Episodes
-
Mažai kas taip puikiai žaidžia žmogų kaip filosofas dr. Algis Mickūnas. Šis Ohajo universiteto profesorius daugybę metų gyvena ir dėsto Jungtinėse Amerikos valstijose, bet nuolat grįžta į Lietuvą dalintis žiniomis ir šviesiu gyvenimo džiaugsmu. Pats dažnai save vadina kaimiečiu, bet ir leidžia knygas apie kosminę sąmonę. Nuopelnų sąrašas ilgas, vien tų knygų parašyta penkiasdešimt, bet svarbiausia, kaip šis žmogus būna pasauly ir pokalby – lengvai, gaiviai, kaip teka šaltinio vandenėlis. Algis – tikras gyvenimo žaidėjas ir pasaulio pasakotojas. Susipažinkit, atsigaivinkit!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
„Mums labai svarbu laikytis kartu“ – sako psichologas Kristijonas Žičkus. Kažkada dirbdamas „Vaiko raidos centre“ jis pastebėjo, kad aplinka turi didžiulę įtaką vaikų gijimui, savijautai ir orumui. Ilgai svajojo ir stengėsi, kol Švenčionių rajone kartu su žmona Egle įkūrė unikalią organizaciją – „Terapinį ūkį“. Ten jaunimas, iškritęs iš švietimo sistemos, turi galimybę dirbti ūkio darbus, rūpintis gyvūnais, drauge auginti ir gamintis maistą. Viskas prižiūrint profesionaliems psichologams ir socialiniams darbuotojams, taikantiems grupės terapijos metodus ir individualias konsultacijas. Bendruomeninės paslaugos turintiems psichikos sunkumų teikia ne mažiau naudos nei psichikos sveikatos institucijos, – sako Kristijonas ir kviečia visus norinčius sekti ir paremti „Terapinio ūkio“ veiklą.
Kristijonas taip pat veda grupinę terapiją suaugusiems ir pasakoja, kodėl naudinga tyrinėti save grupėje ir spręsti sunkumus, susijusius su santykių kūrimu.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Missing episodes?
-
Prekių ženklų strategė, produktų žvalgė ir futuristė Victoria Diaz analizuoja tendencijas, vartotojų polinkius ir padeda pasauliniams prekės ženklams kurti sėkmingus produktus ir veiksmingas strategijas. Kokias tendencijas stebėsime šiais metais? Ką reiškia statusas prieš save? Ar įmanoma nevartoti?
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Kai rašotės metų planus, ar atsiklausiat kūno? Kokie ženklai gali padėti suprasti, ar kūnas palaiko proto sumanymus? Epizodas, kuriame integruojam ir raciją, ir širdį. Kuriame sužinojom, kokia muziką dainuoja Elžbietos ląstelės, kokią pasaką seka Tautės skydliaukė. Kuriame kūno, somatinio šokio terapeutė Auksė, grįžusi į „Žaidžiam žmogų“ po dvejų metų, dovanoja šventėms meditaciją ir gausybę erdvės išgirsti save. Nuskamba daug klausimų, į kuriuos galite drauge ieškoti atsakymų kūne.
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
„Esu lėtaeigis žmogus“, – sako režisierė ir scenaristė Eglė Vertelytė. Filmui gimti reikia daug laiko, naujausias E. Vertelytės filmas „Gardutė“ buvo kuriamas penkerius metus. Ir įdomu, kad kūrėja sulaukė kiek kitokio grįžtamojo ryšio nei po pirmo savo ilgo metro filmo „Stebuklas“. Pakalbėjom apie tai, apie istorijas, kuriose esam neišvengiamai panardintos, apie pravertą burną fotografuojantis, draugystes ir kaip neįmanoma būti ne santykyje.
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Šįkart solo laidoje Elžbieta Latėnaitė dalinasi savo gyvenimo žaidimais, pustoniais, skoniais ir niuansais savo santykiuose su kaimyne ir jos šunimi, labai daug juokaujančiu kolega ir su saldumynais. Dar atskleidžia, kuo jai patinka vokiečių kompozitoriaus Johano Sebastiano Bacho muzika. O kuo čia dėta Rita Ora? Įsijunk.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Prieš ketverius metus Viktorija Prokofjeva kartu su ilgamečiu sutuoktiniu Tadu Černiausku ir dviem vaikais persikraustė gyventi į vienkiemį. Tai pastiprino ryšį su savim ir gamta, pakoregavo sutuoktinių santykius, rutiną ir įpročius. Savo ilgalaikių, saugių ir laimingų santykių pagrindu Viktorija įvadina tai, kad nuo vaikystės augo jausdama labai stiprų ir gerą ryšį su savimi, už ką labiausiai dėkinga savo mamai. Kaip jai tai pavyko, kokia veikla kaime teikia Viktorijai palaimą, kodėl santuoka tampa vis lengvesnė, kokią vietą poros santykiuose užima komunikacija ir laisvė individualumui – apie tai šiame epizode. Ir apie pirtį, kuri, pasak Viktorijos, atneša didžiulės naudos, nors yra grynas malonumas.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Įsivaizduok savo balsą kaip instrumentą – galingą, bet dažnai netinkamai suderintą. Aktorė, diktorė ir lektorė Aldona Vilutytė nardo po šią temą gyvai, aistringai, su tiksliais patarimais. Vertikalusis ir horizontalusis kalbėjimas – ne geometrijos pamoka, o dar viena perspektyva į balsą. „Kalbančios galvos“? Jos kalba garsiai, bet ne visada girdisi. O svarbiausia – kaip susikalbėti su savo balsu svarbiose situacijose. Aldonos žodžiuose – praktika ir atradimų džiaugsmas. Jos pasakojimas primena, kad balsas – daugiau nei garsas. Tai dalis tavęs, kuri laukia, kol ją atrasi.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė
(L. Juzėno nuotr.) -
Gal jums nuobodu valgyti, tvarkytis, jaučiat savo plaukus ir gaudot visą įmanomą informaciją kambaryje, o galvoje nuolat vystomos bent kelios temos? Sveiki atvykę į pasaulį su ADHD – dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromu, arba kitaip – dopamino deficitu. Šioje laidoje neriame į ADHD realybę, ypač moterų. Nuo įtempto žandikaulio ir jausmo, kad turi viską padaryti tobulai arba išvis nepradėk, iki priklausomybės dėmesiui, rizikai, pavojingiems partneriams. Nuo kartotinių raminimosi veiksmų, pavyzdžiui, plaukų sukimo, nagų kramtymo, iki atviro nervo būsenos po ovuliacijos. ADHD konsultantė Rūta Viktorija, socialiniuose tinkluose žinoma kaip „ADHD persona“, dalinasi savo kelione ir kokie būdai jai padeda jau ketvirtus metus po diagnozės naviguoti neurotipinių lūkesčių pasaulyje. Beje, gal jums atrodo, kad „visiems dabar ADHD“? Pašnekovė pateikia galimą atsakymą.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Jei pamatytumėt, kad nepažįstamo žmogaus šalikas velkasi žeme, ar pasakytumėt jam? O jei tas žmogus – apsvaigęs?
Gabija Vitkevičiūtė – žurnalistė, priklausomybių konsultantė, verslininkė ir rašytoja, išleidusi knygą „Širdies tatuiruotės. Apie priklausomybę: mano istorija + sprendimai“, kurioje aprašo asmeninę patirtį ir mokslo duomenimis grįstą informaciją apie priklausomų žmonių ir jų artimųjų (kopriklausomų) realybę. Šiandien aiškinamės, ar kopriklausomybė yra liga, kokią įtaką tai daro žmogaus psichinei, fizinei ir emocinei sveikatai bei santykiams. Gabija dalinasi, kaip kopriklausomam žmogui sveikstant jo trūkumai tampa privalumais, pasidalina, kuriuos priklausomus žmones ji labiausiai gerbia ir atskleidžia, kam svajoja parašyti naują knygą. Na, ir pakalbėjom apie šaliką.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė
(Olgos Posaškovos nuotr.) -
Ši laida ne tik tėvams ir globėjams, bet ir visiems kitiems suaugusiems vaikų draugams. „Paramos vaikams centro“ psichologė, „Tėvų linijos“ ir programos „Pozityvi tėvystė“ vadovė Jūratė Baltuškienė įsitikinusi, kad vaikas/paauglys auga tik ryšyje, ir pasidalina, kas kuria patikimą, saugų ir gerą santykį, ir kas jį griauna. Realybė rodo, kad vaikai ir paaugliai patenka į rizikingas situacijas. Ką galima jau dabar pakoreguoti savyje ir savo santykyje su vaiku/paaugliu, kad patekęs į bėdą jis mums pasisakytų? Atsakymai slypi ne tik suaugusiųjų gebėjime pasirūpinti savimi (pavyzdžiui, gerai išsimiegoti!), bet ir mažuose kasdieniuose žingsniuose, kurių galime imtis jau šiandien. Pirmas žingsnis – paklausyti šio pokalbio!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Visi ženklai rodo, kad netradicinių intymumo išraiškų scena auga. Susituokusių žmonių pora Virginija Kemežytė-Šiaučiūnė ir Aidas Šiaučiūnas trečius metus organizuoja išskirtinius vakarėlius. Ten yra nuogo kūno, fetišų estetikos, techno ir house muzikos, kūniškos tematikos dirbtuvių, edukacijų ir erdvių intymumui. Lapkričio 22–23 d. įvyks pirmoji erotikos paroda Lietuvoje, o Virginija su Aidu organizuoja uždarymo vakarėlio programą. Tikisi sulaukti virš tūkstančio žmonių. Pirmajame jų vakarėlyje apsilankė trisdešimt. Kaip gimsta poreikis tyrinėti savo keistus norus? Koks fetišų ryšys su traumomis? Kokios kritikos sulaukia? Kas lankosi tokiuose vakarėliuose ir kodėl šie nėra tik apie seksą. (S)
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Teko girdėti apie valgymo sutrikimus? Tvarkytis su bet kokiu psichikos sveikatos iššūkiu – kelionė, reikalinga jėgų ir kantrybės. Dovilė Tiriūtė instagrame turi daugiau nei 70 tūkst. sekėjų, su kuriomis dalijasi savo sveikimo kelionės kalneliais. Šiuo metu Dovilė etape, kai raško savo įdėtų pastangų vaisius – kuria džiuginantį verslą, išlaikė teises, įsigijo butą, pakeitė santykį su sportu. Susipažinkit su Dovile ir jos veiksmingu trapumo ir jėgos deriniu. Ir ką Dovilei reiškia rašymas?
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Na, ir nuotykį patyrėm! Susitikome su jumis, miela „Žaidžiam žmogų“ bendruomene, gyvai, spalio 13 d., gražų rinkimų sekmadienį, po „Nepatogaus kino“ filmo „Tavo aidas“ seanso „Muzeotekoje“. Šitiek jėgų susijungė į vieną, ir visko centre – mūsų ir jūsų pokalbis su psichoterapeute dr. Rasa Bieliauskaite ir sanskritologu Vyčiu Vidūnu. Pakvietėm šiuos du šviesius plataus žvilgsnio žmones ir plepėjom: apie santykius, meilę, nepatogumą, gražiausius sanskrito žodžius ir kas kokiu virtuvės prietaisu norėtų būti. Smagiausia buvo, kad daug juokėmės, bet ir baigtinumo temą užkabinom. Išėjo labai žaidžiamžmogiškai, todėl gera, kad dabar įrašo gali paklausyti ir visos bei visi, kas tądien nebuvo gyvai. O kas buvo – vėl nusikelti į tas emocijas ir susitikti įraše.
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Kristina Savickytė – garsi ir mylima aktorė, išsiskirianti ne tik vaidybos talentu, bet ir drąsa kalbant temomis, kurios svarbios ir jautrios daugeliui mūsų. Kalbame apie menopauzės atnešamus fizinius ir emocinius pokyčius, pakaitinę hormonų terapiją ir svarbiausius Kristinos vidurio amžiaus krizės klausimus.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Apie kai ką intymaus, jautraus ir asmeniško – ne tik apie santykį su dvasingumu, tikėjimu ir religija, bet ir tai, po kokių gyvenimo įvykių šie reiškiniai Neringos gyvenime įgijo naujas formas. Ir kaip perėjus šį slenkstį – norisi dainuoti.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Šioje laidoje klinikinė psichologė, psichoterapeutė Rūta Kavaliauskienė pristato dar vieną terapijos kryptį – „Internal Family Systems“ arba „Vidines šeimos sistemas“. Šios krypties atstovai mus mato sudarytus iš daugybės dalių: „ištremtųjų“, „vadybininkų“, „ugniagesių“, o visas jas kuruoja (ar bent turėtų) mūsų „savastis“. Esame kas esame dėl visų dalių visumos, ir visos jos svarbios. Kodėl kai kurios dalys „ištremtos“, kokia funkcija „vadybininkų“, ir ar „ugniagesiai“ visada tik gelbsti? Kaip išvis atpažinti, kada tai – dalis, o kada – savastis?
Paprastais pavyzdžiais Rūta papasakoja apie šį požiūrį ir kokius klausimus galime sau užduoti. Išgirskite, kuo Rūta siūlo pakeisti frazę „kas su manim negerai“. Aptariame ir tai, kodėl taip sunku kartais keistis ir kad visi „gyjame savo lėčiu“.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Daug kartų skambėjo žodis „malonumas“. Malonumas klausti, malonumas gauti kito žmogaus dėmesio, malonumas chaosą versti darna per tekstą. Kultūros žurnalistę, komunikacijos projektų vadovę Ievą Rekštytę-Matuliauskę kviečiau pasikalbėti apie tekstą, bet paaiškėjo, kad ji tekstą mato labiau kaip formą ryšiui megzti ir save veikiau vadintų kalbėjimosi žmogumi. Apie bendruomenės kūrimą, kolektyvinio skaitymo prasmę, žurnalistikos šaknis, lyderystę.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Jei iš jūsų pavogtų kuprinę, niekas greičiausiai nekaltintų jūsų, kad buvot per daug provokuojančiai apsirengę ar išgėrę per daug vyno. Pavogė, reiškia, vagis – kaltas, o jūs – nusikaltimo auka. Paprasta? Deja, visai kitokia realybė, kai kalbame apie seksualinius nusikaltimus: juos aptariant, sutinkama neproporcingai daug aukų kaltinimo ir viešoj erdvėj, ir žiniasklaidoj, ir net… karo zonoj.
Sociologė, seksologė Reda Jureliavičiūtė atskleidžia ypatingą priešnuodį, kaip galime išvengti aukų kaltinimo. Ir primena, kad smurtautojai neturi vienijančios charasteristikos, o jais gali būti net labai sėkmingi, gražūs, draugiški iš pažiūros vyrai (ar moterys).
Nusikaltimai vyksta nuolat, net jei apie juos nežinom. Švietimas(is), kalbėjimasis, aplinkos stebėjimas ir proaktyvumas išlieka didžiausia mūsų galia.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Psichologija populiari ir populiarėja. Psichoterapija taip pat. Naudų daug, bet gal yra ir šešėlinė pusė? Su psichologu, psichoterapijos praktiku, psichologinės tinklalaidės bendraautoriu Gediminu Tumėnu apie tai – išsamiai, su asmeniniais pavyzdžiais. Apie išaugusį psichologo profesijos statusą, psichologijos terminų pervartojimą, poppsichologiją, profesijos komercializavimą, romantizavimą. Ir kaip psichoterapija paveikia santykius su įvairiausiais žmonėmis – lankančiais psichoterapiją ar apie ją negirdėjusiais – bei ryšį su savim, pasauliu ir dar daug visko. Žaidimų yra!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė - Show more