Episoder
-
Nie ma się co oszukiwać — człowiek nie jest stworzony do siedzenia przez cały dzień. Ale duża część z nas ma pracę siedzącą, a po dwóch latach pandemii i związanej z tym pracy zdalnej, gdy w końcu rozprostowaliśmy kości i wyszliśmy z domowych pieleszy, okazało się, że dorobiliśmy się też dyskopatii, albo i rwy kulszowej.
W najnowszym odcinku #Technologicznie Bartek Pucek radzi, co z tym fantem zrobić. Jak urządzić miejsce pracy, by nie wylądować u ortopedy? Jak zorganizować sobie pracę, by działać kreatywnie i w skupieniu, a jednocześnie nie oszaleć od nadmiaru bodźców? Zdradzamy, że przydadzą się m.in. słuchawki redukujące szum i... czapka z daszkiem. Zresztą, przekonajcie się sami.
-
Elon Musk kupił portal Twitter — swoje ulubione medium społecznościowe. Po co Twitter człowiekowi, którego jeden wpis sprawia, że ceny akcji różnych firm szybują w górę lub pikują w dół w zależności od jego nastroju?
Bartek Pucek opowiada, dlaczego Musk chce sprawdzić, jak działa cenzura algorytmiczna i jak chce wspierać wolność słowa na świecie. Czym w ogóle współcześnie jest wolność słowa? Czy to nie nazbyt utopijny plan? A może, jeśli komuś ma się #freespeach udać, to właśnie Muskowi? Posłuchajcie najnowszego odcinka podcastu Technologicznie.
-
W ciągu sześciu tygodni wojny władze Ukrainy zdołały zebrać równowartość ponad 100 mln dolarów w kryptowalutach na dozbrojenie wojska i ratowanie obywateli — podał ostatnio "The Economist".
Ukraina jest też światowym liderem, jeśli chodzi o stosunek liczby posiadaczy kryptowalut w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Coraz częściej Ukraińcy inwestują też w niewymienialne tokeny, czyli NFT.
O tym, jak kryptowaluty pomagają podczas wojny i dlaczego jest to broń obosieczna — w najnowszym wydaniu podcastu Technologicznie IMPULS.
-
Uważa się, że w obecnych czasach firmy z branży fintech to żyła złota. Nie jest jednak łatwo zostać jednorożcem... Zwłaszcza teraz, w obliczu niestabilnej sytuacji politycznej i galopującej inflacji inwestorzy — zarówno prywatni, jak i z państwowi, z dużą ostrożnością obserwują spółki, które chcą zasilić swoimi pieniędzmi.
O tym, jak dziś wycenia się inwestycje, na jakim etapie rozwoju firmy można zacząć w nią inwestować i o tym, czy cierpliwość jest największą cnotą inwestora, z Jarosławem Kuźniarem rozmawiają goście podcastu Technologicznie: Bartłomiej Samsonowicz z PFR i Sylwester Janik z Cogito Capital Partners.
Poznacie też drugą stronę medalu, czyli przedstawicieli firm, które mogą rozwijać się dzięki takim inwestycjom. W audycji usłyszycie Piotra Pisarza z firmy UNCAPPED i Szymona Sypniewicza, współzałożyciela firmy Ramp.
Partnerem tego odcinka Technologicznie jest PFR Ventures.
-
Każdy z nas bywa zmęczony. A co, jeśli za stwierdzeniem „padam z nóg” tak naprawdę kryje się wypalenie zawodowe? Wypalenie dotyczy każdej branży, każdego organizmu, a może wynikać zarówno z perfekcjonizmu, jak i z niezdiagnozowanej depresji, mobbingu lub długotrwałego stresu.
Co zrobić, gdy wypalenie zdarza się szefom firm, nie tylko technologicznych?
O tym wszystkim rozmawiają, a co najważniejsze — szukają rozwiązań, Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar.
-
Deepfake — z założenia filmiki z podłożonymi twarzami celebrytów miały służyć rozrywce. Dzięki tej technice, która korzysta m.in. z technik sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego można było „ożywić” twarz Giocondy czy wrzucać śmieszne filmiki na portale społecznościowe. Okazało się jednak, że ta technika, wykorzystana w niecnych celach, może posłużyć do zdyskredytowania przeciwników politycznych lub zniszczenia reputacji konkurencji.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę technika ta może być używana do tworzenia fałszywych treści lub kłamliwych przekazów propagandowych, które mają zachwiać morale przeciwnika. Im bardziej sensacyjna i nieprawdopodobna zawartość filmiku, tym bardziej należy sprawdzać, czy nie jest to deepfake. Na co zwracać uwagę? Dlaczego trzeba bacznie patrzeć na zęby i włosy osoby mówiącej? Dowiecie się tego z najnowszego odcinka podcastu Technologicznie. -
Rosyjska inwazja na Ukrainę unaoczniła nam wyraźnie jak brutalnym narzędziem wpływu jest dezinformacja. Dlatego jej zwalczanie stanowi dziś, równoległy do zbrojnego, front walki. Fake newsy stały się groźnym narzędziem masowej manipulacji, której celem jest kierowanie nastrojami opinii publicznej i wpływanie na morale, stawiających opór, Ukraińców.
Czy jesteśmy w stanie wygrać tę wojnę dezinformacyjną? W jaki sposób reagować na fake newsy w mediach społecznościowych? Jak je rozpoznawać?
O tym w najnowszym odcinku podcastu Technologicznie dyskutują Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar. Ich gościem jest Michał Sadowski, założyciel i CEO Brand24.
-
Meta tymczasowo zezwala na umieszczanie wpisów, wzywających do zabicia przywódców Rosji oraz Białorusi. Odstępstwo dotyczy wyłącznie treści, publikowanych w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Reuters, który o tym napisał, powołuje się na wewnętrzne e-maile do moderatorów treści na Facebooku i Instagramie.
Gdzie leży granica między wolnością słowa a cenzurą? Czy czas wojny usprawiedliwia jej przesuwanie?
O tym w specjalnym odcinku podcastu Technologicznie dyskutują Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar. -
Rosja odgradza się od świata nie tylko nową żelazną, ale i cyfrową kurtyną. Zablokowanie portali społecznościowych i informacyjnych, cenzura wypowiedzi, specjalne zespoły informatyków, monitorujące wypowiedzi i treści zamieszczane nawet na prywatnych kanałach w internecie - to tylko niektóre przykłady tego, jak bardzo totalitarna staje się władza w Rosji.
Czy da się całkowicie zablokować internet od wewnątrz? Jak wygląda cenzura treści w takich krajach, jak Chiny czy Indie?
O tym w najnowszym odcinku podcastu Technologicznie dyskutują Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar.
-
To miał być odcinek o czymś zupełnie innym. Ale nagle znaleźliśmy się w zupełnie niespodziewanej i nowej, wojennej rzeczywistości.
Nowoczesne technologie pomagają usystematyzować spontaniczną pomoc Ukraińcom, z jaką ruszyli Polacy — jak choćby specjalne strony łączące osób poszukujących noclegu z właścicielami mieszkań. Pozwalają też osobom, które są daleko od wojennych wydarzeń, pomagać zdalnie, bez ruszania się z domu — choćby dzięki „wirtualnemu” zarezerwowaniu mieszkania w Charkowie, który właśnie znajduje się pod ostrzałem. W ten sposób jego właściciel dostanie pieniądze.
Nowoczesne technologie to jednak również zagrożenia. O tym, z jakimi zagrożeniami należy się liczyć, rozmawiają autorzy Technologicznie Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar.
-
Nie zgadzam się z tobą, ale zawsze bronił będę twego prawa do posiadania własnego zdania — mawiał Voltaire, XVIII-wieczny pisarz i myśliciel, przeciwnik cenzury. Wydawałoby się, że obecnie, w dobie internetu i powszechnego dostępu do informacji, nie ma nic prostszego niż przedstawianie różnych poglądów na ten sam temat.
Dzięki technologiom można jednak nie tylko rozpowszechniać opinie, ale też paść ofiarą tzw. culture culture (kultura anulowania), czyli dotkliwego współczesnego ostracyzmu. Czy jednak czasem wolność słowa nie powinna być w niektórych sytuacjach ograniczona? Jakie to granice?
O tym w najnowszym odcinku Technologicznie rozmawiają Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar, a inspiracją do rozmowy stał się przypadek podcastera Joego Rogana, który został „zcancelowany” z powodu rasistowskich epitetów, które wygłaszał kilkanaście lat temu.
-
Prowadzenie biznesu, również związanego z nowymi technologiami, często oznacza, że szukamy mentorów i liderów, których opinie cenimy i przekładamy na obszary działania naszej firmy. Bartek Pucek w najnowszym odcinku Technologicznie przekonuje zaś, że jedną z kluczowych cech prawdziwego lidera jest umiejętność uważnego słuchania.
Ważne, by słuchać nie tylko pochwał, ale być też gotowym na przyjęcie feedbacku, który pozwoli uzupełnić kompetencje i mądrze zarządzać biznesem. Jakie inne cechy lidera są ważne, by firma się rozwijała? W jaki sposób przekazywać i przyjmować informacje zwrotne, by przyniosły maksymalną korzyść organizacji?
Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Technologicznie.
-
Kiedy ostatnio kupiliście coś w sieci? Platformy sprzedażowe i sklepy online dwoją się i troją, by zakupy online były coraz łatwiejsze i szybsze. Trochę inaczej wygląda to z perspektywy właścicieli firm z sektora e-commerce. Duża konkurencja na rynku, coraz wyższy koszt pozyskania klienta, rosnące ceny transportu i składowania towaru sprawiają, że trzeba się mocno nagimnastykować, by utrzymać się na powierzchni. Na to wszystko nakłada się pandemia i galopująca inflacja.
Bartek Pucek nie byłby jednak sobą, gdyby nie spojrzał na sprawę optymistycznie. - Kryzys to najlepszy czas na budowanie biznesu — mówi współautor podcastu Technologicznie. Podkreśla, że „moment, w którym jest źle, to moment, w którym można zaobserwować, co można robić lepiej i zdobyć przewagę nad konkurencją”.
O najnowszych trendach w branży e-commerce usłyszycie w najnowszym odcinku Technologicznie.
-
Sektor cleantech cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsięciorców. Widzą potencjał w branży, która rośnie dynamicznie razem z nowymi obowiązkami wobec zmiany klimatu.
– Dzięki temu ten sektor gospodarki staje się nie tylko kluczowym, ale też atrakcyjnym miejscem do inwestowania pieniędzy — zwraca uwagę Bartek Pucek, współautor podcastu Technologicznie.
O zielonych inwestycjach i ich pozytywnym wpływie na gospodarkę i środowisko posłuchacie w specjalnym odcinku podcastu Technologicznie. Rozmówcami Jarosława Kuźniara są: Małgorzata Walczak — dyrektor PFR Ventures, Łukasz Dziekoński — założyciel i prezes Montis Capital, a także współzałożyciele „zielonych” startupów: Martyna Sztaba, prezeska Syntoil, i Wiktor Warchałowski z Airly.
-
Pivotowanie w biznesie, zwłaszcza w firmach technologicznych, to jeden z tych tematów, które wielu właścicielom spędzają sen z powiek. Przestawienie się na nowy model zarabiania, zmiana grupy docelowej czy systemu dystrybucji może być konieczne, by wciąż na wysokim poziomie odpowiadać na potrzeby klienta i rodzi wiele frustracji.
Tymczasem Bartek Pucek przekonuje, że najważniejsze, by pivotu nie traktować jako osobistej porażki. - Trzeba być wewnętrznie OK ze świadomością, że czasem jakiś eksperyment się nie uda — podkreśla współprowadzący Technologicznie.
Posłuchajcie o pivotach w życiu osobistym i zawodowym, o wewnętrzym spokoju i zgodzie na zmianę.
-
W niedalekiej przyszłości każdy internauta będzie miał narzędzia, by zostać inwestorem i za pomocą portfela cyfrowego będzie mógł wspierać inicjatywy, które przekonają go do wyłożenia realnych, choć wirtualnych pieniędzy — uważa Bartek Pucek.
Demokratyzacja inwestowania postępuje błyskawicznie. W dzisiejszym odcinku #Technologicznie wraz z Jarosławem Kuźniarem przygląda się inwestowaniu nie tylko od strony inwestora, ale też właściciela spółki. - Jeśli chcesz otrzymać szczery feedback na temat swojego biznesu, najpierw idź do kogoś, kto na pewno odmówi — to tylko jedna z rad, jaką ma dla nich Bartek Pucek.
-
W ostatnich miesiącach przez świat biznesowy przetacza się fala, która w Stanach Zjednoczonych została nazwana „Great Resignation” – wielką rezygnacją.
Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar zastanawiają się nad fenomenem masowych odejść z pracy i nad tym, co skłoniło tak wiele osób do przemyślenia, gdzie, jak i dlaczego chcemy pracować. Czy chodzi tylko o wypalenie zawodowe? Jak szukać nowej pracy, by nie wpaść w stare koleiny.
-
Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, analiza danych na tysiącach serwerów jednocześnie – jeszcze kilka lat temu wydawało się, że tylko najwięksi gracze na rynku mogą sobie pozwolić na korzystanie z tak nowoczesnych rozwiązań. Okazuje się, że dzięki platformom chmurowm i hostingowym serwisom internetowym nawet właściciele małych biznesów mogą np. w ciągu godziny otworzyć sklep internetowy.
O tym, jak firmy takie jak Rovio – producent kultowej gry Angry Birds – znalazły się w chmurze i co na tym zyskały, a także o tym, jak dzięki AI odnieść sukces w Polsce, Posłuchajcie w najnowszym odcinku Technologicznie.
Gościem podcastu jest Tomasz Stachlewski, Enterprise Architecture Lead na region CEE w Amazon Web Services (AWS).
Więcej o nowościach w chmurze AWS po polsku na konferencji re:Invent re:cap 27 stycznia, na którą można się już rejestrować.
-
Umiejętność szybkiego reagowania na trendy w social mediach i błyskotliwego komentowania rzeczywistości za pomocą memów staje się dużym atutem na rynku pracy.
O tym, co kradnie Elon Musk i jak zostać Chief Meme Officerem w dużym koncernie, dowiecie się z drugiego odcinka Technologicznie Impuls, w którym Jarosław Kuźniar w felietonowej formie opowiada nie tylko o wirtualnym świecie.
-
Jaki był 2021? Na pewno intensywny. Jaki będzie 2022? Zdaniem Bartka Pucka, jeszcze bardziej szalony od mijającego. Niepewność wynikająca z pandemii, również na poziomie społecznym, brak dostępności towarów, gwałtowne zmiany trendów, "wielka rezygnacja" itd. – to wszystko może sprawić, że będziemy czuć się zagubieni w rzeczywistości. Jak sobie radzą z tymi emocjami Bartek Pucek i Jarosław Kuźniar? Dowiecie się ze specjalnego odcinka Technologicznie, w którym prowadzący podsumowują AD 2021.
Ponadto twórcy podcastu zdradzą kilka smaczków zza kulis, usłyszycie też m.in. o tym, jak wyrobić w sobie nawyk planowania, co zrobić, kiedy po prostu wszystko idzie nie tak, jak powinno, a także o tym, jak brzmieć o 19 proc. mądrzej!
Wszystko to w najnowszym odcinku Technologicznie.
- Vis mere