Episoder
-
Saša Michailidis se ptá hostů, jaké reakce vyvolala úvaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést stoprocentní clo na filmy vyrobené mimo Spojené státy. Festival otevřených budov Open House Praha upozorňuje na to, jak by měly vypadat školy pro budoucí generace. Cena Evropské unie za literaturu se letos uděluje na Světu knihy. Pražské jaro pohledem odbornic na etiketu a oblékání.
-
Manglende episoder?
-
Dvacet let vedla knižní veletrh Svět knihy a značně přispěla k jeho mezinárodnímu uznání. Za přínos knižní kultuře letos získala cenu Magnesia. „Hodnota veletrhů spočívá v osobním setkávání,“ říká ve Vizitce. „Překladatelé z českého jazyka v zahraničí jsou naši ambasadoři.“ Jaké byly po revoluci začátky festivalu Svět knihy? A jaká je cesta k překladům českým knih? Ptá se Karolína Koubová.
-
Vítězství Jana Antonína Pitínského v nejprestižnější české literární ceně Magnesia Litera čekal asi málokdo. Za svůj triumf mezi prozaiky může děkovat odborné porotě a především pak tomu, že spisovatel Miroslav Hlaučo se svými Letnicemi vyhrál jak cenu pro nejlepší debut, tak také Knihu roku a stal se nejviditelnější postavou večera na Nové scéně Národního divadla.
-
Saša Michailidis se ptá Viktora Debnára z Kanceláře Kreativní Evropa Kultura a šéfredaktora časopisu Host, spisovatele a držitele Ceny EU za literaturu z roku 2014 Jana Němce. Evropská cena za literaturu bude letos vyhlášena na Světu knihy. Festival a veletrh začal právě dnes v Praze. Jak dobře naplňuje Cena EU za literaturu své poslání? Jak může pomoci prosadit české autorky a autory na evropském literárním trhu?
-
Jeho dlouholetým snem je vznik Muzea architektury jako jednotící instituce. Sídlo by měla mít v budově bývalého Nákladového nádraží Žižkov. „Nemůžeme ztratit dopravní stopu, ikonu, kterou je Vyšehradský most,“ říká taky ve Vizitce. V čem je důležitý etický kodex architektů? Proč je jednodušší postavit činžák na zelené louce než revitalizovat starší domy a jak se tento fenomén mění? Ptá se Ondřej Cihlář.
-
V souvislosti se smrtí papeže Františka, velkého svědka evangelia v naší době, odvysílala Česká televize rozhovor s filosofkou Terezou Matějčkovou, věnovaný jeho osobnosti i širším náboženským otázkám. Mimo jiné v něm zaznělo, že „náboženství je o poslušnosti a disciplíně“.
-
Saša Michailidis se ptá architekta, pedagoga, publicisty a hostujícího kurátora festivalu Open House Praha Osamu Okamury a architekta Ondřeje Tučka z FA ČVUT. V rámci přehlídky Open House Praha se o tomto víkendu otevře pro veřejnost několik školských staveb. Jak by měly vypadat školy pro budoucí generace? Jak na novostavbu a jak přizpůsobit původní budovu současným klimatickým nebo společenským nárokům?
-
Česká akademie vizuálního umění ocenila známého a dlouholetého rozhlasového redaktora Českého rozhlasu Vltava Karla Oujezdského za celoživotní dílo v oblasti publicistiky výtvarného a vizuálního umění.
-
Vydala sedmou knihu pro dospělé Čas vos. „Je to román spokojenosti a vyrovnanosti v životě,“ popisuje ve Vizitce. „Když píšu knihu, vidím ji jako film.“ Po dopsání románu se obvykle věnuje psaní pro děti, o kterém říká, že je pro ni psychoterapií. Nakolik se její knihy proměňují v redakci nakladatelství? Jak se sama potýká s textem? A proč nekalkuluje? Ptá se Karolína Koubová.
-
Drobná stříbrovlasá žena ve sportovním rozdává na jedné z hlavních tříd amerického Bostonu úsměvy a podpisy. Je den před bostonským maratonem. Světově proslulým závodem nejen pro dobu svého trvání – příští rok se poběží už po sto třicáté – nebo pro unikátní atmosféru na trati.
-
Saša Michailidis se ptá publicistky Veroniky Bednářové a filmové kritičky, historičky Jindřišky Bláhové z časopisu Respekt. Začal nejslavnější filmový festival v Cannes. Jedním z témat neplánovaně bude i stoprocentní clo na veškeré filmy vyrobené mimo Spojené státy, což je opatření, které chce zavést prezident USA Donald Trump. Oznámil to minulý týden. Jak reagoval Hollywood? Co by to pro něj znamenalo? A jak by mohla americká cla ovlivnit evropský a český filmový trh?
-
Spolupracoval na filmech Lidice, na dokumentu V síti, seriálu Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a nejnověji na snímku s dětskými herci Tichá pošta. Ve Vizitce mluví i o filmových obhlídkách, při kterých už navštívil tisíce domů a bytů a dokázal v nich číst jako z knihy. V čem se liší divadelní a filmová scénografie? A co znamená, „jít na jehovistu“? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 1. 4. 2025.
-
Je neděle ráno, v Mikulově nad svatým Kopečkem se honí mračna. Zatímco slunce člověka vytahuje ven do světa, oblaka ho upomínají na jeho vnitřní život – nestálý, plný přeskupování, jen místy provázený nečekanými údery světla vmezeřenými mezi mraky. Konečně mám chvíli, abych se zastavil u odchodu papeže Františka.
-
Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je tu. Tentokrát se nebudeme věnovat programu, ale etiketě. Jsou ještě vůbec nějaká pravidla, jak se obléct a jak se chovat na koncertech klasické hudby? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích?
-
Povede Debut Pražského jara – jeden z nejsledovanějších koncertů festivalu, který dává mladým dirigentům příležitost řídit velký orchestr. „Čím víc času s partiturou trávím, tím víc se názor na skladbu mění,“ říká ve Vizitce. „Na zkouškách analyzuju, na koncertě se snažím přenášet to, co cítím.“ Zohledňuje i obecenstvo? A proč se někdy diriguje bez taktovky? Ptá se Karolína Koubová.
-
Slavit se dá různě, i psaním. A tak dnes, osmého května, usedám k počítači, abych oslavila konec druhé světové války. Je co slavit, třebaže nastolený mír byl komplikovaný a ztráty tak ohromné. Vzpomínám na školní oslavy v době mého dětství, které – i když jsme nenáviděli Rusy a komunisty nebrali vážně – v sobě nesly něco nefalšovaně svátečního, snad to bylo i tím, že všechno kvetlo.
-
Spiritualita a náboženství v dialogu. O spiritualitě v nás i za horizontem, o hledání přesahů i spodních proudů, o tom, proč a v co věříme.
- Vis mere