Episoder
-
Manglende episoder?
-
Všechno krásné se rodí z utrpení. S farářem Vítězslavem Řehulkou z farnosti Moravská Ostrava u příležitosti Velkopátečního svátku mluví Renáta Spisarová o naději, o člověku coby trojrozměrné bytosti, o Bohu, kterého můžeme jen zakusit.
-
Saša Michailidis se ptá hostů, jaký smysl mají lanovky ve městech a evropských metropolích. Jak se dělá moderní muzeum či galerie pro děti a mládež? Jak umělá inteligence ovlivňuje práci v reklamních agenturách?
-
Většina velikonočních zvyků a tradic souvisí s obnovou, omlazením, návratem jara, novým začátkem. V našich podmínkách to mělo dvě podoby, přírodní či mýtickou a křesťanskou. Dnes jsou obě dost otřelé, zapomínané, či přítomné jen ve zbylých rekvizitách. Velikonoce si většinou spojujeme s tím, že máme více volna a jsme spolu. To není vůbec málo.
-
Saša Michailidis se ptá výkonné ředitelky Asociace komunikačních agentur Kateřiny Hrubešové a technologického evangelisty a specialisty na AI v reklamě Jana Sudy. Umělá inteligence výrazně zasahuje do práce reklamních agentur. Jaké nástroje AI a k čemu v reklamkách využívají? Ohrožuje umělá inteligence práci copywriterů či grafiků? Jaké jsou naopak výhody používání AI v reklamní branži?
-
Do laboratoře hlasových experimentů napříč světem vás u příležitosti Světového dne hlasu zve Eliška Vidomus. Čekají nás hudebníci a hudebnice, kteří rádi prozkoumávají hranice svých hlasových možností, od švýcarského performera Andrease Schaerera, přes francouzskou vokální akrobatku Leilu Martial až po americkou skupinu Roomful of Teeth. Z české scény zazní HlasKontraBas Oktet a Lucie Páchová s kapelou Talaqpo.
-
Proces malby pro ni není klidný ani nežný, i když se za takové označují její obrazy. „Malování je pro mě plné emocí, není to arteterapie,” říká ve Vizitce. Před časem se z Prahy přestěhovala do Jizerských hor. „V Jablonci mám nutkání sahat víc po barevnosti. Odpovídá barevnosti Jizerských hor.” Jak se změnily její obrazy v Jizerkách? A je dívání se procesem tvorby? Ptá se Karolína Koubová.
-
Máme na Šumavě takovou pěknou tradici: v obecní peci, která se v sousední vsi dochovala z roku 1837, bezmála každý měsíc peče pan pekař pro veřejnost chleba. Pěkně postaru, z celého kvasu: pokud stejně jako já nevíte, co to celý kvas je, zajeďte si tam poslední sobotu v měsíci a pan pekař vám to s chutí vysvětlí.
-
Saša Michailidis se ptá Pavly Semerákové ze Vzdělávacího a kulturního centra klášter Broumov, která také vede dětskou galerii Lapidárium, a ředitele Sladovny Písek Adama Langera. I tuzemská muzea a galerie se postupně proměňují v baby friendly lokality, které dokážou nabídnout pestrý program šitý na míru různým věkovým skupinám. Jak by tedy mělo vypadat takové moderní muzeum či galerie pro děti a mládež?
-
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
-
Podílel se na prvním i druhém dílu veleúspěšné české hry Kingdome Come: Deliverence. Obor digitálního herectví je podle něj daleko širší než jednotlivé cutscény. „Ty se natáčí v obýváku, kde je naúhlováno přes padesát kamer,“ říká ve Vizitce. „Přirovnal bych to k imerzivnímu divadlu.“ Je hraní v kyberprostoru budoucností herectví? A jak zvládá zahrát stovky postav najednou? Ptá se Ondřej Cihlář.
-
Jak pije holub hřivnáč? Tak, že bez ohlédnutí utíkáš ke knihovně pro slovník, abys to vůbec nějak zmohl.
Zjeví se z dubu a už má všechno vyměřené.
-
Saša Michailidis se ptá architekta Patrika Kotase z Atelieru designu a architektury, který se specializuje mj. na návrhy dopravních staveb, a projektanta Zdeňka Dřevěného ze společnosti SIAL architekti a inženýři. Lanovka na pražský Petřín se rekonstruuje, ta z Podbaby do Bohnic se realizovat nebude. Aktuálně se o městské lanovce uvažuje v Brně, v Ostravě debaty zatím utichly. Jsou lanovky jen turistickou atrakci nebo mohou být plnohodnotnou součástí MHD?
-
Sonda do zkušebního procesu inscenace Já, Feuerbach je jeho nejnovějším dílem v podobě filmu Já, herec. V Rusku dělá antropologická bádání, která odívá do knih a do filmů. „Lidé řeší problémy, i když nejsou aktivní v politice,“ říká ve Vizitce. „Třeba nechtějí kvůli propagandě posílat děti do školy.“ Jaký má vztah k lidem, které dokumentuje? A jak předchází mezigeneračním střetům? Ptá se Karolína Koubová.
-
Sedím na předzahrádce činžovního domu, u nohou pes, piji kávu a těším se pohledem na kvetoucí magnolii. Okolo prochází člověk, od pohledu bez domova, zastavuje se, pozoruje mne, a tak mne napadne nabídnout mu cigaretu, aby měl také hezčí den. Překvapený, potěšený, poděkuje, a řekne: „Vy se tady máte jako princezna.“
-
Spiritualita a náboženství v dialogu. O spiritualitě v nás i za horizontem, o hledání přesahů i spodních proudů, o tom, proč a v co věříme.
-
S profesorem Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
- Vis mere