Episoder

  • Mester Emese, dentálhigiénikus, iTOP Educator, a fenntartható szájápolás specialistája. Küldetésének érzi, hogy megreformálja az itthoni szájhigiénés szokásokat, ezért a rendelői közeget elhagyva igyekszik minden korosztálynak önkéntesen segíteni. Rendszeresen tart edukatív és interaktív foglalkozásokat óvodásoknak, kisiskolások és sérült felnőtteknek egyaránt. Két éve hozta létre a Tudatos Szájápolás instagram oldalát, ahova edukatív tartalmakat készít a lakosság számára. Elnökségi tagja a Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületének, tagja a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi karán alapult Munkacsoport a Környezettudatos és Fentartható Fogászatokért társulatnak, magyarországi nagykövete a Jordan Green Clean környezetbarát fogkefe márkának. Társszerző volt a Greendex Magyarország oldalán - Környezettudatos szájápolás témában. A Tudatos Szájápolás 2022-ben Zöld vállalkozás kitüntetést kapott.

    Emese elérhetősége:
    https://www.instagram.com/tudatosszajapolas/
    https://tudatosszajapolas.com/

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • dr. pharm. Kocsis Kristóf, holisztikus szemléletű gyógyszerész. Az orvostudomány és az egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretek terén minél mélyebb tudásra törekszik, amit a beteggondozásban és ügyfélkapcsolataiban is alkalmaz. Célja, hogy a gyógyszerészi eskü betartásával a legmagasabb hatékonysággal és minőségben tudja segíteni embertársait. Ezért létrehozta a Holistic Lab nevű online platformot, ahol folyamatosan egészséges életmódot támogató és edukatív tartalmakkal jelentkezik.

    Kristóf elérhetősége: https://www.instagram.com/holisticlab_official/

    Live to 100 - Kék Zónák titkai a Netflixen:
    https://www.netflix.com/title/81214929

  • Dr. Várdi Katalin, tüdőgyógyász, szomnológus, rehabilitátor. A nem daganatos tüdőbetegségek és az alvásbetegségek teljes spektrumával foglalkozik. 1989-ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen, majd pályáját a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikáján kezdte. Két évet töltött az Oxfordi Egyetem Pulmonológiai Osztályán a Tempus ösztöndíj keretében, ahol megismerkedett az alvásmedicinával. 2007-ben került a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetbe, ahol először a járóbeteg rendelést, majd pedig a légzésrehabilitációs osztályt és alváslabort vezette. Munkája integráns részét képezte a krónikus tüdőbetegségek ellátása a diagnózis pillanatától a teljes lefolyás során a palliációig. Az intézeti munkáját 2018-ban fejezte be. Tagja volt a Magyar Tüdőgyógyász Társaság és a Magyar Alvásdiagnosztikai – és Terápiás Társaság Vezetőségének. 2010-től magánrendeléseket is folytat. Az utóbbi években mindinkább komplex, személyre szóló légzésterápiát dolgoz ki a hozzá fordulók számára, melynek része a légzőtorna, a nordic walking és a kerékpározás mellett a jógalégzés különböző formái és a tudatos éneklés is. A “Légzéssel a lélekért” kórus és a Philipp György karmesterrel együtt a SingLung vokális légzésrehabilitáció megalapítója.

  • Frank Eszter Anita, 2020. július óta oktat a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán dietetikát magyar és külföldi hallgatóknak. Élelmiszermérnök mester diplomáját Szegeden szerezte meg 2023 januárjában. Gimnazista kora óta az élete részét képezi a mozgás és a sporttáplálkozás, amelyet a növényi alapú táplálkozás megismerése egyre csak megerősített. Azóta is növényi alapú táplálkozást folytat, tudását igyekszik folyamatosan a témakörben fejleszteni, valamint hasznosítani saját és mások sportteljesítményében is.

  • Gergely Viktória pszichológus, fókusz-tréner és holisztikus szemléletű női segítő. Főképp fiatal felnőttekkel, nőkkel dolgozik - egyéni és csoportos folyamatokat vezet. Segítőként abban támogatja a hozzá fordulókat, hogy jobban tudjanak kapcsolódni saját érzelmeikhez, testi érzeteikhez, más emberekhez, a természethez, női kliensei pedig a nőiségükhöz. Ezáltal segíti klienseit a nehézségeik oldásában, hogy kiegyensúlyozott, önazonos és örömtelibb élet irányába haladhassanak. Érdeklődése középpontjában a test-lélek kapcsolata, transzgenerációs minták, társadalmi folyamatok és a nőiség témaköre állnak. Fontosnak tartja az önismereti munka során, hogy a felismeréseket gyakorlatba ültessük - hatása legyen egy-egy összefüggés meglátásának mindennapi döntéseinkre, életmódunkra, kapcsolataink minőségére. Emberként és szakemberként is fontosnak tartja saját fejlődését, így rendszeresen részt vesz képzéseken, munkáját szupervízió mellett végzi.

    https://www.facebook.com/Gergely.Viki.pszichologus

  • Kerepesi Csaba, a Szegedi Tudományegyetemen végzett matematikusként, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen doktorált informatika területen. 2016-ban a Fiatal Kutatók Tudományos díját, 2017-ben Farkas Gyula emlékdíjat kapott kiemelkedő tudományos munkásságának elismeréseként. 2016 óta dolgozik a SZTAKI-nál tudományos munkatársként, kutatóként. Kutatásainak célja, hogy matematikával és informatikával segítse a betegségek és az öregedés legyőzését. A podcast adásban beszélgetünk miért fontos számára az élethossz kutatás, mit nevezünk biológiai életkornak, hogyan került ki a Harvard Egyetemre kutatóként egy projektbe, ahol azt vizsgálták, hogy a stressznek milyen hatása van a biológiai életkorra.

  • Beszélgető partnerem Szerb Kata, dietetikus hallgató a Pécsi Tudományegyetemen, fiatal kutató, aerobic sportoktató, gyerek jógaoktató. Már több kutatómunkát is végzett gimnazista kora óta. Jelenleg a növényi alapú táplálkozás és az edukáció a fő kutatási területe. A podcast adásban beszélgetünk a kezdeti éveiről, illetve a legfrissebb kutatásáról, ahol középiskolások táplálkozási szokásait mérte fel és vizsgálta, hogy milyen a növényi alapú táplálkozásra váltás hajlandósága.

  • Parák András pszichológus, coach (ICF ACC minősítés), viselkedéselemző szakember. Magánszemélyekkel és szervezetekkel is dolgozik, valamint PhD hallgató, óraadó oktató az ELTE Pszichológiai Intézetében. Segítői filozófiájának központi eleme az egyensúly, hitelesség, énerő és kapcsolódás megélése. Kutatási témája a munkafüggőség, érdekli az önszabotázs, a filozófiai és spirituális irányzatok kapcsolata a modern pszichológiával, üzleti pszichológia, kapcsolati dinamikák, és „self-talk”-unk, belső narratívánk működése is. Tisztelettel és lelkesedéssel tölti el az emberi kreativitás, őszinteség és potenciál, amit a munkája során folyamatosan tapasztal, kutatóként, oktatóként és gyakorló szakemberként is keresi, hogyan lehet felismerni a saját, még felfedezetlen erősségeinket, és megszabadulva az önszabotáló tendenciáinktól és sémáinktól, kibontakoztatni saját magunkat. Szeretné, ha a pszichológia tudatosság alapvetővé válna a lehető legtöbb ember számára és ha ez abban segítené őket, hogy nagyobb elfogadással, szeretettel és könyörülettel fordulhassanak önmaguk és mások felé.

    A 21. századi életmódot erősen a folyamatos stressz és rohanás jellemzi. Hosszú távon a kezeletlen stressz pedig testileg és lelkileg is kimerít, betegségeket okoz, frusztrálttá tesz és kiöli az örömöt a mindennapokból. Hogyan lehet kezelni ezt a folyamatos megterhelést és harmonikusabban együtt létezni a mindennapokkal? A podcast adásban erről beszélgetünk Andrással.
    ***
    András elérhetőségei:
    www.linkedin.com/in/andr%C3%A1s-par%C3%A1k/
    https://instagram.com/parakandras
    *
    Könyvajánlók:
    Byung-Chul Han: A kiégés társadalma
    Joseph Campbell - Bill Moyers: A mítosz hatalma
    Kelly Mcgonigal: A stressz napos oldala
    Richard Carlson: Ne csinálj a bolhából elefántot, hiszen csak bolhák léteznek

  • Planéta Szimonetta magyar válogatott kézilabdázó, jobbátlövő. 17 évesen, 2011-ben került be először a magyar válogatott keretébe. Első mérkőzése a válogatottban 2011. november 18-án játszotta. Pályára lépett a 2014-es Európa-bajnokságon, a 2015-ös világbajnokságon, a 2016-os Európa-bajnokságon és a 2018-as Európa-bajnokságon is. A podcast adásban beszélgetünk arról miért váltott növényi alapú táplálkozásra, hogyan hat ez az edzésre, a teljesítményre és a regenerációra, illetve arról is beszélgetünk, hogy a mindennapi életben milyen életmódot él.
    ***
    Szimonettát itt tudjátok követni:
    https://www.instagram.com/szimiplaneta/
    ***
    The Game Changers film:
    https://gamechangersmovie.com/

  • Antal Évi, egy budapesti fiatal lány, aki próbál minél fenntarthatóbban élni a lehetőségeihez mérten. A Vászonzsákoslány csatornán arról készít tartalmakat, hogy miket tehetünk a bolygóért, legyen szó növényi alapú étkezésről, szemét csökkentésről, komposztálásról, biciklivel vagy vonattal való közlekedésről, esetleg szelektív hulladékgyűjtésről. Évi jelenleg az ELTE humánökológia szakára jár, amely szervesen kapcsolódik jelenlegi életmódjához és szemléletéhez. A podcast adásban beszélgetünk a növényi alapú táplálkozásról, a vegán életmódról, a fenntarthatóságról, az elektromos autók gyártásáról és a csomagolásmentes termékekről.

    Éva elérhetősége:
    https://www.instagram.com/vaszonzsakoslany/
    https://www.tiktok.com/@vaszonzsakoslany
    https://www.youtube.com/@vaszonzsakoslany8695

    Beszélgetésben említett vegán filmek és aktivisták elérhetősége:
    https://www.cowspiracy.com/
    https://www.seaspiracy.org/
    https://www.dominionmovement.com/
    https://earthlinged.org/
    https://www.joeycarbstrong.com/

  • Enyingi Vivien, dietetikus. Elhatározta, hogy szeretne segíteni az embereknek eligazodni a táplálkozással kapcsolatos információk közt, ezért TikTokon számos hasznos videót oszt meg, több különböző témában. Ezzel pedig reményei szerint, sikerül megfognia a fiatalabb generációt, így már viszonylag korán megismerkedhetnek egy jobb és egészségesebb táplálkozással. Mindezek mellett pedig már évek óta növényi táplálkozást folytat. Nem titok, hogy kedvenc témái az egészséges táplálkozás, a preventív táplálkozás és a növényi étrend világa. Ennek kapcsán beszélgettünk a témáról a podcastben.

    Vivien elérhetősége:
    https://www.tiktok.com/@te_e_dd
    https://teedd.hu/

  • Schmid Miklós, sportolók és sportszervezetek fejlesztésével foglalkozik. Gyerekkora óta a sport az, ami leköti és érdekli. 20 évig versenyszerűen focizott és a mai napig szerves része az életének. Ehhez jött hozzá -már felnőtt fejjel- a pszichológia iránti érdeklődése. Ebből a kettőből állt össze az, hogy sportolók mentális fejlesztésével foglalkozik. 11 évig dolgozott multinacionális cégeknél, abból 6 évet vezetőként. Az ott szerzett tapasztalatait szerette volna használni, így kezdett el sportszervezetekkel is együttműködni. Küldetése, hogy Magyarországon minél több sportolóval, családdal, edzővel és sportszervezettel megismertesse és megszerettesse a mentális munkát. Kedvenc témái az önbizalom, a belső motiváció, a csoportdinamika és a „soha nem adom fel” szemlélet kialakítása. Érdekli a sorsszerű összefüggések és a családi dinamikák hatása a sportolók tehetségére.

    Miklós elérhetősége:
    https://smsportmentaltrener.hu/

  • Szöllősi Réka, élelmiszerpolitikai szakértő. A Külkereskedelmi Főiskola elvégzése után a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen francia nyelvű képzésén tanult uniós agrár- és vidékfejlesztési politikát. Pályája során dolgozott szakfordítóként, uniós élelmiszerszabályozási témákon az agrártárca munkatársaként, 2010 és 2021 között pedig a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége vezető munkatársa és szóvivője volt. Jelenleg szabadúszó élelmiszerpolitikai elemzőként, tanácsadóként és szakíróként tevékenykedik, előadásokat tart és szakmai blogot vezet a fenntartható élelmiszer-ellátásról. A podcast adásban beszélgetünk mi a fenntartható táplálkozás, milyen szereplői vannak ennek a folyamatnak, lehet-e a szójatejet tejnek hívni, vegán termékek reklámozásáról és arról, hogy egyéni és csoportos szinten mit lehet tenni egészségünk és bolygónk védelmében.

    Réka blogja:
    https://elelmiszervilag.hu/

    David Attenborough: A Life on Our Planet
    https://www.netflix.com/title/80216393

    EAT-Lancet 2.0
    https://eatforum.org/eat-lancet-commission/eat-lancet-commission-2-0/

  • Vári Balázs Coach és Business Mentor. Bár működésében sokszor a tanítói szerepet tölti be, mégsem szereti ezt a megnevezést. Egy olyan személy, aki a spirituális valóságot túlmisztifikálások nélkül tudja megmutatni, még a hétköznapi ember számára is érthető módon. Logikus, rendszerlátó képessége segítségével képes olyan összefüggéseket feltárni és átadni mellyel könnyedén kiléphetünk az önismeret/önfejlesztés útvesztőjéből. A leggyakrabban érintett témái az önazonosság, a férfi-női egyensúly, a tudatosság és a vállalkozás fejlesztés. A podcast adásban beszélgetünk a felelősségvállalásról, a motivációról, a tudatosságról, a változás folyamatáról és a félelemről.

    Vári Balázs elérhetőségei:
    Workshop link: https://www.facebook.com/events/5617925918322954
    Facebook: https://www.facebook.com/varibalazscoach
    Insta: https://www.instagram.com/vari.balazs/
    Web: www.varibalazs.hu
    Mail: [email protected]

  • Parák András pszichológus, coach (ICF ACC minősítés), viselkedéselemző szakember. Magánszemélyekkel és szervezetekkel is dolgozik, valamint PhD hallgató, óraadó oktató az ELTE Pszichológiai Intézetében. Segítői filozófiájának központi eleme az egyensúly, hitelesség, énerő és kapcsolódás megélése. Kutatási témája a munkafüggőség, érdekli az önszabotázs, a filozófiai és spirituális irányzatok kapcsolata a modern pszichológiával, üzleti pszichológia, kapcsolati dinamikák, és „self-talk”-unk, belső narratívánk működése is. Tisztelettel és lelkesedéssel tölti el az emberi kreativitás, őszinteség és potenciál, amit a munkája során folyamatosan tapasztal, kutatóként, oktatóként és gyakorló szakemberként is keresi, hogyan lehet felismerni a saját, még felfedezetlen erősségeinket, és megszabadulva az önszabotáló tendenciáinktól és sémáinktól, kibontakoztatni saját magunkat. Szeretné, ha a pszichológia tudatosság alapvetővé válna a lehető legtöbb ember számára és ha ez abban segítené őket, hogy nagyobb elfogadással, szeretettel és könyörülettel fordulhassanak önmaguk és mások felé.

    A podcast adás fő témája a lelkiállapotunk és az evés viszonya, amelyben érintjük többek között az evészavarokat, a túlevést, az édességfüggőséget, a családi és a társadalmi konformitást, a táplálkozási szokások és a lelki betegségek tipizálását, és hogy a XXI. században milyen kihívásokkal kell szembenéznünk ezen a téren.
    ***
    András elérhetőségei:
    www.linkedin.com/in/andr%C3%A1s-par%C3%A1k/
    https://instagram.com/parakandras
    *
    Könyvajánlók:
    Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása / Lenyelt vágyak
    Vágyi Petra: Sémáink fogságában
    Forgács Attila: Moho sapiens
    James Clear: Atomi szokások
    Garcia-Miralles: Ikigai
    Viktor Frankl: És mégis mondj igent az életre
    Edith Eva Eger: A döntés
    Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors/Szabad akarat
    Franklin Covey: A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása
    Irwin D. Yalom művei
    *
    Filmajánlók evési zavarok témájában:
    https://www.choosingtherapy.com/eating-disorder-movies/

  • Tóth Gábor, BioGabi, szakmáját tekintve élelmiszeripari technológusmérnök, minőségszabályozó okleveles élelmiszeripari mérnök, táplálkozáskutató, termékfejlesztő és élelmiszer-tudományi tanácsadó.

    Több mint húsz esztendeje foglalkozik élelmiszer- és táplálkozástudománnyal, a médiában is húsz éve van jelen. A két évtized alatt országszerte tartott szakmai és népszerűsítő előadásokat, képzéseket, egészségvédelmi és sporttudományi szemináriumokat, egészségnapokat és főzőköröket (szakértő kollégáival együtt), hangsúlyt helyezve a megelőzésre, az egyéni szokásokra, személyes felelősségünkre, tudományos-ismeretterjesztő jelleggel.

    Mintegy három évig (2013-2016) a Class FM rádió Morning Show műsorában, az E-mentes övezet című rovat szaktanácsadója volt, Sebestyén Balázs vezetésével, e műsort közel két és fél millió ember hallgatta rendszerességgel. Később (2016-2020) a Rádió 1-ben folytatódtak az életmód-beszélgetések Balázzsal és műsorvezető kollégáival.

    A podcast adásban sok érdekes témáról beszélgetünk: növényi alapú táplálkozás, teljes értékű ételek, superfoodok, bio élelmiszerek, kollagén, csíráztatás és fermentálás, élelmiszerkutatási területek és eredmények.

  • Dani humánökológus, zenész és a Greenpeace csapatának munkatársa. Feladata, hogy segítsen a helyi közösségeknek megoldani a környezetükben felmerülő problémákat. Olyan dolgokkal támogatja az alulról jövő kezdeményezéseket, amire szükségük van: legyen az a közösségi média hatékony használata, nyilvános beszédek tartása, vagy egy kampány közösségi finanszírozásának megvalósítása. Dani élete a természet mellett a zene körül forog. A Törzs nevű posztrock-zenekar basszusgitárosa, rengeteg koncertre jár. Elkötelezett vegán és biciklis. A Greenepeace-nél végzett munkát nagyon inspirálónak tartja, hiszen elhivatott és lelkes fiataloknak segíthet abban, hogy valódi változást érhessenek el. A podcast interjúban beszélgetünk a fenntarthatóságról, a környezetvédelem és a táplálkozás kapcsolatáról, a humánökológiáról és a klímaszorongásról.

  • Szabó Zoltán, Dietetikus, Táplálkozástudományi Szakember, Sport Dietetikus. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán dolgozik, a Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézetben. Az egyetemi oktatói és kutatói munkája mellett négy éve foglalkozik magánpraxis keretében online táplálkozási tanácsadással. Célja, hogy mindenkinek lehetősége legyen megismerni a növényi alapú étrendet, annak egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Legyen szó gyerekekről vagy felnőttekről, egészségügyi dolgozókról vagy nyugdíjasokról, tudományos alapokra, bizonyítékokra hivatkozva, de közérthetően igyekszik átadni az egészséges növényi alapú táplálkozás alapjait. Jómaga is több éve vegán életmódot folytat, és ennek szerves részeként követi a növényi alapú étrendet is.
    ***
    Zoli elérhetősége:
    https://www.husontul.hu/
    https://www.facebook.com/szabozoltan.husontul

  • Mint minden ember, Brigi is válaszokat keresett a kérdéseire. Mindig is érdekelte, hogy kik vagyunk és mi ez az egész, amit életnek nevezünk. Mikor a jóga és az advaita védanta tanításával találkozott, helyére került a kirakós utolsó darabja is és megtalálta mindaz, amit egész addigi élete során keresett. Jógaoktatói pályafutása 2017-ben indult. Kezdetben a dinamikusabb, fizikailag erősebb gyakorlások kerültek előtérbe, majd ahogy teltek-múltak az évek, úgy kezdett kibontakozni jelenlegi személyisége és alakult át az óratartásának dinamikája. Mára leginkább a könnyed, áramló vagy akár teljesen passzív, meditatív, megengedő gyakorlások szerelmeseként tekint magára. Nagyon fontosnak tartja, hogy a gyakorló az ászanák helyes kivitelezése mellett a jóga mélyebb rétegeit is megismerje. Azon túl, hogy egy órán dolgozunk a testünkkel, a légzésünkkel és a figyelmünkkel, elkezdjük megismerni, majd helyesen használni és uralni elménket. Mert amint már nem az elme ural bennünket, hanem mi uraljuk elménket, képesek leszünk a gondolatok mögött meghúzódó csendet észrevenni. A csendet, amely megmutatja a jelen pillanat valóságát és amelyben felismerhető az egyén alaptermészete, mely nem más, mint a boldog, korlátoktól mentes, határtalan létállapot.
    ***
    Brigi elérhetőségei:
    https://www.facebook.com/egyedbrigi/
    https://www.instagram.com/egyedbrigi/