Episoder
-
Konkrétne, šéf novovytvorenej americkej spravodajskej služby OSS Donovan poveril psychoanalytika nemeckého pôvodu Waltera C. Langera, aby vykonal analýzu Hitlerovej psychiky.
Walter Charles Langer (5. februára 1899 – 4. júla 1981). Jeho rodičia boli prisťahovalci z Nemecka. Vyrastal bez otca. Jeho otec, kvetinár, ktorého podnikanie v Spojených štátoch doslova „prekvitalo“, si otvoril kvetinárstvo, ktorému sa darilo, no nečakane zomrel ešte pred narodením a svoju tehotnú mladú matku zanechal v ťažkých podmienkach. Všetky úspory sa minuli jedným ťahom.
Napriek tomu jeho matka, ktorá pracovala ako krajčírka, aby uživila rodinu, prikladala výchove svojich detí veľký význam.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
Tu je môj nový 2. podcast o Rímskej ríši
-
Stále vyšetrujeme, prečo sa Američania začali zaujímať o duševný stav Adolfa Hitlera.
Čo s tým má spoločné japonský útok na Pearl Harbor a aké dôsledky mala práca psychiatra Waltera Langera a jeho rozbor Hitlerovho psychického stavu na prácu moderných spravodajských služieb.
Nepriamo, a samozrejme provokatívne povedané, alebo lepšie povedané, na začiatku reťazca okolností, je mimomanželský vzťah ministra propagandy Tretej ríše čiastočne zodpovedný za vznik OSS a tým nepriamo aj CIA.WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
Tu je môj nový 2. podcast o Rímskej ríši
-
Manglende episoder?
-
Každý to pozná z vlastnej skúsenosti, dobrý rodinný lekár pozná svojho pacienta najlepšie, niekedy stačí jeden pohľad a je vám lepšie.
Dvaja najvýznamnejší lekári, ktorí Hitlera liečili a určite ho dôverne poznali, boli Karl Brandt a Theodor Morell.
Hlavne Morell stimuloval Hitlera amfetamínmi, najmä v posledných rokoch. Určite sa dá predpokladať, že ak by mal Hitler duševnú chorobu, amfetamíny by diagnózu pravdepodobne zhoršili.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Najdôležitejším Hitlerovým životopisom je životopis Iana Kershawa, ktorý tiež používam ako zdroj na mnohých miestach a zdá sa, že aj mnohí životopisci si z neho prinajmenšom berú pasáže.
„Výrok Joachima Festa, že Hitler bol v podstate „neosoba“, je charakteristický pre rozšírenú tendenciu historikov nepribližovať sa k Hitlerovi na „ľudskej“ úrovni, zaobchádzať s ním ako s nejakým monštrom zla ak je to možné.
Namiesto toho je životopis Longericha založený na prístupe, že Hitler, ako každý človek, mal osobnosť, že táto osobnosť má určité konštanty, vývojové línie a zlomy, ktoré možno opísať a analyzovať.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Snažíme sa osvetliť nepochybne najvýznamnejšiu postavu národného socializmu.
Reč je o Adolfovi Hitlerovi, to nie je ťažké uhádnuť.
Môj prístup bude nasledovný: najprv sa pozriem na to, ktorí ľudia nám povedali nečo o Hitlerovi a aké sú ich tézy.
Znie to sucho, ale snažím sa nájsť kompromis medzi vedou a zábavou, čo je moje motto, a zároveň byť maximálne vecný.
Málokomu sa o ňom písalo a špekulovalo toľko ako o ňom.
Životné príbehy sú obľúbené, pretože sa s nimi dokáže stotožniť každý.
V tejto epizóde sa snažím odpovedať na otázku: Čo vieme o Hitlerovi? Od koho a odkiaľ?
Spomínajú sa aj najvýznamnejší životopisci Adolfa Hitlera.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Tu budeme diskutovať o najdôležitejšej práci Houstona Stewarta Chamberlaina „Základy devätnásteho storočia, 1899“ a pozrieme sa zaujímavé pasáže.
Ide o búrlivý prúd, ktorý spája démonickú nenávisť zo všetkých strán.
Zdá sa, že tento zmätok myšlienok vedie k myšlienke zničenia podľa starodávneho princípu „delenda“ á la Kartágo alebo Jeruzalem, k eliminácii a vyhladeniu dnešného, ako ho nazýva Chamberlain, degenerovaného moderného Žida.
Dielo „Základy devätnásteho storočia, 1899“ je hlavným dielom Houstona Stewarta Chamberlaina, ktorého sme už podrobne predstavili.
Teraz bude táto epizóda len o obsahu.WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Dostávame sa k záverečnej časti nášho trojdielneho seriálu o živote priekopníka a otcovského ducha národného socializmu, ako ho opísali Goebbels a Rosenberg, obaja možno najdôležitejší ľudia, pokiaľ ide o to, čo národný socializmus vlastne je.
V prvých dvoch častiach sme rozoberali jeho neusporiadané detstvo, bez rodičov, bez trvalého bydliska, ale finančne zabezpečené.
Potvrdzuje, že aj bohatí ľudia môžu byť nešťastní a mať nešťastné detstvo.
Nasledovalo jeho zblíženie s nemeckou kultúrou, ktorú si zvolil za akýsi nový domov.
V tretej časti prichádzame k vrcholu ako v klasickej dráme či kriminálke, to sú roky vo Viedni, kde sa Chamberlain zradikalizoval, potom nasledovala dlhá fáza agónie a umierania po prvej svetovej vojne.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Krok za krokom sa stáva Nemcom, najprv cez tútora Otta Kuntzeho, potom štúdium vo Švajčiarsku, prvé cesty do Nemecka a nakoniec presťahovanie do Drážďan, kde ho napokon z vážnych psychických problémov liečil Emil Kraepelin, ktorý sa neskôr stal aj otcom klasifikácie duševných chorôb.
Prvý kontakt s etno-národným a rasistickým Wagnerovým krúžkom.
V tom čase zrejme nebol ešte rasistom, nakazenie vírusom stále prebiehalo a – ako samotný Adolf Hitler – sa má odohrať vo Viedni.WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Houston Stewart Chamberlain: Život ovplyvnený démonmi, nutkaním, strachom medzi mániou a vyhorením.
Anglický šľachtic, ktorý nechcel nič iné, len sa stať Nemcom. Jeho dielol sa stalo ideologickým základom hnutia völkisch a rasistického antisemitizmu v Nemecku 20. Storočia. Navyše je Chamberlain označovaný za architekta holokaustu.
Napriek tomu je veľkou neznámou…
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
O Wagnerovej úlohe sa v Nemecku dodnes kontroverzne diskutuje, niektorí vidia fatálnu kontinuitu od Martina Luthera, cez Fridricha Veľkého, Georga Wilhelma Friedricha Hegela a Otta von Bismarcka až po Adolfa Hitlera. Iní vidia inšpiráciu norimberskými rasovými zákonmi. Ďalší ho vidia ako človeka, ktorý len odráža antisemitizmus svojej doby.
Venujeme sa aj o Hitlerovej osobnej fascinácii Wagnerom, ktorá, ako sám povedal, nepozná hraníc.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Tento diel je o Hitlerovom idole hudobnom skladateľovi Richardovi Wagnerovi. Bližšie rozoberáme zaujímavý životný príbeh človeka, ktorý celý život kráčal životom, akoby bol niečím poháňaný. Hľadáme paralely aj so samotným Adolfom Hitlerom.
WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Stále hľadáme úrodnú pôdu zodpovednú za úspech a vzostup Adolfa Hitlera.
V ďalších dvoch epizódach sa venujeme takzvanému Bayreuthskému okruhu a rodine Wagnerovcov okolo skladateľa Richarda Wagnera.
Táto skupina pomohla vytvoriť živnú pôdu, kde mohla rásť krehká rastlinka zvaná národný socializmus, alebo ešte lepšie, dostala šancu rásť.
Bayreuthský kruh alebo Wagnerov kruh zohrávali v etnickom nacionalistickom hnutí dôležitejšiu úlohu, než si myslíme.
Meno Wagner dodnes nestratilo svoju symbolickú silu, nie je čisto náhodou, že sa známa ruska žoldnierska skupina Wagner volá tak, ako sa volá.
Hovoríme aj o darwinizme a gobinizme a jeho vplyve na nacizmus.
Stručne si v tejto súvislosti rozoberieme aj árijský výraz, ktorý súvisí s menom Gobineau.
WEB stranka podcastuFacebook podcastu
-
Konflikt medzi ľavým a pravým krídlom nacistickej strany.Prečo národný socializmus zahŕňa pojem socializmus?“völkisch” koncept miešania ras alebo rebríček rás - čo to znamená?WEB stranka podcastu
Facebook podcastu
-
Či existuje súvislosť - bol Napoleon zločinec ako Hitler?
Konkrétne, čo si Hitler myslel o Napoleonovi?
Hovoríme o Hitlerovej návšteve Paríža v roku 1940, ťažkostiach v ruskom ťažení, existujú paralely s Napoleonom Hitlerom.
Čo sa stalo Napoleonovmu jedinému synovi.
ODKAZ na domovskú stránku podcastu
ODKAZ na facebookovú stránku podcastu
-
Osobné letné dojmy cez mnohé historické miesta, hovoríme o pevnosti SS Wewelsburg, obrannej línii v Holandsku, bitke v Ardenách a najstaršom meste v Nemecku a jeho vzťahu k národnému socializmu.
LINK Facebook
Webová stránka podcastu
-
O obsahu podcastu, čo sa plánuje.
O predchodcoch tretej ríše, Svätej ríši rímskej a Bismarckovej Nemeckej ríši.
Odkaz na moju stránku na Facebooku
Odkaz na moju webovú stránku