipar intézményeit sem kíméli.
-
Létezik egy jellegzetes jobboldali narratíva, amely hosszú formátumú podcastok és közösségi média platformok révén terjed. Ez a narratíva, bár nem kifejezetten szabadság- vagy baloldal-ellenes, áltudományos kritikát alkalmaz a tudomány és kultúra uralkodó paradigmáival szemben. Önmagát a "woke" liberális intézmények ellenében létrejött ellenhegemón erőként pozícionálja. Azáltal, hogy a viták e narratíva keretei között zajlanak, az ellenzők akaratlanul is megerősítik azt az alapvető feltételezést, hogy a baloldal monopóliummal rendelkezik a mainstream média és intézményi hatalom felett, ezzel növelve a narratíva legitimációját.
Egy a műsorban többször említett cikk linkje: https://slate.com/culture/2024/11/podcasts-politics-right-spotify-tucker-carlson-charlie-kirk-candace-owens-joe-rogan.html -
Lezárult a 2024-es amerikai elnökválasztás.
Vannak gondolataink.
Tracklista:
01. Neil Young - Rockin' In The Free World (kezdődött: 00:02:53)
02. Pearl Jam - Even Flow (kezdődött: 00:40:14)
03. The Black Crowes - Twice As Hard (kezdődött: 01:15:18)
-
Október 23. apropóján megint elővesszük a bolsevik állam erőszakos működésének áttekintését, a terror célracionalitását, és a mai napig megfigyelhető hatásait. Nem csak történelmileg érdekes.
-
A tolerancia olyan gyakran használt fogalom, ami gyakori felemlegetése ellenére - vagy éppen annak folytán - sem teljesen tisztázott jelentésű. Mi következik abból, ha elvárjuk, követlejük, megtagadjuk, vagy kikényszerítjük?Miközben a tolerancia meglétét pozitív jelenségként szokás értelmezni, és a liberális demokráciák kritikusai, túlzott, vagy öngyilkos toleranciáról is szeretnek beszélni, társadalmi párbeszédekben történő használata mégis rögtön megmutatja, hogy egyáltalán nem problémamentes fogalom. Eleve kvázi hatalmi különbséget teremt a toleráló és tolerált között. Ebből viszont az következik, hogy az lehet toleráns, aki magasabb státusszal és privilégiumokkal rendelkezik. Ebben az esetben a státusszal és privilégiumokkal nem rendelkezők nem lehetnek toleránsak? Vagy inkább elvárható-e a sebezhetőbb pozícióban lévőtől, hogy tolerálja a felette kulturális elnyomást gyakorlót?Felmerül a kérdés, hogy ki szeretne tolerált lenni, akár mint személy vagy csoport? Társadalmi célú felhívás: a kettővel ezelőtti műsorban, ahol Horváth Aladár volt a vendégünk beszéltünk egy kovácsvágási családról, akiktől elvették mind az öt gyereküket a lakhatási feltételek elégtelensége miatt. Nekik gyűjtenek Aladárék, hogy a lakás elkészüljön lehetőleg még ebben az évben. Itt lehet támogatni őket:
https://adjukossze.hu/adomanygyujtes/allami-gondozasbol-sajat-otthonba-3372Tracklista:
01. trabant - Ragaszthatatlan Szív (kezdődött: 01:00:16)
-
A mai adás apropóját egy az ELTE Tátk által szervezett Holokauszt emlékezet konferencia és a Tilos Rádióban a műsorszerkesztési elvek körül kialakult diskurzus adja. Hogy a két téma a jó párhuzamos vonalakként a végtelenben találkoznak, vagy valamivel korábbban... majd meglátjuk.
https://tatk.elte.hu/content/a-holokauszt-emlekezete-magyarorszagon.e.2932
Tracklista:
01. Jojo Abot - To Li (kezdődött: 00:00:21)
02. Laurent Bardainne - Oiseau (kezdődött: 00:03:41)
03. György Vukán - Linda Theme, Pt. 2 (kezdődött: 00:05:01)
04. Eddy Current Suppression Ring - Our Quiet Whisper (kezdődött: 01:25:04)
-
Az 1989-ben az egyesülésről szóló törvény, életbe lépése után, az első független, demokratikus roma szervezet, a Phralipe megalapítása után beindult a hazai civil roma önszerveződés. Ezek ernyőszervezeteként jött létre 1990-ben a Roma Parlament. A szervezet 1992-től a tűrt/beszántandó kategóriában tevékenykedik, a hatalom által létrehozott romaszervezet árnyékában. A küzdelmekről, sikerekről és a romák harminckét évéről beszél nekünk két vendégünk, Horváth Aladár és Verebics Petra.
A kovácsvágási Horvát családnak a következő számlára utalhattok, hogy meg tudják venni a házuk, amit már egyszer eladtak nekik: Roma Parlament - Polgárjogi Mozgalom 11708001-20510862 megjegyzésbe írjátok oda: KovácsvágásTracklista:
01. Blammer - Blammer Life Freestyle (Bonus Track) (kezdődött: 00:01:54)
02. La Caravane Passe - Gypsy for One Day (kezdődött: 01:57:40)
-
A nyár utolsó adásában Bendl Vera író a vendégünk, akivel a szépirodalom, gyermekirodalom, gender és modernitás kérdéseiről beszélgetünk.
Vagy valami ilyesmi.
Tracklista:
01. SAULT - Let Me Go (kezdődött: 00:00:00)
02. Nickodemus - Crazy Stranger (kezdődött: 00:03:20)
-
Egyöntetűen határoztunk úgy, hogy megpróbálunk beszélni a világ állapotáról a XXXIII. nyári olimpiai játékok fényében. Miért szabadult el ismét egy morális pánik, mit tehetett volna a NOB (IOC) ennek megelőzésére, hogyan kuszálták össze józan eszünket észrevehetetlenül a politika, a közösségi véleménybuborékok és a megfásult, kiégett médiamunkások.
Tracklista:
01. Ternipe - Phen Tu Mange (kezdődött: 00:00:46)
02. jazzbois - Blunted Again (kezdődött: 00:02:06)
03. Nickodemus - Crazy Stranger (kezdődött: 00:03:06)
04. REMIX Kit - Hey Muma (100 BPM Drums Only) (kezdődött: 00:11:07)
05. Pearl Jam - Do the Evolution (kezdődött: 01:01:08)
-
Tudjuk, hogy nyár van - Miklós nyaral -, de nem tudunk leállni. Mai műsorunk vendége Lator Anna Luca PhD (ELTE Interdiszciplináris Program) akinek kutatási területe a háborús nemi erőszak társadalmikontextus-specifikus elemzése. Terepmunkáját Boszniában, Horvátországban és Ruandában végezte. Két éve az Orvosok Határok Nélkül szervezettel dolgozik Humanitarian Affairs Officerként. Fél évet Nigériában is lehúzott, ezért korábbi műsorunk okán is izgalmas lesz visszatérni Afrikába. Mint ahogyan Ukrajna is szóba fog kerülni.
Tracklista:
01. Nikko Knight - Beggin' (kezdődött: 00:01:05)
02. Gagx - Jin (kezdődött: 00:04:05)
03. Time Zone - World Destruction (12" Mix) (kezdődött: 00:55:07)
-
Múltkor a globális falu kifejezéssel megidéztük Marshall McLuhan szellemét, tehát róla is fogunk beszélni, de csak lightosan, olyan hőgutaütötten, miközben azért történ egy-két dolog ebben a nagy faluban és ahogyan Miklóst ismerem ezek mellett sem fogunk szó nélkül elvánszorogni.
Tracklista:
01. Omri Smadar - Adama (feat. Roy Shpilman) (kezdődött: 00:00:30)
02. The Rolling Stones - Little Red Rooster (kezdődött: 00:04:50)
03. Jello Biafra - The Brown Lipstick Parade (kezdődött: 01:59:37)
-
Szudánban 15 millió ember éhezik, és a lakosság 30%-a küzd akut élelmiszerhiánnyal. Enyhe túlzással a függetlenség megszerzése óta folyamatosan fegyveres konfliktusok tartják nyomás alatt a társadalmat. Jövőre lesz húsz éve, hogy a darfúri genocídium következtében 300000 ember vesztett el életét és 2,5 millió ember kényszerült menekülttáborba, és 2023 áprilisa óta megint háborús állapotok uralkodnak az országban. A mai adásban megpróbálunk beszélni a régió történelméről, az erőszak mögött álló etnikai, kulturális és gazdasági feszültségekről... végső soron a gyarmatosítás következményeiből fakadó nyugati felelősségről, és az ezt reflektálatlanul hagyó részvétlenségről.
Tracklista:
01. Antonio Pinto, Ed Cortes - Convite para Vida (kezdődött: 00:00:34)
02. Hidden Orchestra - Dust (kezdődött: 00:02:34)
03. Joy Division - Something Must Break (2007 Remaster) (kezdődött: 01:22:20)
-
Mai műsorunkban a Blinken OSA Archivum (korábban Nyílt Társadalmi Archívum, OSA stb.) két munkatársa, Debre Zsuzsanna és Szilágyi Csaba mutatja be az intézmény, a kiállítási koncepció és az online felületek megújulását. Megismerjük az archívum történetét, pozícióját, fontosabb gyűjteményeit, újszerű, közösségi archiválási módszereit. Szó lesz a szintén megújult Centrális Galéria 2024. június 21-én megnyíló „A tényeken múlik: Gyűjtemények és közösségek” kiállításáról is.
Tracklista:
01. GiovaOsvy - Perdiéndose (feat. Ente & JKC) (kezdődött: 01:57:56)
02. Rotfront - B-Style (kezdődött: 01:59:16)
03. Gagx - Jin (kezdődött: 01:59:36)
-
2024.06.06. - 10:00-12:00A bizalom antropológiájának direkt bemutatását pihentetjük. Kiss Zsuzsanna társadalomtörténész lesz a vendégünk, aki felfedezte és feldolgozta Pajkr Hildegárd naplóját, aminek bejegyzéseit nappontosan megjelenteti a Facebook oldalain. (https://www.facebook.com/pajkrhilda https://1938.blog.hu/) Napló, forrásanyag, történelem, társadalomtörténet a XX. századból.
-
A bizalom antropológiájának direkt bemutatását folytajuk. Ami azért is esedékes, mert bízva a műsornaplóban, azt gondolhattátok, hogy Kiss Zsuzsanna lesz a vendégünk, pedig ő csak a következő adásban várható.
Ezen a héten tovább beszélgetünk a bizalomról, és bizalmatlanságról... többek között az egyszerűsítő történelem magyarázatok, mindent magukba foglaló teóriák ismét felemelkedéséről.
Tracklista:
01. Kid Congo & the Pink Monkey Birds - Wicked World (kezdődött: 00:40:13)
02. Joe Jackson - Got The Time (kezdődött: 01:40:58)
-
A mai adásban megpróbálunk a bizalomról beszélni. Amennyiben a bizalomról mint társadalmi intézményről beszélünk felmerül, hogy mit is jelent, miként jön létre... és elsősorban mit mondhatunk el a társadalmunkról, ha értelmezési keretként próbáljuk felhasználni.
A tanulmányok, amiről beszélünk:
https://www.journalstudiesanthropology.ro/en/experiences-of-trust-and-distrust-in-intercultural-encounters/a36/
https://www.berghahnjournals.com/view/journals/cja/41/2/cja410202.xml
Teljes szám: https://www.berghahnjournals.com/view/journals/cja/41/2/cja.41.issue-2.xml
-
Ebben a műsorunkban a kortárs holokauszt emlékezet (https://www.holocaustmemory.org/the-project.html) visegrádi négyek országaiban átívelő vizsgálatának ad teret a két magyar projektvezető Csepeli György és Papp Richárd részvételével, és egy sajátos fórum kialakításának kísérletét indítja el a Tilos Rádió hallgatói körében. További információ a műsorban és a Társadalmi drámák facebook oldalán (https://www.facebook.com/Tarsadalmi.dramak) és a tilos.hu oldalon a műsor után létrehozott podcast oldalon: tilos.hu/holocaustmemory .
- Vis mere