Episoder
-
Čo môže deťom priniesť, ak pravidelne športujú? Cieľom rodičov nemusí byť vychovať vrcholového športovca, napriek tomu však šport môže dať ich dieťaťu do života mnoho dobrého. O tom, čo prináša pravidelný pohyb a ako prispieva k budovaniu osobnosti dieťaťa sa s redaktorkou Marcelou Fuknovou rozprával tréner, mentálny kouč športovcov, a vysokoškolský pedagóg Marián Jelinek, ktorý spolupracoval aj legendárnym Jaromírom Jágrom a venuje sa vrcholovým športovcom.
-
Očkovaní proti Covidu prekvapivo prežili aj začiatok roku 2025. Výmena bedrového kĺbu pre tých, čo vydržia a prežijú na čakačke aj ďalšie roky, sa črtá niekde v lete 2027. Náš zdravotnícky systém sa pomaly ponára do dátovej čiernej diery a na Tiktoku striehne čínsky vírus. V podcaste Na lopate máme e-recept na chaos! Vypočujte si trojicu Barbora Jánošová, Marcela Fuknová a súdny lekár a advokát JUDr. MUDr. Peter Kováč.
-
Manglende episoder?
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú, že keď nie vláda, padol aspoň kataster.
-
O čom mohol rokovať Robert Fico s Vladimírom Putinom? Čo bude v dokumente o zahranično-politickom smerovaní Slovenska? Bude kybernetický útok na kataster útokom aj na preferencie vládnych strán?
-
Príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu sa blíži a jeho vyjadrenia vzbudzujú u analytikov obavy. Na prvé počutie absurdné vyhrážky sa začínajú javiť ako nebezpečné. Trump nevylučuje vojnu o Grónsko, inváziu do Panamského prieplavu či pripojenie Kanady k USA. Viac sa o víziách Donalda Trumpa sa v Štúdiu 24 rozprávala moderátorka Iveta Krupová s politológom a dekanom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela - Branislavom Kováčikom.
-
Petra Podhorcová prišla o svoju mamu pri tragickej autonehode v Taliansku. Čeliť tak musela nielen obrovskej strate, ale aj byrokratickým prekážkam pri prevoze tela na Slovensko. Všetko čo prežila a musela v tejto situácii riešiť, ju priviedlo k založeniu občianskeho združenia Svetluna. Viac o tomto príbehu zisťovala Karolína Prokopová, v rozhovore v 24 Podcast, so zakladateľkou združenia Svetluna, Petrou Podhorcovou.
-
Téma transplantácie orgánov je na Slovensku stále pre mnohých ľudí tabu. Veľkú osvetu v tejto oblasti dlhé roky realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť v rámci kampane Sedem životov. A jej dôležitým článkom je hlavný transplantačný koordinátor doktor Martin Chrastina. Jeho úloha je mimoriadne náročná. Komunikuje totiž s pozostalými o možnom darovaní orgánov po strate ich milovanej osoby. O tom, ako to funguje a ako na takúto prosbu ľudia reagujú nám povedal viac v rozhovore.
-
Matej Tóth prezradil dôvody, pre ktoré sa rozhodol prednedávnom odísť z postu riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica a vysvetlil aj to ako toto rozhodnutie ovplyvnil fakt, že na olympiáde športovci Dukly nezískali medailu. Ani jeho neteší, že na Slovensku skončila plnohodnotná atletická hala, no prezradil, že pre novú sa už hľadá miesto. Tvrdí, že chodecká disciplína sa nemusí obávať o svoju budúcnosť. Ale optimista nie je pokiaľ ide o zmeny v prospech športovcov pri snahe obhájiť svoje meno ak im zistia nezrovnalosti v biologickom pase. Pri snahe uvádzať do programu olympijských hier nové športy pridal zaujímavý postreh a pri rozhovore s Marikou Dulaiovou sa olympijský víťaz v chôdzi rozhovoril aj odložení hlasovania v parlamente v prípade zákona o športe.
-
Sopky aj v súčasnosti budia bázeň. Geofyzici a vulkanológovia sa zaoberajú nielen ich pozorovaním, ale snažia sa predikovať intenzitu ich prejavov. Ako sa sopky prejavovali v dejinách a ako sa môžu prejavovať v budúcnosti - to sa pýtala v 24 Podcaste O počasí a klíme Miriam Jarošová jej hosťa Petra Vajdu z Ústavu vied o Zemi SAV v Bratislave.
-
Aká je staroba? Čo o nej nevieme a ako nás mení? Je vek naozaj len číslo, alebo nás staroba formuje viac, ako si uvedomujeme? Prečo seniori chcú zostať aktívni, pracovať a podieľať sa na spoločnosti aj vo vyššom veku? Čo nám o starobe hovoria naši rodičia, starí rodičia, a čo o nej nevieme, kým sa nás netýka? Prečo vo svete dokážu seniori vyhrávať voľby a byť lídrami? A pritom dokážu v kampaniach útočiť aj na svoj vek a výkon. Predlžuje práca v dôchodkovom veku život? A aký je vlastne recept na zmysluplnú starobu? O tom všetkom v novej epizóde podcastu 24 s psychológom Michalom Čerešníkom a Rasťom Striškom.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o obnovení Ľudových milícií.
-
Ako zvládli prvé dni, týždne a mesiace, narodeniny či Vianoce. Hovoria, akú pomoc uvítali a čo ľudí v ich situácii zraňuje. Nesúďte vdovy a vdovcov za to, akým spôsobom smútia a užívajte si každý spoločný deň s partnerom- aj to sú odkazy Alicky a Sašky. Zhovárala sa v 24 Podcaste TV JOJ redaktorka Barbora Jánošová.
-
Jednou z hlavných postáv Slovenského národného povstania bol generála Rudolf Viest. No nielen on sa z rodiny Viestovcov zapojil do odboja. Ak ste niekedy počuli o odbojovej skupine Flóra, svoje meno dostala po zakladateľke Květoslave Viestovej, švagrinej Rudolfa Viesta, manželke jeho mladšieho brata Dušana. Rodina Viestová aktívne bojovala za návrat demokratického Československa, rozumela hodnote a nevyhnutnosti slobody. Aj preto sa pre komunistický režim stala podozrivou a nepriateľskou.
Ako sa ich životy zmenili po februári 1948 a čo ako dieťa počúvala o generálovi Viestovi, sme sa v History podcaste rozprávali s pani Danou Viestovou, vnučkou generálovho brata Dušana a Květoslavy Viestovcov.
-
Novoročné predsavzatia, ktoré si dávame väčšinou dodržať nedokážeme. Prečo je to tak a prečo vlastne chceme opäť a opäť začínať s "čistým stolom"? Čo naopak urobiť, aby sme predsavzatie dodržali a prečo na dátume nezáleží? S redaktorkou Marcelou Fuknovou sa o predsavzatiach rozprával tréner, mentálny kouč športovcov, a vysokoškolský pedagóg Marian Jelínek, ktorý spolupracoval aj s legendárnym Jaromírom Jágrom a venuje sa vrcholovým športovcom.
-
Volajú ho tatko bocian. Právom. Už viac ako 40 rokov sa Miroslav Fulín venuje bocianovi bielemu. Jeho príbehy by vydali na parádny román zo života tohto sťahovavého vtáka. A určite by v ňom nechýbali tie ako bocian dokáže vyhnať tú nepravú partnerku či neúnavne chodiť na pytačky k atrape do záhrady. Ako koordinátor sčítania bociana bieleho mal tohto roku dvojnásobnú radosť: Na Slovensku sme mali rekordný počet hniezd a z nich vyletel aj rekordný počet mláďat. Mimochodom, skúste si tipnúť koľko rokov sa k nám niektoré bociany biele už vracajú a koľko až dokáže vážiť jedno bocianie hniezdo. Reportérka Marika Dulaiová sa vyzvedala aj to, prečo na hniezdenie uprednostňujú najmä Prešovský a Košický kraj.
-
Nálady turistov u nás či v zahraničí je samostatná téma. Líšia sa totiž podľa jednotlivých národností a podľa toho treba vedieť k turistom pristupovať. Toto dokonale ovláda Soňa Svoreňová, ktorá precestovala svet ako dlhoročná sprievodkyňa. A výhodou pre ňu je, že ovláda päť jazykov. Nám v 24 podcaste odhalila rôznorodosť aj úskalia tejto práce.
-
„Fúkal som kubík – dva denne“, toto sú slová Slavomíra Duchoviča, ktorý s tým po troch rokoch prestal a svoj zmysel pretavil do pohybu. Teraz je vďaka nemu vytýčená najdlhšia turistická trasa na Slovensku: VIA Slovakia. O 1 870 km dlhej dobrodružnej ceste, ale aj drogovej minulosti, ktorá ho skoro zabila, porozprával Slávo redaktorke Top Star – Simone Halamíčkovej.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o mierových rokovaniach v Očovej.
-
O tom, že každý alkoholik má svoje PREČO, o spoluzávislosti, o prijímaní pomoci, o práci peer konzultanta, o scitlivovaní okolia a o kritickom čase Vianoc sme sa rozprávali v podcaste JOJ 24 s peer konzultantkou Petrou Hofierkovou,ktorá už deväť rokov abstinuje a snaží sa pomáhať ľuďom na ceste od závislosti k slobode. Práve vianočné obdobie je pre alkoholikov často kritické a aj pre Petru bolo kedysi zlomové.
-
Tmavá obloha je pre astronómov a ich pozorovania veľmi dôležitá, ale keď tmavú zimnú oblohu rozžiari hviezda, prinesie to radosť nielen astronómom. O svetelnom smogu a betlehemskej hviezde sa s pánom Petrom Miklošom, astronómom z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom rozprávala Miriam Jarošová.
- Vis mere