Episoder

  • Zapraszam na rozmowę z Virenem Bhandari. To miała być prosta rozmowa o systemie kastowym w Indiach. Miałem na to scenariusz. Nie zamierzałem oceniać, po prostu chciałem o tym porozmawiać z kimś, kto się urodził i wychował w Indiach.

    A Viren… przewrócił stolik :)

    I zapytał czy my w Europie również nie mamy przypadkiem systemu kastowego?

    Spostrzeżenie Virena jest dosyć ciekawe i nawet ja zacząłem się nad tym bardziej zastanawiać.

    A jakie jest wasze zdanie?

    I jeszcze na koniec poruszyliśmy wątek jak Indie bezkrwawo zdobywają świat ;)

    A na pewno świat technologii.

    Oczywiście można powiedzieć że zdanie Virena wynika z tego, że jest z takiej a nie innej kasty, do tego dzisiaj pracuje i mieszka w Dubaju. Ale jednak warto posłuchać co ma do powiedzenia. A jakbyście chcieli poznać historię skąd dlaczego znalazł się w Polsce i spędził tu ponad 20 lat, to zapraszam do odcinka „O miłości i życiu w Polsce z Virenem Bhandari”.

    A tu link do wspomnianej książki

    „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach.”

    Cezary Borowy

    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4904515/spowiedz-hana-solo-bylem-przemytnikiem-w-indiach

    Viren Bhandari na LinkedIn

    https://www.linkedin.com/in/virenbhandari?utm_source=share&utm_campaign=share_via&utm_content=profile&utm_medium=ios_app

  • Przyszedł czas, kiedy trzeba na scenę wejść i sprawdzić się w boju. Po długich namowach ze strony Arka, podjąłem wyzwanie i wziąłem swojego pierwszego gościa do To zależy podcast.

    Żeby nadać kontekstu, podjąłem decyzję o nagrywaniu rozmów z moimi klientami, z którymi nagrywam podcasty, szkolenia i nie tylko, więc to jest pierwszy i nieostatni odcinek, który będę prowadził 🙂

    Na pierwszy ogień wziąłem Kacpra Dropa, który zdecydował się wraz z dwójką "typków" (dla czego typków, o tym później) nagrać podcast audio, w którym... grają w grę RPG Dungeons & Dragons.

    Zaskoczony tym pomysłem zdecydowałem się odpytać Kacpra o co w tym wszystkim chodzi, co to są gry RPG, kto wygrywa i skąd się wzięła społeczność graczy Table Top Role Playing Game.

    Zapraszam do odsłuchania!

    UWAGA - projekt już ruszył, pierwsze odcinki opublikowane, linki niżej!

    YT: https://youtu.be/PrxlIM7zBtI?si=ajnZjW0dzO9Ld49I

    Spoti: https://open.spotify.com/episode/757MKBgPjCtcbuMtIn1IJo?si=tbJAdXMvTBuzE84kAYAJ_w

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Przychodzi taki dzień, kiedy masz okazję porozmawiać z książce z… osobą, którą ją napisała. Mogę powiedzieć, że to już trzeci zaraz w #tozalezypodcast, gdy rozmawiam z autorem książki. A precyzując, to to jest rozmowa z autorką książki.

    Kiedy pierwszy raz zobaczyłem książkę pod tytułem „Potęga ulgi” to za bardzo nie wiedziałem, co sobie pomyśleć. Potęga czego?! Jak ulga może mieć potegę?

    A, że miałem okazję poznać autorkę podczas szkoleń, na których była trenerem to zebrałem się na śmiałość i stwierdziłem, że z nią o tej książce porozmawiam. Zapytam o główną bohaterkę „ulgę”. O co chodzi z tą „jej potęgą”. I może się przekonam, aby ją przeczytać.

    Zapraszam na rozmowę z Agnieszką Marudą, autorką książki „Potęga ulgi”. To rozmowa o tym jak długo ta książka powstawała. Ale przede wszystkim po co ona „była pisana”.

    Ja w każdym razie się przekonałem i „ściągnąłem” ją do swojej biblioteki. A Ciebie zapraszam do wysłuchania rozmowy. Może Cię przekona 😊

    O książce możesz przeczytać a także ją zamówić na:

    https://potegaulgi.pl/

    Profil Agnieszki na LinkedIn:

    https://www.linkedin.com/in/agnieszkamartamaruda/

  • Od jakiegoś czasu wiedziałem, że Filip Gotkiewicz - głos Klientomanii, #tozależypodcas jest z wykształcenia muzykiem. Dlatego ma ucho do wyłapywanie błędów językowych 😊

    Ale dopiero przy okazji nagrywania odcinka #ROZMOWYwINNERGO z Filipem, jako człowiekiem, który “kupił sobie święty spokój inwestując w Maca” dowiedziałem się, iż 😊 (Uwaga: Tomasz Piekot wybacz, ale wiem, że “iż” powinno być po 9-tym “że” dopiero, ale tu bardzo pasuje. Jest tak patetycznie) jest... pianistą!

    Tak więc stwierdziłem, że muszę dowiedzieć się jak do tego doszło i dlaczego dzisiaj zawodowo montuje podcasty i video, a nie siedzi w czarnym fraku przed fortepianem i porywa tłumy.

    Przy okazji dowiedziałem się kim jest Freddy Kampf i “Sonata Patetyczna” (Tomasz Piekot teraz już wiesz 😉) I dlaczego nauczyciel powiedział “Nie, tak nie możesz grać”

    Jeżeli lubicie głos Filipa, to w tym odcinku dostaniecie go w dużej dawce! 😊 A także dowiecie się Gibson czy Fender oraz Yamaha czy Steinway. I gdzie i co Filip chciałby zgrać.

    Dowiecie się również jaki był jego pierwszy instrument muzyczny nim dorósł do fortepianu

    Zapraszam Arek

    Przydatne linki
    Filip w “Rozmowy w INNERGO” :
    Rozmowy w INNERGO - Filip Gotkiewicz o tym jak kupił sobie święty spokój... przechodząc na MacBooka.

    Freddy Kampf gra “Symfonię patetyczną”
    Freddy Kempf plays Beethoven's Pathetique Sonata in C Minor, 1st Movement

    Karolina w „Rozmowach w INNERGO”
    "ITCORNER - łączy nas... zaufanie" - Karolina Charewicz-Jakubowska

    Tomasz w „Rozmowach w INNERGO”
    O co chodzi z „mobile first” i nie tylko - Tomasz Muter

    Marc Rebillet
    WE OUTSIDE: EPISODE 6

  • Pewnego razu na ekranie swojego telefonu zobaczyłem dziwny numer. Nie odebrałem. Za godzinę dzwoni znowu. Odbieram i słyszę “Cześć Arek”. Na co ja “A kto mówi?”. “No ja Kaśka! Nie poznajesz?” Szum w głowie, systemy przeszukiwania pamięci pracują na pełnych obrotach. I... Już łapię kto to “ja Kaśka” :) Pytam “A co to za dziwny numer? Gdzie jesteś?”. Na co słyszę “A wiesz pracuję w banku, w Ukrainie”. I właściwie to wstęp do tego jak poznałem się z moim rozmówcą.

    Piotr Kaczmarek wiele lat spędził pracując i mieszkając z rodziną w Ukrainie. Wiele swoich wspomnień zawarł w swojej książce “Oczy na wschód”. Tak książka, to nie dziennik ani relacja z podróży. To fabularyzowane historie, które przybliżają fenomen „ukraińskiej duszy”, przedstawiają np. jaką sztuką jest w Kijowie parkowanie, dlaczego czarne samochody są lepsze, jakie są lokalne rytuały, z jakim rozmachem potrafią bawić się Ukraińcy. Część tych historii również przeżyłem sam.

    Warto posłuchać tego podcastu a potem... przeczytać książkę. Oczywiście każdy z nas może podejść różnie do przedstawionych w niej historii. Ale warto zrozumieć, że Ukraińcy to naród, który ma własną tożsamość i swoje różne tradycje. I także “fisie”. Ale ma prawo do istnienia i samostanowienia.

    Zapraszam Arek

  • ESG to termin, który zaczyna być coraz częściej słyszany zarówno wśród korporacji, ale także i inwestorów. W 2022 roku można było odnieść wrażenie, że już warto się witać “A czy Ty już jesteś ESG?”. Temat mocno przewijał się przez media, ale także dużo się pisało, dyskutowało na Linkedin.
    Co jest to ESG? Co oznaczają poszczególnego litery tego skrótu? Jak można być ESG? A jak można być “prawie ESG” - czyli “uprawiać ESG-washing" - o tym, ale również o innych sprawach z tym ESG związanych rozmawia Arek Cempura i Marek Friedman.

    Marek jest prezes Responsiblee, firmy dostarczającej rozwiązanie pozwalające każdemu w sposób intuicyjny i prosty obliczyć ślad węglowy generowany przez przedsiębiorstwo.

    Jest entuzjastą i propagatorem ESG oraz ekspertem w Climate Leadership – programie prowadzonym przez UNEP/GRID-Warszawa. Wierzy, że odpowiednio wykorzystane nowoczesne technologie, pomogą uchronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną.

    Zapraszamy na rozmowę, w której Marek tłumaczy, że z ESG (Environmental/Social/Governance) nie można sobie wyjąć tylko jednej z liter i biec z hasłem “Ja już jestem! Ja już jestem ESG!”, ale trzeba działać kompleksowo. Przyznaje też, że w jego opinii ESG to na razie “niezaorane pole” - dowiedzcie się, dlaczego i jakie ma na to argumenty.

    Marek uważa, że jeżeli nie wprowadzimy właśnie odgórnych regulacji, jak trzeba zadbać o środowisko i społeczenstwo, to ludzkość zniknie z Ziemi. Uważa, że rozpoczęcie wdrożenie te regulacji od instytucji finansowych jest bardzo dobrym podejściem.

    Dowiecie się też, co jest zero-emisyjne 😊 I dlaczego tzw. sektor modowy będzie miał niezłe wzywanie dostosowanie się do regulacji ESG.

  • Pojawił się swego czasu na Linkedin człowiek w białym podkoszulku, która zaczął w innym sposób mówić o... biznesie. Nie przedstawiał czarodziejskich recept, nie mówił, że “możesz wszystko, jeśli tylko chcesz”. Mówił, że jeżeli coś nie idzie z Twoim biznesem, to nie szukaj winnych – tylko popatrz na siebie. Zacznij od siebie.

    Do tego jeszcze jego znakiem rozpoznawczym stało się używanie słów ogólnie uznanych za wulgarne. Ale nie robił tego to, aby szokować, robił to po to aby przekazać lub wzmocnić emocje.

    Zbudował społeczność a potem... znikł. Na dłuższy czas znikł. Potem... pojawił się z impetem. Wskrzesił “wyznawców”, oburzył oponentów i... znikł 😊

    W połowie 2022 znowu pojawił się. Na jak długo? Tylko on sam wiem 😊

    Zapraszamy na rozmowę na temat z Rafałem Liebrechtem o jego historii, doświadczeniu, roli doradcy biznesowego – czy jest “złodziejem”, “wirusem” czy katalizatorem.

    I o tym, że warto aby pojawił się zawód “obserwatora biznesowego – a co chodzi dowiedziecie się rozmowy.

  • Jest taki przejazd rowerowy, które zwie się Wisła 1200. To nawet więcej niż przejazd rowerem, to ultra przejazd rowerem. Raz w roku się odbywa. Grupa śmiałków na swych rączych rowerach pędzie od gór do morza albo od morza do gór.

    Według organizatorów Wisła 1200 to: “trasa wytyczona jest po nadwiślańskich drogach, szutrach, ścieżkach, skarpach i wałach. Jazda po ruchliwych drogach wojewódzkich i krajowych ograniczona jest do absolutnego minimum, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort obcowania z przyrodą i historią, których próżno szukać gdzie indziej w Europie.

    Po drodze rozległe starorzecza i rozlewiska pełne dzikich ptaków, wydmy i piaskowe łachy i klimatyczne miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. RMW1200 to nie tylko Kraków, Warszawa, Toruń i Gdańsk. Zachwycimy Was urodą i osobliwością Janowca, Sandomierza, Zawichostu, Płocka, Dobrzynia, Chełmna, Świecia, Grudziądza i Gniewu. A pomiędzy nimi mozolny, kolarski wysiłek i pokonywanie własnych słabości bez wsparcia z zewnątrz.”

    Czy tak rzeczywiście jest? Ile trzeba sił włożyć, aby przejechać tą trasę? O czym pamiętać? Czy warto w ogóle? Jak wyglądają te malownicze trasy?

    Zapraszamy na rozmowę na temat z Lechem Cempurą - który przejechał trasę Wisła 1200 i dzieli się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami.

    A trasę przejechał... 2 razy. Z rozmowy dowiecie się dlaczego :)

  • Jest rok 2022. Marzec. Trwa wojna za wschodnią granicą Polski.
    24 lutego 2022 putinowska Rosja najechała na Ukrainę. Tylko dlatego, że Ukraina miała inny plan na siebie.
    Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozwiązywaniu problemów na drodze agresji, zabijania ludzi!
    Arek Cempura w rozmowie z Anną Bolanowską jak powinnismy się zachować w tym „nienormalnym czasie”, w którym normalnym jest strach, panika, ucieczka, rozpacz, gniew, ale także pomoc.
    Rozmawiają o tym jak zadbać o siebie. I dlaczego trzeba to zrobić dokładnie zgodnie z instrukcją w samolocie: „Najpierw załóż maskę tlenową sobie a potem dziecku”.
    O tym jak moje JA wpływa na Twoje JA, na nasze JA, na ich JA.
    Jak zadbać o swoje zasoby energetyczne. Jak być człowiekiem.
    Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
    I mocno wierzę w to,
    Że ten świat,
    Nie zginie nigdy dzięki nim.
    Nie! Nie! Nie! Nie! Nie! Nie! Nie! Nie !
    Przyszedł już czas, najwyższy czas,
    Nienawiść zniszczyć w sobie.
    Czesław Niemen, „Dziwny jest ten świat”.

  • Czy znasz powiedzenie „zasady /reguły są po to by je łamać” ? Prawdopodobnie nawet często go używasz, aby uzasadnić jednorazowe niestandardowe działanie. A jednak większość firm, ale i ludzi na codzień tkwi w utartych schematach działania czy powtarzanych zasadach postępowania. Reed Hastings pomny swoich doświadczeń zdobytych podczas zarządzania własną firmą informatyczną budując swój kolejny projekt - Netflixa postanowił „postawić wszystko do góry nogami”. Zanegował tradycyjne reguły dając pracownikom wolność. Wolność podporządkowaną jednak celowi.

    Czy regułą jest / może być brak reguł? To zależy - Maciej Buś z Arkiem Cempurą rozmawiają o książce o filozofię przemiany Netflixa. Czy można przy można uznać, że Netflix jest turkusowy, czy po prostu mniej czerwony (taki różowy bardziej).

  • Ekologia (gr. οἶκος (oíkos) 'dom' + λόγος (logos) 'słowo, nauka') – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (czyli strukturą ekosystemów).
    Podajemy tą definicję, bo warto ją znać. Bo ekologia to nie jakiś potwór, który nie pozwala nam żyć pełnią życia. Ekologia to nasz związek z naturą, to nasze oddziaływanie na rośliny, zwięrzęta.

    Do tej rozmowy musiało dojść prędzej czy … jeszcze prędzej. Arek Cempura zaprosił ponownie :). Przemysława Przybylskiego. Tym razem nawet nie na rozmowę, ale na spór o cenę bycia ekologicznym. Bo Arek postawił tezę, że w ekologia dla …bogatych jest. Na co zresztą argumenty miał. Bo przecież zgodzicie się, że trzeba mieć furmanki monet, aby być eko. Żywność kosztuje, fotowoltaika tania nie jest, o autach elektrycznych - ale czy naprawdę ekologicznych - nie wspomnimy.

    A Przemek … skutecznie tą myśl z Arka głowy wybijał. Czy to się udało to osądźcie sami. Jedno jest pewne - po rozmowach z Przemkiem Arek na stacje benzynową idzie po kawę ze swoim kubkiem. A wodę do auta zabiera w bidonie. Jak to ludzi potrafią się zmienić, gdy tylko chcą.

  • Rzecznik prasowy, wg. istniejących definicji to osoba odpowiedzialna za kontakty danej instytucji lub organizacji z mediami. Jest to profesja z pogranicza public relations oraz dziennikarstwa. Z jednej strony osoba, która wykonuje ten zawód, musi stosować metody inne niż dziennikarskie, a z drugiej dobrze, jeśli wie, jak działają dziennikarze i jakich informacji potrzebują. W dużej mierze o tym jest ten odcinek.

    Do tej rozmowy musiało dojść prędzej czy … jeszcze prędzej. Arek Cempura, zachęcony przez Filipa Gotkiewicza, zaprosił Przemysława Przybylskiego na kolejne “starcie”. A wszystko po podkaście dla tym razem dla homodigital.pl (wcześniej panowie rozmawiali o CSR w Klientomania podkast odcinek nr 91), gdzie spierają się na temat tego, czy ekologia jest dla bogatych. Wtedy Filip stwierdził, że Arek jest upierdliwie dociekliwy a Przemek zawodowo ogarnia pytania. I że warto aby znowu coś nagrali.

    Zapraszamy na rozmowę m.in. na temat jak zostaje się rzecznikiem prasowym i czy sąsiedzi wiedzą, że Przemek zarabia 60 tys. monet. O dniu, gdy Przemek prawie dwie doby był na nogach, bo relacjonował awaryjne lądowanie kapitana Wrony. Co sądzi o występie rzecznika prasowego kieleckich wodociągów. Dowiecie się także dlaczego Przemek unika odpowiedzi “bez komentarza”. No i jak się mówi “po rzecznikowskiemu”. I jakaś anegdota się trafiła.

  • Pewnie też wam się zdarza, że gdy otrzymujcie urzędowe pismo, to mózg wchodzi w inny tryb pracy. Tryb, który można by nazwać “wypuść mnie stąd, co ja czytam!”. I pewnie myślicie, że tam gdzieś siedzi teraz ktoś z szerokim uśmiechem na twarzy w stylu “Mamy cię”. I radość jego jest tym większa im większa jest świadomość, że bez pomocy za tzw. “chiny ludowe” nie zrozumiemy co do nas piszą. A co go gorsza, to kiedy zechcemy się dowiedzieć więcej, to dostaniemy … więcej “patetycznych niezrozumiałości”.

    Ale jest nadzieja (bo przecież ona umiera ostatnia)! Oto nadchodzi - a właściwie już nadeszła - “prosta polszczyzna”. Są bowiem ludzie, którzy nie chcą nas gnębić i poniżać, ale chcą nam pomóc-- chociaż, jak mówi gość podcastu, to sformułowanie “w czym mogę pomóc” nie ma w Polsce jednoznacznego odbioru. Ale jednak tacy jak on naprawdę pomóc chcą. I to robią.

    Arek Cempura w rozmowie z Tomaszem Piekotem m.in. na jak to się stało, że Tomasz na polonistykę poszedł, czym ujęła go małżonka jego, że nią została. A także o co chodzi w upraszczaniu języka polskiego i jak można i trzeba uczyć go inaczej. Oraz o tym co może spotkać obcokrajowca, który nie zrozumie o co chodzi z “to spróbuj mnie dotknąć” i co do języka mają… marmury.

  • d wielu lat w przestrzeni “lata” pojęcie fintech. Często starszy się nim zarządy … banków. Wiele firm próbuje się pod nie podczepić. Mniej lub bardziej trafnie i elegancko. Jednak nie zmienia to faktu, że ten fintech sporo namieszał w obszarze usług finansowych. Przede wszystkim wniósł wiele korzyści dla klientów - szybkie przelewy, wygodne płatności, wymiana walut online z dobrym kursem, inwestowanie na giełdzie. Długo by można jeszcze wyliczać, ale jedno jest pewne - zmieniło się wiele na korzyść. Na korzyść klienta. Bo kiedy pojawiły się “młode fintekowe wilki”, to “dojrzałe misie świata finansów” musiały się obudzić ze snu zimowego. I im też zrobiło to dobrze.

    Arek Cempura w rozmowie z Łukaszem Piechowiakiem m.in. na temat definicji fintech-u i co ona tak naprawdę obejmuje, co jest fajnego w tych “fintekowych” rozwiązaniach i czy tego fintechu można się uczyć.

  • Prawie każdy słyszał takie hasła jak “just do it”, “nokia connecting people”, “oferta zrembu zawsze na czasie” (to ci znacznie starsi podkastosłuchacze) czy też “ojciec prać”. Wielu z nas czyta wciągające opisy produktów, jara się tekstami e-maili, które dostaje. A za wszystko to (lub prawie) odpowiada często tajemniczy … copywriter.

    Arek Cempura w rozmowie z Basią Stanisz m.in. na temat tego kto to jest copywriter, na czym polega taka praca, jak pracuje się z klientem. I dlaczego Mojżesz miał dobre “copy”.

  • Sztuczna inteligencja na dobre zagościła w naszym życiu. To już nie SF, ale codzienność. Oczywiście różnej jakości są te “sztuczne inteligencje”, ale jest ich coraz więcej.

    Arek Cempura w rozmowie z Sebastianem Kondrackim m.in. na temat tego czym jest SI, jak wpłynie na rynek pracy, czy powinniśmy się jej bać

  • Jest rok 2021. Marzec. Właśnie obchodzimy rocznicę wydarzenia #zostanwdomu. Miało być na 2 tygodnie, no może miesiąc. Minął właśnie rok, a świat nadal jest sparaliżowany przez mikrocoś. Okazało się, że jesteśmy bezradni.

    Arek Cempura w rozmowie z Anną Bolanowską czy i jak pandemia na na nas wpłynęła, czy radzimy sobie z tym, czy potrafimy my prosić o pomoc. I najważniejsze, jak zmieniła się ta pomoc od terapeutów i czy e-wizyta ma sens, i kiedy. A wszystko po to abyśmy o siebie zadbali bardziej. I o bliskich też.

  • Jest rok 2021, luty, mroźna i śnieżna zima. Arek Cempura rozmawia z Noemi Truszkowską i Jakubem Tańskim – studentami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, na temat tego czy warto studiować, po co studiować, co z tego można mieć, co chcieliby zmienić, bo stratą czasu jest. I jak to jest, kiedy studiuje się w … piżamie.

  • Arek Cempura w rozmowie z Romanem Jędrkowiakiem (doświadczony marketingowiec) i Krzysztofem Czyżewskim (prawnik) na temat tego jak bardzo odpowiadamy za to co publikujemy, np. na linkedin i z czym musimy liczyć, gdy coś napiszemy. O skutkach potencjalnych i reputacji. A także o wolności słowa i wypowiedzi w tzw. przestrzeni publicznej.

  • Małgorzata “Cudidadosa” Piasecka w czasie rozmowy z Arkiem Cempurą w Klientomanii (odcinek 87) przyznała się, że spokój, opanowanie i sprawność pozwala jej zachować … capoiera. Stąd i ta rozmowa o tej ciekawej sztuce walki wywodzącej się z Brazylii. A także skąd się wzięło, czym jest i co oznacza “Cudidadosa”.