Episoder
-
Technologie towarzyszą nam dziś na każdym kroku, a styczność z nimi mają już nawet najmłodsi. Potencjał innowacyjności ogranicza tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Dlatego gośćmi dzisiejszego specjalnego odcinka Techfullness są ci, którzy tej wyobraźni mają najwięcej. Co dzieci, bo o nich mowa, wiedzą o nowych technologiach, co o nich sądzą i jakie mają pomysły na ich zastosowanie? Zapraszamy Państwa na wyjątkową rozmowę z wyjątkowymi gośćmi!
-
Przetwórstwo mleka to jeden z najważniejszych segmentów polskiego przemysłu spożywczego, a nasz sektor mleczarski należy do największych w Unii Europejskiej. Wiodący producenci mleka i jego przetworów już od dłuższego czasu dokładają starań, aby swoje działania prowadzić w poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad zrównoważonego rozwoju. Mimo to, jak przyznają goście Techfullness, zawsze jest coś do zrobienia, a wyzwań nie brakuje. Z Katarzyną Borkowską, ekspertką do spraw jakości w Grupie Mlekovita i Arturem Puławskim, ekspertem Polskiej Izby Mleka, rozmawiamy o zrównoważonym rozwoju branży mleczarskiej, o tym, jak sprawić by łańcuch „od pola do stołu” był jak najbardziej przyjazny środowisku oraz co każdy z nas może zrobić, aby wesprzeć dekarbonizację przemysłu spożywczego.
-
Manglende episoder?
-
Z wielu powodów zrównoważony rozwój to dziś jeden z najgorętszych tematów w przemyśle. Przede wszystkim dlatego, że troska o klimat i środowisko naturalne leży w interesie nas wszystkich – również firm i instytucji. O zrównoważonym rozwoju i dekarbonizacji przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem branży spożywczej, i związanych z tym wyzwaniach rozmawiamy z Oliwią Tran, kierowniczką ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Żywiec i Dariuszem Sokulskim, dyrektorem działu efektywności energetycznej oraz pełnomocnikiem ds. zrównoważonego rozwoju w Siemens Polska.
-
W erze dynamicznego rozwoju technologicznego przemysł motoryzacyjny potrzebuje narzędzi pozwalających sprawnie optymalizować procesy. Odpowiedź stanowią tu cyfrowe bliźniaki – technologia, która pozwala tworzyć wirtualne odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów, a nawet symulować całe procesy technologiczne. O tym, czym jest cyfrowy bliźniak, przykładach jego zastosowania w branży automotive oraz o wyzwaniach związanych z tą technologią rozmawiamy z dr. hab. inż. prof. Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie Pawłem Bogaczem i Grzegorzem Szydełko, prezesem firmy teamtechnik Poland.
-
Sektor motoryzacyjny od lat należy do najbardziej zautomatyzowanych gałęzi przemysłu. Roboty przemysłowe, coboty czy autonomiczne roboty mobilne wykorzystywane są w nim do realizacji szeregu wymagających procesów i zadań. O powodach i efektach robotyzacji tego obszaru, procesie tworzenia zrobotyzowanych linii produkcyjnych i zadaniach, w których najlepiej sprawdzają się roboty rozmawiamy z Jakubem Stańczakiem, prezesem zarządu firmy Taskoprojekt S.A., oraz z Arturem Nowocieniem, ekspertem ds. wsparcia technicznego w Siemens Polska.
-
Przemysł motoryzacyjny to jedna z tych gałęzi przemysłu, dla których funkcjonowanie w warunkach częstej zmiany to codzienność. Niemniej, aktualne trendy jak elektromobilność, cyfryzacja i rosnące znaczenie nowych technologii i software'u dla produkcji aut czy nowe funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo jazdy sprawiają, że w sektorze automotive dosłownie wrze. Dlatego wraz z Krzysztofem Gablankowskim z ZF Group i Piotrem Ciemięgą z Siemens Polska sprawdzamy, jak to wrzenie wpływa na branżę i co aktualne zmiany mogą oznaczać dla producentów i użytkowników pojazdów.
-
Przestrzeń publiczna 4.0 – pieśń przyszłości czy może rzeczywistość, z którą już mamy do czynienia? Odpowiedź nie jest prosta ponieważ optymalnie dobrane i wdrożone technologie cyfrowe pracują w tle, dbając o nasz komfort i bezpieczeństwo, a my nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka poświęconego inteligentnym rozwiązaniom budynkowym. Tym razem wiodącym wątkiem naszej rozmowy są cyfrowe technologie w budynkach użyteczności publicznej, o których rozmawiamy z Bartoszem Dobrowolskim, współzałożycielem fundacji Proptech.
-
Biurowiec przyjazny użytkownikom i środowisku, zaprojektowany z myślą o otoczeniu i potrzebach lokalnej społeczności – czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w Techfullness. Przy okazji sprawdzamy również, jakie są najlepsze praktyki w tworzeniu nieruchomości komercyjnych oraz pytamy o znaczenie nowych technologii w przyjaznym środowisku budownictwie. O trudnej sztuce dążenia do ideału w tworzeniu nowoczesnych, zrównoważonych obiektów biurowych rozmawiamy z Moniką Chacińską i Robertem Rysiem, ekspertami spółki biurowej Skanska.
-
Inteligentny budynek, czyli jaki? Różne osoby mogą mieć zupełnie odmienne wyobrażenia na temat tego, jaki właściwie powinien on być. W Techfullness zgłębiamy temat i – nieco przewrotnie – sprawdzamy, czy o „inteligencji” danej nieruchomości może świadczyć ilość wdrożonych w niej czujników i rozmaitych rozwiązań technologicznych. Zastanawiamy się także, w jaki sposób digitalizacja wspiera zrównoważony rozwój w branży nieruchomości oraz zmienia budynki w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się czy leczymy. Naszym przewodnikiem po tym temacie jest Artur Górski, dyrektor obszaru biznesowego technologii budynkowych w Siemens Polska.
-
Od czasu budowy i prezentacji pierwszej lokomotywy elektrycznej minęło już niemal sto pięćdziesiąt lat. Choć mała i niepozorna, to skonstruowana przez Wernera von Siemensa maszyna zapoczątkowała rozwój kolei elektrycznej w Europie. Dziś jest ona jednym z najbardziej wygodnych, bezpiecznych i ekologicznych środków transportu. O początkach kolei, jej elektryfikacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju rozmawiamy z Jakubem Majewskim, prezesem fundacji ProKolej i Jackiem Fink-Finowickim z Siemens Mobility Polska.
-
Wielkie innowacje czasami biorą się z małych, codziennych potrzeb, a wizjonerem łatwiej być, gdy nie ma się eksperckiej wiedzy w danej dziedzinie. Doskonale wie o tym Anna Streżyńska, którą gościmy w najnowszym odcinku Techfullness. Z byłą minister cyfryzacji, a obecnie przedsiębiorczynią, rozmawiamy między innymi o tym, jakie korzyści cyfryzacja przynosi każdemu z nas, o wyzwaniach, które stoją na jej drodze, także w biznesie, i o roli startupów w rozwoju technologii. Opowiemy również o tym, jakie pomysły mogą zrodzić się z niechęci do noszenia przy sobie zbyt wielu rzeczy. Zapraszamy do wysłuchania.
-
Charakterystyczną cechą współczesnego biznesu jest zmiana, a transformacja stanowi dziś istotny element strategii rozwojowej wielu przedsiębiorstw. W najnowszym odcinku #Techfullness rozmawiamy więc właśnie o zmianie – w kontekście sprzedaży. Jak w tym obszarze jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby biznesowe firmy, jej klientów i partnerów? Czy sprzedaż potrzebuje transformacji? Jakie modele sprzedaży warto mieć w ofercie? O tych i innych kwestiach związanych z szeroko rozumianą, nowoczesną sprzedażą Mateusz Puzyno rozmawia z Irminą Choszczyk, dyrektorką branży RSS w Siemens Polska.
-
Docenianie i wdzięczność mają moc zmieniania naszego życia na lepsze. Osoby, które potrafią doceniać i okazywać swoją wdzięczność czerpią większą satysfakcję z życia, są pewniejsze siebie i dobrze radzą sobie w relacjach z innymi ludźmi, także w środowisku zawodowym. I choć umiejętności te powinny być dla nas zupełnie naturalne, ich wykorzystanie w codziennym życiu wielu osobom sprawia duże trudności. Dlaczego mamy problem z okazywaniem i przyjmowaniem wdzięczności? Jak doceniać, a nie oceniać innych? Jak rozwijać swoje umiejętności w tych obszarach? O tych i innych aspektach dobrego, szczęśliwego życia rozmawiamy z doktorem Pawłem Fortuną, psychologiem biznesu, nauczycielem akademickim, pisarzem i miłośnikiem psychologii pozytywnej. Zapraszamy do wysłuchania drugiej części naszej rozmowy.
-
Docenianie i wdzięczność mają moc zmieniania naszego życia na lepsze. Osoby, które potrafią doceniać i okazywać swoją wdzięczność czerpią większą satysfakcję z życia, są pewniejsze siebie i dobrze radzą sobie w relacjach z innymi ludźmi, także w środowisku zawodowym. I choć umiejętności te powinny być dla nas zupełnie naturalne, ich wykorzystanie w codziennym życiu wielu osobom sprawia duże trudności. Dlaczego mamy problem z okazywaniem i przyjmowaniem wdzięczności? Jak doceniać, a nie oceniać innych? Jak rozwijać swoje umiejętności w tych obszarach? O tych i innych aspektach dobrego, szczęśliwego życia rozmawiamy z doktorem Pawłem Fortuną, psychologiem biznesu, nauczycielem akademickim, pisarzem i miłośnikiem psychologii pozytywnej. Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części naszej rozmowy.
-
Transformacja cyfrowa ma przynosić określone korzyści firmie, która ją przeprowadza. Tyle w teorii, bo w praktyce bywa z tym różnie. Gdy w pogoni za zmianą koncentrujemy się na wdrażaniu technologii zapominamy, że cyfryzacja jest jedynie narzędziem, które ma przynosić pożytek ludziom. Dlaczego tak się dzieje? Jak tego unikać? Co zrobić, aby transformacja cyfrowa była udana? Między innymi o tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu #Techfullness, w którym gościem Marty Benedyczak jest Łukasz Otta, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Siemens Polska.
-
Wydawać się może, że zakupy to nic trudnego – w końcu robimy je niemal codziennie! Gdy jednak chwilę się nad tym zastanowić, sprawa wcale nie jest tak oczywista. W dobie zakłóconych łańcuchów dostaw oraz narastającej presji inflacyjnej trzeba sporo się nagimnastykować, aby zdobyć potrzebne dobra w założonym budżecie. Doskonale wiedzą o tym firmowi specjaliści ds. zakupów, którzy z takimi – i wieloma innymi wyzwaniami – zmagają się na co dzień. O roli i znaczeniu profesjonalnych zakupów biznesowych w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa rozmawiamy z Renatą Krakowiak, dyrektorką zakupów w Siemens Polska.
-
Transformacja biznesu utożsamiana jest obecnie z jego cyfryzacją. Czwarta rewolucja przemysłowa opiera się głównie o coraz bardziej inteligentne rozwiązania cyfrowe. Wiele firm zdaje sobie jednak sprawę, że w centrum jest nie tylko technologia, lecz także – a może przede wszystkim – człowiek i środowisko naturalne. Nowe zdobycze techniki to codziennie bardziej doskonałe narzędzia, dzięki którym można zmienić świat, i biznes, na lepsze. W najnowszym odcinku podcastu #Techfullnes Mateusz Puzyno gości Macieja Zielińskiego, prezesa Siemens Polska, z którym rozmawia o megatrendach biznesowych oraz wpływie cyfryzacji na ludzi i biznes.
-
Roboty humanoidalne są dziś niczym technologiczni celebryci. Gdziekolwiek się pojawią, budzą zainteresowanie. Czy to jedynie chwilowy zachwyt technologią, znaną wcześniej z filmów science-fiction, czy może zapowiedź trwalszego trendu? Czy czeka nas życie zdominowane przez sztuczną inteligencję i technikę, a może – wręcz przeciwnie – powrót na łono natury? O tym, jak nowe technologie odmieniają nasze życie rozmawiamy z doktorem Konradem Majem – psychologiem społecznym, wykładowcą Uniwersytetu SWPS, kierownikiem projektu HumanTech Meetings, który na co dzień zajmuje się interakcją ludzi z robotami, ucząc te ostatnie ludzkich odruchów.
-
Internet rzeczy na dobre zagościł w naszych domach. Od lat doceniamy funkcjonalności, które oferuje ta technologia. Również z IIoT, czyli przemysłowym odpowiednikiem internetu rzeczy, spotykamy się częściej, także w polskich przedsiębiorstwach. Nic dziwnego, w końcu ma do zaoferowania przemysłowi naprawdę wiele. Co dokładnie? Zapytaliśmy o to eksperta – pasjonata cyfryzacji, doświadczonego automatyka i autora książki poświęconej digitalizacji przemysłu. W rozmowie z Arturem Nowocieniem, starszym inżynierem ds. wsparcia aplikacyjnego w Siemens Polska mówimy o tym, dla kogo jest przemysłowy IoT, dlaczego warto w niego inwestować i czy zawsze musi być to znaczna inwestycja.
-
Któż z nas nie zna tego uczucia, gdy tuż przed świętami czeka na bardzo ważną przesyłkę, a ta – jak na złość – wciąż nie dotarła? Pojawia się obawa – „a co, jeśli prezenty nie dotrą na czas”? Podobne pytanie coraz częściej, i to przez cały rok, zadają sobie firmy, choć w ich przypadku brzmi ono raczej – „a co, jeśli towary/podzespoły/części nie dotrą na czas, lub nie dotrą w ogóle”? W biznesie zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw, z którymi mamy do czynienia, wpływają na kondycję nie tyle pojedynczych przedsiębiorstw, co całych gałęzi gospodarki. Pytanie, jak im przeciwdziałać? O roli sprawnych łańcuchów dostaw, mitygacji ryzyka, a przede wszystkim o konieczności wprowadzania nowych modeli biznesowych w tym obszarze rozmawiamy z Iloną Szylar, kierowniczką działu usług wspólnych w obszarze logistyki DI w Siemens Polska.
- Vis mere