Episoder
-
To już nie wróżenie z fusów czy szukanie ambrozji albo fontanny młodości. Świat medycyny długowieczności wydaje się mieć na wyciągnięcie ręki lek wyraźnie wydłużający ludzkie życie. Stoją za tym geroterapeutyki. O nich opowiadamy w kolejnym odcinku podcastu "W Stronę Długowieczności" - prof. Marek Postuła i red. Krzysztof Łoniewski.
-
Czy świąteczny stół wyjdzie nam na zdrowie? Wątpliwe ;-).
W tym odcinku podpowiemy:
że nasz układ pokarmowy wprowadza zarządzanie kryzysowe wprowadza już w Wigilię;że porcja sałatki warzywnej ma "skromne" 400 kcal;że na ciasta powinny uważać przede wszystkim przyszłe mamy;że czerwone wino nie poprawi trawienia, a nie da się wyspać;że warto wprowadzić na świątecznym stole i to od zaraz mnóstwo zieleniny;i że koniecznie trzeba się ruszać i zadbać o dobre relacje. -
Manglende episoder?
-
Badania genetyczne to temat modny. Od lat. Na rynku ich całe mnóstwo. Łatwo nabrać się na niewiarygodne i przepłacić. Podpowiemy jak tego nie zrobić, jak ważne są w kontekście długowieczności i czy każdy każdy z nas powinien się na takie badania zdecydować.
Zapraszamy w stałym zestawieniu, prof. Marek Postuła i red. Krzysztof Łoniewski.
-
Z tego odcinka będzie można dowiedzieć się, że wbrew pozorom mamy wpływ na nasze geny. I to naprawdę duży. Świat nauki bardzo zakładał, że jest odwrotnie i że nie mamy nic do "gadania" dziedzicząc pakiet cech względnie skłonności także do chorób po rodzicami. To nieprawda. Przypomnimy przy okazji eksperymenty - w wersji light na groszku czeskiego mnicha Mendla i w wersji hard czyli mało humanitarne obcinanie ogonów myszom przez niemieckiego biologa Weismanna. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu "W StronęDługowieczności" - prof. Marek Postula i red. Krzysztof Łoniewski.
-
Czy wszyscy będziemy niedługo zażywali metforminę? To lek na cukrzycę z długą brodą. Zaczęto go stosować w latach 50ch ubiegłego wieku. Dużo później naukowcy zaczęli dostrzegać jego walory przeciwstarzeniowe. Ostatnio okazało się, że makaki- bardzo mądre małpy - najbliższe genetycznie człowiekowi, którym serwowano metforminę zaczęły się starzeć zdecydowanie wolniej. I uwaga, badania na ludziach tego leku są na ukończeniu. Z tego odcinka będzie można się także dowiedzieć jak lekarze diagnozowali cukrzycę dwa wieku temu. W sposób zadziwiająco dosłowny😎 Zapraszamy - prof. Marek Postuła i Krzysztof Łoniewski
-
Podpowiadają jak żyć długo w dobrym zdrowiu. Poruszają zarówno łatwe i proste zagadnienia lub jak dziś bardzo tajemnicze związki mające wpływ na nasze życie. Jednym z omawianych tematów jest cykl Filarów starzenia się, w którym tym razem usłyszą Państwo czym są TELOMERY.
-
Jej zapach sprzyja rozmowom i negocjacjom. Jest bardzo popularna i ma wiele smaków. Okazuje się, że sprzyja także naszemu zdrowiu.
KAWA – o napoju spożywanym w Rzeczpospolitej od końca XVII wieku o jego historii i przede wszystkim o jego zaletach mówią w najnowszym podcaście prof. Marek Postuła i red. Krzysztof Łoniewski.
W stronę długowieczności – zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka cyklu.
-
Mitochondria – małe, ale jakże efektywne fabryki energii.
Są jednym z najbardziej istotnych elementów prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie dość, że wytwarzają energię w postaci ATP czyli adenozynotrójfosforanu, to jeszcze uczą czy przygotowują poszczególne komórki do pełnienia specjalistycznych funkcji. Mitochondria przekazują np. wiedzę komórkom wątroby, aby te metabolizowały różne substancje.
Żeby mitochondria dobrze działały, trzeba o nie dbać. Jak? O tym między innym w najnowszej rozmowie red. Krzysztofa Łoniewskiego z prof. Markiem Postułą.
-
Długowieczność to również starzenie się – droga, którą warto znać. Droga, na którą warto się przygotować korzystając z wiedzy o hallmarks of aging czyli syndromach starzenia się. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu "W Stronę Długowieczności". Prof. Marek Postuła i red. Krzysztof Łoniewski
-
A imię jego czterdzieści i cztery.
Ten cytat powinien kojarzyć się nam z trzecią częścią „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz był wizjonerem, ale że aż takim….
Okazuje się, że według znakomitego badania naukowców ze Stanford w USA – właśnie, mniej więcej, około 44 roku życia dochodzi do pierwszego poważnego tąpnięcia w kontekście starzenia. Drugie następuje koło 60ki. Razem z naukowcami zajrzymy w oczy przeciwnika, także po to by jak wytrawny bokser w trakcie walki dostosować się do jego warunków, a następnie przejąć kontrolę nad wydarzeniami w ringu. Czyli być przygotowanym na te dwa ataki i wyjść z walki zwycięsko. Warto posłuchać nowego odcinka podcastu „W stronę długowieczności”.
Zapraszają co tydzień w czwartej o 18.30 – prof. Marek Postuła i red. Krzysztof Łoniewski
-
"W Stronę Długowieczności" to podcast, w którym będziemy podpowiadać jak żyć długo w dobrym zdrowiu. Zawsze opierając się o najnowsze i sprawdzone publikacje naukowe. Będziemy zapraszać gości. Lekarzy, fizjologów, trenerów i dietetyków. Czekamy także na propozycje od Państwa w kwestii kreowania tematów. Zaczynamy od publikacji nowych odcinków co tydzień. Kardiolog i ekspert longevity Prof. Marek Postuła oraz dziennikarz PR III Polskiego Radia Krzysztof Łoniewski.
-
Mówi się, że nie ma głupich pytań, ale czy szukanie korelacji między paleniem papierosów, a aktywnością fizyczną nie jest dziwne? To jakże zajmujące pytanie zadał red. Łoniewski... Nie, nie prof. Postuła nie wyszedł ze studia. Ciekawie odpowiedział i wcale nie była to głupia odpowiedź. Znajdą ją Państwo w drugiej części podcastu W Stronę Długowieczności poświęconego zaletom codziennej aktywności fizycznej.