Episoder
-
Niewiele jest osób, które można określić mianem legendy polskiego kina. Jeszcze mniej - które można nazwać legendą polskiego kina i teatru. Ale jest tylko jedna osoba, która mistrzowsko łączy te dwa światy, a dodatkowo - prowadzi fundację i swój własny teatr. To Krystyna Janda, kolejna gościni podcastu Tomasza Raczka „The Originals”.
-
Kanon polskich zespołów, które znane są całym pokoleniom, nie jest długi. Mieści się w nim na pewno zespół Elektryczne Gitary i jego głos - Kuba Sienkiewicz. Od “Głów Lenina”, przez muzykę do “Kilera”, aż po występy epizodyczne w filmach - z tego wszystkiego znany jest kolejny gość podcastu “The Originals”. W rozmowie z Tomaszem Raczkiem lider kultowego zespołu opowiada o swojej młodości, podwójnym zawodzie - lekarza i artysty, ale też ostatniej płycie i tym, jak ocenia działalność artystyczną swoich dzieci.
-
Manglende episoder?
-
Kolejnego gościa podcastu “The Originals” trudno ubrać w jedne szaty. Z jednej strony o Andrzeju Poniedzielskim można powiedzieć: satyryk. Z drugiej strony: kabareciarz, ale z dawnej, dobrej szkoły kabaretowej. Z jeszcze innej - tekściarz i muzyk. Można też powiedzieć: poeta. Jednak jakiej by mu metki nie przydać, gość podcastu Tomasza Raczka ma za sobą wybitne osiągnięcia artystyczne, o których można z nim rozmawiać godzinami.
-
Kolejny gość podcastu „The Originals” znany jest już całym pokoleniom Polaków. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, że go znają. Dlaczego? Jarosław Boberek to nie tylko aktor teatralny, filmowy i serialowy. To także aktor dubbingowy. Co więcej - można powiedzieć, że to ikona polskiego dubbingu. Jego najpopularniejszą rolą jest oczywiście rola Kaczora Donalda, jednak lista postaci, którym użyczył głosu jest wręcz niezliczona. I to nie tylko w animacji, ale także w grach komputerowych.
-
Polska sztuka współczesna nosi jedno imię: Anda Rottenberg. Wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, historyczka sztuki, publicystka i komentatorka jest kolejnym gościem podcastu "The Originals". Anda Rottenberg sztuką zajmuje się już ponad 50 lat. Najpierw jako publicystka, potem jako organizatorka wystaw artystycznych oraz promotorka i dyrektorka muzeów i galerii. Jej bogata biografia uzyskała odzwierciedlenie w książce "Proszę bardzo", nominowanej do nagrody Nike. Ta sama biografia dała też naszemu gościowi przydomek w niektórych mediach: "żelazna dama polskiej sztuki".
"The Originals" to seria rozmów Tomasza Raczka z wyjątkowymi osobami. Wyjątkowymi nie ze względu na swój fach czy swoją pasję, ale ze względu na to, że to oni stali się wzorem dla innych. Byli oryginałami. Jak doszli do tego miejsca? Co sprawia, że ich nazwiska, ich osiągnięcia i ich dzieła są standardem dla innych? #theOriginals -
Czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata, dwukrotny mistrz Europy. Człowiek, którego w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać i który nadal - po latach od zakończenia kariery sportowej jest wzorem dla wielu młodych zawodników (i nie tylko zawodników). Legenda polskiego chodu sportowego, ciągle aktywny w zakresie promowania aktywności fizycznej - Robert Korzeniowski jest gościem kolejnego odcinka "The Originals".
"The Originals" to seria rozmów Tomasza Raczka z wyjątkowymi osobami. Wyjątkowymi nie ze względu na swój fach czy swoją pasję, ale ze względu na to, że to oni stali się wzorem dla innych. Byli oryginałami. Jak doszli do tego miejsca? Co sprawia, że ich nazwiska, ich osiągnięcia i ich dzieła są standardem dla innych? #theOriginals
-
Jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy i felietonistów Marcin Meller jest kolejnym gościem Tomasza Raczka w podcaście „The Originals”. Życiorys Mellera to materiał na bardzo szeroką opowieść - od działalności w opozycji w PRL-u, poprzez karierę reportera wojennego, szefowanie polskiej edycji jednemu z najgłośniejszych miesięczników świata, aż po pisanie i wydawanie książek reporterskich, felietonów i powieści.
-
Związany z mikrofonem radiowym już prawie 60 lat, autor kilkunastu kultowych programów radiowych i telewizyjnych, posiadacz absolutnie niepodrabialnego głosu i poczucia humoru, laureat wielu nagród, w tym Mistrza Mowy Polskiej - Wojciech Mann jest kolejnym gościem Tomasza Raczka w podcaście „The Originals”.
-
Nigdy wcześniej nie było lepszych czasów dla autorów książek niż dzisiaj. Każdy może napisać książkę, każdy może ją wydać, chociażby cyfrowo i każdy może znaleźć swoich czytelników. Dlatego tak trudno jest wybić się do szerokiej publiczności, a niemal nierealne jest utożsamić swoje nazwisko z całym gatunkiem literackim. Naszemu kolejnemu gościowi to się udało. Gdy myślimy o polskich kryminałach, to właśnie nazwisko Katarzyny Bondy od razu przychodzi na myśl. Autorka kultowych książek i serii kryminałów - o Hubercie Meyerze, o Saszy Załuskiej, które doczekały się niezwykle popularnych ekranizacji, jest gościem Tomasza Raczka w kolejnym odcinku podcastu “The Originals”.
-
Andrzej Mleczko. Więcej mówić właściwie nie trzeba. Jak każdy z naszych bohaterów, kolejny gość podcastu "The Originals" jest marką samą w sobie, w tym przypadku — jednoznacznie związaną z satyrą rysunkową, tworzoną bardzo charakterystycznym stylem. Andrzej Mleczko mówi o sobie otwarcie — jestem pesymistą. Jak bardzo wpływa to na rysowany przez niego świat? O tym opowiada w rozmowie z Tomaszem Raczkiem.
"The Originals" to seria rozmów Tomasza Raczka z wyjątkowymi osobami. Wyjątkowymi nie ze względu na swój fach czy swoją pasję, ale ze względu na to, że to oni stali się wzorem dla innych. Byli oryginałami. Jak doszli do tego miejsca? Co sprawia, że ich nazwiska, ich osiągnięcia i ich dzieła są standardem dla innych?
Partnerem cyklu jest Pilsner Urquell. -
Andrzej Seweryn to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów ostatnich dziesięcioleci. Kolejny gość Tomasza Raczka na stałe wpisał się w karty naszej historii i o drogę ku temu pytamy w najnowszym odcinku podcastu „The Originals”.
-
Niewiele jest osób w Polsce, których nie trzeba przedstawiać. Jedną z nich jest Krzysztof Cugowski. Współtwórca kultowej grupy Budka Suflera, który na scenie muzycznej obecny jest już od ponad 50 lat, jest bohaterem kolejnego odcinka podcastu "The Originals" Krzysztof Cugowski w rozmowie z Tomaszem Raczkiem opowiada m.in. o drodze do niewątpliwego sukcesu, jakim była Budka Suflera, ale też o tym, jak na wiele spraw patrzy przez pryzmat miejsca, w którym jest teraz. A jest to miejsce wyjątkowe - Cugowski niedawno obchodził półwiecze kariery muzycznej, od kilku lat stawia na własne projekty po tym, jak zakończył przygodę z legendarnym zespołem.
-
Beata Pawlikowska to kobieta-instytucja. Od ponad 30 lat nie ogląda się w stronę trendów, tego co aktualnie jest modne, tylko konsekwentnie podąża swoją drogą. Była jedną z pierwszych Polek samotnie przemierzających amazońskie dżungle. Jednak podróży i doświadczeń życiowych z nich płynących nie zostawia tylko dla siebie - tymi historiami Pani Beata dzieli się poprzez swoje audycje, programy wideo, wpisy w mediach społecznościowych i książki. Książki nie tylko podróżnicze, ale i kulinarne. "Byłam swoim największym wrogiem" - opowiada dzisiaj w wywiadach. Ale zaraz potem dodaje, że to w podróży nauczyła się akceptować siebie i namawia do tego innych. I właśnie m.in. o tym opowiada w rozmowie z Tomaszem Raczkiem w najnowszym odcinku podcastu "The Originals".
Rozmowa z Beatą Pawlikowską to ostatni odcinek pierwszej serii wywiadów Tomasza Raczka z wyjątkowo oryginalnymi postaciami. Na drugi sezon "The Originals" zapraszamy w styczniu.
"The Originals" to seria rozmów Tomasza Raczka z wyjątkowymi osobami. Wyjątkowymi nie ze względu na swój fach czy swoją pasję, ale ze względu na to, że to oni stali się wzorem dla innych. Byli oryginałami. Jak doszli do tego miejsca? Co sprawia, że ich nazwiska, ich osiągnięcia i ich dzieła są standardem dla innych?
-
Jeżeli coś gdzieś się dzieje, istnieje niemal pewność, że Chris Niedenthal jest tam ze swoim aparatem. Autor jednego z najbardziej symbolicznych zdjęć w historii polskiej fotografii - transportera SKOT na tle billboardu "Czas apokalipsy" - wiele razy był pierwszy: pierwszy zrobił reportaż w Wadowicach po wyborze w 1978 roku Karola Wojtyły na papieża, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Z każdego z tych miejsc powstały unikatowe zdjęcia. Między innymi o nie Tomasz Raczek pyta swojego gościa w kolejnym odcinku podcastu "The Originals".
-
To jedna z najbogatszych opowieści w historii - piwo. Skąd się wzięło, jak się je pije, jak się powinno pić? Jak smakowało pierwsze znane ludziom piwo? Czym różni się czeskie piwo i jak wpłynęło na kulturę światowego browarnictwa? O tym wszystkim opowie kolejny gość podcastu "The Originals" - Jacek Maliszewski. Ale to nie wszystko - pan Jacek z zawodu jest... tapsterem. Ten niecodzienny zawód to mieszanie światów. Z czym się ta praca wiąże i co trzeba zrobić, żeby zostać dobrym tapsterem - o tym wszystkim opowie nasz gość.
-
„Na dachu wieżowca wylądował helikopter i wysiadł z niego prowadzący ten program - Mariusz Szczygieł!" - to jedna z najbardziej kultowych fraz w historii polskiej telewizji. "Na każdy temat" nie był pierwszym talk-show w Polsce, ale z całą pewności najbardziej zapadł w pamięć widzów i zredefiniował ten gatunek w Polsce. To by się nie udało i program nie osiągnąłby tak kultowego statusu, gdyby nie osoba prowadzącego - właśnie Mariusza Szczygła, który będąc już doświadczonym dziennikarzem i reportażystą, podjął się zadania, o którym sam mówi: "bałem się, że wyjdzie na jaw, że nie mam kompetencji".
Mariusz Szczygieł jednak źle zdefiniował potrzebne kompetencje. Bo nie była potrzebna wtedy umiejętność "bycia prezenterem". Potrzebna była umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem. To ta unikatowa cecha przyniosła Szczygłowi sukcesy (i uczniów) na wielu polach. Od 1998 roku powstało wiele talk-show, ale "Na każdy temat" było oryginałem. Napisano tysiące reportaży w ostatnich 20 latach, ale to na "Gottland" wychowują się cale pokolenia reportażystów. Wychodzą setki książek każdego roku, ale to premiery kolejnych książek Szczygła są zawsze wydarzeniem.
Co sprawia, że to Mariusz Szczygieł stał się symbolem polskiego reportażu? Dlaczego robił jeden program, ale zyskał on miano kultowego? O tym wszystkim opowiada w rozmowie z Tomaszem Raczkiem w kolejnym odcinku podcastu "The Originals".
-
Jeżeli ktoś uważa, że nie da się usłyszeć zdjęcia, to wystarczy mu pokazać zdjęcie Krystyny Czubówny. Bohaterka dzisiejszego odcinka "The Originals" jest jednym z najbardziej znanych polskich głosów i de facto synonimem sformułowania "polska lektorka". Jak zaczynała? Jak wyglądały jej lata w telewizji? Jak odnalazła się po zakończeniu pracy przed kamerą?
-
Jego nazwisko jest synonimem kolarstwa w Polsce. Czesław Lang - wicemistrz olimpijski, wicemistrz świata, pierwszy zawodowiec w polskim kolarstwie. Po zakończeniu kariery nie spoczął - z Tour de Pologne uczynił imprezę światowej rangi. Skąd czerpie siłę? Co go pcha naprzód, żeby nie spocząć na laurach, lecz pomagać kolejnym pokoleniom kolarzy?