Episodes

  • Вчителька історії Ірина Вишня розповідає про:

    01:48 Як третій син польського графа (у хрещенні Роман) вирішив стати священником 04:31 Чому Шептицький обрав русинську частину свого родоводу? 08:00 Як митрополит підтримував підприємницькі проєкти українців 11:09 Політична діяльність Шептицького 13:40 За що польська влада затримала митрополита? 17:23 Чому совєти так боялися Шептицького? 18:58 Як митрополит дав наказ греко-католицьким священникам та ченцям переховувати євреїв у монастирях під час Голокосту 21:56 Чому Андрею Шептицькому досі надали звання Праведника народів світу за порятунок євреїв? І чому митрополита досі не беатифікували (зарахування до лику блаженних)

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

  • Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:

    01:12 Якими були українці у 19 столітті: стан освіти; 03:08 Як ситуацію з освітою змінило скасування кріпацтва та поява земських шкіл; 04:09 Про лубочні книги: популярні видання та переспіви українських авторів; 07:11 Українці видавці лубочних книг 09:30 Про читацький клуб Христини Алчевської 11:39 Поширення безоплатних бібліотек

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

  • Історикиня Ольга Безгодкова розповідає про:

    чому козацько-селянські повстання були спрямовані проти польської влади що обіцяла козакам польська влада і яких обіцянок не дотримувалася гетьмани, що вели повстання: Марко Жмайло, Михайло Дорошенко, Тарас Федорович (Трясило), Іван Сулима, Павло Бут (Павлюк), Яків Острянин та Дмитро Гуня польська спроба стримати козаків через фортецю Кодак влучні українські приказки для ілюстрації повстань постанова "Ординація Війська Запорозького" та її заборони.

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

  • Історик Владислав Штегельський розповідає про:

    відновлення УНР та утворення ЗУНР. Акт Злуки; переговори керівників Директорії з Антантою в Одесі; про армію УНР: як вона намагалась і від більшовиків захищатись, і з селянськими загонами давати раду; як Київ став губерніальним містом УСРР і відчув всі радощі "воєнного комунізму"; "Київська катастрофа": як у місті одночасно опинились військові Армії УНР, УГА та білогвардійці; як Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський уклали Варшавську угоду, а Галичина та Волинь стали польськими; "Диво на Віслі" та Ризький мир як зрада Варшавської угоди; чому ж УНР програла?
  • Вчителька історії Юлія Топольницька розповідає про:

    початок деокупації України від нацистських військ; звільнення Донбасу; операцію Червоної армії "Битва за Дніпро"; хто такі чорносвитники? заснування ордену Богдана Хмельницького для нагородження військових; заснування народних комісаріатів оборони і закордонних справ в Україні; Корсунь-Шевченківська операція – наймасштабніша операція на правобережжі України; боротьба червоноармійців з бійцями УПА; фальсифікація версії про перебіг війни від СРСР; коли ж відзначати День перемоги: 8 чи 9 травня?
  • Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня пропонує разом розібратись у таких питаннях:

    аналіз економічної ситуації на початку гібридної війни з Росією у 2014-2015 роках; політична ситуація в країні та обрання президентом Петра Порошенка; підписання угоди про економічну інтеграцію з ЄС; запровадження безвізу з ЄС, ухвалення євроінтеграційних законів; створення антикорупційних органів, запуск Prozorro та системи електронних петицій; реформа армії, децентралізація; невдалі реформи: люстрація ("Закон про очищення влади"), судова, реформа системи внутрішніх справ, не подолана влада олігархів; нарощення темпів декомунізації: продовження "ленінопаду" і закон про засудження комуністичної та націонал-соціалістичної ідеологій; створення автокефальної помісної української церкви – Православної церкви України; захист української мови: закон про мовні квоти на телебаченні та радіо; обрання президентом Володимира Зеленського; скасування мораторію на продаж землі, зняття депутатської недоторканості; військові навчання "Захід-2021", які стали початком повномасштабного вторгнення Росії.
  • Вчителька історії Леся Юрчишин допомагає розібратись у таких питаннях:

    яке воно – українське поетичне кіно? Розбір "Землі" Олександра Довженка, "Тіней забутих предків" Параджанова та "Чорний птах з білою ознакою" Іллєнка; українська естрада в Радянському Союзі. Про діяльність Заслуженого державного хору імені Георгія Верьовки, Заслуженої академічної хорової капели "Думка", Заслуженого ансамблю танцю імені Павла Вірського; зірка Володимира Івасюка та суперпопулярна ВІА "Смерічка". Хіт "Червона рута" і початок творчості Софії Ротару; перший пісенний фестиваль "Червона Рута" як прояв українського національного духу.
  • Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня розповідає про:

    хвиля еміграції українців після Другої світової війни: найбільші осередки у Північній Америці та Західній Європі; Український конгресовий комітет – двері, через які українська діаспора ввійшла до політичних процесів у США; створення Світового конгресу вільних українців; утворення Української Гельсінської групи; розбудова української державності за кордоном; хто такий Данило Скоропадський? Діяльність молодого гетьманича; існування правління Української народної республіки за кордоном. Президенти УНР у екзилі Лівицький та Плав'юк; хто такий Степан Скрипник? Про боротьбу за українську національну автокефальну церкву; як діаспора сприяла відновленню незалежності України після краху СРСР.
  • Вчитель історії Євгеній Шелест розповідає про:

    фантастичні істоти великої Скіфії за Геродотом: хто жив у давніх українських степах? хто та як шукає давніх слов'ян: про археологів та палеогенетиків. Раптом ми походимо від людожерів? хто такі арії і яка то культура ямна? про варварів з берегів Вісли венедів; про Велике переселення народів; Темні віки Європи, Малий льодовиковий період і нові племена; перша писемна згадка пор слов'янські племена від монаха Нестора; про побут перших слов'янських племен; як варяги мандрували Європою і дійшли до українських земель; легенда про варяга Рюрика і як його друг (чи родич) Олег до Києва дістався; початок формування держави Русі. Князювання Олега у Києві; про князя-невдаху Ігоря та його запальну дружину Ольгу.
  • Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:

    захоплення влади Йосипом Сталіним Голодомор, знищення церкви, розстріляне відродження та “Великий терор” вибори з одним кандидатом русифіковану шкільну освіту будівництво Київської кінофабрики (сучасна Кіностудія імені Олександра Довженка) радянську науку

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про:

    куди поділись козаки після знищення Запорозької Січі? заснування Задунайської Січі: яким був внутрішній уклад та розпорядок на ній; хто і чому зруйнував Задунайську Січ. Зрада Йосипа Гладкого; примусове переселення азовських козаків на Кубань; як козаки в Австрії заснували Банатську Січ; Військо вірних запорожців князя Потьомкіна; як козаки масово подались в чумаки.
  • Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про те, як розвивався феміністичний рух, який вигляд він має зараз і що варто очікувати у майбутньому:

    що раніше могли і не могли жінки та що змінилося у 18-19 століттях коли зʼявляється фемінізм у Наддніпрянщині та на заході України заснування Наталією Кобринською “Товариства руських жінок” про що сучасний фемінізм і якою є позиція жінки в суспільстві

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Вчителька історії Інна Ковалишена розповість:

    як так склалося, що повернення кримських татар додому до Криму, лише перегорнуло наступну сторінку боротьби, а не завершило її перший масовий протест в СРСР біля Кремля – кримських татар проти заборони їм повертатися до Криму чому кримським татарам було заборонено повертатися до Криму і як складно було зрештою повернутися назад навіть після скасування заборон чому серед кримських татар так багато підприємців (спойлер: бо їх не брали на роботу за фахом, і доводилося створювати робочі місця самим) як відбувалося повернення кримської автономії у складі СРСР заснування Меджлісу та проголошення декларацію про національний суверенітет кримських татар в 1991 році як 54% кримчан проголосували за незалежність України, бо абсолютна більшість кримських татар бачили в Україні союзника так звана Холодна війна за Крим: поділ Чорноморського флоту, зіткнень із береговою охороною та викрадення українських кораблів; війна мафії, в ході якої за задумом Росії, півострів мав перейти під її владу, але завдяки роботі українських спецслужб цього не сталося і які були проблеми із підтримкою нацменшин у перші роки незалежної України

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Історикиня та вчителька історії Юлія Топольницька про:

    перші народи, що жили на пів острові, і як вони туди потрапляли звідки з'явилися в Криму монголи, і чому кримські татари не є монголо-татарами як Хаджі Гірей проголосив себе незалежним від Золотої Орди правителем Кримського ханства якою була структура правління у Кримському ханстві і як там жили люди як колишні українці-бранці у Кримському ханстві приймали іслам і ставали вільними селянами як жінки та дівчата здобували освіту у Кримському ханстві, а також викладали чому італійці заклали місто Кафа (сучасна Феодосія) в Кримі конкурент у чорноморській торгівлі – держава Феодоро

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Вчителька історії Леся Юрчишин розповідає про:

    гімн України та духовний гімн України ("Боже великий, єдиний, нам Україну храни"), пісні Українських січових стрільців ("Ой у лузі червона калина"), Організації Українських Націоналістів ("Зродились ми великої години") та Української повстанської армії ("Лента за лентою") культурна дипломатія на прикладі "Щедрика"

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Вчителька історії Інна Ковалишена розповість:

    викорінення автономій на території Російської імперії Петром І Перша Малоросійська колегія та її формат роботи імперські мрії Катерини ІІ та Друга Малоросійська колегія фінальне зникнення залишків автономії Гетьманщини, проголошення Малоросійської губернії (Малоросійське генерал-губернаторство) як козацька старшина змогла побороти Першу Малоросійську колегію, але чому програла Другій знищення останньої січі на території України запровадження кріпацтва (у форматі рабства) Катериною ІІ на території України і чи до кінця зникла Гетьманщина? Адже через 22 роки після ліквідації Гетьманщини Іван Котляревський публікує "Енеїду" – плач за Гетьманщиною, прихований за сміхом.

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:

    як гуртувалися і творили українські митці у 1920-х 1928. Ліквідація ВАПЛІТЕ та інших українських літературних обʼєднань створення Спілки письменників України та гоніння у харківському будинку “Слово” 1934. Заарештовані понад половина членів Спілки письменників України у 1930-х роках знищили близько 80% творчої інтелігенції, яка працювала у минулому десятилітті

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Історикиня та вчителька історії Марія Воротило про:

    якими були справжні українські відьми що саме вони робили чи їх судили як до них ставилась наша церква

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Ольга Безгодкова, вчителька історії розповідає:

    Острозька та Києво-Могилянська академії як осередки боротьби за національно-релігійне визволення українців Острозька академія: заснування, види навчань, викладачі, історія закладу та унікальність освіти Києво-Могилянська академія: історія заснування та закриття, система оцінювання, а також що вивчала майбутня еліта України та яке життя було у студентів і хто був тією елітою (відомими випускниками академій), завдяки внеску яких ми навчаємось українському сьогодні

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation

  • Учителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня про:

    як у закритому "залізною завісою" Радянському Союзі раптом почали вихваляти капіталістичний спосіб життя прихід до влади Міхаїла Горбачова та заявлена ним "необхідність перебудови господарського механізму" держави чому держава була у кризі політика гласності зміни в державному управлінні та виборів дозвіл підприємництва прихід на ринок великих західних компаній постання Народного руху України за перебудову створення нових політичних партій запровадження посади президента СРСР, яким став Горбачов відзначення річниці злуки УНР та ЗУНР та створення фестивалю української музики "Червона рута", святкування п’ятсотріччя українського козацтва, відродження Української Греко-Католицької та Української Автокефальної православної церков "новоогарьовський процес" та Революція на граніті

    Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠audiolessons.nus.org.ua⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Проєкт "Вчися вухами" творить громадська організація "Смарт освіти" за підтримки EDUCO Foundation